Edvard Beneš na první lidické tryzně. Zdroj: Paměť národa, archiv Evy Kubíkové-Bullock, se souhlasem Paměť národa

Petr Pithart: Benešova smlouva s národem aneb Česká záliba v mučednictví

Napsal/a Petr Pithart 10. června 2025
FacebookXPocketE-mail

Dne 10. června před 80 lety proběhla velká tryzna za oběti lidické válečné tragédie. Hlavním z řečníků byl i navrátilec z londýnského exilu – prezident Edvard Beneš. „Jeví se mi to tak, že v tom horkém dni na poli u Lidic jako kdyby Beneš s národem uzavřeli nevyřčenou tichou smlouvu: my, protektorátní národ, jsme přece v žádné válce nebyli, my vyráběli pro Hitlera kanóny až do posledních dnů, my byli jen ti čeští muzikanti,“ píše Petr Pithart v nové knize České průšvihy 1945–1948.

V den třetího výročí vyhlazení Lidic se na pláni, kde obec stávala, sešlo více než 150 tisíc lidí k uctění památky obětí.

K shromážděným promluvili prezident republiky Edvard Beneš, předseda lidického pořadatelského výboru J. Dubský, sovětský plukovník Alexej Pankov, předseda Svazu britských horníků Willy Lawther, za lidické ženy Anna Hroníková a za okresní národní výbor v Kladně V. Smutný. Již 6. června 1945 se československá vláda usnesla, že obec Lidice bude znovu vystavěna.


Čtěte ukázku z nově vydané knihy

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!


„Tábor lidu“, „tryzna“, se nekonala v Lidicích, ale na holém poli u vypálené obce. Ke statisícům shromážděných promluvil jejich prezident. Vědělo se, že lidická tragédie byla barbarskou pomstou za zabití Heydricha.

Vědělo se, že esesáckou bestii zabili českoslovenští vojáci v boji mužů proti mužům – žádný „atentát“. Nevědělo se však, kdo naše vojáky vyslal. Beneš se tehdy na tryzně o „atentátu“ vůbec nezmínil. Do konce života se o něm nezmínil.

Údajně v jednom z jeho rozhlasových projevů ještě z Londýna zazněla bez bližšího upřesnění jeho slova o „výstřelech v Praze“. Do konce života nic víc. Neměl odvahu přihlásit se k nejskvělejšímu výkonu našich vojáků, oceňovanému celým protihitlerovským světem. Protože věděl, že by se k němu nepřihlásil většinový národ. To je absurdita lidické tryzny: neřeklo se na ní, co se vlastně stalo.

Musela by totiž vyvstávat otázka, kdo parašutisty vyslal, kdo jim dal právě tento úkol. A hned tedy: kdo je odpovědný za mstu na deseti tisících nevinných? Kdo může za značnou decimaci odboje? Možná to byli Britové. My v žádné válce přece nebyli…

„Jsme vojáci, dostali jsme rozkaz“

Je otázkou všech otázek, zda právě otázka po „odpovědnosti“ je vůbec přiměřenou, tou správnou. Ve válce se neptáme, kdo je odpovědný za ten který výstřel. Ve válce se zabíjí, jedna strana zabíjí druhou, druhá první. Nevysvětluje se to, neomlouvá.

Byli jsme ale my vůbec ve válce? Byli jsme ve válečném stavu mimo jiné s Německem. To byl oficiální stav podle mezinárodního práva.

Lidé v Protektorátu to ale tak asi nevnímali, tedy alespoň většina z nich. Heydrich přijel do Prahy také proto, aby právě toto „nevnímání“ posílil: maximální tvrdostí k těm, kteří jednají, jako se jedná ve válce, a s maximální benevolencí a nadbíháním vůči těm, kteří řádně pracují ve zbrojovkách a tento problém prostě neřeší.

Známe to, zvýšené příděly na maso a na cigarety dělníkům, lázeňské pobyty v Luhačovicích a v Beskydech. Taky něco kultury a zábavy.

Domácí odboj, tedy jeho část, komunikující s Londýnem, žádal naléhavě, aby byl plánovaný útok na zastupujícího říšského protektora odvolán. Nikdo se už nikdy nedozví, zda se tento vzkaz dostal k těm v Londýně, kteří mohli ještě akci zastavit.

Kdo to byli? Možná jej nechali prošumět, jako že nic nedostali. Co se dělo v Praze mezi parašutisty a zástupci odboje, také už nelze zjistit. Kubiš s Gabčíkem pravděpodobně reagovali takto (ale to je nedoložená věta ze známého Sequensova filmu): „Jsme vojáci, dostali jsme rozkaz, a my jej provedeme.“

„Jakési“ výstřely v Praze

Edvard Beneš na pódiu před statisíci přítomnými respektoval správně odtušenou náladu většiny národa. K „atentátu“ dojít nemělo. Oběti byly příliš velké. Proto se k němu jako iniciátor nebo ten, kdo jej schválil nebo o něm jen věděl, nebo dokonce jen jako ten, kdo se o něm až dodatečně dozvěděl, nikdy veřejně nepřihlásil. Do konce života.

Padlo to nakonec na generála-zpravodajce Františka Moravce. Nepochybně po zásluze. Říkalo se mu „nepohodlný generál“. Proto, ještě než se stačil vrátit do vlasti, začíná být ve vojenských strukturách upozaďován – s Benešovým tichým souhlasem.

Jeví se mi to tak, že v tom horkém dni na poli u Lidic jako kdyby Beneš s národem uzavřeli nevyřčenou tichou smlouvu: my, protektorátní národ, jsme přece v žádné válce nebyli, my vyráběli pro Hitlera kanóny až do posledních dnů, my byli jen ti čeští muzikanti.

Hráli jsme, jak to šlo, ale podle not, které nám přinesli, jak jinak, pod cizími taktovkami. Nemáme si co s kým vyříkávat o jakési odpovědnosti. A já, prezident Beneš, jeden z vás, jsem to respektoval a respektuji a nenakládal jsem na vaše bedra úkoly, na které jste neměli. Jaký atentát? Boj mužů proti mužům. Válečná epizoda v ulicích Prahy? Jen jakési „výstřely v Praze“…

V Lidicích jsme se přihlásili k uctívanému kultu mučednictví. Lidičtí byli přece nevinní, celá akce byla přece založena na omylu gestapa.

Docela jinak tomu bylo s Ležáckými. V obci a okolí působila odbojová organizace na základě sokolských struktur, připravena pomáhat parašutistům. Obyvatelé této chudé osady kameníků byli podle všeho všichni vinni – věděli o vysílačce Libuše. Vysílala ze mlýna, pak ze strojírny lomu. Radista Potůček odtud udržoval poslední spojení s Londýnem.

Česká záliba v mučednictví

Také Ležáky byly vypáleny, všichni jejich obyvatelé popraveni. Také tam se po válce konaly „tábory lidu“, tryzny. O poznání skromnější, čím dál tím více ve srovnání s Lidicemi upozaďovanější.

Nové Ležáky na rozdíl od Lidic postaveny nebyly. Sbírka peněz na ně se ztratila. Velkolepý projekt na úpravu celého areálu podle návrhu prvního českého architekta-krajináře Ladislava Žáka se nerealizoval.

Nakonec se o úpravu areálu (posekání trávy…) musela starat sousední obec Miřetice, její starosta a obětaví občané. Zmiňuji se o tom podrobněji proto, že to všechno znám z první ruky: Ležáky byly v mém senátorském obvodě a také já se šestnáct let snažil dostat Ležáky v pražské ministerské nomenklatuře pietních míst na roveň Lidic.

Jistě, že nejen mojí zásluhou se to podařilo až někdy kolem roku 2010. Ale málo platné, co do oficiálního pěstování „politiky paměti“ jsou Ležáky dosud na druhém místě. Odváží se někdy prezident republiky jet v červnu na pietu do Ležáků? A jednou nejet do Lidic? Nebo aspoň jet tam i tam?

To všechno proto, že Ležáky byly a jsou symbolem nikoli mučednictví, ale boje, aktivního odporování zlému. Hrdinství, nikoli mučednictví, strpění zla. Jejich vypálení a vyvraždění bylo „po zásluze“. Hrůza, ale musí se to tak natvrdo říct. To do tradičního českého narativu války a protektorátu nepatřilo. Snad se to začíná měnit. Určitě začíná. Jenom, jestli už není pozdě.

Ostatně Tomáš Garrigue Masaryk se české zálibě v mučednictví vysmíval: jak ubohé, ukazovat světu rány…

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)