Ondřej Neumann: Zoufalí politici dělají zoufalé věci

Napsal/a Ondřej Neumann 28. ledna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Mluvit, či nemluvit s médiem, které vám nejde na ruku, případně vám zcela okatě škodí? Toť otázka!

Třebas Miloš Zeman jde pohovořit pouze tam, kde ho čekají přátelsky naladění moderátoři. A tak k národu promlouvá prostřednictvím TV Barrandov, Frekvence 1, Blesku, občas – ovšem pod bedlivým dohledem přítomného generálního ředitele – i Českého rozhlasu.

K takovému Václavu Moravcovi by Zemana nedotáhli ani párem volů. A když je náhodou volební prezidentská kampaň, tak hlavní starostí na Kavčích horách bývá, koho nasadit místo Moravce.

Po vraždě bojkot

Zdaleka ne všichni politici si ale mohou diktovat. Obzvláště, když jsou v opozici. Vlastně dost často mohou být rádi, že je do televize vůbec někdo pozve. Přesto se lídři ODS a TOP 09 hrdě rozhodli nechodit do pořadů moderovaných Jaromírem Soukupem na TV Barrandov.

Důvod? Soukup oznámil založení politické strany, a je tak v očích pravicové opozice vlastně soupeřem, kterému nelze „asistovat a pomáhat v jeho kampani“. (Samotný Soukup mezitím oznámil, že některé své diskuzní porady zruší.)

 

 

V Polsku šla Občanská platforma, největší opoziční strana, ještě dále. Vyhlásila bojkot tamní veřejnoprávní televize. Do té doby, než skončí vedení dosazené vládnoucí stranou Právo a spravedlnost.

Důvod? Den poté, co zemřel pobodaný starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz, odvysílala TVP v hlavní zpravodajské relaci reportáž o „jazyku nenávisti“. Selektivně do ní ale vybrala slovní výpady politiků Občanské platformy proti PiS, o slovní agresi ze strany vládnoucí PiS se nezmínila. Vinu za rozdělení polské společnosti tak před diváky vlastně hodila výhradně na opozici.

Zásadovost versus hloupost

Dobrovolně se vzdát možnosti oslovení potenciálních voličů je hloupost. Vyklidit „bitevní“ pole soupeřům pak hloupost volající do nebe. Ať už jsou důvody sebevíce oprávněné či ušlechtilé. O tom se ostatně v prezidentské volbě přesvědčil Jiří Drahoš, který nechal Zemana nerušeně rozprávět na TV Barrandov.

Jakkoliv je rozhodnutí české i polské opozice lidsky pochopitelné, jedná se o hrubou chybu. Připomíná reakci malého dítěte, které si vzteky dupne a odmítá se hnout z místa do doby, než bude po jeho.

Nebude.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)