Kam zmizelo 18 milionů, svět plný nástrah podle BIS a hledání starých časů
CO SI JINDE NEPŘEČTETE Čínská krádež v české firmě *** Montovny jako vítězové investičních pobídek *** Výročí, o kterém se dlouho nesmělo mluvit – 45. týden na HlídacíPes.org.
KAM SE PODĚLO 18 MILONŮ: Příběh pokračuje: Hnutí Referendum o Evropské unii zaznamenalo ve volbách do sněmovny sotva měřitelný zisk hlasů. Trpasličí strana ale od sponzorů získala skoro 18 milionů korun. Zbyla z toho tisícovka. Kde peníze skončily, hnutí tají.
ZEĎ, KTERÁ DRŽÍ ČÍNSKÝ REŽIM: Ruská informační válka na Západě je propojená s tou čínskou. Dokazují to falešné účty na Twitteru vedené pod ruským jménem, ale plněné speciálními počítačovými programy v čínštině.
V rozhovoru pro HlídacíPes.org to říká Šiao Čiang, profesor na univerzitě v Berkeley v Kalifornii, zakladatel dvojjazyčného čínsko-anglického webu China Digital Times. Ten prolamuje čínský internetový firewall.
NEČEKAT NA SPASITELE: Voliči se bojí rapidně se měnícího světa a hlasují pro politiky, kteří jim falešně slibují, že je bezbolestně vrátí do světa čitelných a bezpečných starých pořádků.
Pro HlídacíPes.org to říká honorární konzul České republiky v Bostonu a profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš. Jaká je budoucnost demokracie?
RUSKO: NEBYLA TO JEN VŘSR: Na sto let od Velké říjnové socialistické revoluce Rusko sice vzpomíná, ale oficiálně se k této události tamní politici tolik nehlásí.
Je tu ale jiné výročí: letos v červnu uplynulo 55 let od povstání proti komunistickému režimu v Novočerkassku, jehož oběti si již dříve připomněl Vladimír Putin a v 90. letech i jeho zesnulý předchůdce Boris Jelcin. První protikomunistická rebelie v Sovětském svazu od VŘSR.
ŠUP S NÍM DO KAPSY: Slibný český projekt nového druhu velkokapacitních baterií HE3DA zaujal Čínu natolik, že se patentovanou unikátní technologii pokusili údajní čínští investoři ukrást. V kapse obleku.
ČÍM DÁL AGRESIVNĚJŠÍ: Před aktivnější čínskou, ale i ruskou špionáží v Česku varuje i kontrarozvědka. BIS ve výroční zprávě mimo jiné vybízí k obezřetnosti ve vztahu k tuzemským firmám s ruským kapitálem. Rusů je mezi zahraničními vlastníky firem v ČR vůbec nejvíc – stojí za více než třinácti tisíci českými společnostmi.
MAGHREB JAKO RIZIKO: A BIS ještě jednou. Mají něco společného marocká čtvrť v Düsseldorfu, zlodějíčci z Innsbrucku a česká drogová scéna?
Kontrarozvědka sleduje komunity lidí z Maghrebu a varuje před kopírováním trendů ze západní Evropy. Před radikalizací drobných kriminálníků ze severní Afriky. Jak tohle varování číst?
AŤ ŽIJÍ MONTOVNY: Přehled příjemců investičních pobídek za letošní rok. I když se z investic do výroby s vyšší přidanou hodnotou stal oblíbený politický slogan, realita ukazuje, že české pobídky směřují nadále hlavně k výrobním závodům, hanlivě zvaným též montovny. Příští rok už to má být – prý – ale jinak.
KRESLENÝ HOLOKAUST: V Česku vychází Deník Anne Frankové, tentokrát jako komiks. Adaptace autentického historického dokumentu a zároveň již klasického díla z období holokaustu vznikla z podnětu Fondu Anne Frankové v Basileji. Autoři jsou filmový režisér a scenárista Ari Folman a ilustrátor David Polonsky, známí i v Česku díky filmu Valčík s Bašírem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)