Pod Milešovkou.

Přijeďte pobejt. Sedlák zpod Milešovky zve záchranáře, lékaře a sestry na bezplatnou rekreaci

Napsal/a Robert Malecký 31. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Každá krize jednou skončí, pak přijde čas si odpočinout. Slova soukromého zemědělce Daniela Pitka, který hospodaří na svazích Českého středohoří kolem Milešovky, patří hrdinům z první linie: lékařům, sestrám, záchranářům, policistům, ale třeba i prodavačkám nebo dobrovolníkům. Zve je k sobě po skončení krize na ozdravné pobyty a doufá, že se k němu přidají s nabídkou i další sedláci.

Daniel Pitek výzvu zveřejnil minulý týden na svém facebookovém profilu. V obsáhlém rozhovoru pro HlídacíPes.org pak nabídku rozvinul.

"Není nutno, není nutno", zpíval jsem z plných plic píseň, kterou asi všichni známe a kterou zpívala dnes pravděpodobně…

Zveřejnil(a) Daniel Pitek dne Středa 25. března 2020

„Každá krize jednou skončí, společnost se vrátí do normálu a na hrdiny se potom pomalu zapomíná. Já zapomenout nechci. Jako se vojáci vrátí ze zákopů z fronty domů a potřebují si odpočinout, tak také lékaři, zdravotní sestry a všichni ostatní, kteří teď bojují s epidemií, si budou potřebovat odpočinout, srovnat myšlenky, setřást ze sebe stres. Já si nejlépe odpočinu v přírodě a většina lidí to má podobně,“ napsal Daniel Pitek.

Na bezplatný pobyt budou moci lidé přijet do hájovny pod Milešovkou.

Jako návrat z fronty

„Teď v tom objektu mám kancelář i nějaké ubytování, když přijedou brigádníci. Už se za mnou byla podívat dcera, která pracuje jako manažerka v cestovním ruchu, začne to s manželem připravovat,“ říká muž, se kterým jsme se sešli přímo v jednom z jeho sadů nad Milešovem.

Daniel Pitek situaci přirovnává k vojákům, kteří se vracejí z fronty. A o lidech, kteří teď bojují ve zdravotnictví nebo v sociálních službách s koronavirem, rovnou říká, že je stát vyslal do boje bez ochrany a beze zbraní.

„Dopad na ně celkově, jak na psychiku, tak na organismus, bude obrovský. Ti lidé budou potřebovat, aby se jim někdo revanšoval,“ říká Pitek zatímco se rozhlíží po jarní krajině Středohoří.

„Vidíte sám, když jste sem za mnou přijel, já vlastně takhle přes den, kdybych neměl puštěné rádio nebo večer nekoukal na zprávy, tady vlastně žádnou krizi nezažívám. Přiznám se, že z toho mám až pocit studu. Rád něčím pomohu, a toto je něco, čím mohu přispět,“ říká.

Kde stát selhal

Daniel Pitek patří k dlouhodobým kritikům kroků Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Ještě jako politik Strany zelených, jejíž předsednictvo opustil na protest proti směřování pod vedením Matěje Stropnického, se s Babišem ostře střetl při zavádění elektronické evidence tržeb. Stát podle Pitka nyní ostudně selhal.

„Najednou se ukazuje vzepětí občanské společnosti. Dobrovolníci, podnikatelé, najednou se lidé znovu projevují naprosto pozitivním způsobem. A nahrazují fungování státu. Tam, kde stát selhal, ho lidé začali sami zastupovat. Pokud udržíme tento pocit sounáležitosti a svépomoci, můžeme se jako společnost ohromným způsobem posunout dál.


Jakou příležitost nám koronavirová krize dává jako lidstvu? Jak soukromý zemědělec nahlíží na potravinovou soběstačnost, jejíž podporu vyhlásila vláda, a kde takové peníze skončí? Co se stane, až naplno udeří klimatická krize?

Rozhovor s Danielem Pitkem přineseme ve středu.

 


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)