Psí týden: Hradní střídání malých průšvihů a velké hanby. Tentokrát o návštěvě dalajlámy
Jedna věc se dá o oné okupační jednotce buranství, zmaru a ovaru, která v únoru 2013 na zatím nezjištěnou dobu obsadila Pražský hrad, tvrdit s jistotou: je mistrem vyvažování. Malý průšvih a větší hanby pravidelně střídá darda, která do očí žene slzy vzteku nad zdlouhavostí a procedurální složitostí českého „impeachmentu“, ústavní žaloby na prezidenta. Končící týden byl tím případem, kdy se v souvislosti s návštěvou dalajlámy hradní žumpa vydala smrdět a roznášet virus mstivosti a křiváctví zase o pěkný kus cesty dál.
Co původního jste si na HlíídacíPes.org mohli přečíst k tématu, které pravidelně skloňuje lidská práva a ustupování české politické sebranky (termín, který teď jazykovědci upřednostňují před starším pojmem „reprezentace“) čínskými, zejména obchodními zájmy ve středu Evropy?
- Vše začalo zjištěním, že Správa Pražského hradu zakázala stavbu pódia pro vystoupení dalajlámy na Hradčanském náměstí. „Mělo jít o opravdu jen malé pódium, kousek od pomníku prezidenta Masaryka,“ řekl Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která se na akci organizačně podílí. Správa Pražského hradu své rozhodnutí nijak neodůvodnila. Napsala jen, že se rozhodla zábor veřejného prostranství nepovolit „po konzultaci se všemi dotčenými složkami Kanceláře prezidenta republiky a bezpečnostními složkami působícími v areálu Pražského hradu.“
- Až ke konci týdne se pro HlídacíPes.org k důvodům vyjádřil kancléř Vratislav Mynář. A nezklamal. Chtěli jsme oddělit čínské turisty a příznivce Tibetu, řekl. „Shromažďovací zákon je tu v poslední době vykládán velmi zvláštním způsobem. Zjevné to bylo například na jaře při návštěvě čínského prezidenta a ukazuje se to i nyní,“ komentoval situaci ředitel tuzemské pobočky Amnesty International Martin Balcar.
- U sporů o detaily, někdo by řekl házení klacků pod nohy, ale nezůstalo. Prezident Zeman, premiér Sobotka a předsedové obou komor parlamentu vydali společné prohlášení, kterým se fakticky omluvili komunistické Číně za soukromé setkání ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL s dalajlámou. V této souvislosti HlídacíPes.org opět publikoval text politologa a sinologa, profesora Centra pro Evropu na Varšavské univerzitě a bývalého velvyslance v několika zemích Asie Bogdana Góralczyka o tom, kam kráčí současný čínský režim. Komu se omluvili čeští ústavní činitelé aneb Čína za vlády “Zemanova přítele”, strýčka Si
- Omluvná reakce čtyř nejvyšších ústavních představitelů Česka za setkání ministra kultury s dalajlámou byla přitom podle analýzy právníka Aleše Rozehnala zbytečná. Zkušenosti jiných států totiž ukazují, že podobné schůzky nemají dlouhodobý negativní dopad do obchodních vztahů s Čínou. A tolik vzývané obchodní vztahy a čínské investice? “Zatím pouze někteří miliardáři prodali čínským společnostem části svých majetků, což na blahobyt České republiky nemělo žádný vliv, a jiní miliardáři dostali politické krytí svých finančních aktivit v Číně, což je z hlediska českých občanů rovněž irelevantní,” upozornil v textu pro HlídacíPes.org Rozehnal.
- Podle šéfredaktora HlídacíPes.org Roberta Břešťana má vyjádření, s nímž po oficiální schůzce ministra Daniela Hermana s dalajlámou přispěchali společně český prezident, premiér i šéfové obou parlamentních komor, svoji neúprosnou vnitřní logiku. Dokonale totiž zapadá do obrázku podřízené role, již ve vztahu k Číně v posledních několika letech čeští politici předvádějí, napsal Břešťan ve svém komentáři. Připomněl rovněž slova Zemanova čínského poradce Jie Ťien-Minga: „Když půjde Česko proti Číně, přehodnotíme naši strategii“
Ale nejen děním kolem dalajlámovy návštěvy byl v týdnu HlídacíPes.org živ. I když i následující zpráva má se současným děním na Hradě vnitřní souvislost. Textař Michal Horáček konečně potvrdil kandidaturu na prezidenta a my jsme při té příležitosti zmapovali jeho plány i majetek. S ostrým spuštěním kampaně Horáček čeká na novelizaci zákona. „Není známo, jaká budou pravidla hry,” řekl v deníku Právo. “Teď je nějaký zákon, který ale bude asi novelizován a nebude platit. Leží v Poslanecké sněmovně. Zákonodárci nás zdržují. Čekáme, až se rozhoupou. Pak do toho půjdeme.”
Ještě telegrafické shrnutí dalších původních zjištění a komentářů HlídacíPes.org:
- Mezinárodně působící web StopFake zaměřený na odhalování lží, manipulací a propagandy spojené s ukrajinským konfliktem, má nově i svou českou jazykovou mutaci.
Kreml se teď bude o Česko zajímat zase o něco víc, odhaduje zakladatel webu StopFake - Už druhá novela zákona by měla pomoci zmírnit majetkové křivdy Čechů, kteří museli v roce 1945 zanechat majetek na Podkarpatské Rusi. Novela je ve sněmovně před druhým čtením, a velká shoda na ní nepanuje. A to ani v odhadovaných počtech odškodněných, ani v objemu potřebných peněz.‘
Jak napravit staré křivdy z Podkarpatské Rusi? Ministerstvům étos uniká, přou se o odhady - Česká republika patří mezi nejvyspělejšími zeměmi světa mezi ty, kde se lidé nejméně zajímají o politiku – bezmála 60 %. Hůře je na tom ze čtyřiceti porovnávaných zemí jen Litva. Potvrzuje to ostatně dlouhodobě i volební účast, kdy například pro zvolení senátorem v Česku místy stačí méně hlasů než odpovídá podprůměrné návštěvě západu tuzemské fotbalové ligy.
Najdete se v mapě české společnosti? Nezájem o politiku a šest různých typů Čechů a Češek
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Dost bylo a je popisování současné hnusné politické situace v České republice. Každý má možnost navrhnout nějaké řešení. Viník je jasný a má velkou podporu, protože nikdo nemá takovou možnost ovlivňovat veřejné mínění. Jeho odvaha pramení z toho, že má za sebou armády nejmocnějších státu světa i s jejich temnými velmi nebezpečnými silami. Je možná občanská válka, když máme děti na školách a ekonomicky jsme na tom velmi dobře? A nebo je lepší jít na ryby a o nic se nestarat protože ti, co to mají na starosti buď válčí v zahraničí nebo v parlamentech řeší svoje platy a stranické pašalíky.?
Ehm, člověče neštastný proč by jste chtěl občanskou válku? Co se tak strašného děje? On tady snad zavádí Zeman nějakou tyranii? Nebo jsme se snad stali protektorátem nějaké velmoci jako podvakrát za Beneše?
Nevím jak Vy, ale jediné co vidím jsou malicherné spory a a vzájemné urážky v médiích mezi ním a jeho politickými oponenty. To se snad dá přežít (nejlépe ta média vůbec nesledovat) a v klidu počkat do příštích voleb, kde si lze zvolit jiného.
Abych dal jednoduchý příklad, v čem se prosím liší oficiální postoj Zemana a dnešní vlády k situaci v Tibetu od postoje dejme tomu za prezidenta Havla? Prakticky v ničem. Někde bokem na nějakých mecheche soukromě Havel a další říkali něco jiného (a média nadšeně citovala) , ale i tehdy náš stát oficiálně diplomaticky uznávali Tibet jak součást Číny a nikdy neudělal oficiálně nic aby se to změnilo..
Kosa padla na kámen.Ministr Herman jasně prohlásil,že ho prezident Zeman varoval,aby upustil od setkání s dalajlamou.Jinak že vyloučí ze seznamu vyznamenaných jeho strýce.Hrad však praví,že by se pan Herman neměl s Výsostí dalajlamou setkat,ale bez sankcí.Je teď na vás,novináři,detektivní službo státní i soukromá,komentátoři a lidé vlezlí-jeden z účastníků sporu lže.Ukážete nám prstem kdo?Nebo se zabojíte?
No, když už jsme u toho, možná by stálo za to zanalyzovat a poptat se proč nebyl pan Brady nikdy u nás (o)ceněn (ani za občana Havla) ani se o jeho odvaze a díle nikdy za 25 let nezmiňovala ve větší míře nédia (to bylo samé Mašíni, Mašíni a nikdo jiný), a proč najednou návrh vyznamenání, když je jeho synovec úplně náhodou ministrem..
Mimochodem, bohužel, mám takový smutný dojem (omlouvám se pokud se mýlím), že jsem se v řadě článků zde na HP nedočetl podstatnou věc. Totiž že dalajláma už nikterak nezastupuje lid Tibetu, protože se této zastupující a zaštitující funkce v roce 2011 dobrovolně vzdal. Tutíž jeho návštěva u nás jako soukromé osoby je jistě pro spoustu lidí zážitkem, ale neměla by nijak narušovat diplomatické vztahy se světovou velmocí. Tím spíše, že tato návštěva i setkání s lidmi mu u nás byla umožněna – i přes diplomatické protesty Číny. A celý ten následný humbuk je pouze pro formu čistě diplomatické odpovědi naší vlády na tento diplomatický protest Číny. A kdo nechce rozumět mezinárodní diplomacii, a chtěl by snad odpovídat jinak – ten by se jevil ze zahraničního pohledu (i západních politiků) jako ještě větší hulvát, než se u nás přisuzuje Zemanovi.
Toto píšu hlavně proto, že si názorů v článcích zde na Hlídacím psu vysoce važím a jeho kritika v mnoha případech oprávněná. Tak prosím analyzujte situaci a nespadávejte do urovně bulváru s cílem si konout do prezidenta republiky pokaždé když se naskytne šance