Rozhlas přijde o investigativní oporu. Jana Klímová se vrací do novin

Napsal/a Vojtěch Berger 20. srpna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Český rozhlas opouští novinářka investigativního týmu Radiožurnálu Jana Klímová. Zkušená analytička bude od září působit v Hospodářských novinách jako zástupkyně šéfredaktora a vedoucí domácího oddělení HN.

Jana Klímová se v rozhlase věnovala propojení tuzemského byznysu a politiky, například sponzorům prezidentské kampaně Miloše Zemana či kauzám Mostecká uhelná nebo OKD. V ČRo působila od roku 2016.

Za svou novinářskou práci získala loni Cenu Ferdinanda Peroutky. Porota tehdy ocenila především její odbornost a přesnost. Je také držitelkou Ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2011.

Ozvěny kauzy Kroupa

Klímová se netajila tím, že jí není příjemný způsob, jakým se na přelomu let 2017 a 2018 řešila v rozhlase a v Radě ČRo kauza kolem odvysílání reportáží dalšího investigativního reportéra Radiožurnálu Janka Kroupy o neoprávněném hospodaření Babišova holdingu Agrofert na na stovkách hektarů půdy.

Generální ředitel ČRo René Zavoral tehdy Kroupovu práci kritizoval. Vadilo mu, že téma bylo zaměřeno pouze na Agrofert, přestože se hospodaření na cizí půdě týká údajně stovek zemědělských firem v České republice.

Podle Zavorala měly být rozhlasové příspěvky Janka Kroupy „účelovou záležitostí v jakémsi antibabišovském tažení“.

Za Kroupu se postavilo přes dvě stě zaměstnanců rozhlasu, kteří podepsali otevřený dopis řediteli. Ten nakonec odvolal své výroky o tom, že reportáže byly „účelové“, trval ale na svých výtkách vůči kvalitě Kroupových příspěvků.

To za pár měsíců potvrdila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, když konstatovala, že Kroupovy reportáže nebyly objektivní.

 

 

„Způsob, jakým se na dvou radách ČRo probírala kauza Janka Kroupy je podle mě UFO, které tu nemělo nikdy přistát,“ napsala loni Klímová v online chatu na serveru iRozhlas.

Odmítla ale, že by jí někdo někdy naznačil, aby se do konkrétního tématu nepouštěla: „Nikdo mi nikdy neřekl, že tudy ne,“ dodala.

V diskusi s posluchači a čtenáři tehdy také připustila, že ačkoli v tu dobu působila v rozhlase, „písmenka jsou její srdeční záležitost“, hlavně pokud jde o složitější témata.

Klímová před rozhlasem psala pro týdeník Respekt, MF Dnes či Hospodářské noviny.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)