Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
GAC | AMC via Foter.com / CC BY-NC-ND,

Rekordní rok uprchlíků: své domovy v roce 2015 opustilo 60 miliónů lidí

V loňském roce počet lidí, kteří nuceně opustili své domovy, přesáhl šedesát miliónů. Podle údajů Organizace spojených národů nejčastěji utíkali před válkou, konflikty a perzekucí.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky počet běženců ve světě vytrvale roste. Zatímco před deseti lety jich OSN registrovalo 37,5 miliónu, v roce 2013 jich bylo již 51,2 miliónu, o rok později o dalších osm miliónů více. Nárůst mezi lety 2013 – 2014 byl vůbec nejvyšší v historii.

Rok 2015 rostoucí trend jen potvrdil, když se poprvé v historii počet lidí, kteří v důsledku vnějších okolností opustili svůj domov (údaj zahrnuje vnitřní uprchlíky, imigranty i žadatele o azyl), přehoupl přes hranici 60 miliónů.

Jednou z nejvýznamnějších příčin, proč lidé své domovy opouštějí jsou války a ozbrojené konflikty. Těch OSN za posledních pět let registruje nejméně patnáct: osm v Africe, tři na Blízkém východě (Sýrie, Irák a Jemen), jeden v Evropě (Ukrajina) a tři v Asii (Kyrgyzstán a oblasti Maynamaru a Pákistánu).

Od roku 2011 je hlavním důvodem nárůstu uprchlické vlny válka v Sýrii. Právě v této zemi je také nejvíce vnitřně vysídlených lidí (7,6 miliónů) a pochází odtud i největší skupina uprchlíků (3,88 miliónů – údaj k roku 2014).

Následuje Afghánistán (s 2,59 miliónů uprchlíků) a Somálsko (1,1 miliónu).

 

Refugees_World_Jan2016

Datové podklady poskytla HlídacíPes.org společnost Helgi Library, jeden z největších otevřených statistických portálů na světě.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře