Ilustrační foto: Profimedia

Musíme to opravit: Parlamentní listy opět zapomněly označit placené texty. „Lidská chyba,“ vysvětlují

Napsal/a Vojtěch Berger 10. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezi politické texty na webu Parlamentní listy se nedávno vklínilo hned několik redakčních článků ze světa silničářů: o modernizaci svodidel, výsadbě stromů podél vozovek či o výstavě s dálniční tématikou. Ve skutečnosti šlo o placenou reklamu Ředitelství silnic a dálnic, což ale čtenář neměl šanci jakkoli zjistit. Jako komerční sdělení server texty označil až poté, co se o zakázku ŘSD začal zajímat HlídacíPes.org.

Letos v dubnu státní Ředitelství silnic a dálnic podepsalo s vydavatelem portálu Parlamentní listy, společností Our Media, smlouvu o objednávce mediální kampaně. ŘSD si za zhruba 191 tisíc korun od května do prosince objednalo následující servis:

Měsíčně budou uveřejněny čtyři tiskové zprávy formou článku do zpravodajství. Celkem za dobu objednávky bude uveřejněno celkem 32 tiskových zpráv. Rozsah jednotlivých zpráv bude 1x A4 strana. Součástí objednávky je i redakční podpora a topování článků na hlavní stránce. V průběhu realizace objednávky budou také po domluvě s kontaktní osobou uveřejněny rozhovory s vybranými zástupci ŘSD ČR.“

Silničáři opravují, novináři informují

A plnění smlouvy se již rozběhlo. Štítek „ŘSD“ ukazuje zatím šest materiálů. Ty se až do včerejšího dopoledne tvářily jako běžné redakční texty (viz screenshoty níže), zarážka označující text za komerční sdělení se objevila jen krátce poté, co HlídacíPes.org zaslal ŘSD dotazy na tuto konkrétní objednávku mediálních služeb.  

Mezi dotazem redakce a odpovědí, kdy mluvčí společnosti Jan Rýdl zaslal seznam textů se štítkem ŘSD – včetně těch starších, vydaných před letošním květnem, uplynuly zhruba čtyři hodiny. Během nich informace doputovala do Parlamentních listů, které pak do všech textů doplnily informaci, že články nejsou články, ale de facto reklama. 

„Všichni dělají chyby…“

Lidská chyba, štítek komerční článek jsme v cms zavedli teprve nedávno a příslušný redaktor ji zapomínal doplnit, jelikož to posledních x let nedělal. Doplnili jsme to ve středu 9. června,“ vysvětloval pak na dotaz HlídacíPes.org ředitel portálu Parlamentní listy Jan Holoubek.

Podobných opomenutí má ale server na kontě už řadu. Kritika za neoznačené komerční texty na Parlamentní listy mířila už dříve, například kvůli inzerátům Všeobecné zdravotní pojišťovny či propagaci bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Aktuální „lidská chyba“ pak připomíná neoznačené inzeráty, které si před pěti lety zadala tehdejší ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na portálu Krajské listy (rovněž z obchodního portfolia Our Media). Neoznačené články redakce opravila až po upozornění novinářů ze serveru iRozhlas.

To, že mají Parlamentní listy v redakční práci co zlepšovat, připustil už před dvěma lety i spolumajitel serveru Michal Voráček v rozhovoru pro HlídacíPes.org: „Vím, že tam jsou občas chyby. Ale chyby jsou ve všech médiích, tak se opraví,“ řekl s tím, že jde o nízkonákladovou redakci.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)