Všichni proti Západu aneb ruská válka proti liberálnímu (ne)řádu
Od počátku století čelíme narůstajícímu ruskému imperialismu. Mezi nejhlasitější propagátory obnovy ruského impéria pod praporem eurasijství patří již třicet let Alexander Dugin. Před patnácti lety Dugin přišel s tzv. Čtvrtou politickou teorií, jejímž záměrem je zničit západní liberální řád a nastolit éru pluriversalismu. Samotné Rusko má při zničení Západu sehrát klíčovou roli.
Jan Horník v knize Západ musí být zničen analyzuje obsah Čtvrté politické teorie, vysvětluje její vnitřní strukturu a ukazuje, jaké politické cíle z ní vyplývají.
Odborné veřejnosti, politikům, vojákům ale i laikům tak poskytuje vodítko, aby dokázali odhadnout strategie politiků, kteří se myšlenkami Čtvrté politické teorie inspirují. Když Dugin začínal, jeho ideje se zdály okrajové.
Dnes se jeho vize naplňují rychleji, než bychom si přáli. Vladimira Putina Dugin považuje za klíčovou postavu světových dějin.
Text je ukázkou z knihy „Západ musí být zničen“. Publikujeme jej se souhlasem autora i nakladatelství Argo.
Autor: Jan Horník
Knihu lze zakoupit v síti knihkupectví, případně prostřednictvím webových stránek knihkupectví Kosmas.
První ukázku najdete ZDE.
Ruská mise proti liberální hegemonii USA
Známe již hlavní východiska Duginovy politologie. Například tezi, že národy jsou úzce svázány s konkrétními oblastmi Země, se zdrojem své (hluboké) identity. S touto představou pak přímo souvisí Duginův hodnotový relativismus, neboť každému národu náleží hodnoty a normy „místního“ Dasein.
Tento místní princip zakládá Duginův pluriversalismus, představu světa, v němž existuje mnoho vzájemně nesrovnatelných civilizačních pólů s unikátním osudem:
Neexistuje žádný univerzální vzorec vývoje. Mnohotvárnost krajiny na Zemi vytváří mnohost kultur, každou se svými cykly, vnitřními měřítky a logikou. Zeměpisný prostor má ohromný (někdy rozhodující) vliv na kulturu národů a národní historii. Dokud se národ vyvíjí uvnitř určitého zeměpisného prostředí, vytváří své vlastní národní, etnické, právní, jazykové, rituální, hospodářské a politické formy. „Místo“, kde se odehrává „vývoj“ jakéhokoliv národa nebo státu, do velké míry předurčuje cestu a smysl tohoto „vývoje“, a to až do té míry, že se tyto dva prvky stávají jedním. Je nemožné oddělit historii od prostorových podmínek. Studium civilizací musí probíhat nejen podle časové osy („před“, „po“, „vyvinutý“, nebo „zaostalý“ atd.), ale také podle prostorové osy („východ“, „západ“, „step“, „hory“ atd.).
Jakou pozici v takovémto světě zaujímají Rusko a USA, tedy země, které Dugin považuje za klíčové hráče dějin 21. století?
Podobně jako původní eurasianisté meziválečné ruské emigrace razí Dugin v případě Ruska tezi, že představuje mocnost, která stojí jednou nohou v Evropě a druhou v Asii. To znamená, že Rusko tvoří unikátní eurasijskou civilizaci, kterou označme jako ortodoxní a jež vzešla ze staletého potýkání mnoha odlišných, především slovanských a turkických národů. Pravoslaví v této oblasti dominuje, avšak islám k ní neodmyslitelně patří. Právě kvůli povaze tohoto území jsou Rusko i jeho obyvatelé tím, čím jsou:
Rusko-Eurasie jakožto zosobnění „lesostepního“ impéria kontinentálního charakteru vyžaduje své vlastní vzorce vůdcovství. To znamená především etiku kolektivní zodpovědnosti, sebeomezení, vzájemnou pomoc, asketismus, vůli k moci a houževnatost. Pouze takovéto kvality mohou uschopňovat k udržení kontroly nad rozsáhlou a řídce obydlenou oblastí lesostepi eurasijského pásma.
Vládnoucí třída Eurasie se utvářela na základě kolektivismu, asketismu, válečnictví a striktní hierarchie.
Západní demokracie vznikla ve zvláštních podmínkách starověkých Athén a utvářela se v průběhu staletých dějin ostrovní Anglie. Tato demokracie zrcadlí zvláštní rysy „místního evropského vývoje“. Taková demokracie nepředstavuje univerzální standard. Napodobování evropské „liberální demokracie“ je pro Rusko-Eurasii nesmyslné, nemožné a nebezpečné.
Rusko tedy vzhledem ke svému vzniku přirozeně stojí mimo evropskou civilizaci a nikdy se jí nestane. Naopak, bude-li se Evropa, respektive Západ snažit Rusko změnit, vždy vznikne konflikt. Přirozeností Ruska je vzdorovat západním vlivům včetně novověkých a modernizačních trendů, ať už budou jakékoliv. Pocházejí totiž z jiné oblasti (jiného Dasein):
Rusko v éře carismu uhájilo svou identitu proti katolicismu, protestantismu a modernímu Západu a poté v dobách Sovětského svazu proti liberálnímu kapitalismu. Nyní se odehrává třetí vlna tohoto zápasu – zápasu proti postmodernitě, ultra-liberalismu a globalizaci.
Vyjádřeno geopolitickým slovníkem Rusko představuje vlastní kontinentální civilizaci, jež nutně stojí v konfliktu se Západem, který zosobňují Spojené státy v čele NATO.
(…)
Poslední válka světového ostrova
USA hynou a vedou jiné společnosti k zániku. Rozsah tohoto katastrofálního procesu je zároveň natolik velký, že by bylo naivní očekávat, že by se někdo v této situaci sám dokázal vymknout ničivé síle kolabujícího idolu. Otázkou jednoduše není „strčit do padajícího“, ale postrčit jej do takového místa, abychom se ocitli mimo nebezpečí, že i nás ve svém pádu rozdrtí. Americká babylónská věž je odsouzena ke zhroucení, je však velmi pravděpodobné, že pod svými troskami pohřbí i všechny ostatní země.
Pokud se neamerickým národům a kulturám nepodaří vzepřít se liberální hegemonii, veškerá civilizace a kultura by se mohla rozpustit v ultraliberální utopii.
Tím se obloukem vracíme zpět k Duginově geopolitické představě nastíněné na počátku: světová politika je po staletí ovládána skrytou logikou konfliktu sil mořské a kontinentální civilizace, které stojí trvale v opozici bez ohledu na ideologie. Jednu ze svých posledních knih Dugin přímo nazval Poslední válka světového ostrova – geopolitika současného Ruska. V ní proti sobě stojí atlantické síly a síly Eurasie. Američané vědí, že kdo ovládá Eurasii, vládne světu. Chtějí-li tedy liberalismus šířit dál, mírová koexistence s eurasijským ostrovem je dlouhodobě nemyslitelná. Rusko logicky představuje americký cíl, přičemž Evropa tvoří jedno z klíčových kolbišť. Pro Rusko je naopak přirozené expandovat v rámci kontinentu, jak se tomu dělo například v dobách slávy SSSR.
Nezvratitelné síly historie proti sobě působí, aniž je lidé mohou zastavit.
I kdyby tedy člověk chtěl například rozšiřování NATO po studené válce nebo současný spor o Ukrajinu chápat jako běžné politické soupeření o vliv ve světě, z Duginova filosofičtějšího pohledu na dějiny se jedná o postupné kroky velkého zápasu, přestože si skutečnou povahu střetu uvědomuje málokdo. Buď zvítězí liberalismus, který se sám od sebe nikdy nevzdá svých univerzalistických nároků, a potom nastane konec všech ostatních civilizací, anebo bude liberalismus poražen a přijde nová doba obrody tradičních společenství.
Rusko jako jaderná mocnost a jeden z mála světových pólů, který stále výrazněji vzdoruje liberální hegemonii, by mělo v tomto zápase sehrát klíčovou roli:
Historicky viděno Rusko představuje velmoc, v níž existuje bezprostřední povědomí o tom, co se ve světě odehrává, a která má hluboké vědomí své eschatologické mise. Proto je jen přirozené, že Rusko by mělo sehrát ústřední roli v koalici proti současnému stavu.
V této válce se Rusko stane příkladem obránce Tradice, konzervativních, přirozených hodnot a bude představovat skutečné osvobození od otevřené společnosti a těch, kdo z ní profitují – od globální finanční oligarchie. Nejde o válku proti Ukrajincům nebo části ukrajinského obyvatelstva. Není namířena ani proti Evropě. Je to válka proti liberálnímu (ne)řádu.
Tentokrát se však Rusko nemůže spolehnout jen na své vlastní zdroje. Nemůže bojovat samo pod praporem ortodoxního křesťanství. Životaschopná není ani cesta znovuzavedení marxistické doktríny a spoléhání na ni, protože marxismus je sám hlavním zdrojem destruktivních idejí, které utvářejí postmodernitu.
Rusko je nyní v tomto globálním zápase jedním z mnoha účastníků a tuto válku nemůže vybojovat samo. Potřebujeme spojit všechny síly, které stojí proti normám Západu a jeho hospodářskému systému.
Celosvětová koalice
Duginův cíl je vlastně dvojí. Jednak upevnit eurasijský mocenský pól pod vedením Ruska a jednak vytvořit koalici zbytku světa proti USA. Oba cíle se věcně překrývají. Zachrání-li se ruská ortodoxní civilizace, vnikne první bezpečný ostrov vzdoru proti USA, takže vzrostou šance ostatních kultur vrátit se k vlastnímu autentickému životu.
Eurasie představuje příklad oblasti (filosoficky jednoho Dasein), jež má být vzorem ostatním:
Zvláštní pozornost musí být věnována procesu transformace Společenství nezávislých států (SNS) do Eurasijské unie. SNS představuje příklad asymetrické skupiny národních států, z nichž jeden – Ruská federace – má právo částečné geopolitické suverenity, zatímco ostatní takové právo nemají. Velký prostor, který z této skupiny národních států musí být vytvořen, je Eurasijská unie, která se bude podobat Evropské unii: politická organizační struktura s centrální hospodářskou a strategickou správou.
Protože tento text napsal v roce 2005, Dugin nemohl vědět, že Eurasijská unie o deset let později skutečně vznikne. Nemusíme ihned dovozovat, že Eurasijská unie byl Duginův nápad, neboť původně s ním přišel prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev již v roce 1994, avšak politické sjednocování Eurasie jde přesně v linii Duginovy filosofie a jeho eurasijské hnutí tuto ideu dlouhodobě a mohutně podporuje. Vznik Eurasijské unie 1. ledna 2015 proto Dugin přivítal s nadšením, i když mu v unii od počátku chyběla Ukrajina, kterou vedle Ruska a Kazachstánu považuje za jeden ze tří nepostradatelných pilířů eurasijského prostoru. Moskvu Dugin každopádně pasuje na geopolitického suveréna oblasti. Eurasie má být řízena z Kremlu.
Hlavní překážku ustavení více mocenských pólů stále tvoří unipolární západní řád:
Existuje-li pouze jedna mocnost, která rozhoduje, kdo má pravdu a kdo ne, kdo má být trestán a kdo ne, máme zde podobu globální diktatury. To je nepřijatelné. Proto bychom proti ní měli bojovat. Pokud nám někdo upírá naši svobodu, musíme reagovat. A my budeme reagovat. Americké impérium by mělo být zničeno a jednoho dne bude.
Unipolarita je ideologicky založená na moderních a postmoderních hodnotách, které jsou otevřeně protitradiční. Sdílím vizi René Guénona a Julia Evoly, kteří považovali modernitu a její ideologický základ (individualismus, liberální demokracii, kapitalismus, konzumerismus atd.) za příčinu budoucí katastrofy lidstva a globální nadvládu západního životního stylu za důvod konečného úpadku na planetě.
Pro dosažení Duginova druhého cíle, který je z dlouhodobého hlediska ještě důležitějšího než vytvoření eurasijského centra, je třeba vytvořit nejširší světovou koalici, která dokáže vzdorovat současné vojenské a hospodářské síle USA. Dugin zve každého, kdo bude ochoten se přidat k boji proti Washingtonu:
Za spojence a přátele považujeme všechny na pravici i levici, kteří odmítají americkou hegemonii, ultraliberalismus, strategii atlantismu, nadvládu oligarchických a kosmopolitních finančních elit, individualistickou antropologii, ideologii lidských práv, stejně jako typický západní rasismus ve všech oblastech – hospodářský, kulturní, etický, morální, biologický atd. Za spojence a přátele považujeme také všechny, kteří jsou připraveni spolupracovat se silami Eurasie na obraně multipolarity, společensko-hospodářského pluralismu a dialogu mezi civilizacemi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart: Jak dva slovenští komunisti – Husák a Čalfa – umetli Havlovi cestu na Hrad
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
Inu kdo by chtěl migranty a LBGT a vůbec celou tu tzv.liberální demokracii kterou nám vnucuje EU a naše vrchnost ?
Jenže kdo by chtěl Putina a spol ?
Normální lidi chtějí žít svůj život a mít vlastní rodinu a tomu brání jak tzv. liberální demokracie tak ruská agresivita.
A když sem Rusi vtrhnou ,to máme padnout za tu tzv. liberální demokracii ?
Někdo tady chybí ! Někdo,kdo uvažuje normálně a umožní nám žít a bojovat za naše vlastní tradiční hodnoty .A to není ani Brusel a jeho poskoci ani Putin a jeho asiati.
Vám někdo brání mít vlastní rodinu? Nebo vás prostě jen žádná nechce? Za to ovšem liberální demokracie asi moc nemůže, že? Ostatně k čemu je chlap, který neví, proč by měl jít bránit svou vlast… Hlavně, že máte plnou pusu tradičních hodnot!
Mě by vážně zajímalo, jak nám liberální demokracie a EU omezuje život. Žiju normálně bez omezení, mám své plány, které mohu realizovat, mohu se vzdělávat jak chci a kde chci, mohu cestovat, kam se mi zachce. Práci mám podle svého snu a kdykoliv to můžu změnit. Tak nechápu ty, kteří si stěžují. To musí být člověk hodně omezený, když si stěžuje.
Tak pane Vladislave, zkuste Vy uvažovat normálně, a Váš pohled se změní.
Mohl byste mi popsat, co to znamená žít vlastní život a vlastní tradiční hodnoty, kterým podle vás liberální demokracie brání? Neberte to jako útok, jen ta vaše slova jsou taková všeobjímající a pro mně nejasná. Díky.
Liberální demokracie je vnucená změna společnosti určená pro zničení národů Evropy s cílem potlačit jejich křesťanskou tradiční kulturu a hodnoty a změnit jejich biologickou skladbu v neprospěch současné populace. Naplňuje obsah pojmů etnocida a genocida.
Žít vlastní život pak znamená život v křesťanské tradici v mravní a rasové čistotě.
Pokud to nevidíte ve svém nejbližím okolí,pak se podívejte na Německo,Francii nebo Anglii kde se již začíná projevovat zhoubná povaha této tzv. liberální demokracie .
Je možné,že vám takový vývoj přijde jako žádoucí.Mně nikoli.
Pokud ti jde o změnu biologické skladby v neprospěch současné populace a potlačení tradiční křesťanské kultury, tak největší úspěchy dosahuje liberální demokracie v rusácku. Vymírání etnických rusáků a čínská a muslimská invaze je v rusácku již nezastavitelná. Jenže ouha .. v rusácku přece žádná liberální demokracie nemá šanci… za to tam panuje chlast a totalita.
Podobně blábolili Hitler a jeho podržtaškové. A jak nakonec skončili?
třeba ten Evola ze kterého ten Dugin vychází ,to byl jeden z mála teoretiků fašismu. Takže Dugin smíchal fašismus s odporem k rasismu a přidal i to pravoslaví a touhle směskou chce porazit americký multikulturalismus a ty blbosti co teď jsou v USA v módě.Budiž,,ale kde v tom sporu jsme my normální lidi ??
Šmahem vše odsoudit,to je super. Ani kouska pravdy v tom nikdo nevidíte? Že je to takto
neudržitelné? Vlastně ne,náš milovaný konzumní západ si kritizovat necháme že? Neadoruju druhou stranu,jen je si nutné přiznat že jedeme s kopce.
Jinými slovy, jsi neschopen elementární duševních pochodů. Jinak bys byl sto rozpoznat „kritiku“ od evidentní rusácké snahy o zničení západu.
On tady o ně někdo stojí?
Kde bere Dugin tu jistotu, že někdo v Evropě touží po vládě jeho prázdných ruských hlav z Východu, na obě ruce levých ožralých vandrácích z Ruska, kteří při svém roztahování všude šíří smrt, chudobu a zápach, jak již v 19. století pěkně popsal Karel Havlíček Borovský?
Nejzajímavější na životě Dugina je skutečnost, že půjčil dceři své auto půl hodiny před tím, než vyletělo do vzduchu. Něco takového by chtěl z Ruska přivézt do Evropy??
Raději přežiji jednou za rok „duhový“ pochod, než „jejich“ návrat.🤮
konečně s váma můžu v něčem souhlasit,ale pro mě je i ten duhový pochod už příliš.
Copak, nějaký duhový pochodující tě chtěl vymiškovat?
Vzhledem k tomu že to je napsáno hned v uvodu tohle je imperiální teorie na ovládnutí co největšího globálního prostoru, tak ty teze jsou popsány naprosto jasně.
Jenomže – přece právě kvůli tomu se už dávno na Západě vytvořilo NATO, aby mohlo čelit společně vojensky, proto se na západě Evropy vytvořila kdysi EU, aby mohla čelit i z pozice společného politického centra.
Takže, ono by to chtělo spíš vyhodnotit, jak je na to dnes reálně právě ten Západ. Ale právě tam to nevypadá ideálně. V čele USA president Biden s jeho zdravotními problémy, a může ho nahradit Trump, který razí svůj program „America first“, čili ten globální problémy (pokud se nebudou bytostně týkat USA), řešit nebude.
do čela EU se nyní po volbách (patrně) a s mnoha kompromisy vrací Ursula von der Leyenová, za niž už se ta krize prohlubovala
Evropské velmoce, které byly hegemony EU svou moc ztráceji.
V Německu skončila před pár lety Merkelová, která si dokázala v EU prosadit co potřebovala, a i s Putinem dokázala diplomaticky jednat na úrovni „já pán, ty pán“..
Francie se po volbách potácí v politickém chaosu, že se tomu ani nedá říkat vládnutí.
Takže, jaké jsou reálné vyhlídky Západu? Ono totiž, i když budeme předpokládat ozbrojený střet, tak už situace v Ukrajině ukazuje, že ti do boje vyslaní vojáci tu situaci nevyřeší, ani pro jednu , ani pro druhou stranu ne..
Jak se ten ruským imperialismus projevuje ? Pokud se podívám na historickou mapu, tak ruská říše začínala 80 km od Ostravy. Kde je nám nejblíže Rusko nyní ? V Kaliningradské oblasti. Vidím i jiné skutečnosti. Přibylo vazalských států USA – naposledy Švédsko a Finsko. Jsou země, které podepsaly okupační smlouvy s USA – DCA. Já osobně se vždy bude obávat imperialismu USA. Ukradené Kosovo hovoří za vše. útoky na civilní cíle v Jugoslávii hovoří za vše – např. zabíjení cestujících v osobním vlaku.
Ruská říše vazalský soudruhu začínala v moskvě a končila v novgorodu, když už ti tak jde o ty historické mapy. Obětí rusáckého imperialismu se stalo Polsko, Ukrajina, Pobaltí včetně Finska, Kavkaz, střední Asie, celá Sibiř, části Číny, atd. atp. Finsko a Švédsko vazalský soudruhu dotlačila do NATO zločinecká rusácká agrese na Ukrajinu.
Slušně vychovaný člověk nepoužívá výraz rusácký. V KSČ jsem nebyl, ale soudruhy znám – soudruh Petr Pavel, soudruh Zdeněk Svěrák, soudruh kandidát KSĆ – stávající ministr školství Bek, soudružka Vášáryová – signatářka Anticharty. Pobaltí ovládali i Němci a Švédové, Litvu – i Poláci a Němci – např. Hitler řešil otázku tzv. Memelu. Finsko bylo pod švédskou mocí. Je vidět, že v historii se nevyznáte.
Oběti amerického imperialismu jsem viděl v roce 1999 ve Vietnamu, Laosu a Kambodži. To mně stačilo na celý život.
Slušně vychovaný člověk, nelže a neobhajuje masové vrahy z kremlu, jak to činíš ty, vazalský soudruhu. Pokud Pobaltí ovládali Němci a Švédové, soudruhu, tak jim podle tvé logiky mělo i zůstat a neusilovat o sebeurčení, které se mu a nejen mu ve jménu rusácka trapně snažíš upřít. Sice je to článek o rusácku, a nikoli o bití černochů, ale když už si s tím začal, tak bys mohl odpovědět na otázku, proč ses v tom Vietnamu vyhýbal obětem komunistického imperialismu, tedy agrese Severního Vietnamu na ten Jižní.
Milý liberální soudruhu, když je řeč o jižním Vietnamu, tak tam tamní vláda shazovala své odpůrce z letadel do moře. Mniši se tam upalovali na protest proti poměrům. A takové znetvořená lidská bytost – oběť Agent Orange, to nikdo vidět nechce. Nebýt Rusa Gorbačova, tak jsme si nemohli prožít svobodná 90-tá léta.
Oceňuji, že nadále již nefantazíruješ na téma Pobaltí, vazalský soudruhu. Avšak chaos máš v tom, kdo koho shazoval z vrtulníku. Touto praktikou se zabývala argentinská chunta druhdy velmi milovaná propagandou východního bloku. Mimochodem svět má zřejmě štěstí, že na rozdíl od tebe a komoušů ze severního vietnamu rozumné státy sebeupálení nepovažují za záminku k invazi, protože k největší počet sebeupálených bylo e východním bloku.
Tak Rusko jako tradičně barbarský národ je především odolné vůči jakékoliv sebereflexi, náhledu na sebe sama a tím i pravdivosti. Naprosto univerzálně, bez ohledu na zeměpisnou polohu, pak platí, že toto vede pouze k zabedněnosti a primitivismu bez ohledu, za jak vznešené konzervativní tradice se to schovává a vydává. Jestli Rusko něčemu úspěšně vzdoruje, tak je to především realita a vlastní stín a s tím se opravdu žádná kulturní autenticita konat nemůže, jen tupé, zaostalé a primitivní barbarství, které i v současnosti tito ruští „myslitelé“ se svými „tradicemi“ předvádí živě a všem na očím.
V centru toho všeho je transformace náboženství. Bůh zůstává jeden a týž jen způsob adorace se v průběhu věků mění. Pokud se podaří vyřešit krizy víry, tak svět najde opět svou rovnováhu. Osobně to spatřuje v myšlence, aby byli lidé povzbuzování k hledání osobitého vztahu k Bohu. Zvítězí li myšlenka jedné správné adorace Boha. Nastane doba temna. Dojde li ke ztrátě víry nastane chaos a válka.
Pravda/poznání je univerzální hodnota všude bez ohledu na racionalizující bláboly Dugina. Autoritářské režimy, v nichž chybí opozice, přitom zachází především s propagandistickou lží, která chrání jejich moc. Pravda/poznání jako zdroj rozvoje a autenticity jsou v diktaturách zahlušovány. Proto putinovské Rusko není a nebude ničím jiným než jen hromadou „autentického“ hnoje. To je prostě univerzální princip všude na světě. Kde není poznání vyvěrající ze svobody, tam bují jen primitivismus.