Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Psychiatr Jan Cimický v Muzeu fantastických iluzí. Foto: Profimedia
,

Rozhlas „nechal zmizet“ Cimického. Další spolupráci s psychiatrem obviněným ze zneužívání nekomentuje

Český rozhlas v tichosti stáhl ze svého webu profil psychiatra Jana Cimického, který dosud působil jako příležitostný moderátor na stanici Dvojka. Cimického prověřuje policie kvůli množícím se svědectvím o sexuálním obtěžování, kterého se měl během své lékařské kariéry dopouštět. Oficiálně přerušení spolupráce s Cimickým rozhlas nepotvrdil, mluvčí na dotazy již tradičně nereagoval.

Ještě předevčírem byl Jan Cimický uveden mezi moderátory Českého rozhlasu Dvojka, kde moderoval pořad Noční mikrofórum. Dnes už tam není ani jeho jméno, ani jeho kompletní profil. V něm například v sekci „Co mě baví“ donedávna stálo:

„Jednak moje profese, kterou dělám přes 40 let, stejně tak psaní a taky práce v rozhlase. Zdá se mi, že se to vzájemně doplňuje a neumím si představit, že bych jedno pro druhé opustil,“ psal Cimický s tím, že s rozhlasem už spolupracuje přes 50 let.

Původní profil Jana Cimického na webu ČRo a jeho jméno v seznamu moderátorů. Obojí dnes už na portálu ČRo chybí

Teď rozhlas Cimického jméno z webu úplně stáhl, v programu je jako moderátor uveden ještě pro vysílání Nočního mikrofóra 19. listopadu. Jestli bude aktuální podezření ze sexuálního obtěžování znamenat přerušení spolupráce se známým psychiatrem, Český rozhlas nekomentuje:

„Máme pravidlo komunikovat s médii skrze tiskového mluvčího Jiřího Hošnu, tudíž vás musím odkázat na něj,“ napsal šéfredaktor Dvojky Ondřej Nováček.

Jiří Hošna však na dotazy HlídacíPes.org už rok nereaguje a odpověď nepřišla ani tentokrát. Otázky mluvčí dostal v pondělí odpoledne.

Jan Cimický se naposledy ozval v éteru ČRo minulý pátek. V neděli večer pak Česká televize v pořadu 168 hodin odvysílala reportáž s výpověďmi dalších žen, které měl Cimický zneužít.

Svědectví o zneužívání ze strany Cimického se začala objevovat po zveřejnění informace, že má psychiatr dostat státní vyznamenání od prezidenta Zemana. Premiér Andrej Babiš už řekl, že ve světle nových obvinění by Cimický vyznamenaný být neměl.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

42 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  A co presumpce neviny, už notně nabouraný základ zbytků našeho právního systému?
  Je Cimický dostatečně celebritou, aby se na něj už spíš vztahovala „presumpce viny“, jako na politiky, tedy alespoň některé?
  A že si, jak je zvykem, na „sexuální útoky“ (co to je, mlátil je robertkem?) vzpomněly všechny oběti až teď, když má Cimický dostat medaili?
  Samé otázky, žádné odpovědi (copyright Luděk Staněk).

  • Honza napsal:

   Jenže oni ho z těch Bohnic kvůli uvedeným problémům propustili už před těmi 30 lety. Takže to asi až takové výmyslu nebudou.

   • wenkovan napsal:

    Vy tam vidíte nějaké tvrzení o výmyslech? Já jenom kladu otázky.

  • Tomáš Hájek napsal:

   Právěže odpovědi jsou. Psychologové vysvětlují důvody proč oběti mlčí. Těch důvodů je více, od vlastního zahanbení, že nedokázaly reagovat jinak, byly v té době slabé, zranitelné a prostě ztuhly, až po snahu o vytěsnění, že se to nikdy nestalo apod. To je dostatečně známo u obětí znásilnění, z nichž větší část to nikdy nenahlásí.
   V současné době je těch indicií a svědectví tolik, že to pan doktor asi těžko ustojí. Nejde tedy o presumpci viny či neviny, protože neproběhl soud a pan doktor nebyl odsouzen. Ale jako veřejná osoba, o což sám celou dobu usiloval, je podroben jistému drobnohledu médií a existuje celospolečenský konsenzus, že je to v pořádku.
   Jde o svědectví, kterých je opravdu mnoho na to, aby se to zase zametlo pod koberec.
   Dále je velmi důležitý motiv, jaký by mohly mít různé oběti, které by případně lhaly ? Navíc po tolika letech ? Kvůli případně
   špatně předepsaným práškům ? Vždyť lékaři jsou téměř jediná profese, která je naší společností doslova adorována.
   Ne, tady motiv zcela chybí a různých svědectví je příliš mnoho.
   A nejde ani o přehnané MeToo. Jde viditelně o bolest a zahanbení, které jsou těžké zranění na duši a které ani po letech nejsou uzdravena. Vzhledem k totálně nerovnému postavení doktora vůči případným obětem bych velmi pozorně těm obětem naslouchal. Navíc se možná nepodaří prolomit promlčenost, takže toto je jediný způsob jak může pravda vyjít najevo.

   • A. S. Pergill napsal:

    Jste schopen rozpoznat ženu, která byla znásilněna a 30 let o tom mlčela, od ženy, která o tom znásilnění před 30 lety lže? Případně od ženy, která si v souvislosti se svou psychiatrickou diagnózou vytvořila systém falešných vzpomínek?
    Navíc existuje fakt, že řada psychiatrických pacientů své ošetřující lékaře nenávidí, což je dost rozdíl oproti jiným oborům. Ani zavraždění lékaře pacientem není v psychiatrické branži něco výjimečného.
    Bylo rovněž zvykem, i v těch 80. letech, že v ordinaci s lékařem byla taky sestra, mj. aby byl svědek toho, co se s pacientem dělalo, případně co se mu řeklo. Zdrojem této informace jsou kolegyně z ročníku, pracující v tomto oboru.

   • Jindřiška Šubrtová napsal:

    22Pane Hájku, děkuji Vám. Neznám Vás, ale dle Vašeho příspěvku jste správný muž s citem a všeobecným rozhledem. 👌👌👌

  • Václav napsal:

   Ty postižené byly zastrašovány a proto mlčely.Musejí se vyslechnout zdaly jsou jejich udání věrohodná.Není to jedna a nebo dvě ženy,ale je jich mnohem víc.Není problém zjistit zdali v době kterou udávají byly ve stiku s psychiatrem Cimickým.

  • Lucie napsal:

   uhmmm, myslím, že je to naprosto normální, že si ´vzpomněly´až teď.. těžko jít s takovým zážitkem ven, když se léčíte na psychiatrii a to dokonce ústavně..a přesně chápu, že se ty staré ´zapomenuté´ vzpomínky otevřely ted´, když se dozvěděly, že ten, kdo je zneužíval (odbornik, který jim měl pomoci) má dostat státní vyznamenání!! Pořád nic?? Docela bych Vám přála stejný zážitek v pro Vás velmi náročné životní situaci, milý wenkovane 😉 třeba by jste pak přestal vykřikovat podobné hlouposti…

  • akovou pravomoc má jen doktor napsal:

   Je to správné a to že měl dostat státní vyznamenání pobouřilo mnoho žen.Za co ,že jako doktor mohl říci budu vás vyšetřovat, se mi svlékněte do naha a já se s vámi pohraji.Takovou pravomoc má jen doktor a většina žen než se vzpamatuje tak kývne.Sebekrásnější muž to nedokáže – vlastní zkušenost díky.

 2. Vojtěch napsal:

  Klasická cancel culture doputovala z USA i k nám. Stačí nařčení, bez obvinění, ba odsouzení a člověk už je ničen. Pokud se nařčení prokáží jako vykonstruovaná, tak mu čest nevrátí nikdo. Protože už to média rozmázla a mnohé tím okamžikem nebude zajímat, zda byl nakonec očištěn, či odsouzen.

  • Libor Jonák napsal:

   Souhlasím s vaším názorem.

  • Ondra napsal:

   Píšete nesmysly. Těch důkazů jsou spousty. Nebo si snad myslíte že se desítky žen co se vzájemně vůbec neznají vzájemně spikly? Přesně kvůli podobným kecům se ženy bojí případy nahlásit.

  • Dana Štěpánková napsal:

   A dovedete si představit s jakou „presumcí“ musely žít po 20 let ty ženy? Samy psychicky na dně, nedůvěra k sobě a k nejbližšímu okolí, že by je snad někdo mohl pochopit? Je to podezření nejhoršího ražení a mělo by bezodkladně začít vyšetřovat. Pokud se to prokáže, měl by jít sedět. Jak je zřetelné, tajilo se to 20 let, je dobře, že se to provalilo. Taková kauza by měla být na první straně novin a nechodit po špičkách jen proto, že se to týká známé osoby. Věřím, že poškozených bude daleko víc, ale jejich pochroumané duše těžko odsouzení viníka opraví.

   • akovou pravomoc má jen doktor napsal:

    Těším se jak to dopadne. Věřím v pravdě žen a důsledné vyšetření.Srazit namyšlenému doktoru hřebínek aby již nikdy nevyskakoval díky.

  • Blanka napsal:

   Ty útoky jsou z devadesátek, velmi dříve než vypuklo Mee Too.

   • wenkovan napsal:

    Jenže obvinění se objevila teď, když má Cimický dostat medaili a MýTů kosí po celém světě hlava nehlava (ale čistě náhodou jen ty známé, bohaté a úspěšné).

 3. Alena napsal:

  A co s tím zatím jako jiného může Rozhlas dělat? Soud nebyl, vyšetřování ani ještě začalo. A co chcete za vyjádření? Pokud nějaké má, nebude to hlásit zrovna vám anebo neví, a tudíž vyčkává. To je zase článek 🙂

  • A. S. Pergill napsal:

   Vyčkávat může, přerušit jeho účast v pořadech do vyšetření kauzy také, ale cancelování je prostě totalitní praktika. Běžně ji provozovali italští fašisté, němečtí nacisté i bolševici. Alespoň víme, čím se tihle lidé inspirují.

  • milan napsal:

   A že mluvčí veřejnoprávního rozhlasu nereaguje na dotazy je podle Vás zcela v pořádku?

 4. petrph napsal:

  Tohle je zrovna případ, který je od stolu vyřešit nedá. Je pan Cimický opravdu vinen, nebo obětí české formy MeToo, a nebo je to dost hustá provokace právě když měl být dekorován statním vyznamenáním.?

  Když použijeme první pravidlo kontroly fake news publikované podrobnosti obvinění jsou tak nesmyslné, že by je ani „slušná média“ neměla přebírat – a rovnou je odmítnout, s tím že to je „pravděpodobně“ fake, a počkají si, než se to prověří.

  Ale kdyby už, tato jistá média, co se doslova pyšní svým bojem proti fake news (že o něm i přednášejí), chtěla toto prozkoumat, tak se musí smířit s tím, že tohle se klikáním po internetu dohledat nedá.
  Vyčlenít pár reportérů a poslat je do terrainu čmuchat (jestli tenhle termín vůbec znají). Jsou ty ženy důvěryhodné, „vzpomněly si nyní samotné, nebo je někdo nedávno navštívil, aby jim pomohl, atd..“

  Jo vlastně co jsem se teď jedním očkem podíval na bulvár PL, co o tom píše, tak je dost signifikantní že právě tohle ty antifake média opravdu ale opravdu řešit nebudou.. Jak to kdysi řekl komik Sobota „sice napřed slíbíme bližnímu , že za něj taky někdy vložíme ruku do ohně, ale nikdy to neuděláme, mohli bychom si spálit prsty“..“

  • Tomáš Hájek napsal:

   A jaký by byl jejich motiv ? Nebo motiv osoby objíždějící bývalé pacientky a jak by se k nim přes jejich lékařské utajení vůbec mohl po tolika letech a při změně adres dostat, kdy by se neozvaly samy ? A jaký prospěch by z toho měl ? Takové práce za jedno vyznamenání, se kterým si stejně pan prezident udělá co chce a stejně jej asi udělí – i v rámci jeho soukromého boje proti médiím.
   Toto neobstojí, těch svědectví je příliš mnoho.
   Argument s fake news neobstojí také, protože nejde o tendenční komentář či popis autora, ale o shromáždění mnoha nezávislých svědectví, jejichž autorky se navíc evidentně musely přihlásit samy, protože by je nikdo po tolika letech nedohledal. A také mnohé z nich vystoupily z anonymity, aby bylo možné jejich tvrzení také prověřit, což typicky u fake news možné není.

  • Kosťa napsal:

   moje kolegyně ho nemůže ani vidět, před X lety, když byl u nás ve městě na jakési besedě, mi říkala, že se jí kdysi pokusil znásilnit. Ale prý mu dala po ústech a hotovo. Presumpce neviny je dobrá věc, ale nemám důvod jí nevěřit; nejméně to o tom, že mu přerovnala úsměv …

   • A. S. Pergill napsal:

    Když se pár dam domluví, tak klidně udělají sexuálního násilníka třeba z vás. A v tom je ten průšvih.

 5. Martin Urban napsal:

  Pokud vím, tak byl Cimicky uz jednou žalován a tehdejší ředitel léčebny v Bohnicich mu dal na vybranou: buď odejde a nebo bude vyhozen. Odešel a založil Modrou lagunu. Žaloba pak byla stažena. O jeho chování vědělo hodně psychiatrů a mlčeli. Co pak chcete po obětech? V Česku je dost prasat, která jeho chování považuji za normální.

  • Mužák napsal:

   Evidovaný spolupracovník StB. kariérní člen KSČ v čase tzv. normalizace. „Mravně tekutý jedinec“, řečeno slovy prof. Václava Černého. Rustikálněji: Slizoun.

  • wenkovan napsal:

   Byl žalován, ale nebyl odsouzen, tedy je nevinen. Přesto byl odejit, tehdy i nyní. Příznačné, nepřekvapivé.

  • petrph napsal:

   No a o to právě jde. Za prvé, jak se dá dohledat nikoliv „žalován“, ale pouze „..několik nařčení z nevhodného chování k pacientkám“. Čili tohle policie tehdy ani nevyšetřovala, natož nějaká žaloba.

   Ovšem za druhé, a právě „tehdy“. Ono se to v těch dnešních bulvárních titulcích těžko hledá, ale dnes jde o publikaci týchž případů před těmi desítkami let,

   Ono ostatně jak píšete „..O jeho chování vědělo hodně psychiatrů a mlčeli. “ Což je ovšem, jak chápete v případě takových případů, kdy jsou spolu pouze lékař a pacientka , naprosto nemožné snad m

 6. Beda Venerabilis napsal:

  Neni uz v radiu. Ale kde ho kdo jinak zrušil?

 7. Jitka napsal:

  Která žena nebyla nějakým způsobem sex.obtěžovama mužem.Tim nemyslím,nějaké svádění,ale nátlak,omezování .To je také vidět v komentářích mužů kteří výpovědi žen shazují

 8. Josef Štoppel napsal:

  V tomto pseudostátu je očerňování již zaběhnutou součástí života. Někdo nemá co psát do svých novin, někdo si jen z legrace něco vypustí. My, co Jana Cimického známe, víme že je čistý. Proč se někdo nepustí do těch, co náš domov zplundrovali ?

  • Jindřiška Šubrtová napsal:

   Pane Štoppele, prosím pěkně, vy jste byl celý profesní život p. Cimického denodenně v jeho ordinaci a na jeho přednáškách? Nechci zde jmenovat nechvalně známé lidské predátory (příčí si mi jejích jména jen napsat) z historie lidstva, kteří, mezi svými, byli milujícími manželi a vzornými otci. Mě osobně napadl v r. 1979 nadřízený kolega. Vyřídila jsem sama na místě. Pro druhé byl příjemný člověk, u kterého by nebylo něco takového možné. Věřím všem ženám, které se Konečně mohly ozvat.

 9. Pavel napsal:

  Tolik podobných případů žen, co se neznají, v horizontu 30 let.. to bude těžko náhoda. A že se ozvaly až teď? No a? To nějak zmenšuje obludnost činů toho prasáka? O žádné MeToo se nejedná, ale o prachsprosté zneužití postavení k systematickému znásilňování pacientek.

  • A. S. Pergill napsal:

   Spíš to znevěrohodňuje ta svědectví. Bohužel.

 10. Monika Kriegová napsal:

  Takový prasata byli všude. Nikdy jsem neprovokovala, ale jako sekretářka jsem musela snášet leccos. Různí soudruzi náměstci a soudruzi ředitelé si dovolovali jen z titulu funkce. Slovní urážky, narážky a řeči „já tě vomrdám až budeš řičet“ jsem vypouštěla, ale osahávání po těle jsem se snažila řešit s nadřízenou. Nic. Jednou ředitel tehdejšího národního podniku Domácí potřeby, tlustej, smradlavej, upocenej, v sekretariátu rozepnul poklopec,vytáhl penis a začal mě s ním bouchat do ramene (seděla jsem u stolu nad papíry). Vstala jsem, odstrčila ho a řekla, že je prase. Šel k ředitelce a ještě než zavřel dveře, tak abych to pěkně slyšela, jí řekl: „Co to tu máš za sílu?Vyhoď tu drzou píču“. Odnesla jsem to dost tvrdě. Atˇmi ty chytráci řeknou, kde ještě jsem si měla stěžovat, komu to říct, kde se bránit? Esenbáky nezajímalo ani znásilnění, když zjistili, který soudruh to udělal.

  • A. S. Pergill napsal:

   „Slečno sekretářko, já bych nebyl tak hr, kdybych věděl, že jste ještě panna.“
   „Soudruhu řediteli, já bych si byla sundala ty punčocháče, kdybych věděla, že budete tak hr.“
   Kolovalo za socíku mezi pubertální omladinou 🙂 Tak se mi to nějak vybavilo.

 11. Pavel Liška napsal:

  A je vaporizován. Kdo bude další? Ministerstvo lásky úřaduje.

 12. Johny napsal:

  Stále profil lze najít zde, cenzor ještě nestihl stáhnout.

  https://www.mujrozhlas.cz/lide/jan-cimicky

 13. petrph napsal:

  Jestli bych si dovolil ještě takovou poznámečku. Bohužel, i na tom je vidět, jak si naše média představují svou vznešenou úlohu ve státě, která je zde na HP často zdůrazňována.
  K čemuž tedy uznávám že sám HP jak vidno publikuje pouze tu skutečnost, že s „..Rozhlas ukončil s p Cimickým spolupráci „, a víc se k tomu nevyjadřuje. Rozumné stanovisko, ostatní média v tom jdou mnohem dál.

  V čem je totiž podstatný detail, že – a jak se dá dohledat při podrobnějším čtení v těch médiích ,tyhle případy se staly před desítkami let, čili, z hlediska trestního stíhání jsou už dávno promlčené. Takže policie sice teď může něco takzvaně prošetřovat – tedy rozuměno, pozvat si ty poškozené ženy k sepsání výpovědi (nesázel bych na to, kolik jich skutečně příjde), ale tím celé to vyšetřování skončí Státní zástupce sakra musí vědět že podat trestní žalobu v případě promlčeného trestního činu nemá smysl.
  No a když se na to podíváme v přehledu,
  1) těsně před tím než má být jista osoba vyznamenána státním vyznamenáním, se objeví v médiích takové obvinění, a policie se to dokonce (na základě těchto informací z médií) jme vyšetřovat, média o tom velmi hlasitě a barvitě píší, ohlas veliký.
  2) Ta osoba to vyznamenání nedostane, což lze za takové mediální situace pochopit.
  3) A za pár týdnů oznámí příslušný státní zástupce, že vyšetřování toho případu ukončuje a žádnou žalobu nepodá.

  Co si asi potom občané pomyslí o důvěryhodnosti naší justice a právniho státu , se dá poměrně snadno odhadnout. Odhadl bych to na stonásobek škody v jejich myslích než by způsobily všechny tyto fake weby, před kterými je tatáž úctyhodná média neustále varují..

  • A. S. Pergill napsal:

   Je ovšem otázka, zda cílem této akce není právě tohle.

  • Jindřiška Šubrtová napsal:

   Tak oba pánové petrph a Pergill – to už jste fakt za zenitem. 👎👎👎

   • A. S. Pergill napsal:

    Pan petrph si pouze dovolil konstatovat, že třicet let staré sexuální obtěžování (nebo znásilnění) je prostě promlčené. Za tu dobu je normálně promlčena i vražda. Takže vyšetřovacím orgánům nezbude nic jiného, než to celé odložit (leda by se našlo něco novějšího data).

    Já si dovolil vyslovit domněnku, že organizátoři této akce nejsou tak hloupí, aby to nevěděli a aby si neuvědomili, že celá kauza leda podryje již tak chabou důvěru občanů ve vyšetřovací orgány a justici.

    Jste schopna tato fakta a z nich plynoucí závěry věcně oponovat?

 14. Gemma napsal:

  Překvapuje mě, jak snadno je někoho zničit pár větami bez důkazů a zejména chlapa .
  Nikdo neví co se za zavřenýma dveřma dělo a zhrzena ženská si umí vymyslet cokoliv . A jsou ženské co se rády přidají , aby byli zajímavé a aspoň na chvíli středem pozornosti.

Přidávání komentářů není povoleno