GAC | AMC via Foter.com / CC BY-NC-ND,

Rekordní rok uprchlíků: své domovy v roce 2015 opustilo 60 miliónů lidí

Napsal/a Robert Břešťan 6. ledna 2016

V loňském roce počet lidí, kteří nuceně opustili své domovy, přesáhl šedesát miliónů. Podle údajů Organizace spojených národů nejčastěji utíkali před válkou, konflikty a perzekucí.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky počet běženců ve světě vytrvale roste. Zatímco před deseti lety jich OSN registrovalo 37,5 miliónu, v roce 2013 jich bylo již 51,2 miliónu, o rok později o dalších osm miliónů více. Nárůst mezi lety 2013 – 2014 byl vůbec nejvyšší v historii.

Rok 2015 rostoucí trend jen potvrdil, když se poprvé v historii počet lidí, kteří v důsledku vnějších okolností opustili svůj domov (údaj zahrnuje vnitřní uprchlíky, imigranty i žadatele o azyl), přehoupl přes hranici 60 miliónů.

Jednou z nejvýznamnějších příčin, proč lidé své domovy opouštějí jsou války a ozbrojené konflikty. Těch OSN za posledních pět let registruje nejméně patnáct: osm v Africe, tři na Blízkém východě (Sýrie, Irák a Jemen), jeden v Evropě (Ukrajina) a tři v Asii (Kyrgyzstán a oblasti Maynamaru a Pákistánu).

Od roku 2011 je hlavním důvodem nárůstu uprchlické vlny válka v Sýrii. Právě v této zemi je také nejvíce vnitřně vysídlených lidí (7,6 miliónů) a pochází odtud i největší skupina uprchlíků (3,88 miliónů – údaj k roku 2014).

Následuje Afghánistán (s 2,59 miliónů uprchlíků) a Somálsko (1,1 miliónu).

 

Refugees_World_Jan2016

Datové podklady poskytla HlídacíPes.org společnost Helgi Library, jeden z největších otevřených statistických portálů na světě.

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies