Souboj​ ​volebních​ ​kalkulaček​. Kdo poradí, koho volit, a co znamená, když nevím

Napsal/a Michal Škop 5. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Volební kalkulačky jsou dnes pro veřejnost jedním z podstatných předvolebních zdrojů informací. V Česku je před volbami (v závislosti na typu voleb) používá 10 až 25 % voličů, letos to ale velice pravděpodobně bude ještě více. Ve Skandinávii nebo Nizozemí je to mimochodem už přes 50 % voličů.

Dvěma třetinám uživatelů volební kalkulačka pomůže s výběrem strany a 20 % lidí dokonce přesvědčí, aby volili někoho jiného, než koho předtím chtěli. Data vycházejí z výzkumu Düsseldorfské univerzity, který byl prezentován na konferenci ECPR (hlavní politologická konference v Evropě) minulý měsíc.

Zde je na místě zdůraznit, že se autor tohoto textu volebními kalkulačkami zabývá prakticky i teoreticky (viz např. tento příspěvek z konference ECPR) už přes deset let. Je také hlavní autor největší české Volební kalkulačky („s velkým V“).

Kalkulačka versus test

Poslední měsíc a půl s Volební kalkulačkou trávím téměř každý den, od programování až po výběr otázek, a jsem si tak vědom mnoha problémů, které má. (A také spolu s kolegy připravujeme podstatné vylepšení pro prezidentské volby, na což zrovna sháníme podporu pomocí crowdfundingu na Hithitu.)

Proto když web Aktuálně.cz zveřejnil svůj Volební test, profesionální povinnost logicky velela jej hned prostudovat. Zapůsobil na mě ale jako studená sprcha, což jsem asi trochu neuváženě hned ventiloval na Twitteru, kde pak došlo k poměrně ostré výměně názorů mezi šéfredaktorem Aktuálně.cz Tomáškem a mnou.

Snad moc nedezinterpretuji, když to shrnu: Já tvrdím, že Aktuálně.cz převzalo skoro polovinu otázek z Volební kalkulačky bez uvedení zdroje. Pan Tomášek píše, že naše otázky při přípravě neviděli a že je tedy osočuji zcela neprávem.

My zveřejňujeme celou Volební kalkulačku (kód i obsah) pod otevřenými licencemi, aby pomohla co největšímu počtu lidí. A jestli to pomůže pod jménem Volební test Aktuálně.cz nebo pod názvem Volební kalkulačka, je vcelku jedno. Hlavně, když to pomůže.

Tak se tedy raději podívejme, zda Volební test Aktuálně.cz slouží uživatelům dobře. A zde je z mého pohledu závažný problém.

Volební test Aktuálně.cz vypadá na první pohled velice obdobně jako Volební kalkulačka – uživatel může (zde i musí) odpovědět na otázky ‚Ano‘, ‚Ne‘ nebo ‚Nevím‘. Shoda mezi uživatelem a politickou stranou je zobrazena pomocí počtu shodných odpovědí. Proč ne. Nicméně ďábel je skryt v detailu.

Nejlépe to ukážu na příkladu níže.

Koho volí Adéla

Adéla bydlí v Aši a neví, zda má volit stranu A se sympatickou političkou v čele, stranu B vedenou inteligentní profesorkou s fialově obarvenými vlasy nebo stranu C vedenou charismatickým leaderem. Tak zkusí volební kalkulačky: Volební kalkulačku a Volební test Aktuálně.cz. Obě kalkulačky obsahují zcela náhodou stejné otázky, tak si postoje stran i Adély můžeme napsat do jedné tabulky:

OtázkaStrana AStrana BStrana CAdéla
ČR by měla vystoupit z EU.NeNemáme jednotný postoj, ½ chce vystoupit, ½ neAnoNe
Těšínsko by se mělo přípojit k Polsku.NeNeNevímeNevím – Je mi to srdečně jedno, bydlím v Aši, kde je Těšínsko?
Fialová barva je nejlepší barva.Nemáme jednotný postojAnoNemáme jednotný postojNerozumím otázce, v čem nejlepší? Přeskakuji

Volební kalkulačka ji doporučí stranu A. Volební test Aktuálně.cz ji doporučí stranu C.

Volební kalkulačka bere, že pro Adélu byla důležitá jenom jedna otázka (EU), tak zbylé 2 otázky ve formulaci rady pro Adélu vůbec neuvažuje. Adéla chce zůstat v EU a zde se shodne se stranou A, a naopak zcela neshodne se stranou C.

Adéla dostane tento výsledek:

1. Strana A***** 100 %
2. Strana B*** 50 %
3. Strana B* 0 %

Ovšem Volební test Aktuálně.cz Adéle doporučí stranu C, protože se dle něj Adéla se stranou C shoduje ve 2 otázkách (Těšínsko, fialová), zatímco se stranou A a B pak v jedné:

1. Strana Cshoda ve 2 otázkách
2.-3. Strana Bshoda v 1 otázce
2.-3. strana Ashoda v 1 otázce

Nemůžu si pomoci, ale Volební test Aktuálně.cz Adéle poradil špatně.

Za shodnou odpověď Volební test Aktuálně.cz totiž považuje i to, že uživatel odpoví ‚Nevím‘ a strana také neodpověděla ani ‚Ano‘, ani ‚Ne‘ (zde ještě není jasné, jak se přesně Aktuálně stran ptalo, zda tam byla možnost ‚Nevíme‘ nebo něco jiného). A to je velký problém.

Nevím má mnoho významů

‚Nevím‘, ani Ano ani Ne, totiž může znamenat plno věcí: ‚Nerozumím otázce‘, ‚Otázka mě nezajímá‘, ‚Otázka pro mě není jednoznačná – někdy Ano, někdy Ne‘ atd. Stejně tak strana, pokud neodpoví ani ‚Ano‘, ani ‚Ne‘, může mít více důvodů: ‚Nemáme na danou věc jednotný názor, část strany je pro, část proti‘, ‚Není to pro nás vůbec důležité‘ atd.

Příklad s Adélou je jistě extrémní. Nastává ten problém i u reálných uživatelů? Z toho, co víme, dávají uživatelé Volební kalkulačky neutrální odpověď nebo přeskakují dál u nějakých 15 – 20 % otázek + dalších 5 – 10 % je neutrálních odpovědí u stran. Tedy není to tak špatné jako u Adély, ale pořád jde o velice podstatný problém.

Volební kalkulačky neslouží jenom k tomu, aby lidem pomohly s výběrem strany před volbami. Jistě jsou např. edukativní v tom, že ukazují, co vše politici řeší. Nebo z výzkumů víme, že podporují volební účast. Tyto další funkce jistě plní i Volební test Aktuálně.cz.

Nicméně celkem vzhledem ke zmíněnému problému s počítáním neutrálních odpovědí musím říci, že za sebe bych doporučil se Volebnímu testu Aktuálně.cz vyhnout. Ale třeba ten výpočet ještě upraví, není na tom nic složitého.


Autor je datový analytik

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)