Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Hrad ve Vaduzu, sídlo lichtenštejnské knížecí rodiny.
Pixabay,

Stát by se měl s Lichtenštejny domluvit, myslí si většina Čechů. Spíše však přijdou soudy

Žaloby Nadace knížete z Lichtenštejna proti Česku leží na tuzemských soudech a čeká se na začátek řízení. Knížecí rod se k právním krokům odhodlal loni, když stát odmítl výzvy Lichtenštejnů k jednání o navrácení rodového majetku. K podpoře svých argumentů nyní Lichtenštejnové používají i veřejné mínění. Respektive průzkum, který si zadali u agentury Ipsos.

Český stát by měl zahájit jednání o uzavření poválečného sporu a najít řešení výhodné pro obě strany, uvedlo v průzkumu agentury Ipsos 56 procent respondentů. Většina Čechů by si tedy přála, aby se Česko s knížectvím dohodlo, nechat věc jen na soudech chce jen necelá čtvrtina dotázaných.

Nepřekvapí, že Nadace knížete z Lichtenštejna je jako zadavatel s výsledky průzkumu spokojená.  „Velmi nás zaujaly výsledky mezi mladou generací,“ vypichuje mluvčí nadace Michal Růžička fakt, že celkem 68 procent lidí ve věku 18-29 let v průzkumu uvedlo, že by měl český stát s Lichtenštejny o uzavření celého sporu začít jednat.

Stát jednat nechce

Jak už dříve HlídacíPes.org popsal, Lichtenštejnsko se v minulosti na Česko obrátilo dvěma oficiálními dopisy s výzvami k jednání. Odpovědi se však nedočkalo.

České úřady odkazují na platnost Benešových dekretů, podle nichž po válce konfiskace proběhla, i na neukončený spor o pozemky na Říčansku, který doputoval až k Ústavnímu soudu. V něm jde ovšem o žalobu, kterou v roce 2014 podala Česká republika na Nadaci knížete z Lichtenštejna.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Bylo to poté, co vyšlo najevo, že v katastru je jako majitel lesních pozemků stále veden kníže František Josef II. a katastrální úřad zapsal lesní pozemky na nástupnickou lichtenštejnskou nadaci.

Skutečnost, že nedošlo na základě dekretu ke změně zápisu v pozemkových knihách a v Katastru nemovitostí nebyl zapsán jako jejich vlastník český stát, nic nemění na tom, že byl zemřelému nemovitý i movitý majetek na území dnešní České republiky opravdu zkonfiskován,“ říká mluvčí Ministerstva zahraniční věcí Michal Bucháček.

Ten také již vloni v prosinci za ministerstvo potvrdil, že stát s Lichtenštejny jednat nehodlá. Jedná se čistě o věc nezávislé a nestranné justice,“ konstatoval Bucháček. Knížecí nadace v té době již rozesílala předžalobní výzvy a následně poslala i žaloby, které teď čekají na soudech.

Žaloby míří jen na státní nemovitosti

Nadace podle jejích zástupců vyčerpala všechny možnosti domluvit se s českým státem po dobrém. Podání žalob zdůvodnila reakcí na změnu občanského zákoníku, podle nějž byl 31. prosinec 2018 posledním termínem, kdy bylo možné soudně se domáhat nezákonně zabaveného majetku.

Lichtenštejnové stát vyzývají k vydání všech nemovitostí, které – podle jejich výkladu nezákonně – po druhé světové válce zabavil tehdejšímu vlastníkovi, Františku Josefu II., knížeti z Lichtenštejna.

Jde o desítky tisíc hektarů pozemků, ale například i o známé zámky Lednice a Valtice. Jde však pouze o ty nemovitosti, u kterých je v katastru nemovitostí veden jako vlastník stát. Nemovitostí, které dnes patří třetím stranám (krajům, obcím, univerzitám, neziskovým organizacím nebo soukromým osobám), se žaloby nadace týkat nemají.

Z průzkumu, který si nadace nechala vypracovat, vyplývá i to, že 66 procent dotázaných považuje dosavadní postup Lichtenštejnů vůči Česku za velkorysý. 

Většina občanů České republiky nás žádá, abychom společně jednali ve prospěch úspěšné budoucnosti – a nepřeli se řadu let před soudy,“ říká dědičný princ Alois z Lichtenštejna s tím, že jeho rod je kdykoli připraven jednání s Českem zahájit.

Němčina jako cejch

Lichtenštejnové oprávněnost zabavení rodového majetku nikdy neuznali. Argumentují tím, že Benešovy dekrety zaměřené proti Němcům, zrádcům a kolaborantům se na ně vztahovat neměly ani nemohly, protože nebyli ani Němci, ani zrádci, ani kolaboranti.

Faktem je, že Lichtenštejnsko bylo za války neutrální, diplomaticky neuznalo Němci zřízený protektorát Čechy a Morava a Lichtenštejni podporovali československou exilovou vládu.

Německy hovořící Lichtenštejnové však ve sčítání lidu z roku 1930 (v němž byla společná kolonka pro jazyk i národnosti) figurují v kolonce národnost (jazyk) německý. O to se také dodnes ve své argumentaci opírá stát.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Evropan napsal:

  Pro večerníčkovou generaci je vždycky hodný loupežník Rumcajs, nikoli kníže pán

 2. Jos napsal:

  Moc se mi líbí, jak se vždy najde skupina lidí, kteří nadšeně aplaudují a spolupracují v případech, kdy má být obrán tento stát a jeho občané. Historie pro ně má spoustu jmen. Žádné ovšem není lichotivé.

 3. Dobrý den, naprosto souhlasím s vydáním majetku Lichtenštejnům – musí platit nezpochybnitelnost vlastnictví – což je úzus právního státu – zejména, když nekolaborovali, neuznali protektorát a podporovali exilovou vládu.

  Za postup českého státu se stydím.

  • petrph napsal:

   Mimochodem, právě proto že má platit nezpochybnitelnost vlastnictví – přece stát je vlastník jako jiný..
   Tady jde o to, že se někdo tvář, že by se mělo rozhodovat dneska o to, zda se má/mělo Lichtenštejnům sebrat nějaký majetek – dle výše uvedených důvodů.
   Ovšem, o tom se přece rozhodlo úředně před ca 75 lety, a to v souladu s tehdejšími zákony. Chtít dneska, po 75 letech aby nějaký dnešní soudce – dle svého dnešního osobního právního názoru to původní úřední rozhodnutí staré 75 let zrušil, je příšerný precedens.. Potom totiž nebudete mít žádnou nezpochybnitelnost vlastnictví – kdokoliv se pak může obrátit na soudy s požadavkem na přezkoumání úředních rozhodnutí a smluv, s majetkem Vaší rodiny po dlouhé epochy (50, 100 let.). a pokud třeba nějaký zruší, bude Vám ten majetek odebrán.. Takhe to chcete?

   • O napsal:

    O církevním majetku bylo rozhodnutopřed cca 70 lety a to v souladu s tehdejšími zákony. A v roce 2012 nějací tehdejší a někteří dnešní poslanci, ani ne soudce, rozhodli, že přestože stát byl vlastník jako jiný, že mu vlastnictví bude odebráno a dokonce se, hlasem poslance, který za týden nastoupil do vězení k odpykání trestu za korupci, jakoby dobrovolně vlastniství vzdal, protože uznal, při vzniku vlastnického oprávnění státu k církevním majetkům k chybě a bezpráví. Proč by nemohl nějaký dnešní soudce napravit bezpráví, které se stalo Lichtenštejnům jen o 5 let dřív? Jsem přesvědčen, že by to nenarušilo princip nezpochybnitelnosti vlastnictví o nic více, než církevní restituce.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost