Politici nemají odvahu, doplácí na to ekonomika celé eurozóny, říká nobelista Sims

Napsal/a Robert Břešťan 26. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Politici jdou neradi proti proudu veřejného mínění. Dokud nepřijde skutečná krize, převládá snaha neztratit popularitu, a to se odráží ve ekonomice, zdůrazňuje nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2011 Christopher Sims.

„Najdete spoustu zastánců úsporných opatření, ale nikdo se nezvedne a neřekne – je čas na inflaci a deficit je proto správný,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org a pořad Řečí peněz, který se na Českém rozhlase Plus vysílá v sobotu 26.12. od 14:10 hod. prof. Sims na CERGE-EI

Nobelovu cenu za ekonomii získal v roce 2011 společně s Thomasem Sargentem za práci o tom, jak rozhodnutí vlád a centrálních bank ovlivňují makroekonomiku. Rozhovor proběhl během jeho návštěvy na půdě pražského ekonomického institutu CERGE.

Úsporná opatření, na něž po vypuknutí finanční krize tlačila Evropská komise, byla podle Simse zcela jistě příčinou prohloubení krize. „Jsem o tom přesvědčen, přijde mi to naprosto zjevné, i když se o tom pořád vedou diskuse,“ říká Sims.

V rozhovor se vrací i ke vzniku společné evropské měny euro. „ Je depresivní, že už na konci devadesátých let jsme já i řada dalších ekonomů varovali, že Evropská centrální banka sama o sobě nestačí, že musí být i nějaká společná fiskální instituce. A že když nevznikne, výsledkem bude v budoucnu mnoho velkých problémů. A přestože velké potíže jsou, žádná podobná fiskální instituce stále není na obzoru,“ říká Sims, ale ihned nabízí i pozitivní pohled na věc.

„Dalo by se čekat, že kvůli problémům, jež jsem zmínil, se eurozóna měla už dávno rozpadnou, ale to se nestalo a pořád funguje. Ukazuje se, že lidé se společné měny vzdát nechtějí, oblíbili si ji a věří jí. Je ale zapotřebí, aby se to odráželo i v politice, chybí tady širší idea europatriotismu. Opět asi nikdo nevyhraje volby, když bude lidem říkat, že ve jménu eurozóny musíme přinést nějaké oběti,“ říká Christopher Sims.


V písemné podobě přinese rozhovor s Christopherem Simsem HlídacíPes.org ve dvou částech:

V neděli 27.12. mimo jiné o přístupu centrálních bank v Evropě a v USA, o „házení peněz z vrtulníku“ a o tom, zda je už krize za námi.

V pondělí 28. 12. pak druhá část rozhovoru mimo jiné o cílování inflace i ekonomickém myšlení politiků.

A dozvíte se i to, co si Sims myslí o chystané elektronické evidenci tržeb.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)