Rok s Trikolórou: Miliony na kontě, podpora od Parlamentních listů a Xaver v televizní radě
Bránit „normální svět“ s tak jednoduchým programem, že mu bude „rozumět i paní poštmistrová“, vytyčil před rokem směr nového hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší. Od té doby stihla strana zakotvit v průzkumech na úrovni kolem tří procent, má za sebou dva nevýrazné volební výsledky i výměnu místopředsedy. Velký prostor dostává v alternativních médiích a s výraznou finanční podporou senátora Iva Valenty se chystá na podzimní krajské volby.
Do mainstreamových médií se Trikolóra ani po roce existence příliš nedostává. „Ani s návrhem podpory zaměstnávání lidí předdůchodového věku, ani s návrhem na zvýšení důchodů, ani když upozorňuje na nebezpečí omezení zbraní pro slušné lidi, ani s návrhem pomoci pro Sokolovsko, kde ztratí práci tisícovka lidí…,“ postěžovala si na Facebooku nedávno mluvčí hnutí Ivana Kerlesová.
Česká televize prý na její žádosti o udělení mediálního prostoru odpověděla pokaždé tak, že prostor ve vysílání se odvíjí od politického a společenského významu dané strany. A Trikolóra má dva poslance a v průměru zhruba tříprocentní podporu v průzkumech.
Křeslo u Xavera
O to větší propagaci Trikolóře obstarávají takzvaná alternativní média. Jak ukázala analýza agentury Newton Media ve spolupráci s HlídacíPes.org ze začátku letošního roku, nejvíce zmínek má Trikolóra na serveru Parlamentní listy. Populární je ale i u české verze Kremlem placeného Sputniku.
Podobné rozložení mediálních zmínek za poslední rok ukazují také i čerstvá data z poloviny června (viz graf).
Mediální zmínky o hnutí Trikolóra, červen 2019 – červen 2020 (zdroj grafů: Newton Media)
Většinovým vlastníkem Parlamentních listů je prostřednictvím vydavatelství Our Media miliardář, majitel několika dalších médií a senátor Ivo Valenta. Ten za poslední rok poslal na účet Trikolóry dary ve výši 1,5 milionu korun.
K financování Trikolóry se vrátíme níže, na místě je však zmínit ještě jedno médium, které je vůči Trikolóře nadmíru vstřícné – internetovou televizi XTV, jejíž hlavní tváří je Lubomír „Xaver“ Veselý.
Související články
Neoznačená inzerce Trikolóry v Deníku. Vedete proti nám kampaň, odmítá dotazy Klausovo hnutí
Turné Klause juniora po krajích propagují i lokální Deníky. My to neplatíme, říká Trikolóra
Ve studiu XTV (ať už moderoval Veselý, či druhá tvář televize Jana Bobošíková) se během posledních dvanácti měsíců objevily v dlouhých rozhovorech tyto tváře Trikolóry:
Václav Klaus mladší (předseda), Natálie Vachatová (členka přípravného výboru), Jiří Mánek (předseda odborné komise pro životní prostředí), Ivo Budil (předseda místní organizace Praha 4), Libor Lukáš (šéf krajské organizace ve Zlíně), Zdeněk Koudelka (na ustavujícím sjezdu Trikolóry představil legislativní část programu strany), Jan Tesař (místopředseda), Václav Klaus starší (předseda odborné komise pro zahraniční politiku), Dalibor Uhlíř (místopředseda).
Radní ČT v barvách Trikolóry
„Xavera“ Veselého na konci loňského roku nominovala do Rady ČT nezisková organizace Centrum pro občanské svobody vedená právě Klausem mladším. Druhá moderátorka XTV Jana Bobošíková si spolu s ekonomkou Hanou Lipovskou (dříve spolupracovnicí Václava Klause mladšího i staršího) ve stejné době založila další spolek, Institut svobody a demokracie. Lipovská i Xaver pak byli koncem května zvoleni do Rady ČT.
Kromě zmíněných internetových médií se Klausovo hnutí dostávalo i na redakční stránky tištěných Deníků z vydavatelství Vltava Labe Media, kde se několikrát objevila neoznačená inzerce Trikolóry. Na případy upozornil HlídacíPes.org, vedení Deníku je označilo za chybu příslušných regionálních redakcí.
Deníky z vydavatelství VLM také loni na podzim v některých regionech v rámci zpravodajských textů lákaly na setkání s Václavem Klausem mladším a místopředsedkyní Trikoĺóry Zuzanou Majerovou Zahradníkovou.
Související články
S AfD budeme spolupracovat, tvrdí Trikolóra. Do vedení německé strany chce i Klausův přítel Bystroň
Václav Klaus znovu hostem německé krajní pravice. Nejde o extremisty, tvrdí jeho institut
Trikolóra si podporu u voličů v ostré soutěži s ostatními stranami zatím otestovala dvakrát. Poprvé v opakovaných komunálních volbách ve Strakonicích vloni v prosinci, kde získala 3,3 procenta hlasů. Podruhé to byly červnové doplňovací volby do Senátu v Teplicích, kde kandidát hnutí Zdeněk Pešek získal 3,5 procenta hlasů a skončil už v 1. kole.
„Čekal jsem, že ten růst bude rychlejší,“ připustil v květnu v XTV místopředseda Trikolóry Dalibor Uhlíř v odpovědi na otázku, jestli podle jeho dřívějších odhadů neměla být strana touhle dobou už mnohem více vidět.
Uhlíř letos na postu místopředsedy Trikolóry vystřídal Norberta Hlaváčka. Ten ve funkci vydržel necelých pět měsíců a v únoru vystoupil ze strany s tím, že se „členství neslučuje s jeho životním přesvědčením“.
Příští cíl: kraje a Senát
Uhlíř je zároveň předsedou jihočeské krajské organizace Trikolóry, která patří v rámci strany k těm nejviditelnějším. Působí v ní i zmiňovaná mluvčí strany Ivana Kerlesová, která je i kandidátkou na jihočeskou hejtmanku v podzimních krajských volbách.
Do nich půjde Klausovo hnutí ve většině krajů samostatně. Někde však bude spolupracovat i se stranou Soukromníků, hnutím Nezávislí a se Svobodnými.
Související články
Senátor Valenta platí kampaň Trikolóře, Nezávislým i Soukromníkům. Boj o kraje začíná
Například ve Zlínském kraji Trikolóra vytvořila koalici s Nezávislými a Soukromníky. Jak už v květnu upozornil HlídacíPes.org, statisíce na společnou kampaň jim poslal zmiňovaný senátor a podnikatel Ivo Valenta. Další peníze pak od něj přišly o pár týdnů později.
Kromě senátorského křesla je Valenta i zlínským opozičním krajským zastupitelem, loni pak rezignoval na post zastupitele města Zlín. Jeho šestiletý mandát senátora skončí letos na podzim a Valenta už dříve potvrdil, že ho bude znovu obhajovat.
„Pokud se pan Valenta rozhodne znovu kandidovat, podpoříme ho,“ řekla letos v únoru Deníku N mluvčí Trikolóry Ivana Kerlesová.
Pro podzimní senátní volby Trikolóra vytáhla jako svého kandidáta i bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného. Bude kandidovat ve Znojmě, kde se stal senátorem už v roce 2002, ale předčasně odešel kvůli postu europoslance, který získal o dva roky později.
Do svých řad přilákalo Klausovo hnutí i bývalého poslance za ODS a Unii svobody, předsedu Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásu. Kandidovat do Senátu bude na Praze 9.
Dvakrát štědřejší dary než Piráti
Zmíněný podnikatel Ivo Valenta byl sice nejvýraznějším, zdaleka však ne jediným sponzorem Trikolóry, který na účet hnutí poslal statisícovou částku. Podle výroční zprávy Trikolóry za rok 2019 získalo hnutí na darech zhruba 7,3 milionu korun. Ve srovnání s ostatními stranami to rozhodně není málo.
Například hnutí SPD Tomia Okamury, které je od začátku přímým konkurentem Trikolóry co do typu voličů, na něž cílí, získalo v roce 2019 na darech či v rámci bezúplatných plnění jen zhruba 1,4 milionu korun. Trikolóra se tak mnohem více blíží třeba vládnímu hnutí ANO Andreje Babiše, které je sice v průzkumech preferencí asi o 30 procent silnější, na darech získalo však „jen“ zhruba 12,2 milionu korun. Zde je navíc třeba připomenout, že Trikolóra začala oficiálně fungovat až v polovině loňského roku.
Pro srovnání – opoziční Piráti loni na darech získali 3,7 milionu korun a ODS dokonce přes 14 milionů korun. Druhá vládní strana ČSSD získala jen 2,1 milionu.
Statisícové dary věnovali Trikolóře jak někteří její šéfové krajských organizací či odborní garanti hnutí, tak soukromé firmy.
Projekt HlídacíPes.org zaměřený na fenomén tzv. Agenda Europe podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Trikolóra je bohužel po Svobodných další promarněná šance na vznik opravdu silného a důvěryhodného konzervativního a ostře pravicového subjektu na naší politické scéně.
S nedůvěryhodnými lidmi se důvěra získá těžko. A i ten program není moc pravicový. A že jsem jej přelouskal opravdu celý….
Paní poštmistrová by po jeho přečtení moc nevěděla co si o tom má myslet. Je dost alibistický a neurčitý, aby se někdo neurazil a aby po volbách byl nějaký koaliční potenciál…
Btw, proč se Trikoloře takzvaně dostává hodně prostoru v Parlamentářích listech je poměrně jednoduché, PL je politický bulvár, čili zcela pluralitně dává prostor každému kdo si svým výroky získává zájem čtenářů. Dokonce tedy včetně vulgarit, (které ovšem pronášejí i významní představitelé našich politických stran i kultury) a nekorektních názorů.
Zatímco veřejnoprávní ČT si obejde partičku bossů parlamentních partají, nechá si od nich napovídat pár formálních politicko-korektních prohlášení , pak si to ještě zkontroluje a vystřihne to případně nekorektní. A výsledek pak je, že jí prakticky nikdo nesleduje, protože to už nikoho nezajímá . Co se stane, to se má stát a Babiš s podporou socdem a komunistů si stejně odhlasují co chtějí…
To je panečku objektivita. Zdali budete řešit i kolik prostoru má v médiích Mirda, když má preference skoro stejný????
1) Takze prostor v CT se odviji podle politickeho vyznamu strany? To vysvetluje, proc se tam prakticky porad objevuje AgroFert-i mafie a neni tam vubec nikdo z demokraticke opozice. Timhle pristupem se to sotva zmeni. 2) Kandidatkou na hejtmanku je mluvci? To tam maji podobnou personalni bidu jako v SPD a ANO. 3) ANO zadne dary nepotrebuje – Babis vsechno financuje ze svych (tedy statnich) penez. Marketing ma zdarma v CT. Co vic si prat?
Ale kdeže, když se podíváte pořádně, zjistíte že ČT dává prostor i těm z parlamentní opozice.. Akurát že i to je na jedno brdo „..kdyby my jsme byli ve vládě, tak to děláme jinak..“. Ale na to „Proč jste to sakra nedělali, když jste v té vládě byli“ už se jich ČT nezeptá..
„odpověděla pokaždé tak, že prostor ve vysílání se odvíjí od politického a společenského významu dané strany. A Trikolóra má dva poslance a v průměru zhruba tříprocentní podporu v průzkumech.“
Může mi někdo vysvětlit, jakej má politickej a společenskej význam TOP 09, kdy její člen Kraďousek je imrvére tázán na každou pí….?
velice neduveryhodny a prapodivny subjekt. uz jen jmeno Klaus budi velke kontroverze a u me jednoznacny odpor. tak doufajme, ze budou ve svych uspesich pokracovat v podobnem duchu..