Přijeďte pobejt. Sedlák zpod Milešovky zve záchranáře, lékaře a sestry na bezplatnou rekreaci
Každá krize jednou skončí, pak přijde čas si odpočinout. Slova soukromého zemědělce Daniela Pitka, který hospodaří na svazích Českého středohoří kolem Milešovky, patří hrdinům z první linie: lékařům, sestrám, záchranářům, policistům, ale třeba i prodavačkám nebo dobrovolníkům. Zve je k sobě po skončení krize na ozdravné pobyty a doufá, že se k němu přidají s nabídkou i další sedláci.
Daniel Pitek výzvu zveřejnil minulý týden na svém facebookovém profilu. V obsáhlém rozhovoru pro HlídacíPes.org pak nabídku rozvinul.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2253726604936759&set=a.1483387575304003&type=3&theater
„Každá krize jednou skončí, společnost se vrátí do normálu a na hrdiny se potom pomalu zapomíná. Já zapomenout nechci. Jako se vojáci vrátí ze zákopů z fronty domů a potřebují si odpočinout, tak také lékaři, zdravotní sestry a všichni ostatní, kteří teď bojují s epidemií, si budou potřebovat odpočinout, srovnat myšlenky, setřást ze sebe stres. Já si nejlépe odpočinu v přírodě a většina lidí to má podobně,“ napsal Daniel Pitek.
Na bezplatný pobyt budou moci lidé přijet do hájovny pod Milešovkou.
Jako návrat z fronty
„Teď v tom objektu mám kancelář i nějaké ubytování, když přijedou brigádníci. Už se za mnou byla podívat dcera, která pracuje jako manažerka v cestovním ruchu, začne to s manželem připravovat,“ říká muž, se kterým jsme se sešli přímo v jednom z jeho sadů nad Milešovem.
Daniel Pitek situaci přirovnává k vojákům, kteří se vracejí z fronty. A o lidech, kteří teď bojují ve zdravotnictví nebo v sociálních službách s koronavirem, rovnou říká, že je stát vyslal do boje bez ochrany a beze zbraní.
„Dopad na ně celkově, jak na psychiku, tak na organismus, bude obrovský. Ti lidé budou potřebovat, aby se jim někdo revanšoval,“ říká Pitek zatímco se rozhlíží po jarní krajině Středohoří.
Související články
EET: Konec hospody na Milešovce, mediální fauly a rozkol u zelených
„Vidíte sám, když jste sem za mnou přijel, já vlastně takhle přes den, kdybych neměl puštěné rádio nebo večer nekoukal na zprávy, tady vlastně žádnou krizi nezažívám. Přiznám se, že z toho mám až pocit studu. Rád něčím pomohu, a toto je něco, čím mohu přispět,“ říká.
Kde stát selhal
Daniel Pitek patří k dlouhodobým kritikům kroků Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Ještě jako politik Strany zelených, jejíž předsednictvo opustil na protest proti směřování pod vedením Matěje Stropnického, se s Babišem ostře střetl při zavádění elektronické evidence tržeb. Stát podle Pitka nyní ostudně selhal.
„Najednou se ukazuje vzepětí občanské společnosti. Dobrovolníci, podnikatelé, najednou se lidé znovu projevují naprosto pozitivním způsobem. A nahrazují fungování státu. Tam, kde stát selhal, ho lidé začali sami zastupovat. Pokud udržíme tento pocit sounáležitosti a svépomoci, můžeme se jako společnost ohromným způsobem posunout dál.
Jakou příležitost nám koronavirová krize dává jako lidstvu? Jak soukromý zemědělec nahlíží na potravinovou soběstačnost, jejíž podporu vyhlásila vláda, a kde takové peníze skončí? Co se stane, až naplno udeří klimatická krize?
Rozhovor s Danielem Pitkem přineseme ve středu.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Bezesporu skvěle znějící úhel pohledu, čtenář musí v podstatě jenom souhlasně pokyvovat a s textem se dá souhlasit, jenže…. Jenže, nabízím i jiný úhel pohledu o němž se tak moc nemluví, či nepíše. Naše zemědělství je nemocné a kupodivu žádný zemědělec se k tomu nepřizná, dokonce ani p. Pitek. Ač právě tento pán o sobě tvrdí, že je sedlák, že pokračuje v místní tradici a uvádí mnohé další pozitivně znějící informace, o tom zásadním se nezmíní, zemědělství je nemocné. Zemědělství, to dnes není produkce, prvovýroba, zásobení trhu, udržitelnost, zemědělství, to jsou dnes pouze dotace a především o ně se v zemědělství hraje. Schválně, už někdy někdo slyšel něco o ekonomice provozu např. právě p. Pitka? Už někdy někdo slyšel, kolik sklidil v sadech jablek, kolik byla produkce masa? Ne? A ono tu vlastně právě o to běží? Neběží, důležitějsí jsou dotace, např. p. Pitek je zhruba na 10 000 000 Kč ročně dotací, to je fundamentální význam a podstata situace být osobou podnikající v zemědělství, nikoliv udržitelně produkovat. Bez urážky, ale dotace, to je ta nemoc zemědělství a ani další miliony navíc to nevyřeší. Nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že p. Pitek dostal za posledních 10 let 100 000 000 Kč na dotacích, opravdu to mělo pro společnost kýžený přínos?