Poslanci mají zvolit nové radní České televize. Kardinál, Hrad i Klausové vsázejí na Lipovskou

Napsal/a Robert Břešťan 5. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Když se mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček rozhněval na reportérku České televize za to, že mu na ulici před jeho bydlištěm klade otázky, mohlo jeho rozhořčení plynout i z faktu, že jej novinářka nečekaně zachytila ve společnosti ekonomky Hany Lipovské, kandidátky do Rady České televize.

Za rouškou nebyla v záběru mobilního telefonu Lipovská příliš k poznání, na to, že ženským doprovodem hradního mluvčího byla právě ona, upozornil na Twitteru až jeden ze současných radních ČT Zdeněk Šarapatka.

HlídacíPes.org oslovil emailem, respektive sms zprávou jak Hanu Lipovskou, tak Jiřího Ovčáčka s dotazem na důvod jejich setkání a konkrétně na to, zda to bylo v souvislosti s nadcházející volbou kandidátů do Rady ČT. Reakce do vydání tohoto textu nedorazila.

Lipovská je jedna ze šesti kandidátů na tři volná místa (jakkoli ještě není definitivně jasné, kdy přesně budou poslanci hlasovat a zda s ohledem na koronavirus hlasování ještě neodloží) a je považována za jednu z favoritek doplňující volby.

Nepředvídatelná, svéhlavá sólistka

V polovině března měli původně poslanci zvolit šest nových radních, dostatek hlasů ale tehdy dostali jen tři kandidáti: Roman Bradáč, Jiří Šlégr a Pavel Kysilka.

Do druhého kola, ve kterém se bude tajnou volbou vybírat zbývající trojice, postoupili novinář Michal Klíma, psycholog Ivan Douda, filmový kritik Zdeněk Holý, novinář a šachista Pavel Matocha, moderátor Luboš Xaver Veselý a právě ekonomka Hana Lipovská.

Zvolit zbývá i jednoho člena Rady Českého rozhlasu. V prvním kole byl zvolen galerista Marek Pokorný, do druhého kola postoupili stávající předsedkyně rady Hana Dohnálková a historik Jaroslav Šebek.

Březnové volbě předcházel uniklý dopis předsedy volebního sněmovního výboru Stanislava Berkovce (ANO). Ten v něm kolegům popisoval jednotlivé kandidáty a doporučoval či naopak nedoporučoval jejich volbu s ohledem na to, zda budou působit ve prospěch hnutí ANO a Andreje Babiše a zda budou podporovat možné odvolání ředitele televize Petra Dvořáka.

Lipovskou Berkovec popsal jako „odborně zdatnou ekonomku, svéhlavou sólistku, jejíž chování v Radě ČT bude nepředvídatelné“ a jejíž případné působení v radě bude „pravděpodobně spíše kontraproduktivní“, protože „přitažením mediální pozornosti se zvýší nežádoucí tlak na všechny její členy“.

Kritikou k vyšší kvalitě

Ekonomku Hanu Lipovskou nominovala do Rady ČT Česká biskupská konference, pochvalně se o ní vyjadřoval kardinál Dominik Duka, jemuž za tuto nominaci veřejně poděkoval prezident Miloš Zeman, známý kritik novinářů a explicitně České televize.

Lipovskou podporují i Václav Klaus mladší a starší, který byl před pěti lety oponentem její diplomové práce a poté jí nabídl spolupráci se svým Institutem. Klaus mladší zase Lipovské v roce 2017 křtil její učebnici ekonomie.

Lipovská se netají kritikou České televize a v rozhovorech i otevřeně zpochybňovala její smysl. „Nerozumím smyslu existence veřejnoprávních médií. Neznám jediný pořad České televize, který by nemohla vysílat komerční stanice,“ řekla například pro Deník N.

„Nepovažuji za zásadní a už vůbec ne svobodu ohrožující diskusi o samotné formě vlastnictví média veřejné služby,“ řekla později v rozhovoru pro web Církev.cz, který s ní vedlo „tiskové středisko České biskupské konference“ .

„Za hlavní úkol bych považovala detailně analyzovat hospodářskou situaci a dbát na to, aby hospodaření České televize bylo minimálně vyrovnané, ne-li přebytkové, a maximálně efektivní,“ řekla dále Lipovská.

Patnáctičlenná Rada České televize a devítičlenná Rada Českého rozhlasu jsou kontrolní orgány veřejnoprávních médií, do jejich působnosti patří především jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu

Názory Lipovské na veřejnoprávní média popudily koncem ledna skupinu senátorů. Kritizovali, že kandidátka do rady veřejně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií, což podle nich může vést k oslabení demokracie. Duku proto 19 senátorů v otevřeném dopise vyzvalo ke stažení její nominace.

Kardinál se naopak Lipovské veřejně zastal s tím, že „kritické hlasy na adresu veřejnoprávních médií mohou podle něj jejich službu zkvalitnit“.

K Dukovi má v poslední době blízko i Jiří Ovčáček. Letos na Velikonoce například hradní mluvčí z pověření kardinála předčítal v chrámu svatého Víta z Bible.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)