Socialismus Vladimira Putina aneb Jak buduje symfonii lidské civilizace
Od počátku století čelíme narůstajícímu ruskému imperialismu. Mezi nejhlasitější propagátory obnovy ruského impéria pod praporem eurasijství patří již třicet let Alexander Dugin. Před patnácti lety Dugin přišel s tzv. Čtvrtou politickou teorií, jejímž záměrem je zničit západní liberální řád a nastolit éru pluriversalismu. Samotné Rusko má při zničení Západu sehrát klíčovou roli.
Jan Horník v knize Západ musí být zničen analyzuje obsah Čtvrté politické teorie, vysvětluje její vnitřní strukturu a ukazuje, jaké politické cíle z ní vyplývají.
Odborné veřejnosti, politikům, vojákům ale i laikům tak poskytuje vodítko, aby dokázali odhadnout strategie politiků, kteří se myšlenkami Čtvrté politické teorie inspirují. Když Dugin začínal, jeho ideje se zdály okrajové.
Dnes se jeho vize naplňují rychleji, než bychom si přáli. Vladimira Putina Dugin považuje za klíčovou postavu světových dějin.
Text je ukázkou z knihy „Západ musí být zničen“. Publikujeme jej se souhlasem autora i nakladatelství Argo.
Autor: Jan Horník
Knihu lze zakoupit v síti knihkupectví, případně prostřednictvím webových stránek knihkupectví Kosmas.
Již vyšlo: první ukázka, druhá ukázka, třetí ukázka.
Na závěr se podívejme, nakolik se ústřední Duginovy myšlenky překrývají s představami, jaké má Vladimir Putin o světě, především v souvislosti s válkou na Ukrajině. Zdrojem nám budou jeho válečné projevy z let 2022 až 2023, což znamená, že většinou vznikly o deset a více let později než citované Duginovy texty.
S každým dalším rokem se naneštěstí zdá, že skeptici ohledně vlivu Duginovy ideologie na vládce Kremlu budou muset své názory zrevidovat.
Anti-Rusko nepřipustíme
Nejprve se zastavme u textu o Ukrajině a Ukrajincích, který Putin zveřejnil v červenci 2021. V něm mimo jiné tvrdí, že Ukrajina byla vtažena do antiruské geopolitické hry Západu. Hra se podle Putina v dějinách opakuje, avšak tentokrát se nejedná jen o vytváření nárazníkového pásma, protože Ukrajina je navíc z vnějšku nucena změnit svou identitu:
„Bez nadsázky lze říci, že směřování k nucené asimilaci, k vytvoření etnicky čistého ukrajinského státu a agresivně naladěného vůči Rusku, je ve svých důsledcích srovnatelné s použitím zbraní hromadného ničení proti nám. V důsledku takového hrubého, umělého oddělení Rusů a Ukrajinců by se ruský národ mohl zmenšit o statisíce, ne-li o miliony svých příslušníků.“
Putin v článku otevřeně varoval, co se v budoucnu může stát. Dnes víme, že nemluvil do větru. Ukrajina oddělená od Ruska pro něj byla, je a bude nepředstavitelná:
„Všechny triky spojené s projektem „anti-Rusko“ jsou nám jasné. A nikdy nedopustíme, aby naše historická území a lidé nám blízcí, kteří na nich žijí, byli zneužiti proti Rusku. A těm, kteří takový pokus podniknou, bych chtěl vzkázat, že tímto způsobem zničí svou zemi.“
(…)
Studená válka pokračuje
Putin Ukrajinský konflikt chápe jako pokračování studené války:
„Západu se podařilo získat ruské bohatství na konci 20. století, kdy byl stát zničen. Tehdy nás nazývali přáteli a partnery, ale ve skutečnosti s námi zacházeli jako s kolonií – biliony dolarů byly ze země odčerpány nejrůznějšími způsoby. Všichni si všechno pamatujeme, na nic jsme nezapomněli. […] Chci ještě jednou zdůraznit: skutečným důvodem hybridní války, kterou proti Rusku vede „kolektivní Západ“, jsou chamtivost a snaha udržet si neomezenou moc. Nepřejí nám svobodu, chtějí nás vidět jako kolonii.“ (30. září 2022) Při vyhlášení částečné mobilizace 21. září 2022 vysvětloval: „Již přímo říkají, že se jim v roce 1991 podařilo rozdělit Sovětský svaz, a nyní je čas, aby se samotné Rusko rozpadlo na množství smrtelně znepřátelených regionů a oblastí.“
Nepřekvapí, že je Putin přesvědčen, že současnou válku zintrikovaly USA, jež usilují o udržení světovlády, a tomu Rusko jako velmoc překáží. Neobvyklý je jeho pohled na úlohu a postavení Evropy a dalších zemí světa:
„USA ve skutečnosti stále okupují Německo, Japonsko, Korejskou republiku a další země, přičemž je cynicky nazývají rovnocennými spojenci.“ (30.9. 2022)
(…)
Symfonie civilizací
Vladimir Putin si představuje, že ve světe zavládne relativismus hodnot a kultur, který přinese lidstvu klid: „Milníky v dějinách přinášejí bolestivý, ale přirozený a nevyhnutelný proces. Budoucí uspořádání světa se nám rýsuje před očima. A v tomto světovém řádu musíme naslouchat všem, brát v úvahu každý názor, každý národ, společnost, kulturu, každý systém světonázorů, idejí a náboženských přesvědčení, aniž bychom někomu vnucovali jedinou pravdu, a pouze na tomto základě, chápajíce svou odpovědnost za osud – osud národů, planety – budovat symfonii lidské civilizace.“ (27.10. 2022)
(…)
Každý má zároveň povinnost svou vlastní civilizaci chránit: „Zde je ještě jedna podstatná věc. Nikdo by neměl zradit svou civilizaci. To je cesta ke všeobecnému chaosu; je to nepřirozené a odporné.“ (5.10. 2023) Nelze dostatečně zdůraznit, že podle Putina se rovná zradě, pokud někdo „doma“ zastává a prosazuje hodnoty, které nepřevládají v jeho rodné civilizaci. Taková představa má pro státní politiku dalekosáhlé důsledky, například nutně vede k omezení svobody projevu. Obyvatelé jednotlivých oblastí budou muset žít v souladu s cíli a hodnotami svých civilizací. Osobní svoboda jednotlivce, která představuje základní lidské právo, se v takovém systému může udržet jedině náhodou, a sice když bude momentálně vyhovovat vládcům.
(…)
Putinovu ideologii bychom mohli nazvat civilizačním socialismem. Na rozdíl od národního socialismu nacistů nebo třídního socialismu komunistů nebude život jednotlivců podřizován zájmům národa nebo třídy, ale prostorově vymezeným státům (státům-civilizacím) a jejich kulturám: „Jsem přesvědčen, že lidstvo nesměřuje k roztříštění na soupeřící segmenty, k nové konfrontaci bloků, ať už je motivována jakkoliv, ani k bezduchému univerzalismu nové globalizace. Svět naopak směřuje k synergii států-civilizací, velkých prostorů, společenství, která se jako taková identifikují.“ (5.10. 2023)
Jakási demokracie a svoboda volby se má týkat jen velkých států a národů: „Jsem přesvědčen, že skutečná demokracie v multipolárním světě předpokládá především možnost každého národa, to chci zdůraznit, každé společnosti, každé civilizace zvolit si vlastní cestu, vlastní společensko-politický systém. Pokud mají toto právo USA a Evropská unie, pak ho jistě mají i asijské země, islámské státy, monarchie Perského zálivu a státy jiných kontinentů. Toto právo má samozřejmě i naše země, Rusko, a nikdo nikdy nemůže našemu národu diktovat, jakou společnost máme budovat a na jakých principech.“ (27.10. 2022)
(…)
Bojujeme za budoucí generace
Když vezmeme Putinovy projevy posledních let vážně, když přijmeme, že Putin opravdu žije v jiném myšlenkovém světě a nejedná se jen o propagandu, jeho závěrečné patetické prohlášení na ceremoniálu přijetí čtyř nových republik 30. září 2022 nás nemůže překvapit:
Vážení přátelé!
Dnes bojujeme za spravedlivou a svobodnou cestu především pro sebe, pro Rusko, za to, aby se diktát, despocie navždy staly minulostí. Jsem přesvědčen, že země a národy chápou, že politika postavená na výlučnosti kohokoli, na potlačování jiných kultur a národů je ze své podstaty zločinná, že musíme tuto hanebnou stránku obrátit. Rozpad západní hegemonie, který začal, je nezvratný. A opakuji: už to nebude jako dřív.
Bojiště, na které nás osud a dějiny povolaly, je bojištěm za náš národ, za velké historické Rusko. [Potlesk] Za velké historické Rusko, za budoucí generace, za naše děti, vnuky a pravnuky. Musíme je chránit před zotročením, před zrůdnými experimenty, které se snaží ochromit jejich mysl a duši.
Dnes bojujeme za to, aby nikoho nikdy nenapadlo, že Rusko, náš národ, náš jazyk, naši kulturu lze vymazat z dějin. Dnes potřebujeme konsolidaci celé společnosti a taková konsolidace může být založena pouze na suverenitě, svobodě, tvorbě a spravedlnosti. Našimi hodnotami jsou lidskost, milosrdenství a soucit.
A na závěr bych rád uvedl slova skutečného vlastence Ivana Alexandroviče Iljina: „Považuji-li Rusko za svou vlast, znamená to, že miluji, rozjímám a myslím rusky, zpívám a mluvím rusky; že věřím v duchovní síly ruského lidu. Jeho duch je mým duchem, jeho osud je mým osudem, jeho utrpení je mým smutkem, jeho rozkvět je mou radostí“.
Shrňme, co z výše uvedeného vyplývá pro obsah Putinova světonázoru, respektive ruské státní ideologie (snad můžeme Putina označit za jejího oficiálního představitele):
Z hlediska staleté historie pojí Ukrajinu a Rusko pokrevní pouto. Ve skutečnosti se jedná o jeden velký národ představující jednu civilizaci rozkročenou v eurasijském prostoru. Přirozené mocenské centrum oblasti tvoří Moskva. Oproti dřívějším snahám mocensky oslabit Rusko v Evropě je situace vážnější, protože hrozí odtržení a „převýchova“ značné část Velkoruského národa. Navíc jsou ukrajinští Rusové v geopolitické hře zneužíváni proti Rusům samotným, takže projekt anti-Rusko může přinést milionové lidské ztráty ruskému národu jako celku. Toto existenční ohrožení nemohl Kreml donekonečna ignorovat. Západ Rusko donutil zaútočit.
Pokračování studené války na Ukrajině se zároveň odehrává v přelomové v době, kdy vzniká nový světový řád. Západ stále bojuje o přežití starého unipolárního světa a vzkříšené Rusko představuje jednu z hlavních hrozeb pro jeho udržení. Z globálního hlediska je válka na Ukrajině symptomem snahy supervelmoci udržet si vládu nad světem. Jedná se tedy o přelomový okamžik dějin, kdy buď padne unipolární diktatura USA a NATO, nebo bude zničena budoucnost Ruska jako nezávislé velmoci. I ostatní civilizace mohou v takovém případě ztratit perspektivu suverenity ve svobodnějším světovém řádu, v němž by mohla zavládnout harmonie velkých států-civilizací.
Proč se Evropané nechali do konfliktu zatáhnout? Proč nepřistupují k hospodářské a mocenské samostatnosti jako Rusko? EU bohužel zatím nemá sílu se z područí USA vymanit, ale jednoho dne se snad moc atlantistů rozloží. Evropa se osvobodí a jako západní výspa Eurasie naváže s Moskvou věcné a vzájemně výhodné vztahy. Rusko již delší dobu buduje hospodářství nezávislé na degenerujícím Západě. I Evropa by se jako „druhý“ tradičnější Západ mohla přidat.
Svět už každopádně nebude jako dřív. Rusko se s neoliberálním diktátem satanistického Západu nikdy nesmíří. Bojuje za své přežití, za svou suverenitu, za své tradiční civilizační hodnoty. Dnes má Rusko ve světě mnoho spojenců a je dostatečně silné. K budování nového multipolárního řádu bez diktatury dolaru a eura se přidalo mnoho významných zemí, například Čína, Indie nebo Brazílie. Ukrajina se tedy buď vzdá a přidá k Rusku – vrátí se domů, anebo v současné podobě zanikne. Kdyby se totiž přidala k Západu, k čemuž je nucena násilím, stala by se odrazovým můstkem k likvidaci moskevského eurasijského impéria, k následnému rozkouskování Ruska. Nic podobného Rusko nehodlá připustit. Dokud bude Putin u moci, válka neskončí. Naopak bude-li Západ chtít dotáhnout strategickou porážku Ruska do vítězného konce, bude mít ještě vetší válku.
Dugin může být spokojen. Musíme jen doufat, že apokalyptické vize, ke kterým směřuje logika čtvrté politické teorie, nepředstavují pro současnou elitu Kremlu poslední východisko střetu o novou podobu světa, jak si eschatologické vyústění přestavuje Dugin ve svém pojetí heideggerovské Události. Nezbývá než čekat, jak se zachová Čína. Pokud se otevřeně přidá k protizápadní koalici, nejspíš se dočkáme dramatického vyústění. Kéž by se naši politici z posledních dvou dekád dostatečně poučili, aby se na takovou možnost začali rychle připravovat. Slabost provokuje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Svět chceme pro lidi, ne pro roboty. Počítejme s blahem i s katastrofou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Takových imperátorů, kteří chtěli změnit celý svět k obrazu svému už tu bylo. Začalo to už ve starověku a je příznačné, že v novodobých dějinách se takto projevili nejprve ruští bolševici reprezentovaní Leninem a Stalinem a po nich německý nacista Adolf Hitler. Všichni zkrachovali a jejich památka je opovrženíhodná. Vladimír Putin udělal napadením Ukrajiny osudovou chybu a je nyní v situaci, kterou popisují Číňani jako „jízdu na tygru“. Pokud by s tygra slezl, tak by ho tygr sežral. Z toho důvodu není s Putinem jakákoliv mírová dohoda možná.
No hlavne ze je cela ruska “ verchuska “ komplet nalozena na tom degenerujicim a prohnilem Zapade. Jejich nafrnene panicky tam utraceji desetitisice euro za jeden den na “ nakupech, jejich rozmazleni spratkove tam studuji na nejlepsich skolach a ty jejich jachty, ve kterych se projizdi a demonstruji svuj “ status “ se take stavi na Zapade konkretne prevazne v nemeckych lodenicich a ne v Rusku.
Tak at se tedy sbali a tahnou zpatky do toho uzasneho Ruska, nad ktere podle nich neni.
Ale ne. Putin i Dugin jsou pravičáci, konzervativci. Socialismus v Ruské federaci prosazuje Komunistická strana Ruské federace, která je v opozici vůči Putinovi. Ovšem ta pracuje legálně, staví kandidáty do voleb, vydává tiskovuny, provozuje weby… Opozice na území ovládaném kyjevským režimem byla po roce 2014 zahnána do ilegality. Tak jakže je to s tou demokracií?
Zajeďte si do ruSSka, prohlédněte si ten režim, ať víte, do čeho jdete.
V současnosti je obtížné dostat se do Ruské federace, ale řada lidí tam přesto byla a je. Prý to tam není špatné.
A v oblasti 51 prý přistálo UFO.
A proto musí na Ukrajině krást ruští vojíni záchody, umyvadla, vodovodní baterie atd. a posílat si to domů?
Puťka a jeho podržtaky jsou mafiáni nic víc. Puťkou recyklovaná ideologie je kolektivistická tedy samozřejmě levičácká. Veškerou reálnou opozici a nikoli jen další přebarvené podržtašky tento rusácký mafiánský režim nechal vyvraždit nebo zavřít do gulagu. O novinářích nemluvě. Tedy tvoje fantasmagorie nejen o Ukrajině jsou pro smích.
Hlásná trouba se značkou -pes- bohužel nedělá psům, a natož hlídacím, žádnou radost, ani dobré jméno. Každý pes má zapsáno v genech, že štěká na tu stranu, odkud se blíží reálný nepřítel, reálný zloděj, reálná škodná. Onen -pes- který štěká v tomto článku, zapomíná, že (jak ostatně napsal i vuk dříve) na území bývalého SSSR v části Ruska již dávno nejsou politické směry vládnutí socialistické, či snad komunistické, a státní zřízení není socialistické či „komunistické“ (které ostatně nikdy nebylo), ale jedná se o typickou buržoasní demokracii, úplně stejnou, jakou zažíváme prostřednictvím páně Fialy zde u nás. Stejně tak je i na Ukrajině buržoasní demokracie, klonící se k mocenským kruhům západním, a z toho vyplynul i konflikt (potencován příklonem k fašismu, nacionalismu, nacismu i svébytné formě ukrajinské, banderismu). Proto onen antagonismus, proto také ze strany ukrajinské došlo k pogromu na Rusy v Oděse, proto se část občanů distancovala od takového jednání a chtěla – přesně podle práva na sebeurčení – odchod z takového státu, proto požádala o ochranu sousední stát, proto vstoupila v boj za své zájmy. Selháním politiků EU (stejně tak i politiků Ukrajiny – kteří se vlastně nikdy politiky neměli stát, neboť na to prostě rozumově ani volně neměli, a poslouchali jen příkazy západu, za které měli podíl na moci i majetcích) se stalo neřešeným diplomatickým vředem, který posléze způsobil otevřený konflikt. Naši čeští politici mají máslo na hlavě již od roku 2010, a to zejména pražští, za svůj přístup ostrakizace Ruské federace, prosazovaný jak mediálně, tak politicky, stejně jako prosazováním narativu jediného správného názoru, bez toho, aby zvažovali komplexně historickou skutečnost, skutečné děje (nejen ty o kterých hovoří naháněči proválečného úsilí, které je hlásáno ve prospěch válečné výroby a zbrojních monopolů a velkých firem, nejenom českých). Podobnost se stavem okolo roku 1933 je signifikantní, a naprosto odpovídá stejnému scénáři. Obyčjení neprivilegovaní občané jsou rukojmími těchto politicky a mediálně činných osob, které by měly být vzaty k zodpovědnosti, zejména za usilování založení války, rozdmýchávání nálad nenávisti mezi národy, a stejně tak i vedoucí vládní představitel by se měl z čeho zpovídat (při bystrém chování OČTŘ, pokud by chtěly řádně konat), neboť sám působil ve smyslu šíření nepravd, nadsazených informací a formou určení nenávistných směrů chování, které nyní sám při své obhajobě popírá, ač ne druhé straně zjevně pokračuje v přímé podpoře války a zbrojení – to vše s cílem udržení se u moci, zatlačení opozice i prostých občanů s odlišnými názory, ač je vidno, že vlastní důvěra u občanů mu poklesla již dávno pod bod mrazu).
Jsou-li vedoucí představitelé stiženi slepotou, je potřeba je vyměnit, protože nejsou géniové války jako Mistr Jan Žižka, ale jen a pouze ubožáci, páchající činy ve snaze svoji mocí páchat zlo na svém národě, i jiných, ač to stojí, co to stojí. Budeme-li z tohoto důvodu platit krvavou válečnou daň, bude to je a pouze jejich výsledkem práce. Mělo se poctivě diplomaticky jednat v čase, kdy to šlo, a ne bagatelizovat názor protistrany. Ostatně, v tom byl a jsou pokrytci a psychičtí devianti přísloveční mistři.
Onen -pes- si takový stav neuvědomuje, a ani nepřipouští. Stračí mu plná miska a štěká a štěká. Ani vlastně neví, na koho. Ovšem často se stává, že mu odměnou, až bude situace ještě horší, bude zkrácen řetěz, a pak bude lát a výt, se smutnými zraky a ptát se : proč ? A pokud k tomu obdrží zasloužený výprask, pochopí, že jeho páníčci nejsou milovníci psů. Jen se chovají stejně, pro vrchovatou svoji misku zbytků od stolů těch, kterým slouží.
Mimochodem, nikomu můj právní názor nevnucuji, ovšem tento je v souladu se závěry Norimberského procesu, Jaltské smlouvy, odzbrojovacích iniciativ, diplomatických uzusů i mezinárodního práva, a tedy, mám za to, že se ukáže neprozíravost našich představitelů. Ono totiž nýmandi do vlád nepatří.
Ve svém příspěvku jste nedodal žádné argumenty, kterými byste nějak konfrontoval fakta v článku. Pouze se snažíte neuměle dehonestovat autora spojením s bláboly, které s článkem vůbec nesouvisí. Označit Rusko za buržoazní demokracii a dát tomu rovnítko k demokracii u nás, to je majstrštyk jaký jsem tu dlouho nečetl, gratuluji, jste unikát.
Jestli nebude spíše těžce frustrovaný 🙂
Události v Oděse, o kterých píšete, nebyly navzdory smutnému vyústění rozhodně žádným pogromem.
Prosazování narativu jediného správného názoru? Tomu se nelze než smát. Kde to žijete?
A tenhle emotivní grafomanský výlev je „právní názor“?
… a vyústění těch vražd je jaké ? Ani po deseti letech to není vyšetřené – a to tu Ukrajinu deklarujeme jako právní stát… Podobně i střela do zad na Majdnu v únoru 2014 – také nevyšetřeno… Přitom u obou „těchto“ akcí byli přítomni policisté – a v Oděse, i hasiči….
Jestli nebude spíše těžce frustrovaný 🙂
Putin je zralý pro Chocholouška. Jeho představy jsou stejně zvrácené jako ty Hitlerovy. A přesto se u nás i v Evropě najde dost lidí, kteří věří tomu, že s takovým magorem lze jednat o míru. Jakou cenu budou mít takové dohody? Proč vůbec mrhat časem? Jestli Putin nedostane na Ukrajině přes čumák, tak máme zaděláno na pořádnej problém.
V Mf dnes vyšel včera zajímavý článek, jak politika V. Putina vítězi v Rusku nejen mezi tou většinou, ale i mezi elitami ve všech kategoriích a autor to přirovnal podpoře batusky cara. To se stalo i za Stalina o tom autor nepsal, on napsal, jak se zhroutily, jak domeček z karet předpoklady o vzniku opozice proti Putinovi, což předpokládal kolektivní západ, když použiji tuto terminologii. Někdy vsadit na válku vyjde, častěji je to naopak. Naše Petikoalicni vlada může jen Putinovi závidět jeho podporu kterou má od ruského národa. Někdy tlačit na pilu přináší svíráni dřevem a musí se s ním manipulovat a používat různé metody na možnost pokračování v řezání v nejhorším pripadu se pila strha.
Ruské obyvatelstvo je už spoustu let masírováno tvrdou protizápadní propagandou. Odvážnější lidé, kteří říkají něco jiného jsou v lepším případě zavíráni, v horším vypadnou z okna nebo spáchají podivnou sebevraždu. Velké množství lidí z Ruska z toho důvodu uteklo. Hlavním důvodem poslušnosti je strach. Myslím, že současná a ani žádná z předešlých vlád netouží/netoužila po takto získané popularitě. To zřejmě jen tací jako vy sníte o návratu starých tvrdých časů.
Polsko bylo historický děleno trikrat. Nyní je na řadě Rusko, první dělení zánik SSSR a jeho rozpad. Gorbačov a Jelcin to byl chaos, byl objeven V. Putin bývalý vysoký důstojník KGB původem z Leningradu a nastala nová situace, která je silova a to se nelíbí podivné sjednocenému Západu, narazila kosa na kámen.