Zákulisí Orbánovy propagandy: armáda trollů a bezedný rozpočet na facebookovou reklamu zasahuje i Česko

Napsal/a Vojtěch Berger 1. října 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Téma migrace a nadávky na George Sorose fungují v maďarské propagandě i po pěti letech skvěle, říká maďarský analytik Péter Krekó. Spolu s kolegy pracuje na výzkumu, který má zmapovat organizované trolly pracující pro premiéra Viktora Orbána. Jeho kabinet utrácí za reklamu na Facebooku obrovské peníze a přes sociální síť se obrací i na evropské publikum, potvrzuje Krekó.

Koncem loňského roku si i uživatelé Facebooku v Česku mohli všimnout nezvyklého reklamního videa. Byl to sponzorovaný odkaz stránky Magyarország Kormánya (maďarská vláda).

Zhruba půlminutové video v angličtině podbarvené dramatickou hudbou ukazovalo Evropu jako cíl masové migrace, kde kvůli migrantům roste kriminalita a umírají nevinní lidé při teroristických útocích.

Záběry migrantů střídaly části projevu Guy Verhofstadta, tehdy šéfa liberální frakce v Evropském parlamentu (ALDE) a jednoho z nejhlasitějších současných Orbánových kritiků, který podle videa „chce ještě víc migrace“.

Anglicky psaný komentář k facebookovému příspěvku s videem pak tento „plán“ označoval za lehkomyslný. Maďarsko ho prý jasně odmítá, Bruselem by měl někdo „zatřást“ a Evropu „zachránit“.

Vzpomínky bývalých trollů

Péter Krekó z think-tanku Political Capital v Budapešti potvrzuje, že nešlo o náhodný reklamní výkřik, ale o promyšlený systém.

„V Maďarsku existuje silně centralizovaná mašinerie k vedení kampaně, na internetu i mimo něj. Existuje známý obrovský mediální konglomerát a někteří bývalí online-aktivisté Orbánovy strany Fidesz tvrdí, že podobně centralizovaně probíhá kampaň i na Facebooku,“ říká Krekó.

Konglomerátem myslí nadaci, do které se loni na podzim spojila desítka mediálních domů v Maďarsku. Jejich majitelé měli k Orbánovu Fideszu blízko už předtím, nešlo tedy o podmanění mediální scény Orbánem, jak se často psalo na Západě. Premiér měl totiž mediální scénu pod palcem už dávno.

„Většina z těch médií byla nejen provládních, ale řekla bych že přímo propagandistických směrem k vládě. Vlastníci těchto médií mají blízko k vládě, vládní straně i přímo k Orbánovi z různých důvodů. Nejen skrz média, ale třeba i stavební byznys a další podnikání,“ řekla loni v rozhovoru HlídacíPes.org odbornice na ekonomiku médií z Korvínovy univerzity v Budapešti Agnes Urbanová. Ta kromě akademické dráhy působí i v think-tanku Mérték.

Kdo tu fandí islámu?

Centralizace médií je jen jedním ze způsobů, jak Orbán a jeho strana působí na voliče. Dalším je využití sociálních sítí a masivní investice do reklamy na nich – v případě Maďarska se to týká především Facebooku, který má v desetimilionové zemi přes pět milionů uživatelů.

„Vláda utrácí za reklamu na Facebooku obrovské peníze, ale má také své trollí farmy. Jsou to skupiny třiceti, čtyřiceti, někdy až jednoho sta falešných profilů, které jsou navzájem propojené a šíří velmi podobný obsah, chtějí odklánět diskusi, útočit na lidi. A hlavně v kampani před eurovolbami a parlamentními volbami se také ukázalo, že právě oni zvedají téma migrace,“ popisuje Péter Krekó zákulisí úspěšné Orbánovy propagandy.

Jeho institut spočítal, že od letošního března Fidesz utratil za facebookovou reklamu suverénně nejvíc ze všech stran v Maďarsku, dohromady 60 milionů forintů (v přepočtu asi 4,6 milionu korun). Opoziční Jobbik skončil v žebříčku druhý s velkým odstupem a celkovou sumou 18,4 milionu forintů.

Strana Fidesz přitom není zdaleka jedinou platformou, která aktivně podporuje vládu a platí si na Facebooku provládní inzeráty. Totéž samostatně dělá i mládežnická organizace Fideszu Fidelitas a některá vládou kontrolovaná média, například Magyar Hírlap nebo Pesti Srácok, někdy dokonce i ve větších objemech než samotný Fidesz.


Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.

Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org

Křišťálová Lupa 2019


Jak říká Péter Krekó, trollové především útočí na soukromé osoby a snaží se je zdiskreditovat, třeba vytvářením dojmu, že dotyční podporují něco, co ve skutečnosti vůbec nepodporují, například že jsou fanoušci islámu.

„Kromě toho se snaží otáčet diskuse, třeba tak, že když kritizujete jakýmkoli způsobem vládu, tak začnou mluvit o migraci. A vy jste pak ten, kdo podporuje migranty, znásilňování našich žen a okupaci země,“ dodává Krekó.

Jak říká, vláda chce pomocí trollů vytvořit falešný dojem, že všichni táhnou za jeden provaz, podporují Orbána, a že je aktivita spontánní, i když je přitom vyvolaná uměle.

Občas pomůže i Zeman

Video proti Guyi Verhofstadtovi zmiňované v úvodu ovšem nemířilo primárně na Maďary, ale na občany jiných unijních států. I to je součást hry, upozorňuje Krekó.

„Orbán samozřejmě nemluví jen k maďarskému publiku. Samozřejmě, že jeho primárním cílem zůstává vyhrát příští maďarské volby, ale je přesvědčen i o tom, že má velké evropské publikum. A tak někdy vláda vede kampaň v celé evropské osmadvacítce, někdy v deseti nejdůležitějších zemích EU. Chce přesvědčit evropskou veřejnost, že to myslí dobře,“ tvrdí analytik.

Podle think-tanku Political Capital také letos na jaře menší koaliční partner Fideszu, strana KDNP, vedl facebookovou kampaň v několika sousedních zemích Maďarska, na Ukrajině, v Rumunsku, Srbsku a na Slovensku, kde žijí silné maďarské menšiny.

Na Evropany či jiné zahraniční publikum se přitom maďarská vláda neobrací jen přes sociální sítě. Využívá k tomu i zpravodajskou agenturu V4 sídlící v Londýně. Ta podle Pétera Krekó píše tak, aby to odpovídalo Orbánovu vidění světa.

„Když třeba Manfred Weber (tzv. spitzenkandidát Evropské lidové strany v minulých eurovolbách, pozn. red.) kritizoval Maďarsko, oni přišli s historkami o tom, jak údajně zneužíval eurofondy,“ popisuje jeden z příkladů zabarveného či očividně účelového „zpravodajství“.

Web zpravodajské agentury V4

Jakou agendu Orbánova agentura upřednostňuje, ukazuje i printscreen jejího webu z 30. září. Mezi aktuální zprávy se vešly titulky o tom, že „český prezident chce české auto“, že „Praha má nové nápady, jak podpořit rodiny“ nebo že „minulých devět let bylo nejúspěšnější érou v postkomunistické historii Maďarska“. Viktor Orbán je nepřetržitě premiérem právě posledních devět let.

V současnosti podle Political Capital maďarská vláda žádné facebookové reklamy v jiných státech EU nemá. Zemi čekají 13. října komunální volby, na které nemá zahraničí takový vliv jako na ty parlamentní.

Po komunálních volbách se ale Orbánova propaganda může znovu obrátit i do zahraničí, včetně Česka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)