Tajemství luxusních nemovitostí Mirka Topolánka: apartmán od neprůhledné firmy a byt bez daně

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 14. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Bývalý premiér a stávající kandidát na prezidenta Mirek Topolánek se svojí ženou formálně vlastní pouze novostavbu domu nedaleko Kutné Hory. Další dvě nemovitosti mají ale „zaparkované” ve společné firmě. Způsob jejich pořízení i v souvislosti s návratem Topolánka do politického života zasluhuje zvýšenou pozornost. 

Mirek Topolánek, bývalý premiér a bývalý předseda ODS, ohlásil svou ambici chovat se jako prezidentský kandidát „podle dobrých mravů a zvyklostí.” Je otázka, zda tato deklarace uspěje v konfrontaci s tím, jakým způsoben v uplynulých letech nakupoval lukrativní nemovitosti.

Firma Eliášova 922

Stále kupříkladu není jasné, za jakou částku si Topolánek pořídil luxusní byt 7+1 o rozloze 433 m² v pražských Dejvicích, kde nyní se svou rodinou bydlí. Byt získal prostřednictvím převodu firmy s ručením omezeným, nelze proto dohledat, kolik za něj zaplatil, a zda tedy daný výdaj odpovídá i výši jeho oficiálních příjmů.

„Firmu jsem koupil za 200 tisíc korun i s tím úvěrem, který splácím,“ citoval v roce 2015 Topolánka týdeník Téma. Do rekonstrukce tohoto bytu dal prý dalších sedm miliónů korun.

Společnost, kterou odkoupil (a s ní i byt), se jmenovala Eliášova 922 a založil ji vlivný právník Jan Šťovíček. On sám za byt v roce 2011 zaplatil 13,6 miliónu.

Tím, že Topolánek byt nekupoval do osobního vlastnictví, ale převáděl na sebe obchodní podíl ve firmě, vyhnuly se smluvní strany povinnosti platit daň z převodu nemovitosti (nyní daň z nabytí). Jakkoli je takový prodej a nákup nemovitostí legální, při odhadované tržní hodnotě bytu v daném roce stát býval mohl (při prodeji do osobního vlastnictví) získat více než milion korun.

Pozornost si zasluhuje také další transakce, kterou Topolánek uskutečnil letos v květnu. Tehdy do jeho majetkového portfolia přibyl rozlehlý apartmán ve Špindlerově Mlýně.

V tomto případě je sice částka za nemovitost dohledatelná – za horský byt zaplatil přes 17 milionů korun. Jenže není jasné, komu peníze vlastně putovaly. Firma, se kterou Topolánek smlouvu uzavřel, je neprůhledná, se sídlem v daňovém ráji (detaily níže).

Jak Mirek Topolánek nakupoval své nemovitosti

Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. Zdroj dat: aplikace Cribis, Katastr nemovitostí. ©HlídacíPes.org

V nedávné minulosti odrážel Topolánek otázky na svůj majetek hrubými výrazy, že je po tom veřejnosti „hov*o”. Ani nyní, coby kandidát na post prezidenta, na dotazy kdo stojí za firmou, od které koupili luxusní apartmán, či jaká byla cena pražského bytu neodpověděl. Reakci však formuloval výrazně mírněji.

„Velmi rád budu veřejnost o těchto záležitostech informovat. V současné době připravuji soubor odpovědí a informací tohoto typu najednou v rámci zveřejnění mého majetku,” napsal Topolánek v SMS zprávě s tím, že prosí o čas, jaký měli jeho soupeři – ostatní prezidentští kandidáti.

„Kdybyste viděla mou pracovnu doma, tak byste pochopila, že v tom binci, kde difundují pracovní, soukromé a byznysové vrstvy do sebe, mi bude chvíli trvat, než dám všechny potřebné informace dohromady,” dodal Topolánek.

Utajená cena

Evidentní je, že Mirkovi Topolánkovi se po odchodu z velké politiky (a přestupu do byznysu) dařilo. Kromě koupě bytu za neznámou částku si nedaleko Kutné Hory postavil luxusní dům za téměř 30 milionů korun, za dalších 17 milionů si pořídil apartmán v Krkonoších.

K tomu má nyní na účtu ještě zhruba tři miliony korun, jak uvedl minulý týden na debatě prezidentských kandidátů v Právnické fakultě.

Podobně jako Topolánek, ani právník Jan Šťovíček nechce sdělit, za jakou částku se firma s luxusním bytem prodávala (respektive jaký úvěr na ní vázl).

„Prodej bytu panu Topolánkovi je soukromou transakcí, a cena věcí dohody, je naprosto přiměřená s ohledem zejména na investice, které pan Topolánek v čase do bytu vložil,” konstatoval pro HlídacíPes.org Šťovíček s tím, že bývalý premiér bydlel v bytě nejdříve jako nájemník.

Podle jeho slov se s Topolánkem znají už řadu let: „S panem Topolánkem se znám z doby, kdy byl premiérem a já advokátem zastupujícím stát v kauze Setuza,” uvedl advokát, který se v současné době věnuje především sportovnímu právu.

Nedávno ale zastupoval ve sporu s jeho bývalou partnerkou také Marka Dalíka, někdejšího Topolánkova blízkého spolupracovníka i přítele.

Topolánek po převzetí Šťovíčkovy firmy (a bytu) jmenoval na post jednatele svoji manželku Lucii Talmanovou a o rok později, v únoru 2016, na ni za 100 tisíc korun převedl také poloviční podíl. Současně firmu přejmenovali na TopTal21 (podle všeho jde o zkratku jejich příjmení a číslo domu, kde bydlí – pozn.red.).

Jak firma, která nejspíše slouží pouze k nákupu nemovitostí, hospodaří, není možné zjistit – navzdory zákonné povinnosti nezveřejňuje své účetní závěrky.

Apartmán z Buffala

Na Topolánkovu společnost je kromě pražského bytu napsána ještě nemovitost v nově vybudované luxusní horské chatě ve Špindlerově Mlýně, ve které je celkem pět jednotek.

Stavba vznikla na místě bývalé chaty Sněženka, kterou podle deníku Insider prodal stát soukromé firmě Kotapera původně patřící finanční skupině Penta.

Jenže současný vlastník této firmy je skryt za neprůhlednou společností Buffdale Prospects LLC sídlící v daňovém ráji Delaware v USA. Není tak zřejmé, komu vlastně Topolánek, který je pod smlouvou podepsán, za nemovitost zaplatil.

Zdroj: Katastr nemovitostí. ©HlídacíPes.org

Podkrovní apartmán o rozloze 121 m², jehož součástí je obytná hala, tři pokoje, dvě koupelny, balkon, sklep, parkovací stání a podíly na okolních pozemcích, přišel jeho firmu TopTal21 podle údajů v kupní smlouvě na částku 17 484 500 Kč.

Jak vyplývá z kontraktu, na koupi si Topolánkova firma vzala úvěr od banky J&T, ke které má Topolánek dlouhodobě velmi blízko.

Podle veřejně dostupných dokumentů společnost Kotapera, od níž Topolánek apartmán koupil, v minulosti zastupovala Marka Dalíka při vyjednávání úředních formalit pro stavbu jeho chalupy v Jeseníkách.

Dalíkovy stopy

Kdo za touto firmou stojí, ale opět není jasné. Odpověď nedává ani brněnský architekt David Tasler, který je členem představenstva Kotapery a současně zastupuje neprůhlednou mateřskou firmu.

„Nevidím jediný důvod, proč bych se o tom měl s vámi bavit. Tímto je pro mě tento hovor ukončen,” reagoval Tasler na otázku, kdo je vlastníkem firmy, od které koupil Topolánek horský apartmán.

Ještě v loňském roce byl Tasler také společníkem firmy bau32, která v roce 2008 zaslala ODS (tehdy v čele s Mirkem Topolánkem) dar deset tisíc korun.

Podle informací HlídacíPes.org tato společnost apartmánový dům ve Špindlerově Mlýně projektovala. Připravila také projekt pro stavbu chalupy Marka Dalíka v Jeseníkách.

V současné době je David Tasler jednatelem společnosti Bramley, která koupila pozemky sousedící s apartmány. A tady se opět objevuje jméno právníka Jana Šťovíčka. Ten totiž firmu ještě v roce 2015 vlastnil.

Stejně tak se znovu objevuje i jméno Topolánkova někdejšího blízkého spolupracovníka Dalíka. Jeho strýc Zdeněk Pánek je jednatelem společnosti ovládající Bramley – na tuto firmu převedl Dalík část svého podílu ve firmě VIS Teniscentrum.

A na stejné adrese sídla společnosti Bramley pak byly u tamního advokáta uložené v úschově miliony jak od Topolánka, tak například od šéfa zdravotnických investic Penty Václava Jirků, či od společnosti Impera určené na nákup apartmánů v horské chatě.

Ani v tomto případě ale není dohledatelné, kdo firmu navázanou na Dalíkovo okolí ve skutečnosti vlastní. Nelze proto vyloučit ani to, že vlastníkem je sám Dalík.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)