Psí týden: Neznačkovaný semtex, mafiáni ze severu a kdo natočil Forejta
Česká republika zažívá první báječné týdny s EET. Spin doktoři Andreje Babiše žhaví veřejné mínění. A daří se. Když například vypadne systém na 45 minut jako v úterý, je potřeba předhodit lidem tučnější mediální pokrm. A tak se hned ve středu můžeme všude dočíst o „bleskové exekuční akci“ zaměřené na daňové dlužníky. Zabaven majetek za 45 milionů, včetně drahých aut. Výpadek EET zapomenut. HlídacíPes.org měl pochopitelně jinou – originální agendu.
- V říjnu informovaly servery Sinopsis.cz a HlídacíPes.org o článku v americkém časopisu Fortune, založeném na vůbec prvním otištěném interview s “tajemným” předsedou společnosti CEFC Jie Ťien-mingem. Minulý pátek, 9.12., vyšla po delší prodlevě konečně i čínská verze článku v čínskojazyčné edici tohoto časopisu (Cchaj-fu 财富). Mezi oběma verzemi jsou patrné jisté rozdíly, které pomáhají k lepšímu pochopení obou textů, a nakonec i fenoménů Jie Ťien-minga a společnosti CEFC jako takové. Podrobnosti v článku Zemanův čínský poradce: jedna verze jeho zázračného zbohatnutí je pro USA, druhá pro Čínu.
- A minulosti šéfů CEFC se týká i další materiál.
Čínská CEFC, jež v řádech desítek miliard rozsáhle nakupuje firmy a nemovitosti v České republice, rozeslala totiž prostřednictvím právní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři novou várku předžalobních výzev. Chce jimi bránit ve zveřejňování informací o tom, že představitelé CEFC mají ve své minulosti škraloup – působení v propagandistické platformě politického oddělení Čínské lidové armády, Čínské asociaci pro přátelské styky se zahraničím (CAIFC). Ta například podle badatele Marka Stokese z Institutu Projekt 2049 slouží mimo jiné k šíření propagandy a verbování potenciálních zpravodajských zdrojů.
- Kauza Forejt. Video natočil muž s kriminální minulostí. HlídacíPes.org již minulou neděli odkryl jeho identitu. Kompromitující video dnes již bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta natočil třicetiletý Bohuslav H. Stejný muž, který Forejtovi zajistil či zajišťoval nelegální drogy, a který později nahrávky nabízel řadě českých médií. Bohuslav H. sám sebe prezentuje jako drogového dealera a dodavatele placené sexuální společnosti. Dohledatelný je i na internetu, kde se nabízí jako model a placený společník. Všude své křestní jméno důsledně uvádí jako Bohouš. Jeho celé jméno redakce zná.
- Vyhlášení válečného stavu v Polsku před 35 lety – 13. prosince 1981 – bylo jen malým zastavením na dlouhé cestě ke svobodě, píše v textu pro HlídacíPes.org publicista Kristián Chalupa.
Ustavení Vojenské rady národní záchrany (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego – WRON) v čele s generálem Vojciechem Jaruzelskim a vyhlášení válečného stavu (stan vojenny) v Polsku 13. prosince 1981 završilo jednu etapu masového odporu Poláků proti komunistické diktatuře.
- Zabavená “Světlíkova” elektrárna. Ztráta 16 miliard pro stát už nehrozí, věří šéf EGAP. Červencový neúspěšný pokus o puč v Turecku má už několik měsíců přímý dopad i na český byznys a peníze českých daňových poplatníků. V nedokončené stavbě uhelné elektrárny Yunus Emre společnosti turecké společnosti Adularya se může v krajní variantě utopit až 16 miliard korun z českého státního rozpočtu. To v případě, pokud by státní pojišťovna EGAP musela proplatit pojistnou událost. Začíná se ale blýskat na lepší časy.
- Na tom, že česká policie nakupuje od státního podniku Explosia výbušniny, by nebylo nic zvláštního. Kdyby při tom obě strany neporušovaly zákon.
Výrobce trhavin, pardubická Explosia, dováží do policejních skladů vedle „normálních“ i takzvané neznačkované výbušniny. Ty jsou obtížně zjistitelné, protože v sobě neobsahují jinak povinné detekční látky. Policie a armáda je používají například pro výcvik služebních psů. Problém je v tom, že jakékoli neznačkované výbušniny nemají v civilních vozech co dělat. Mimo výrobní areál Explosie je ze zákona může přepravovat výhradně policie či armáda. Více o problému píše šéfredaktor Robert Břešťan v článku Výzva pro teroristy: po Česku se vozí neznačkovaný semtex.
- Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili 24 lidí kvůli rozkrádání evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Vůbec poprvé jsou mezi obviněnými i vysoce postavení regionální politici – namátkou bývalá hejtmanka Jana Vaňhová, její náměstek Arno Fišera nebo starosta Chebu Petr Navrátil. Co čtyřiadvacet obviněných spojuje? Vysvětlil Robert Malecký v analýze Razie na severu Čech. Obvinění exhejtmanky, čtyři roky známá fakta a výpověď spolupracujícího recidivisty.
- Z analýzy mimo jiné vyplývá, že kriminalisté sáhli do “politického patra” ovlivňování projektů na severozápadě Čech. Informace o problémech operačního programu Severozápad a podezření na systémovou manipulaci s projekty jsou přitom známé nejpozději od roku 2012. Upozornil na ně i audit společnosti Deloitte, který vedl auditor a pozdější náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. “Nikoho, ani úředníky Evropské komise, podle mě nemohlo napadnout, že je zde nějaká mafiánská struktura, která od samého počátku plánuje vykrást strukturální fondy v tak masivním měřítku,” říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)