Šéf Institutu SPD Josef Nerušil a Tomio Okamura. Foto: Josef Nerušil - SPD Praha, Facebook

Think-tank Okamurovy SPD sdílí adresu s romskou restaurací. Hledá nové sídlo i experty

Napsal/a Vojtěch Berger 10. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Hnutí SPD by svým novým politickým institutem rádo zlomilo pověst strany, které chybí experti prakticky na cokoli. Okamurovci působí jako strana jednoho až dvou mužů; jinak prosluli hlavně výroky jako byl ten o zabrušování a vybrušování někdejšího stranického garanta přes kulturu, exposlance Miloslava Roznera. Kromě toho, že strana shání experty, hledá pro svůj mozkový trust i sídlo.

Institut svobody a přímé demokracie zatím podle obchodního rejstříku sídlí v domě na Malé Straně v Praze. Ve stejném, kde provozuje vinárnu ředitel institutu Josef Nerušil. Na dveřích ani zvoncích není o institutu nebo straně ani zmínka.

„Je to prozatímní sídlo – do budoucna máme o sídle jasnou představu, čekáme nyní na uvolnění prostor,“ tvrdí Nerušil. Ten je zároveň nově zvoleným šéfem pražské SPD a asistentem poslance Jiřího Kobzy. V loňských volbách Nerušil neúspěšně kandidoval za Okamurovce do sněmovny jako jejich pražský lídr.

Okamurovi Romové

Institut byl zaregistrován a zapsán na zmíněné adrese letos v únoru. V tamní vinárně se v minulých měsících scházeli členové a příznivci SPD, zastánci czexitu i další sympatizanti takzvané „vlastenecké“ scény. Ty zmiňuje i aktuální zpráva ministerstva vnitra o extremismu a předsudečné nenávisti za rok 2021.

Letošní setkání „czexitářů“ ve vinárně Ambix

Podle ní extremistické a xenofobní skupiny „trvale a intenzivně ohrožují bezpečnost a kvalitu života obyvatel České republiky“. Jedním z důvodů, proč bezpečnostní složky ve svých zprávách opakovaně zmiňují i SPD, je i fakt, že právě z této části politického spektra často zaznívá xenofobní, otevřeně antimuslimská a také protiromská rétorika. Sám šéf SPD Tomio Okamura protiromskými výpady nešetří.

O to paradoxnější je, že z vinárny šéfa pražské SPD se v posledních týdnech stala restaurace nabízející exkluzivně romskou kuchyni, včetně živé hudby. Místo Ambix baru tak návštěvníky dovnitř láká „Ambix Gypsy Club“.

Místo vinárny SPD romská restaurace. Foto: HlídacíPes.org

Tomio Okamura sice na jedné straně zdůrazňuje, že „si váží všech slušných Romů“, na druhé však například prohlašoval, že „strmý růst romské populace je jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku“.

Poměry v romském koncentračním táboře v Letech u Písku za druhé světové války komentoval tak, že podle něj tábor „nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb“. Následnou kritiku ze zlehčování holokaustu označil za kampaň proti SPD.

Jedna z akcí SPD za účastí politiků strany ve vinárně Ambix

Výše zmíněný Miloslav Rozner, který tábor v Letech označil za „neexistující pseudokoncentrák“, dostal letos v dubnu za svá slova nepravomocně půlroční podmínku.

Politické instituty mají přitom už ze zákona působit přesně opačně. Tedy vykonávat „vzdělávací, výchovnou, publikační a kulturní činnost v oblasti rozvoje demokracie, právního státu, názorového pluralismu a ochrany základních lidských práv“.

Okamurovci si ale do zakládací listiny institutu připsali i „podporu národně a vlastenecky orientovaných proudů společnosti, podporu osobních a ekonomických svobod jednotlivce“ či „rozvoj konceptu přímé demokracie“.

SPD: Chceme být transparentní

Institut SPD chce navazovat kontakty s podobně zaměřenými organizacemi v zahraničí, vykonávat publikační, editorskou, kulturní a vzdělávací činnost a pořádat popularizační semináře.

„Institut už uspořádal několik debat s voliči a občany (veřejných i neveřejných), popřípadě i s mládeží, další akce plánujeme (např. 20. června seminář v Poslanecké sněmovně),“ odepsal na dotaz HlídacíPes.org Josef Nerušil. Na doplňující otázku, o jaké akce přesně šlo, už nereagoval. Dotazy nechala bez odpovědi i mluvčí SPD Barbora Šťastná.

Ke spolupráci s institutem SPD se na Facebooku hlásí europoslanec hnutí Ivan David, který pořádá pravidelné debaty v jiné pražské vinotéce. Akce na různá témata mu prý pomáhá připravovat právě stranický institut.

„Nehrajeme žádného betla, máme zájem o transparentnost, nicméně pořád se to nějakým způsobem rodí,“ komentoval přípravy institutu SPD předseda jeho správní rady a poslanec hnutí Radovan Vích.

SPD vznikl nárok na státní příspěvek na podporu činnosti politického institutu loni, když se podruhé v řadě dostala do sněmovny. Vzhledem k volebnímu zisku může na provoz institutu počítat se sumou přesahující tři miliony korun ročně. Zatím na ně ještě čeká. „Ministerstvo financí neodeslalo politickému hnutí Svoboda a přímá demokracie příspěvek na podporu činnosti politického institutu,“ potvrdil tiskový odbor ministerstva.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)