Přehledně: Novináři ve službách Andreje Babiše

Napsal/a Ondřej Černý 15. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Andrej Babiš sází v politice na dokonalý obraz svůj, i svého hnutí. Image mu pomáhá vytvářet dlouhá řada mediálních profesionálů.  Do svého týmu Babiš zlákal i novináře, kteří se o něm v minulosti nezřídka vyjadřovali kriticky. V tomto ohledu nemá na politické scéně hnutí ANO rovnocenného soupeře.


Dnes mu tito profesionálové pomáhají vytvářet obraz člověka, který bojuje s korupcí a neschopnými (či všehoschopnými) politiky. Výjimkou v jeho týmu nejsou ani přestupy ze stájí jeho politických oponentů, které Babiš tak ostře kritizuje.

Kdo z novinářů a dalších lidí z mediální branže tedy spojil svou kariéru  s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO?

  • V poslaneckých lavicích

Martin Komárek
Od 80. let redaktor Mladé fronty, později komentátor Mladé fronty Dnes. I když Babiše v době, kdy MF DNES patřila německým majitelům, kritizoval a ironizoval, přijal jeho nabídku na politické angažmá v dresu hnutí ANO. Spolupracoval na stranickém volebním programu.

Stanislav Berkovec
Rozhlasový novinář (Český rozhlas, Evropa 2, Frekvence 1, Rádio Hey), televizní moderátor a reportér (Rady ptáka Loskutáka TV Nova). Mediálně známá tvář z komerčních médiích. Na postu poslance zcela neviditelný.

Zdeněk Soukup
Od roku 1985 redaktor Československé, posléze České televize. Stejně jako Berkovec mediálně známá tvář, která má šanci oslovit neukotvené voliče. Ani o Soukupovi nebylo v době jeho poslaneckého mandátu výrazněji slyšet (tedy kromě sdělení nového správce gastronomického okénka na TV Nova Františka Nyklase, podle nějž do televize přivedl právě Soukup).

Jana Lorencová
Novinářka píšící pro Moravskoslezský den, Prostor, Telegraf, Československý týdeník, v České televizi pracovala v pořadech Nadoraz, Klekánice, Za zdí, Případ pro reportérku. Značné renomé si získala především svými investigativními pořady o lehkých topných olejích. Po neúspěšné kandidatuře do Senátu přijala nabídku Andreje Babiše, aby za jeho hnutí kandidovala ve sněmovních volbách. Ve sněmovně téměř neviditelná.

Martin Kolovratník
Před kandidaturou za hnutí ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny působil ve funkci ředitel Českého rozhlasu Pardubice. Jako člen sněmovního výboru může uplatnit vliv na schvalování výročních zpráv ČT a ČRo.

  • Na magistrátu

Jiří Svoboda
Před svým zvolením primátorem statutárního města České Budějovice, působil jako ředitel Českého rozhlasu České Budějovice a náměstek generálního ředitele ČRo pro strategický rozvoj. Dle důvěryhodného zdroje z veřejnoprávního rozhlasu Svoboda o svém vstupu do politiky jednal s hnutím ANO za zády a bez vědomí generálního ředitele ČRo Petera Duhana.

  • Ve službách divizí Agrofertu a hnutí ANO

Jan Macháček
Předseda správní rady Babišem založeného think-tanku nazvaného Institut pro politiku a společnost. Hlavou rady se stal poté, co v lednu letošního roku přešel z vydavatelství Economia do Lidových novin, které vydává Babišova MAFRA.

Karel Hanzelka
PR manažer holdingu Agrofert. Působil jako „zprávař“ Českého rozhlasu 1-Radiožurnál a rádia Impuls. Od října 2004 do července 2011 na postu mluvčího ministerstva dopravy působil pro ministry Milana Šimonovského (KDU-ČSL), Aleše Řebíčka (ODS), Petra Bendla (ODS), Gustáva Slamečku (BEZPP), Víta Bártu (VV) a Radka Šmerdu (BEZPP). Před nástupem do služeb Andreje Babiše byl PR ředitelem v agentuře McCann Erickson Praha.

Vladimír Vořechovský
Šéf divize komunikace hnutí ANO. Začínal v idnes.cz jako sportovní redaktor, posléze pracoval ve zpravodajství TV Nova, poté PR ředitel v agentuře Comunica (spadající do vlivu uprchlého podnikatele Františka Savova) a před převedením do divize ANO ředitel PR a marketingu v holdingu Agrofert.

Lucie Kubovičová
Mluvčí ANO. Pracovala jako redaktorka TV Nova, ve sněmovně, na ministerstvu pro místní rozvoj, jako mluvčí ministerstva obrany. V době, kdy působila jako ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace na ministerstvu školství ji tehdejší šéf resortu Josef Dobeš (VV) udělil udělil více než stotisícovou odměnu.

Jaromír Hasoň
Člen tiskového oddělení ANO. Psal pro zaniklý týdeník MF Plus, časopis Strategie a krátce působil na pozici editora stanice Český rozhlas-Rádio Česko. Dle informací Hlidacipes.org by se měl stát další posilou stranického Institutu pro politiku a společnost.

Božena Hažová
Divize regionální podpory hnutí ANO. Novinářka se zkušeností na postech editora a šéfeditora z Hospodářských novin, Týdne, týdeníků Euro a Ekonom. Po odchodu z médií a před nástupcem do služeb ANO pracovala v PR agentuře Essential Communication zastupující ruskou státní korporaci Rosatom, jež se ucházela o kontrakty na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Radka Burketová
Mluvčí inspekce životního prostředí. Začínala v okresních novinách v Třebíči, z nichž přešla na post mluvčí Kraje Vysočina. Zde a později pak jako mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu spolupracovala se zesnulým Františkem Dohnalem. Pro hnutí ANO pracovala od února 2013 do ledna 2014 jako tisková mluvčí a PR specialistka hnutí. V roce 2014 působila jako mluvčí ministerstva pro místní rozvoj vedeného Věrou Jourovou, za níž posléze odešla na stáž do Bruselu. Po návratu ji hnutí ANO na post vedoucí oddělení komunikace a zahraničních vztahů České inspekce životního prostředí, jež spadá do resortu životního prostředí vedeného Richardem Brabcem (v hnutí ANO má členskou legitimaci s číslem 2). V dubnu 2015 sněmovna Burketovou zvolila na návrh ANO do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Jakub Stadler
Vedoucí tiskového oddělení ministerstva dopravy. Začínal v Českém rozhlase, odkud přešel TV Nova a do rádia Impuls. V letech 2008-2014 působil na různých postech v tiskovém oddělení úřadu vlády, které také vedl, a jako zástupce mluvčích vlád za čtyř premiérů (například Mirka Topolánka). Pracoval také v tiskovém odboru ministerstva spravedlnosti nebo Magistrátu hlavního města Prahy. Před poklesem preferencí ODS působil v jejím tiskovém odboru. Nedávno si jej Dan Ťok, vyslaný hnutím, přivedl na ministerstvo dopravy, kde momentálně řídí komunikaci resortu. Na post přišel z PR agentury Ewing.

Miroslav Konvalina
Vedoucí tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Severní Americe, později ředitel Radiožurnálu. Po angažmá v Americkém centru se s nástupem bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové stal vedoucím tiskového oddělení resortu. V prvním kole volby ho v dubnu Poslanecká sněmovna nezvolila členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

  • Odborníci na marketing

Anna Matušková
Vysokoškolská učitelka působící jako odborná asistentka na katedře Marketingové komunikace FSV UK. Do její specializace spadá politický a volební marketing. V prezidentské kampani Karla Schwarzenberga působila jako její hlavní stratég Ve sněmovních volbách v roce 2013 působila jako politická poradkyně volební kampaně hnutí ANO. Je též analytičkou Babišova Institutu pro politiku a společnost.

Marek Prchal
Šéf divize nových médií ANO. Zabývá se marketingem, reklamou a kampaněmi. Před hnutím ANO spolupracoval i na předvolební kampani TOP 09. Publikuje a komentuje na serveru Mediář.cz.

Petr Topinka
Bývalý ředitel kreativní agentury Mark BBDO před posledními sněmovními volbami, v nichž hnutí ANO skončilo druhé za ČSSD, zastřešoval vnější komunikaci hnutí. Obnášelo to přípravu komplexní komunikační strategie, jak po stránce marketingové, tak po stránce PR. Sám Topinka přiznal, že se kampaň pod jeho vedením odvíjela od definice značky a jejího DNA. Nekomunikoval politickou stranu, program, ideje, ale značku. Prostě to prodáme.

Leoš Mareš
Známý moderátor; moderoval některé akce na pomezí volebních mítinků a marketingových akcí na podporu Babišových firem a výrobků. V minulosti Mareš pracoval i pro Mirka Topolánka a jím vedenou vládu.

Agentura Penn Schoen Berland (PSB)
Podílela se na kampani ČSSD před sněmovními volbami v roce 2006. Vysloveně marketingovou kampaň dle zadání PSB dodržel tehdejší premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Obě strany spolupracovaly i při krajských volbách v roce 2008. K rozchodu došlo v roce 2010. V roce 2013 agentura spolupracovala na kampani hnutí ANO. Ke spolupráci s ANO agentura PSB vyčlenila Alexandra Brauna, který v minulosti při kampaních radil například Tonymu Blairovi nebo Hillary Clintonové.

A jen pro pořádek: Andrej Babiš vlastní vydavatelský dům Mafra (Mladá fronta Dnes, iDnes, Lidové noviny, Lidovky.cz, Metro, 5+2, Óčko). Pořídil si i společnost Londa provozující rozhlasové stanice (Impuls, Český Impuls, Roczkone).

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)