Andrej Babiš ve sněmovně, 4. června / foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Svrchovaný premiér? O čem přesně sní Andrej Babiš, když blouzní ve sněmovně

Napsal/a Robert Malecký 6. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Nebývá úplně zvykem, abychom naše Psí uši psali monotematicky, jako konceptuálně vystavěné dílo svázané jedinou linkou, něco jako kdysi byly desky Olympiku nebo motiv Božích bojovníků v díle Bedřicha Smetany. Andrej Babiš nám ale tentokrát nedal jinou šanci. Náhodný generátor slov zabudovaný kdesi ve frontálním laloku jeho mozku přešel do fáze ostré kampaně a bylo z toho několik příkladů, co nás teď čtyři měsíce čeká. Upřímně – nic hezkého to nebude.

  • Má ještě vůbec smysl reagovat na nesmysly vypouštěné z úst předsedy vlády Andreje Babiše – ať už jsou vedeny sníženou mírou porozumění pravidlům demokracie, neschopností přiřadit slovům odpovídající význam nebo, a to by byla ta horší varianta, pokleslými motivy jeho marketingového týmu? Ve čtvrtek ve sněmovně vzbudil pozornost národoveckými výkřiky o multikulturním ekofanatickém Pirátostánu, za pozornost ovšem stojí i druhá část výroku, kde blouznil o svém svrchovaném premiérství. Pojďme postupně.

„My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický Pirátostán. Nechceme! My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty! My nechceme sdílet naši zemi!“
(premiér Andrej Babiš při jednání o nedůvěře ve sněmovně, Seznam Zprávy, 3. června)

Babiš ukázal, kudy povede jeho předvolební strategie. Bude útočit na nejnižší pudy svých předpokládaných voličských skupin, klíčová slova hledejte pod pojmy strach, xenofobie, závist. A samozřejmě nebudou chybět útoky na Piráty, které si vyhodnotil jako největšího nepřítele. Což je nejspíš vedeno pouze samotným faktem, že vedou v předvolebních průzkumech. Neboť překryv voličských skupin zde těžko předpokládat, to nemůže myslet vážně ani Babiš.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Nicméně přestřelka s Piráty byla jen rozcvička. Bude mít navíc nejspíš soudní dohru. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš předsedu hnutí ANO vyzval, aby se omluvil za svůj pokračující útok po upozornění, že sdílená ekonomika je součástí jeho vybájených představ v knize O čem sním, když náhodou spím. Neboli když nemáte argumenty, vražte tam migranta:

Blouznění předsedy vlády pokračovalo, když se pustil na pole dělby moci a ústavního vymezení pravomocí premiéra. A zatímco útok na Piráty, který se souběžně objevil na sociálních sítích, byl nejspíš předem připravený marketingovým tahem, u následujícího výkřiku předpokládáme, že byl přímo z Babišovy hlavy. Odpovídá totiž jeho dlouhodobému postoji ke sněmovně a nedostatku vzdělání v látce občanské nauky šesté třídy ZDŠ.

„Já jsem svrchovaný premiér této země.“

V Ústavě najdeme zmínku o svrchovanosti na dvou místech. Hned v článku prvním: „Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana.“ a potom v čl. 65, kde se pojednává jednání prezidenta popisované jako velezrada; ten se nás tedy netýká. O svrchovanosti premiéra nic, naopak: „Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně,“ praví zcela jasně článek 67.

Kdo dával v občanské výchově trochu pozor, pro toho to nová informace není. Nic jako svrchovanost, tedy neomezená moc premiéra, neexistuje. Lid ji svěřuje svým reprezentantům, ti potom zprostředkovaně vládě. Ta rozhoduje ve sboru a v jejím čele stojí předseda s některými vyjmenovanými pravomocemi navíc.

Jaké duchy minulosti Babiš vyvolává? Ne, že by totiž svrchovanost premiéra nebo potažmo vlády v historii neexistovala. Jde o situace, kdy je z rozhodování vyloučen parlament a známe je třeba z válečných nebo krizových hospodářských let. V Československu byl tzv. zmocňovací zákon vydán dvakrát. V roce 1933 se Národní shromáždění zřeklo pravomoci vydávat některá hospodářská omezení ve prospěch vlády, ne ovšem absolutně. „Zákony“ vydané vládou v boji proti hospodářské krizi musel parlament zpětně schválit, šlo tehdy o jakýsi hospodářský nouzový stav.

Druhý zmocňovací zákon z 15. prosince 1938 už prakticky zlikvidoval zákonodárnou moc parlamentu. Vláda a prezident byli skutečně svrchovaní, poslanci ukončili hned druhý den svou činnost a rozešli se na parlamentní prázdniny. Ty trvaly až do faktického zániku Československé republiky. Svrchovaným premiérem (kancléřem) byl po 23. březnu 1933 také Adolf Hitler v Německu. Zákon umožnil jeho vládě přijímat po dobu čtyř let zákony bez jejich schválení Říšským sněmem. Tolik k historickým paralelám, v nichž figurují svrchovaní premiéři.

  • Hned o den později se Babiš pustil do vysvětlování, jak to bylo s probíhajícím rozvolňováním. Tedy vysvětlováním: prostě všechno hodil na Nejvyšší správní soud („rozvolnil téměř všechno“), což je typická ukázka distribuce viny za vlastní zpackaný pandemický zákon.

„Já chápu, že jsou lidi naštvaní, že jsou otevřené bary a není tam povolená hudba. Ale my jsme nechtěli otvírat ty bary, aby sem zase z celé Evropy chodili popíjet cizáci.”
(Andrej Babiš, iRozhlas.cz, 4. června)

Cizáci? Kdo je vlastně cizák? „Come and have a good czech beer! Přijeďte a dejte si dobré české pivo,“ zval Babiš „cizáky“ ve svém příspěvku 30. května. 


Čili není cizák jako cizák. A byl to prý jen přeřek, však vy víte, jak jsem to myslel, mrk mrk…


Bude to ještě hodně ošklivá kampaň. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)