Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš ve sněmovně, 4. června / foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Svrchovaný premiér? O čem přesně sní Andrej Babiš, když blouzní ve sněmovně

PSÍ UŠI. Nebývá úplně zvykem, abychom naše Psí uši psali monotematicky, jako konceptuálně vystavěné dílo svázané jedinou linkou, něco jako kdysi byly desky Olympiku nebo motiv Božích bojovníků v díle Bedřicha Smetany. Andrej Babiš nám ale tentokrát nedal jinou šanci. Náhodný generátor slov zabudovaný kdesi ve frontálním laloku jeho mozku přešel do fáze ostré kampaně a bylo z toho několik příkladů, co nás teď čtyři měsíce čeká. Upřímně – nic hezkého to nebude.

 • Má ještě vůbec smysl reagovat na nesmysly vypouštěné z úst předsedy vlády Andreje Babiše – ať už jsou vedeny sníženou mírou porozumění pravidlům demokracie, neschopností přiřadit slovům odpovídající význam nebo, a to by byla ta horší varianta, pokleslými motivy jeho marketingového týmu? Ve čtvrtek ve sněmovně vzbudil pozornost národoveckými výkřiky o multikulturním ekofanatickém Pirátostánu, za pozornost ovšem stojí i druhá část výroku, kde blouznil o svém svrchovaném premiérství. Pojďme postupně.

„My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický Pirátostán. Nechceme! My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty! My nechceme sdílet naši zemi!“
(premiér Andrej Babiš při jednání o nedůvěře ve sněmovně, Seznam Zprávy, 3. června)

Babiš ukázal, kudy povede jeho předvolební strategie. Bude útočit na nejnižší pudy svých předpokládaných voličských skupin, klíčová slova hledejte pod pojmy strach, xenofobie, závist. A samozřejmě nebudou chybět útoky na Piráty, které si vyhodnotil jako největšího nepřítele. Což je nejspíš vedeno pouze samotným faktem, že vedou v předvolebních průzkumech. Neboť překryv voličských skupin zde těžko předpokládat, to nemůže myslet vážně ani Babiš.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Nicméně přestřelka s Piráty byla jen rozcvička. Bude mít navíc nejspíš soudní dohru. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš předsedu hnutí ANO vyzval, aby se omluvil za svůj pokračující útok po upozornění, že sdílená ekonomika je součástí jeho vybájených představ v knize O čem sním, když náhodou spím. Neboli když nemáte argumenty, vražte tam migranta:

Blouznění předsedy vlády pokračovalo, když se pustil na pole dělby moci a ústavního vymezení pravomocí premiéra. A zatímco útok na Piráty, který se souběžně objevil na sociálních sítích, byl nejspíš předem připravený marketingovým tahem, u následujícího výkřiku předpokládáme, že byl přímo z Babišovy hlavy. Odpovídá totiž jeho dlouhodobému postoji ke sněmovně a nedostatku vzdělání v látce občanské nauky šesté třídy ZDŠ.

„Já jsem svrchovaný premiér této země.“

V Ústavě najdeme zmínku o svrchovanosti na dvou místech. Hned v článku prvním: „Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana.“ a potom v čl. 65, kde se pojednává jednání prezidenta popisované jako velezrada; ten se nás tedy netýká. O svrchovanosti premiéra nic, naopak: „Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně,“ praví zcela jasně článek 67.

Kdo dával v občanské výchově trochu pozor, pro toho to nová informace není. Nic jako svrchovanost, tedy neomezená moc premiéra, neexistuje. Lid ji svěřuje svým reprezentantům, ti potom zprostředkovaně vládě. Ta rozhoduje ve sboru a v jejím čele stojí předseda s některými vyjmenovanými pravomocemi navíc.

Jaké duchy minulosti Babiš vyvolává? Ne, že by totiž svrchovanost premiéra nebo potažmo vlády v historii neexistovala. Jde o situace, kdy je z rozhodování vyloučen parlament a známe je třeba z válečných nebo krizových hospodářských let. V Československu byl tzv. zmocňovací zákon vydán dvakrát. V roce 1933 se Národní shromáždění zřeklo pravomoci vydávat některá hospodářská omezení ve prospěch vlády, ne ovšem absolutně. „Zákony“ vydané vládou v boji proti hospodářské krizi musel parlament zpětně schválit, šlo tehdy o jakýsi hospodářský nouzový stav.

Druhý zmocňovací zákon z 15. prosince 1938 už prakticky zlikvidoval zákonodárnou moc parlamentu. Vláda a prezident byli skutečně svrchovaní, poslanci ukončili hned druhý den svou činnost a rozešli se na parlamentní prázdniny. Ty trvaly až do faktického zániku Československé republiky. Svrchovaným premiérem (kancléřem) byl po 23. březnu 1933 také Adolf Hitler v Německu. Zákon umožnil jeho vládě přijímat po dobu čtyř let zákony bez jejich schválení Říšským sněmem. Tolik k historickým paralelám, v nichž figurují svrchovaní premiéři.

 • Hned o den později se Babiš pustil do vysvětlování, jak to bylo s probíhajícím rozvolňováním. Tedy vysvětlováním: prostě všechno hodil na Nejvyšší správní soud („rozvolnil téměř všechno“), což je typická ukázka distribuce viny za vlastní zpackaný pandemický zákon.

„Já chápu, že jsou lidi naštvaní, že jsou otevřené bary a není tam povolená hudba. Ale my jsme nechtěli otvírat ty bary, aby sem zase z celé Evropy chodili popíjet cizáci.”
(Andrej Babiš, iRozhlas.cz, 4. června)

Cizáci? Kdo je vlastně cizák? „Come and have a good czech beer! Přijeďte a dejte si dobré české pivo,“ zval Babiš „cizáky“ ve svém příspěvku 30. května. 


Čili není cizák jako cizák. A byl to prý jen přeřek, však vy víte, jak jsem to myslel, mrk mrk…


Bude to ještě hodně ošklivá kampaň. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

21 komentářů

 1. Marek Loucký napsal:

  Vzhledem k tomu co rok a půl trvající korona krize odhalila, či spíše zdůraznila (o mnoha prioritách víme dlouhé roky, ale nikomu se do náročného a řešení nechce…:( ) máme nejvyšší čas řešit skutečné a akutní problémy naší země (reformy školství a důchodů, digitalizace a produktuvita státní správy, boj s chudobou=exekuce, ochrana krajiny a vod a nově také krátery v rozpočtu, které vyhloubila Babišova vláda).
  Pokud bude někdo chtít stáčet debatu na pseudotémata migrační krize, LGBT, Benešových dekretů, apod. je to neklamná známka toho, že dotyčná partaj je zcela bezradná a hraje s námi falešnou hru.

  • Vašek napsal:

   Naprostý souhlas

  • Jiří Šír napsal:

   Milý Marku.Nechci,aby jsi žil v omylu a tak ti zcela jasně řeknu,že krátery v rozpočtu nezpůsobila vláda,ale koronavirová krize,jaká nikdy nebyla v posledních 100 letech v Evropě a ani v celém světě.S tím se potýká i takové vyspělé země jako celá G7.Navyšují rozpočty v bilionech ne korun,ale v eurech a dolarech.Takže buď nevíš co říkáš,nebo záměrně politikaříš a šíříš vědomě nepravdy.Proč to ventiluješ?

   • Marek Loucký napsal:

    Milý Jiří. Fakt, že koronakrize měla své přímé i nepřímé náklady vůbec nezmiňuji, protože se to rozumí jaksi samo sebou, že zde byly peníze které se jednorázově prostě vyplatit musely. Pokud ale sledujete veřejné dění, nemohlo vám uniknout, že ten kráter o kterém mluvím já, je koronou způsoben jen z části…nechce se mi to hledat, ale tuším pouze z 1/3 maximálně 1/2, ostatní peníze se rozplynuly kdesi bez návaznosti na epidemii. Různé malé velké domů a plýtvání pod pláštíkem epidemie. To byl laciný trik Babišova kabinetu, který jak pozoruji pravděpodobně spolknulo více lidí, než by bylo zdrávo 🙁 Další problém kráteru o kterém mluvím já je ten, že zakládá díry a obří strukturální deficity i do budoucích rozpočtů, kdy se o viru bude už jen žertovat. To je známka naprosto tragického hospodaření Babišova kabinetu, který uměl udržet vyrovnaný rozpočet pouze v době ekonomické konjuktury a v době kdy sem proudilo nejvíce dotací z EU v historii. To by uměl dělat ministra financí i Pepek Vyskoč!
    Za odlišných podmínek (které již dávno nastaly) je tato vládní sestava zcela nepoužitelná.

   • Pavel napsal:

    Takovou míru sebekritiky bych od tebe, politikařící a záměrnou nepravdu šířící, jirko, nečekal. Pouze tato vláda si v krizi omezila daňové příjmy a pak od boku střílela hausnumerické rozpočty. Krátery v rozpočtu páchal babiš co by ministr financí a následně premiér dávno před koronavirem.

  • Leo napsal:

   Pane Loucký, naprostý souhlas. Opravdu migrační krize, která skončila v roce 2015 pro nás momentálně nepředstavuje žádný vážný problém, kterým bychom se měli zabývat a dávat mu jakoukoliv prioritu. Resp. pokud kterákoliv strana bude zakládat svou politiku na řešení migrace, a to nejen té nelegální, ale bude obecně pro snížení počtu lidí migrujících do Česka, pak to není nic jiného než zoufalá populistická strana, na úrovni ANO a SPD. Je také zajímavé, že během Babišovy a Sobotkovy vlády se počet cizinců u nás zvýšil o třetinu, ze 460 tisíc na 675 tisíc, s tím už se ale Babiš samozřejmě nechlubí. A podsouvat někomu něco, co ještě neudělal, napadat ho za to a lhát, to je opravdu hodně špinavá a odporná kampaň, hodna tak nechutného, křivého člověka, kterým je Andrej Babiš nebo Tomio Okamura. Nejhorší je ale, že mě to ani trochu nepřekvapuje. Primitivové, kteří dnes Babiše nebo Okamuru volí ale nejsou absolutně schopni rozeznat mezi pravdou a lží, cokoliv jeden z těchto dvou řekne se tak pro ně automaticky stává pravdou. Můžeme tedy jen doufat, že těchto lidí u nás není dostat na to, aby se znovu opakovala buď Babišova vláda a nebo možná ještě šílenější varianta Okamurova vláda…

   • A. S. Pergill napsal:

    Leo, já jsem toho názoru, že je naprosto zásadní rozdíl mezi imigranty, kteří jsou s námi civilizačně kompatibilní a jsou navíc ochotni se přizpůsobit místním zvyklostem (Slováci, Ukrajinci, Poláci, do značné míry i občané Vietnamu) a imigranty, kteří jsou s námi civilizačně naprosto nekompatibilní, mají pocit vysoké nadřazenosti nad námi, a proto se přizpůsobit programově odmítají. Ty první potřebujeme, ty druhé nikoli.

  • pamětník napsal:

   Lepšího, srozumitelnějšího doporučení koho volit – komu dát důvěru dosluhující šéf hnutí, který se zpronevěřil slibům dát nemohl. Tak naivní volby se Češi, kteří volili Ano už nedopustí jednoduše proto, že u Pirátů se Stanem mají po jejich působení v PČR možnost ověřit, že nežvaní a předem sdělují jakých chyb se určitě nedopustí. A věří jim nejen mladí !!!!!!

   • A. S. Pergill napsal:

    Já jsem toho názoru, že piráti naštěstí předvedli ve vedení Prahy i ve své činnosti v EUroparlamentu (už jen tím, s kým se tam spojili) své skutečné záměry a cíle, které jsou naprosto odlišné (ne-li přímo protichůdné) vůči tomu, co veřejně vydávají za svůj program.

 2. A. S. Pergill napsal:

  Piráti mají smůlu. Všechny tyhle věci, které jim premiér vytknul, jsou jednoznačně doložitelné. Pokud ne na úrovni PS PČR, tak na úrovni osobní (výroky Bartoše ve smyslu, že by mu nevadila islamizace Evropy – a našlo by se toho víc), na úrovni nižších zastupitelstev , např. mapování soukromých bytů a nucené strkání nájemníků do „nadměrečných“ plánovali piráti v Praze (něco podobného dělali komunisté v 50. letech), a spousta těch kritizovaných idejí pochází z frakce EUroparlamentu, v níž piráti sedí s dalšími antidemokratickými extrémisty.
  Piráti jsou prostě jakási analogie poválečné a předúnorové KSČ.

  • Pavel napsal:

   Když jsou „doložitelné“, tak je doložte. Realitou je, že jediné co je doložitelné, je burešovo fantazírování a jeho odkývání kdejakého eurounijního nesmyslu, z green dealem v čele.

   • A. S. Pergill napsal:

    Bartošovy výroky (ty, co zmiňuje Babiš) se dají v různých archivech dohledat. Řada dalších zmiňovaných se vztahuje k činnosti pražského zastupitelstva v čele s pirátským primátorem a něco je doložitelné ze zápisů EUroparlamentu.

    • skeptik napsal:

     Tak doložíte ta údajná tvrzení Pirátů, jak vás o to žádal Pavel, nebo toho nejste schopen? Vy jste přišel s jakýmsi tvrzením, proč jej má za vás dokládat Pavel?

     • A. S. Pergill napsal:

      A co chcete dokládat? Zápisy z jednání EUroparlamentu a jeho sekcí? Zápisy jednání pražského zastupitelstva? Bartošovy výroky, kterých je v podstatě plný web?
      Jen ať Babiše zažalují, tohle všechno (a mnoho dalšího) na ně bude vytaženo.

      Nebo se přihlaste, pokud to ještě jde, do interního fóra pirátů. Já tam kdysi byl a odešel jsem odtamtud proto, že to, co ti lidé hlásali (a asi ještě hlásají) je naprosto neslučitelné s demokracií.

    • Pavel napsal:

     No tak je dohledejte. Co vám brání (OPĚT) doložit vlastní výroky, když je to tak snadné?
     Oproti babišovým a vaším fantasmagoriím na téma piráti, je babišův podpis pod dalším megatunelem jménem green deal nezpochybnitelný.

     • A. S. Pergill napsal:

      Problém je, že babišův nepodpis by nic nevyřešil. NGD by nám byl tak jako tak vnucen. Nám nezbývá nic jiného, než to sabotovat a pracovat na rozbití EU. Ideální by bylo, kdyby v době našeho plánovaného předsednictví v příštím roce už nebylo čemu předsedat.

 3. petrph napsal:

  Dovolil bych si polemizovat. Totiž, to období s koronakrize spíše ukázalo že takové skutečné problémy by se nyní řešit vůbec neměly, protože na to stát prostě nemá. Ať finančně a nebo organizačně.

 4. Hawkey7 napsal:

  V téhle volební kampani ještě uslyšíme nesmyslů. Jako v každé jiné, jen toho bude zase víc a větší odpad… A jak se bude zapomínat na nedávné prohlášení! Přeju všem dobrou paměť. 🙂

 5. lwo napsal:

  Přeložte to do českoslovenštiny a máte tu Gustáva Husák, jako když vyšije… 🙁

  • Tondach napsal:

   Spíše Jakeše, než Husáka! Husák neblábolil takové nesmysly, jako Babiš!“

 6. ivan napsal:

  Vůbec si nedovedu představit, jak by to vypadalo, kdyby v době pandemie vládl opoblok. To by byla jedna hrůza za druhou s výmluvami, že za to můžou komunisti.
  To je jediná jejich rétorika a pak už jen zlodějna. Ta jim šla také skvěle, dokud jim Babiš neodstřihnul penězovody. A proto mají volební program Antibabiš a nic jiného.
  Jak se dostanou k moci, veletoč peněz se znovu roztočí. A proto raději tisíc Babišů než jeden ODS-ák ve vládě, o Kdu, top stan nemluvě.

Přidávání komentářů není povoleno