„Stromy jsou apolitické.“ Autor obnovy litoměřického parku souhlasí s přesunem sochy sovětského vojáka
Boj o odstranění sochy sovětského vojáka z Jiráskových sadů nekončí. Zastupitelé by měli na čtvrtečním zasedání vyslechnout informaci vedení města, jak naložilo s únorovým usnesením, aby připravilo přemístění sochy na vhodnější místo. Termín daný zastupitelstvem vyprší na konci června. Zároveň se ale nevzdávají zastánci zachování sochy v parku, kteří klíčové hlasování zkraje roku prohráli. Chtějí jeho revokaci.
Poslední únorový den letošního roku litoměřické zastupitelstvo schválilo průlomové usnesení: „Zastupitelstvo pověřuje Radu města, aby připravila a v první polovině roku 2024 předložila záměr možného přemístění pomníku ,Čest a sláva sovětské armádě‘ na vhodnější místo.“ Pro tehdy hlasovalo 20 zastupitelů, čtyři byli proti – z nich tři z řad SPD.
Jednou z diskutovaných podmínek bylo, aby k přesunu sochy jinam dal souhlas i autor rekonstrukce parku z let 2010 až 2015, kterým byl Ateliér krajinářské architektury z Brna. Jeho zástupce Zdenek Sendler se k tomu krátce vyjádřil už zkraje roku, když zastupitelům napsal:
„Ve stávající situaci se jako autoři obnovy parku přikláníme jednoznačně k odstranění sochy, jejímu uložení do lapidária dějin a na její místo vypsání výtvarně architektonické soutěže.“
(Zdenek Sendler, Ateliér krajinářské architektury, 17. ledna 2024)
Nyní mají zastupitelé v podkladech pro čtvrteční jednání další Sendlerovo stanovisko, které má HlídacíPes.org k dispozici. Architekt píše, že názor na sochu se může pohybovat v několika rovinách, jako výtvarný objekt je v pořádku, jeho poselství a význam ale podle Sendlera strádá, a to výrazně.
Architekt znovu odkazuje na své vyjádření, že se jednoznačně přiklání k odstranění sochy. Navrhuje, aby se na uprázdněné místo nevracel žádný objekt, ale prvky zeleně.
„Do rastru, který může místo i prostorově iniciovat, například formou kamenného lemu, a do něj v pravidelném sponu vysadit stromy, které jsou apolitické, nevyvolají předpokládané emoce, ale budou na místě několik generací působit jako prvek smíření,“ píše Zdenek Sendler.
Petice chce sochu zachovat
Zastupitelé ovšem budou mít na stole i petici lidí, kteří si přejí sochu sovětského vojáka v Litoměřicích zachovat. Stojí za ní zdejší politik Lukáš Pařízek, který v nedávných evropských volbách neúspěšně kandidoval za kandidátku Stačilo! vedenou komunistkou Kateřinou Konečnou.
Související články
Žádný válečný hrob, ale symbol totality. Jak jsem se musel smířit s rudou hvězdou
Sochu sovětského vojáka v Litoměřicích nechceme. Symbol okupace může z parku zmizet
Hraniční kámen ruského impéria v litoměřickém parku. Město řeší, co se sochou sovětského vojáka
„Rekonstrukce parku byla spolufinancována městem podle návrhu renomovaného projektu Nadace Proměny a zahrnovala nové zakomponování sochy vojáka do nového moderního vzhledu parku jako nedílného mobiliáře. To byl také jeden z důvodů, proč získal park a jeho provedeni mnoho ocenění, mimo jiné ,Park roku 2017‘,“ píše se v petici.
Odstranění podle autorů kulturně i umělecky cenné sochy by prý poškodilo koncept parku i obraz města Litoměřice jako moderního kulturního bodu. Vedení města se prý dopouští obrazoborectví, proto autoři petice požadují nejen zrušení platného usnesení, ale i přijetí nového, které by snahám o odstranění sochy jednou provždy zamezilo.
O dalších plánech s proměnou Jiráskových sadů budou jednat litoměřičtí zastupitelé ve čtvrtek 20. června od 16 hodin.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Stačí udělat to, co udělali v Košicích. Vandaly odsoudit v soudním řízení. Litoměřice spadaly za války pod velkoněmeckou říši. Tam by měli být Rudé armádě extra vděční. Protektorát končil na pravém břehu Labe před Liběchovem.
„Extra vděční“? Myslíš jako Mladá Boleslav, kterou russověti bombardovali den po válce. Nemáme být taky vděční Karlu Velkému (a stavět mu památníky) protože nás osvobodil od avarů? Kolik mají Litoměřice obyvatel? Předpokládám, že několik tisíc nebo desítek tisíc. Dojmy několika desítek obhájců vrahů z Ukrajiny tedy nelze brát v úvahu.
Celkem by mne zajímalo, zda jste občan Litoměřic ? Pokud ne, tak Koncovou část Vaší úvahy nechápu. Myslím, že amnézie se kamarádí s Vašimi myšlenkami, ne ? Nikdo nezapírá bombardování MB, Roudnice a několika dalších měst. Ale dost si pletete příčinu na následek – to Němci rozpoutali I. i II. světovou válku, to Němci nedodržovali podmínky kapitulace a proto byla bombardována MB. To Němci vraždili až do konce, i když byla válka prohraná – Čechy v povstání, na Masarykově nádraží, v Úsobské ulici, na Ploštině. Němci zabíjeli osoby nucené absolvovat pochody smrti. Zrovna u Litoměřic byla „skvělá“ pracovní pozice – důl Richard. Kvůli komu ? Kvůli Němcům.
Ano, nechápeš. Zřejmě je to dáno tím, že netušíš, že válku nerozpoutali němci. Válku rukou společnou a nerozdílnou rozpoutali němci A russověti. A rukou společnou a nerozdílnou vraždili. Že russověti vraždili i když užbylo po válce (a to nejen jeden den) ti už bylo dokázáno. Jestli jsi tak říčný po dobrých pracovních pozicích, tak zkus důl rovnost, neobčane Litoměřic.
… no pavel „pavluša“ už v tom dole Richard byl, ale potom tam přišla Rudá armáda a ta ten německý Richard přebila, protože tak byla ta poslední – a tedy špatná..
Na ocelových ptácích závislý josef, zřejmě neumí číst. Nebo netuší co znamená, že rusáci a nácci rukou společnou a nerozdílnou rozpoutali druhou světovou válku. Tu horší stranu si vybíráš pouze ty josef.
… no byl tam časový rozdíl – a to Polsko v tu dobu už nebylo… Ale pak bylo spousta válek, které to časově a účastí válčících zemí (až 60)přebili – takový Afghanistán tu demokracii dovezenou měl skoro 20 let, ale nějak nezdemokratizoval..Zřejmě špatné PŠM…
Ono usnesení spíše nahrává sudetským Němcům, kteří byli po osvobození odsunuti do „rajchu“.
Změna v 89 měla znamenat přechod od lžive propagandy k pravdě a ne k opačné propagandě. Historickým faktem je, že kdyby Hitler porazil Sověty a dostal se k ropnym polim střední Asie, ovládl by celou Evropu a podle plánu Heydricha by Češi uvolnili prostor Arijcum, většina zplynovanim zbytek odsunem na Sibiř k Čukčum. Kdo si neváží památky padlých sovětských (i ukrajinských a dalších) vojáků, kteří umožnili přežití českého národa, je na stejné morální úrovni jako komandyrove a sovetsti politruci, pro které život prostého vojáka taky nic neznamenal, když je hnali bez krytí před hlavně připravených německých samopalu.
Historickým faktem nejsou žádné „kdyby“, ale to, že russověti se paktovali s hitlerem za zády spojeneckého Československa, a to, že právě russovětská materiální pomoc a spojenectví umožnila hitlerovi rozpoutat válku. Dále je historickým faktem to, že náckovskou okupaci vystřídala ta russovětská.
Ti sovětští vojáci nás vytrhli z jedné totality, aby nás na více jak čtyřicet let uvrhli do druhé. Postaví někdo památník jako připomínku znásilnění mnoha českých žen, ukradených hodinek, ukradených jízdních kol a vyrabovaných ložisek uranu?
Sochy osvoboditelů dát z vděčnosti do depozitu, aby se na ně rychle zapomnělo. Pamětníci vymírají a není kdo, který by položil kytici vděčnosti za osvobození. Novodobá garnitura se nebude ponižovat a s úctou a vzdávat hold RA. Kdo zapomene na své dějiny, bude muset si je zopakovat.
Tak, tak, ty už jsi zapomněla … na russovětskou okupaci Československa.
Kdo zapomene na svou minulost musí si ji zopakovat … Je titul staré knihy, to nějaký kulisák si ukradl toto motto, stejně jako ostatní ….