Oslavy 100. výročí Českého rozhlasu, květen 2023. Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Podezření ze střetu zájmů v rozhlase. Rada ČRo je zatím neřešila, její šéf by rád i pozitivní články

Napsal/a Vojtěch Berger 30. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Podezření ze střetu zájmů jednoho z nejvyšších manažerů Českého rozhlasu Jana Mengera rozhlasová rada v březnu řešit odmítla. Odvolala se tehdy na to, že na věc upozornil pouze anonymní dopis. Ani když tvrzení z dopisu ověřil a publikoval HlídacíPes.org, to ale jako velké téma pro radní ČRo nevypadá. Šéf rozhlasové rady Ondřej Matouš by vedle kritických dotazů uvítal i „nějaký pozitivní článek“ o rozhlase. Jiní radní však projednání věci nevylučují.

Na květnovém jednání rozhlasové rady kromě radních a generálního ředitele Reného Zavorala seděl také Jan Menger – v manažerské hierarchii rozhlasová „dvojka“, ředitel sekce generálního ředitele a dlouholetý šéf regionálních stanic veřejnoprávního rozhlasu.

Právě jeho se podezření ze střetu zájmů týká. Žádným dotazům radních k této věci však na veřejném zasedání nečelil.

Zmíněný anonymní dopis, podepsaný „Sdružením Čistý Český rozhlas 100“, který na přelomu února a března dostali radní Českého rozhlasu, mimo jiné upozornil na zneužívání služebního auta tehdejší ředitelkou regionálních stanic Brno a Zlín Hanou Ondryášovou.

Poté, co na dopis upozornil HlídacíPes.org, ředitelka z blíže nespecifikovaných důvodů podala rezignaci, kterou ředitel rozhlasu René Zavoral obratem přijal.

I když tedy údaje uvedené v dopise odpovídaly skutečnosti, jeho další pasáže už radní ani vedení rozhlasu nezajímaly. Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna dokonce mluvil o „drbech, pomluvách a konspiracích“.

Šlo i o odstavec věnovaný právě Janu Mengerovi. „Přineseme důkazy o ‚malé domů‘ pana ředitele Regionálního vysílání Jana Mengera a jeho životního partnera, jejich ‚pochoutkový‘ byznys, do kterého je zatažena i dceřiná společnost ČRo Radioservis,“ stálo v dopise.

Chalupáři z rozhlasu

HlídacíPes.org se následně tato tvrzení snažil ověřit. Jak vyšlo najevo, ředitel Jan Menger má dlouhodobě blízko k jednomu z nejobsazovanějších moderátorů regionálních stanic, které sám řadu let vede – Patriku Rozehnalovi.

Tomu plynou příjmy nejen z moderace řady pořadů na vlnách regionálních stanic, ale i z knih produkovaných následně rozhlasovým vydavatelstvím Radioservis. Ty navazují převážně na Rozehnalovy pořady o vaření, proto výše uvedená narážka na „pochoutkový byznys“.

Zmíněný moderátor Patrik Rozehnal s Janem Mengerem vlastní chalupu v Krkonoších a byt na pražském sídlišti. V jiném domě, kde Menger vlastní další byt, navíc řadu let sídlila firma, jejímž společníkem byl až do předloňska právě Rozehnal; druhým společníkem byl další dlouhodobý blízký kolega obou mužů Petr Jindra, který dnes působí jako Mengerův asistent. Jména Mengera s Rozehnalem jsou dodnes uvedena na adrese bytu na společném zvonku a schránce.

Jan Menger i přesto střet zájmů odmítá. „Nikdy jsem nebyl ‚nadřízeným‘ pana Patrika Rozehnala,“ tvrdí o svém vztahu k jedné z nejznámějších tváří regionálních stanic, které řadu let vede.

Menger se odvolává na to, že Rozehnal je externista a práci mu tedy zadává někdo jiný. Jak však na základě interního e-mailu doložil HlídacíPes.org, je to právě Menger, kdo dlouhodobě rozesílá regionům pokyny, jaké anonce mají vysílat, včetně těch propagujících právě Rozehnalovy pořady a knihy.

Tytéž knihy navíc rozhlas používá například jako ceny v soutěžích a tím dále zvyšuje počet prodaných výtisků – a tedy i potenciální příjmy moderátora.

Po vydání textu HlídacíPes.org, který na zmíněné souvislosti upozornil, se redakci ozvali další současní i bývalí zaměstnanci Českého rozhlasu, kteří celý příběh „pochoutkového byznysu“ potvrdili. Ne jméno však hovořit nechtějí.

„Pište o rozhlase pozitivně“

Na minulé schůzi rozhlasové rady k tématu střetu zájmů nic nepadlo. HlídacíPes.org proto oslovil radní prostřednictvím SMS s dotazem, zda nyní už téma považují za bod pro své zasedání, když původní anonymní dopis mezitím ověřila a do kontextu uvedla média.

Z devítičlenné rady reagovali čtyři členové. „Budeme se teď domlouvat s kolegy,“ napsal Jaroslav Šebek. Jeho kolega Oldřich Vágner výhledové projednání tohoto bodu nevylučuje: „Na příští radu nadhodím otázku, zdali se tím přeci jen nebudeme zabývat. Sám nemám jasno,“ říká s tím, že ředitele Mengera se na jeho možný střet zájmů ptal alespoň osobně.

Další radní Jiří Dohnal pouze odkázal na šéfa Rady a zároveň jejího tiskového mluvčího Ondřeje Matouše. Ten redakci doporučil, ať se na radu obrátí s oficiální stížností: „Zašlete oficiální stížnost na Radu ČRo, předložte ověřené informace a my se vám k tomu vyjádříme.“

Vedle kritických dotazů směřujících k managementu rozhlasu, který má rozhlasová rada kontrolovat, by podle svých slov uvítal i pozitivní zpravodajství o ČRo:„Zkuste zapřemýšlet i nad nějakým pozitivním článkem o ČRo. Co třeba oslavy 100 let rozhlasu?“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)