Seznamování tuleňů v ústecké ZOO / Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Ředitelem ústecké zoo nebude Petr Fejk, který vyhrál konkurs. Otřásá se kvůli tomu městská koalice

Napsal/a Robert Malecký 16. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Udělali si transparentní výběrové řízení, ale dopadlo to jako vždycky. V Ústí nad Labem řeší výsledky konkursu na ředitele zoologické zahrady, který vyhrál bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk, rada ho ale nejmenovala a dala přednost druhé v pořadí, zooložce Iloně Pšenkové. V devítičlenné radě hlasovalo pro Pšenkovou pět zástupců hnutí ANO a ODS, pro Fejka byli čtyři radní z hnutí PRO! Ústí a Sportovců.

Vítězem výběrového řízení se podle komise vedené radní Evou Novákovou (ANO) stal v polovině dubna Petr Fejk. Na druhém místě pak skončila zooložka ústecké zoo Ilona Pšenková. Uchazečů bylo pět, mezi neúspěšnými skončil třeba nynější pověřený ředitel Dušan Usvald. V komisi zasedali jak odborníci, tak politici.

„Vzhledem k tomu, že uvedení jsou natolik kvalitní a každý z nich měl poněkud odlišnou koncepci rozvoje zoologické zahrady, doporučila výběrová komise pozvat oba uchazeče na jednání zastupitelstva Ústí nad Labem,“ uvedla tehdy radní Eva Nováková.

Volte starou dobrou rybu

Město v tu chvíli zahájilo sérii ne úplně běžných kroků, ke kterým patřilo právě zmíněné veřejné projednání v zastupitelstvu města. To totiž nemá vzhledem ke jmenování ředitelů příspěvkových organizací žádnou pravomoc a květnové zasedání, kde se oba kandidáti představili, tak žádný verdikt nedalo.

Město vzápětí vyhlásilo veřejnou internetovou diskusi, kam mohli obyvatelé města psát své názory. Finální rozhodnutí ale bylo stále na radě města, která ho vyhlásila v úterý.

Podle primátora Petra Nedvědického (ANO) radní nesouhlasili s výsledky výběrového řízení kvůli pochybnostem o korektním přístupu odborné části výběrové komise a distancovali se od průběhu výběrového řízení, kdy jeden z hodnotitelů upozornil na nestandardní jednání.

„Bohužel se objevilo podezření, že výběrové řízení neproběhlo podle pravidel. Část odborníků přizvaných do výběrové komise se na vítězi domluvila předem, aniž viděla obě koncepce. Proto rada s rozhodnutím komise nesouhlasila a jmenovala ředitelkou Ilonu Pšenkovou,“ uvedl primátor Nedvědický.

Kde se tato pochybnost vzala? Zmíněným hodnotitelem je jeden z členů komise, šéf liberecké zoo David Nejedlo. A zde začínají pochybnosti.

Nejedlo napsal před třemi týdny e-mail členům hnutí PRO! Ústí, v němž obvinil některé odborníky v komisi, že se předem dohodli na Petru Fejkovi. Tento e-mail odeslal v době, kdy klub hnutí PRO! Ústí zveřejnil svou podporu pro Fejka a na zmíněném zastupitelstvu na jeho podporu vystoupil člen komise, senátor a ředitel zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas.


Co nabízeli Petr Fejk a Ilona Pšenková?

HlídacíPes.org má k dispozici obě koncepce uchazečů a přináší je bez dalšího komentáře jako dokumenty.

Koncepci Petra Fejka najdete zde.

Koncepci Ilony Pšenkové najdete zde.


Nejedlo v e-mailu popisuje, že ho na jednání komise po příjezdu obestoupili tři ze šesti odborníků v komisi a žádali ho, ať se připojí k hlasování pro Petra Fejka. Doslova napsal, že byl vyzván, aby „držel basu a hlasoval s nimi pro starou dobrou rybu“.

Není ovšem jasné, o co město opírá následující obvinění: „Část odborníků přizvaných do výběrové komise se na vítězi domluvila předem, aniž viděla obě koncepce.“ Koncepce měli členové komise minimálně týden předem a v době, kterou popisuje David Nejedlo, už je prokazatelně znali. Což ostatně konstatuje i členka komise za hnutí PRO! Ústí, zastupitelka Karolina Žákovská.

„Pokud se část odborníků shodla, ze je koncepce a osobnost dr. Fejka pro ústeckou zoo v její stávající situaci lepší, nevidím na tom nic skandálního. Mě osobně nikdo neovlivňoval a pro dr. Fejka jsem hlasovala, protože byl ve výběrovém řízení jednoznačně nejlepší. Pokud dr. Nejedlo tvrdí, ze pro něj někdo hlasoval z jiných důvodu, je na něm, aby to dokázal,“ říká Žákovská.

Podřezali si radní za ODS pod sebou větev?

Pozoruhodný je ovšem i osud soukromého e-mailu, který Nejedlo poslal členům PRO! Ústí. Ten se totiž záhadně objevil v rukou primátora Nedvědického, který ho „vytáhl“ na pondělní koaliční schůzce hnutí ANO, PRO! Ústí, ODS a Sportovců. Později i novinářům přiznal, že jím disponuje a mluvčí města Romana Macová ho pak rozeslala.

Tento krok rozčílil představitele hnutí PRO! Ústí natolik, že uvažují o přehodnocení dosavadní spolupráce. Ta přitom trvá jen od února letošního roku, kdy PRO! Ústí nahradilo v koalici Ústecké fórum občanů a dohodlo se s ANO, ODS a Sportovci.

„Pro mě osobně je zveřejnění tohoto privátního mailu ze strany našich koaličních partnerů z ANO a ODS mnohem závažnější rovina. Nebyl jim adresován a nevím, jak se k němu dostali. Za účelem ospravedlnění svého hlasování pro dr. Pšenkovou kolegové z ANO a ODS zásadním způsobem poškodili důvěru v koalici. Pro nás je to důvodem pro přehodnocení stávající spolupráce a vyvoláváme proto dohadovací řízení,” říká Karolina Žákovská.

V radě mají ANO a PRO! Ústí po třech zástupcích, dvě křesla drží ODS a jedno Sportovci. U ODS jde přitom o paradoxní situaci. Na počátku volebního období měla v 37členném zastupitelstvu čtyři mandáty, pak se ale její klub rozpadl.

V tuto chvíli má ODS jen dva zastupitele, oba – Miroslava Lazarová a Pavel Tošovský – zároveň sedí v radě. A oba spolu s ANO hlasovali pro Ilonu Pšenkovou. Nabízí se tedy  otázka, zda zmiňované přehodnocení spolupráce nebude znamenat právě odvolání jednoho či obou radních za ODS. „To nejdříve řekneme našim stále ještě koaličním partnerům,“ uvedla k tomu Žákovská.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)