Šafr, Klvaňa a Tachecí slibují dohlížet na „znásilněná média“

Napsal/a Ondřej Neumann 10. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká média prožívají po majetkovém vstupu Andreje Babiše do Mafry a Impulsu éru „soft“ normalizace. Proto budeme systémově monitorovat situaci v tuzemské žurnalistice.  Zakladatelé spolku Free Czech Media v úterý představili svůj projekt i internetový deník Svobodné fórum.

Cílem spolku, který vznikl loni v listopadu, je sledování „případů mocenské manipulace, skryté cenzury a zřejmé autocenzury, které se množí v klíčových českých médiích“. Předseda spolku Free Czech Media Pavel Šafr představil novinářům nový web i analýzu, kterou dokládá, jak se změnilo psaní Mladé fronty Dnes a Lidových novin o Andreji Babišovi poté, co si deníky v červnu 2013 koupil.

Spolek se nechce vymezovat vůči konkrétním novinářům, nýbrž proti nemravně nastavenému systému, kdy místopředseda vlády a úspěšný byznysmen Babiš zároveň ovládá vlivný mediální dům. „Jak se má novinář chovat, když jeho médium bylo znásilněno?,“ ptal se řečnicky bývalý šéfredaktor Lidových novin i Mladé fronty Dnes Šafr při představení analýzy, o jejíž existenci Free Czech media informovali dopisem předsedu vlády Bohuslava Sobotku.

Kromě Šafra jsou zakládajícími členy spolku bývalý mluvčí prezidenta Klause a vysokoškolský učitel Tomáš Klvaňa, vysokoškolský učitel a dlouholetý komentátor Jan Jandourek a televizní a rozhlasová novinářka a moderátorka a také bývalá šéfredaktorka stanice Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál Barbora Tachecí. V deníku Svobodné fórum se v den jeho spuštění objevily články například od Jefima Fištejna, Jeronýma Klimeše, Josefa Kašpara či Petra Dimuna.

O aktivitách spolku Free Czech Media budeme na HlídacíPes.org brzy informovat podrobněji.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)