Psí týden: Putinovi vlci na Václaváku, Rusové z Česka v Panamě a hochštapleři z Lidového domu
Jak už to tak bývá, ty nejméně důležité věci zabírají v mediálním prostoru nejvíce místa. Kupříkladu takové tweety hradního mluvky Ovčáčka. pozornost redakce HlídacíPes.org byla v končícím týdnu pochopitelně upřena jiným směrem…
- Kdo si stále ještě, po 23 letech, nezvykl na zkrácený název Česko, má před sebou další problém. Na mezinárodních akcích či sportovních utkáních by na dresech českých reprezentantů nemělo být už dlouhé Czech Republic, ale zkrácené Czechia. Aspoň tak si to do budoucna představuje ve shodě vláda, prezident i šéfové obou parlamentních komor. V angličtině Czechia, v němčině Tschechien, ve francouzštině Tchéquie či ve španělštině Chequia…
- Průzkum Arab Youth Survey s podtitulem „pohled do srdcí i hlav mladých Arabů“ otevřeně popisuje řadu problémů, jež do značné míry stojí i za uprchlickou vlnou mířící do Evropy. V okamžiku celosvětového zveřejnění závěry průzkumu v ČR exkluzivně publikoval HlídacíPes.org. Podrobný průzkum proběhl v 16 arabských zemích letos v lednu. Mladí Arabové podle něj považují za největší hrozbu ve svém regionu Islámský stát, terorismus, ale také nezaměstnanost, sociální napětí a růst životních nákladů.
- Do sídla vedení právnické firmy Mossack Fonseca v Panamě vtrhl tento týden policejní tým z tamního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Cíl měl jediný – zajistit dokumenty vztahující se k podezření, že prostřednictvím této společnosti docházelo k daňovým únikům, či k praní špinavých peněz. Uniklá data z právnické firmy Mossack Fonseca vydávají svědectví i o českých rezidentech. HlídacíPes.org se společně se zástupci dalších médií nyní snaží českou stopu v Panama Papers rozkrýt. Než Panama tým projde klíčové dokumenty, přinášíme přehled, co vlastně obsahuje tuzemská větev kauzy, která nyní hýbe celým světem. Více v článku: Panama Papers: každý devátý na českém seznamu má ruské jméno.
Nedostatek dělníků řeší v Česku firmy i tím, že si je vzájemně přetahují i za cenu porušení zákoníku práce. Stěžují si na to hlavně malé a střední firmy. Podle odborů je řešení snadné – zvednout mzdy. „Menší podniky v regionech jsou brutálně okrádány velkými podniky se zahraničními vlastníky o své zaměstnance,“ říká Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů sdružující shruba stovku malých a středních, převážně regionálních, firem. Má situace řešení? Vláda by měla uvolnit vízovou politiku a umožnit tak přísun pracovních sil ze zahraničí. České firmy nejvíce stojí o Ukrajince či Vietnamce. Pro vládu může být přijímání migrantů z Ukrajiny i argumentem, proč odmítat uprchlíky z dalších zemí. Více v materiálu Firmy si chtějí dovézt tisíce dělníků z ciziny.
- Balík “hazardních zákonů” předkládaný ministrem financí Andrejem Babišem provázely značné kontroverze, v nichž nejde zdaleka jen o hazard. Z internetové komunity zní: Je to jen první krok k masivnímu omezení svobody. Jaké jsou argumenty obou stran? Od trojice zákonů si ministerstvo financí slibuje zejména zpřísnění státního dozoru, řádné zdanění hazardních her a efektivnější postihování nelegálních provozovatelů i těch, kteří sázkové hry provozují na internetu. Podrobnosti v článku Poslanci schválili balík hazardních zákonů. Umožňují blokovat internet. Potřebná norma, nebo krok k orwellovskému světu?
- Státní zastupitelství v Mohuči zahájilo vyšetřování autora satirické básně o tureckém prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi v pořadu televizní stanice ZDF pro podezření ze spáchání trestného činu urážky orgánů nebo představitelů cizího státu. Báseň je skutečně značně “expresivní” a v českém veřejnoprávním televizním vysílání by zřejmě nikdy nemohla zaznít, píše v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. A rozebírá, proč by přesto německá justice v kauze konat neměla… Báseň se nelíbila ani německé kancléřce Angele Merkelové, která ji označila za „vědomě urážlivou“.
- Putinovi motorkáři chtějí v květnu slavnostně obkroužit Václavské náměstí. Již koncem tohoto měsíce hodlá na jízdu z Moskvy do Berlína vyrazit zhruba čtyřicetičlenná skupina ruských motorkářů, jež se nijak netají tím, že má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho politice. Zastavit se chce v Brně i v Praze. Noční vlci se hlásí k ruskému nacionalismu, jsou považováni za jeden z nejstarších ruských motorkářských klubů. Těší se otevřeně přízni Kremlu i prezidenta Vladimira Putina, který se několikrát motorkářské jízdy Nočních vlků osobně účastnil.
- Bankovní startupy si z trhu ukousnou až 500 miliard dolarů. A ty někde budou chybět. Kvůli takzvanému FinTechu, neboli technologickým společnostem expandujícím na teritorium dlouho vyhrazené bankám a finančním institucím, přijde o místo až třetina bankovních úředníků. Vyplývá to z čerstvé analýzy Citibank, která je zatím posledním střípkem mozaiky vykreslující probíhající změny v konzervativním – a dlouho zakonzervovaném – světě financí. Podrobnosti této revoluce probírali hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka a Marek Palatinus, programátor a legenda bitcoinové komunity.
- Zpochybňováni, popírání či zneplatňování vlastního právního jednání činěné za účelem vlastního prospěchu je typickým chováním hochštaplerů. Naprosto šokující je také nerespektování pravomocného a vykonatelného soudního rozhodnutí nejsilnější politickou stranou, jejíž předseda vede českou vládu, píše v souvislosti s chováním ČSSD v kauze stomilionového dluhu vůči Zdeňku Altnerovi právník Aleš Rozehnal.
- Hejtman Michal Hašek (ČSSD) dle časopisu Týden prohlásil, že „takové dnešní samozřejmosti jako osmihodinovou pracovní dobu, dovolenou či nemocenskou vybojovala v historii sociální demokracie“. A jak to bylo ve skutečnosti???
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)