Stovka za roušku. Na ústeckém Střekově organizuje starosta prodej ochranných pomůcek

Napsal/a Robert Malecký 23. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko šije roušky, dobrovolně a zdarma. Většinou. V Ústí nad Labem se vyskytl případ, kdy starosta městského obvodu Střekov Petr Vinš nezávisle na městem organizované pomoci roušky prodává. Jejich cenu o víkendu zvýšil z 50 na sto korun za kus. Primátor Petr Nedvědický s jeho aktivitou nesouhlasí, nemůže s ní ale prý nic dělat.

Zvýšení ceny za roušky, které se prodávají v několika obchodech pravobřežní ústecké čtvrti Střekov, oznámil starosta Petr Vinš na oficiálním profilu starosty městské části v neděli.

Screenshot profilu Starosta Střekov, 22. března

Cena za roušku je podle starosty dar, který má pokrýt sociální potřeby skupiny šiček, které je vyrábějí.

„Mám dva zdroje roušek. První jsou 4 švadleny, které šijí zdarma,“ popsal Petr Vinš pro HlídacíPes.org. „Druhý zdroj roušek jsou švadleny, které živí rodiny, musí vydělávat, 7 švadlen, šijí roušky za 50-70 Kč za roušku,“ dodal s tím, že právě tyto roušky dává lidem za dar ve výši zmíněných 100 korun.

Jedno z prodejních míst, foto z profilu Starosta Střekov.

Cena, kterou stanovil starosta sám, byla ještě do víkendu 50 korun. To ale podle Vinše nebyl udržitelný systém. „Lidé roušky skupovali ve velkém a nebylo dost pro nemocnici, seniory, děti, švadleny nestíhaly. Za 50 Kč si lidé kupovali i dvě nebo tři roušky a nezbývalo pak na ostatní,“ uvedl Vinš.

Město nesouhlasí, ale nemůže nic dělat

V celém Ústí nad Labem jinak distribuce roušek probíhá pod centrálním vedením magistrátu. A zdarma.

„Osobně tuto iniciativu odmítám a nesouhlasím s ní,“ říká primátor města Petr Nedvědický. Podle vyjádření starosty Vinše jde ale prý o osobní iniciativu, a tak ji magistrát podle Nedvědického nemůže nijak ovlivnit.

„Za město platí, že ochranné prostředky, tedy roušky vyrobené dobrovolníky, jsou poskytovány občanům zdarma na základě schématu – sociální služby terénní, pobytové, senioři v domovech. Po vykrytí priorit budou přidělovány prostřednictvím jednotlivých obvodu ohroženým skupinám v obvodech,“ říká Nedvědický s tím, že náklady na výrobu roušek nese samozřejmě město. „Roušky vyrábějí divadla, školská zařízení a dobrovolníci,“ dodává Nedvědický.

Rovněž v dalším ústeckém obvodě Neštěmice jsou roušky distribuovány zdarma.

„Je jich stále nedostatek, včera jsem na ulici potkala seniorku s papírem přes ústa. Nakoupíme další suroviny, stále ale platí, že šijí dobrovolníci a ochranné prostředky budou u nás vždy zadarmo,“ říká starostka Neštěmic Yveta Tomková.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)