Sedm let HlídacíPes.org: 7500 článků a přes 57 milionů zobrazených stránek

Napsal/a Ondřej Neumann 10. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

HlídacíPes.org slaví sedmé výročí svého vzniku. Za tu dobu publikoval přes 7500 článků, vesměs původních informací a analýz. Web registruje přes 42 milionů návštěv a přes 57 milionů zobrazených stránek. Čtyři knihy jsme vydali vlastním nákladem, jednu – o české žurnalistice po roce 1989 – ve vydavatelství Albatros.

Na Den lidských práv, 10. prosince 2014, oficiálně odstartoval nezávislý novinářský projekt – HlídacíPes.org. Na rozdíl od předchozích dvou, magazínu Reportér a projektu Echo24.cz, vsadil na evropsky unikátní koncept, na neziskovou žurnalistiku ve veřejném zájmu.

„Základním východiskem bylo přesvědčení, že v tehdejším Česku existuje řada klíčových témat, o kterých nikdo nepíše či nenatáčí. (Čest výjimkám!) Z jednoduchých důvodů. Protože to novinářům majitel neumožní, nebo na dlouhodobou investigativní a analytickou práci nedá peníze,“ vzpomíná Ondřej Neumann, zakladatel HlídacíPes.org.

A zmiňovaná klíčová témata, která za sedm let svého fungování investigativně-analytický projekt HlídacíPes.org do veřejného prostoru vnesl? Úbytek svobod ve veřejném prostoru. Oligarchizace médií. Bobtnání policejního státu. Babišův střet zájmů. Eurodotace a státní zakázky Agrofertu. Zemanovo nadbíhání Kremlu a Pekingu. Ruští špioni v Praze…


HlídacíPes.org za sedm let od svého vzniku:

 • publikoval 7509 materiálů, v drtivé většině původní témata a informace
 • registruje 42,7 milionu návštěv
 • 57,2 milionu prohlédnutých stránek (zdroj: Google Analytics)

Mráz přichází z Hradu

HlídacíPes.org od samotného začátku zacílil na omezený okruh klíčových témat. Hned druhý den po startu přišel se zásadní – a do té doby zcela neznámou – informací ukazující na vysoký počet špionů na ruské ambasádě v Praze: Rusko má na ambasádě „armádu“ 142 lidí.

„Naše informace mnohým otevřela oči. Téma ruských špionů vyvrcholilo letos jejich vyhoštěním poté, co vyšlo najevo ruské angažmá ve výbuších ve Vrběticích. A dlouhodobé přestřelky mezi BIS a Milošem Zemanem svědčí o tom, jak moc velké nebezpečí pro Česko je putinovský Kreml,“ vysvětluje Robert Břešťan, tehdejší i současný šéfredaktor a zároveň autor zmiňované analýzy. Celkem jsme o ruském vlivu, včetně projevů hybridní války, psali ve více než 270 analýzách a investigativních článcích.

Při rozkrývání ruských zájmů jsme narazili na Miloše Zemana a jeho okolí. Více než dvouletou investigativní práci jsme shrnuli v exkluzivní publikaci ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidenta. Jako první jsme rozkryli konkrétní vazby Zemanových poradců na ruský byznys. Stejně tak jsme popsali logiku náhlé slabosti Miloše Zemana pro komunistickou Čínu i to, jak to souviselo se zájmem PPF Petra Kellnera o zisk čínské bankovní licence.


Ocenění naší práce:

 • Novinářská cena 2015 – psaná žurnalistika, Robert Břešťan za článek „Jestli si nás Rusko koupí“
 • Křišťálová lupa 2015 – kategorie Obsahová inspirace, 2.místo
 • Novinářská cena 2016 – Redakce HlídacíPes.org za sérii textů k čínské společnost CEFC
 • Křišťálová lupa 2016 – kategorie Obsahová inspirace 2.místo, kategorie Zpravodajství, 7.místo
 • Novinářská cena 2017 – psaná žurnalistika, Robert Malecký za sérii článků Čistky v severočeských galeriích a muzeích
 • Křišťálová lupa 2017 – vítěz kategorie Obsahová inspirace

Na straně těch slabších

Logicky se HlídacíPes.org od svého vzniku zajímal i o česká média. Hned v prosinci 2014 jsme upozornili na do té doby opomíjený fakt, že média Andreje Babiše oslovují každý den více než polovinu voličů – Babišova mediální palba.  A kontinuálně jsme upozorňovali na novinářské fauly z dílny mediální divize skupiny Agrofert.

Po médiích jsme zanalyzovali i podnikání tehdejšího ministra financí. Jako první jsme spočítali jeho eurodotace, státní zakázky i střety zájmů. Nachytali jsme ho při lžích, když vysvětloval kauzu Čapí hnízdo, rozebrali jeho argumentační fauly a zasadili Andreje Babiše i jeho hnutí do evropského i světového kontextu. Vše jsme opět opatřili exkluzivní grafikou a vydali v publikaci Babiš, Vůdce pro 21. století.

Od samotného začátku jsme se věnovali i tématu oslabování občanských svobod a častým útokům na ně zejména ze strany policie a státního zastupitelství. Ty jsou reprezentovány třeba telefonními nebo prostorovými odposlechy a jejich nadužíváním nebo přímo zneužíváním v trestním řízení.

Na ubývající ostrůvky svobody a největší přešlapy každoročně upozorňuje anticena Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra), jejímž je HlídacíPes.org partnerem.


Proč nás podpořit a jak s dary nakládáme:

 • Jsme zcela nezávislí. Nestojí za námi žádný oligarcha.
 • Fungujeme pouze z darů čtenářů, grantů a crowdfundingu.
 • Klíčový je pro nás obsah, nikoliv prvoplánová sledovanost.
 • Rozpočet na rok 2020 činil přes 4,6 milionu korun.
 • Nemáme kanceláře, pracujeme z domova a v terénu.
 • 98 procent příjmů jde na tvorbu obsahu, zbytek na nezbytnou administrativu.

„Zlatá kaplička“ žurnalistiky

Server HlídacíPes.org je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako například Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní. Právě neziskový charakter činí z projektu evropský unikát.

„Inspirovat – to je podstata existence naší unikátní novinářské neziskovky. Těší nás, že naše zjištění přebírají největší tuzemské – občas i světové – mediální domy. Ukazuje se, že koncept žurnalistiky ve veřejném zájmu má smysl a všímá si toho i odborná veřejnost. A moc nás těší, že se řady našich podporovatelů stále rozrůstají. Moc všem děkujeme,“ říká Ondřej Neumann, zakladatel neziskového Ústavu nezávislé žurnalistiky, který server HlídacíPes.org provozuje.


Naše publikace:

 • ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidenta
 • BABIŠ, Vůdce pro 21. století
 • Mapa české justice
 • Obchodníci se strachem
 • Šok! Hrůza! Média!

(publikace ZE-MAN a BABIŠ jsou rozebrány, zbylé knihy můžete získat jako odměnu za podporu našeho usilování…)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)