Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jeden z pochodů prokremelského, tzv. Nesmrtelného pluku v Estonsku (2016). Foto: Profimedia
,

Ruský Den vítězství letos v Pobaltí nebude. Zakázaná jsou shromáždění i kremelské symboly

Sovětské vlajky nebo uniformy, svatojiřské stužky, znaky s písmeny Z nebo V. Žádný z těchto symbolů se teď nesmí objevit ve veřejném prostoru v Estonsku ani v Lotyšsku. Tamní parlamenty také odhlasovaly nařízení, která letos zakazují hromadná shromáždění k oslavám 9. května. Pobaltské země se obávají, že by připomínky Dne vítězství místní početnou ruskou menšinou mohly vést v souvislosti s válkou na Ukrajině k podněcování násilí a nenávisti.

U památníku vítězství sovětské armády nad nacisty v lotyšské Rize se 9. května každý rok schází tisíce příslušníků místní ruské komunity. Oslavují takzvaný Den vítězství, oficiální ruský svátek konce druhé světové války. Letos se ale k pomníku přiblíží maximálně návštěvníci výstavy fotografií dokumentujících válku na Ukrajině, kterou nechala v okolí památníku radnice Rigy nainstalovat. Veřejná shromáždění jsou v zemi letos 9. května oficiálně zakázána.

Lotyšský parlament dokonce už koncem dubna schválil dodatek k zákonu, který zakazuje jakákoliv veřejná shromáždění do vzdálenosti 200 metrů od památníků připomínajících vítězství sovětské armády nad Německem. Padlé rodinné příslušníky můžou ruské rodiny uctít individuálně.

„Bylo by absurdní povolit v současné situaci taková shromáždění, musíme vnímat, že mají skutečný potenciál vyvolat provokace,“ uvedl lotyšský ministr kultury Simonas Kairys. Podle vlády totiž oslavy Dne vítězství nesloužily v posledních letech jen k uctívání padlých ruských vojáků za druhé světové války, ale často také jako manifestace podpory režimu Vladimira Putina. A právě toho se vlády pobaltských států chtějí v souvislosti s letošním 9. květnem vyvarovat.

Statisícové pokuty za sovětskou vlajku

Zákaz veřejných oslav Dne vítězství schválil také estonský parlament. „Padlé vojáky si lze důstojně připomenout položením květin a zapálením svíček na hřbitově, nikoli vyvěšováním stuh a vlajek, kterými agresor ospravedlnil válku na Ukrajině,“ komentoval to Andrus Reimaa, velitel policie z estonské jižní prefektury. Ten pro estonskou veřejnoprávní televizi ERR uvedl, že policie dostávala v posledních dnech v různých částech Estonska žádosti o povolení k veřejným akcím, u kterých vyhodnotila vysoké riziko podněcování k nenávisti.

Zákaz veřejných oslav 9. května se původně v Estonsku vztahoval pouze na okresy Harju a Ida-Viru, kde žijí početné ruskojazyčné komunity, nakonec se ale rozšířil na celé Estonsko. Platit má do 10. května s možností prodloužení.

„Aby se předešlo provokacím a byla zajištěna bezpečnost všech obyvatel, nebude policie tyto žádosti schvalovat a všechna setkání s nepřátelskými symboly jsou v celém Estonsku zakázána,“ zdůraznil Reimaa.

Mezi nepřátelské symboly teď v Estonsku i Lotyšsku patří sovětské vlajky či uniformy či jakékoliv symboly pojící se s písmenem Z nebo V, které Rusové používají k šíření podpory invaze na Ukrajinu. Zakázané jsou i svatojiřské stužky, tradiční ruský symbol vojenské cti, který ale podle kritiků zneužil Vladimir Putin k propagaci ruského militarismu a kremelské expanzivní politiky. Za jejich vyvěšování nebo nošení teď v Lotyšsku hrozí pokuta 350 eur (asi osm a půl tisíce korun), v Estonsku až 1200 eur pro jednotlivce a 32 tisíc eur (téměř 800 tisíc korun) pro právnické osoby.

Zákaz symbolů zákonem je sice dvousečný meč, ale vysílá jasný signál, že jejich používání je nežádoucí,“ napsal ke schválení pokut v komentáři estonský zpravodajský server Ohtuleht, který zároveň připomněl, jak právě tyto symboly sloužily během minulých oslav Dne vítězství jako nástroje ruské propagandy.

Pochodování kolem Bronzového vojáka v ruských nebo sovětských uniformách bylo záměrnou provokací, nemluvě o pochodech „Nesmrtelného pluku,“ které testovaly meze všeho, co je v Estonsku ještě vůbec tolerovatelné,“ připomněl Ohtuleht události, kterými Rusko šířilo prostřednictvím oslav vítězství nad fašismem kremelskou propagandu v zahraničí.

Nesmrtelný pluk i v Česku

Pochody Nesmrtelného pluku začaly podle některých zdrojů v roce 2007 v Moskvě, podle jiných až v roce 2012 v sibiřském Tomsku. Lidé při nich pochodují ulicemi a nesou fotografie předků, kteří padli za druhé světové války. Jejich skutečným cílem je nicméně šíření ruské propagandy doma i v zahraničí.

Tradici“ pochodů Nesmrtelného pluku se Kremlu podařilo rozšířit do více než stovky zemí, včetně Spojených států i Evropské unie.České republice tyto pochody organizovaly ruské spolky v Praze, Karlových Varech, Teplicích nebo v Brně. V Ostravě za pochody stál Klub českého pohraničí. Ani v Česku na nich nechyběly děti v ruských uniformách, ruské vlajky, ale i třeba vlajky s portrétem sovětského diktátora Stalina, jehož kult se snaží putinovský režim oživit.

Jestli se budou pochody Nesmrtelného pluku v Česku konat i letos, není jasné, oficiální oslavy osvobození Rudou armádou ale některá města v souvislosti s válkou na Ukrajině zrušila. Mezi nimi třeba právě Ostrava. „Tváří v tvář pokračující brutální ruské agresi na Ukrajině bych si nedokázal ospravedlnit oslavu osvobození Ostravy 30. dubna tradiční ceremonií u Památníku Rudé armády,“ napsal na svém Twitteru ostravský primátor Tomáš Macura. Úctu padlým za druhé světové války mohou obyvatelé Ostravy vzdát individuálně nebo účastí na ekumenické mši v kostele sv. Václava.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. ivan napsal:

  Ruský den vítězství už nikdy nemůže být, vždyť se pobaltí klaní nacistům. To s ruskými osvoboditeli nejde dohromady. Právě proto se snaží přepisovat historii, aby to nevypadalo blbě.

  • pavel napsal:

   Tosis splet s běloruskem, ivánku. Tam se rusákům opravdu klaní. V pobaltí naopak mají k náckům z rusácka bytostný odpor

   • A. S. Pergill napsal:

    Pobaltí se spíš opravdu klaní jednotkám, které bojovaly po boku Němců proti sovětům. Včetně jejich národních divizí SS.

   • mhad napsal:

    Vy si nějak pletete, kde ti náckové jsou. Včera psali, že je problém v Bulharsku, které není daleko od Oděsy , kde před 8 lety řádící fašisté v domě kultury upálili 50 ruských občanů. Ti náckové pak začali ovlivňovat vládu a vše ruské likvidovali. Ale o tom se dnes nesmí mluvit, protože by z toho vyplynulo, že EU y ty nácky podporujem. Prostě Evropa nám hnědne. Ale to už dávno psal Marx, že nejvyšším stádiem kapitalismu je fašizmus. A má pravdu.

 2. Toky napsal:

  A tak končí trapné oslavy okupantů.

 3. Zdenál napsal:

  Problém je, že se drtivá většina mladých nedokáže při budoucí válce orientovat. Nemají základní znalosti branné výchovy, neumí požívat zbraň, neví jak se bránit při atomovém výbuchu, existují vůbec ve městech atomové kryty? Zcela chybí to, co umějí Švýcaři. Prostě nastane velký zmatek. 4000 profesionálů ruské divochy nedokáže zastavit. Jediná možnost je, okamžitě rozdat zbraně mezi občany a důsledné obeznámení s jejich použitím.

  • A. S. Pergill napsal:

   Souhlas. měly by být obnovena branná příprava populace.
   I když třeba válka na Ukrajině dopadne dobře, může se celosvětově podělat něco jiného a jinde, a taky to vést k našemu ohrožení. Svět zdaleka není tak bezpečný, jak si mysleli po pádu socialismu ti, co hlásali „konec dějin“.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


ReklamaMediální Gramotnost