Policisté, kterým na Ústecku projel do Česka cizinec, budou zproštěni výkonu služby

Napsal/a Robert Malecký 15. května 2020
FacebookXPocketE-mail

Čtveřice policistů ze směny, které 5. května do Česka na hraničním přechodu Krásný les projel do Česka cizinec v Německu podezřelý z vraždy své partnerky, budou postaveni mimo službu. O zahájení řízení rozhodl ústecký krajský policejní ředitel Jaromír Kníže s tím, že definitivní řešení přinese výsledek vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Cizinec, který měl v autě své rok a půl staré dítě, projel za dosud nevyjasněných okolností hraničním přechodem na dálnici D8 5. května navečer. V té době ještě nebyl osobou, po níž bylo vyhlášeno pátrání.

Česká policie cizince nakonec zastavila ve stejný den večer na 41. kilometru dálnice D1. Podle informací německých policistů je muž podezřelý z pokusu o vraždu své partnerky.

„Ředitelem krajského ředitelství bylo rozhodnuto o zahájení řízení ve věci zproštění výkonu služby, které se týká čtyř policistů, jehož výsledek bude korespondovat s rozhodnutím GIBS,“ uvedla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ústecké policie Jana Slámová.

Věc totiž vyšetřuje i inspekce, ta ale zatím k žádným závěrům nedospěla. „Stále ještě prověřujeme a vyhodnocujeme. Čili v tuto chvíli nedisponuji informacemi vhodnými ke zveřejnění,“ uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Jasněji by podle ní mělo být v příštím týdnu.

Policie může k podobnému kroku sáhnout v případě, kdy jsou splněny dvě podmínky. Policista musí být podezřelý ze protiprávního jednání a zároveň existuje riziko, že jeho setrvání ve službě ohrozí důležitý zájem nebo průběh prošetřování. Rozhodnutí krajského ředitele se týká čtveřice ze zhruba desetičlenné směny policistů, kteří v uvedený den na dálničním kontrolním stanovišti sloužili.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem projektu Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)