Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Screenshot Prima Zoom,

Ondřej Neumann: Vlastenci na Prima Zoom

IN MEDIAS RES. Nic se neděje náhodně. Pro česká média tato poučka platí dvojnásob. Vzpomněl jsem si na to při sledování cyklu „Utajené příběhy českých dějin“ na Prima Zoom. Něco mi v dokumentu lehce nesedělo. Začal jsem tedy pátrat po tom, kdo na mě z obrazovky vlastně promlouvá…

Televize Prima manipulovala zpravodajstvím o tzv. uprchlické krizi. Příkaz přišel z nejvyšších pater televize – pravděpodobně od samotného majitele Ivana Zacha.

Tehdejší šéfka zpravodajství Jitka Obzinová na dnes již slavné poradě reportérům sdělila, že postoj vedení vychází z textu historika Vlastimila Vondrušky s titulkem „Prohráli jsme a poneseme následky“, který vyšel na konci srpna 2015 na názorových stránkách Mladé fronty Dnes.

Článek dostali okopírovaný všichni redaktoři, krajánkům jej Jitka Obzinová zaslala e-mailem. Kdo s Vondruškovými vývody nesouhlasil, případně odmítal přizpůsobovat jim realitu, mohl se poroučet.

Historik proti nelegální migraci

Nic se neděje náhodně. Pro česká média tato poučka platí dvojnásob. Vzpomněl jsem si na to při sledování cyklu „Utajené příběhy českých dějin“ na Prima Zoom. Tedy konkrétně prvního dílu již druhé série. Dokumentární kanál Prima Zoom na ni láká jako na „hlavní hit“ října:

„Hlavním hitem října bude pokračování původního českého seriálu Utajené příběhy českých dějin II. Jednotlivé epizody přinesou pohled na zajímavé historické události českých dějin. Každý z osmi dílů je věnován jednomu konkrétnímu příběhu, pro který se v učebnicích dějepisu nenachází místo. Těšit se diváci mohou např. na praotce Čecha, Emmu Destinovou, vyvraždění Slavníkovců, štěchovický poklad, magii proti Hitlerovi a další fascinující české historické příběhy. Režisérský tandem zůstává ve složení Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková, doplňuje je historik a průvodce pořadem, Petr Bahník. První díl je věnován známé otázce možné obrany Československa v roce 1938 i událostem z jara 1939, kdy se posádka Czajankových kasáren v Ostravě odmítla vzdát a zahájila zoufalou obranu proti německé okupaci. Zvažuje také různé hypotézy a protikladné názory historiků a vojenských odborníků na možnosti pomnichovské obrany.“


Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.

Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org

Křišťálová Lupa 2019


Přiznám se bez mučení, že o „historikovi Petru Bahníkovi“ jsem nikdy neslyšel. Z Googlu mi vyjel jako pilný autor webu Protiproud, který provozuje Petr Hájek, předseda Akce D.O.S.T. (místopředsedou je Michal Semín), zakladatel petice Křesťané na obranu před ilegální migrací a příležitostný řečník na demonstracích Okamurovců.

Kdo je tady umlčován

Anoncovanými „historiky a vojenskými odborníky“ byli pak například: šéf samozvané Národní domobrany plk. v.z. Marek Obrtel, dlouholetý spolupracovník komunistické armádní rozvědky Olin Jurman, filosof Jiří Hejlek, člen předsednictva D.O.S.T. a dle vlastních slov „odpůrce zrůdného programu Evropské unie“, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák a mezi hosty pořadu figuroval i primas český, kardinál Dominik Duka.

Celkem nepřekvapivě řeč v dokumentu přijde i na současnost – na vlastenectví, které je konfrontováno s v Evropě vládnoucí „politickou hyperkorektností“ a kupříkladu v Německu je prý automaticky difamováno odkazem na hitlerovský nacismus.

Se všemi jmenovanými by si jistě Vlastimil Vondruška názorově sedl. S výslednou podobou dokumentárního cyklu je bezpochyby spokojeno i vedení Primy v čele se Zachem, odsudek jistě nezazní ani z Hradu (z prezidentského ani Arcibiskupského paláce).

Poučení? Výše zmiňovaní lidé často křičí, že jejich názory jsou uměle umlčovány, že by měli mít nárok na daleko větší prostor v České televizi či Českém rozhlase. Přitom mají k dispozici weby vlastní i ty financované z Ruska, často hostují i v médiích z majetku Andreje Babiše. A názorově s nimi souzní a velký prostor jim poskytují hned dvě celoplošné televize – Prima a TV Barrandov.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. Josef Švarc napsal:

  Vážený pane, s umístěním czajánkových kasáren jste se ve svém článku zmýlil o 15 km. Ony se totiž nenacházely v Ostravě, ale v Místku. V současnosti je to Frýdek Místek. Tož tak.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Příjemný den. Kasárna jsem nikam neumístil. Pouze cituji z oficiálního textu Prima Zoom. Tož tak…

   • Tomáš napsal:

    Tak mi pane Neumanne vysvětlete, co víc s tím. Citaci uvedete s odkazem na její zdroj, v uvozovkách a kurzívou a pořád je to málo. Tak co víc tedy s tím?

 2. Vlastimil napsal:

  Proč se oháníte p. Vondruškou, který se vlastně na pořadu ani přímo nepodílí. Zatím jsem od jeho kritiků slyšel jen zcela obecné plky. Máte bezesporu výhrady, podpořte je konkrétními argumenty. Zatím jsem nic takového nečetl.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Příjemný den. Nepolemizuji s panem Vondruškou, ani nikým jiným. Uvádím, kdo jsou autoři dokumentu. A že dokument dělají pro televizi, jejíž vedení a majitel sdílí obdobné vidění současného světa jako Vondruška a autoři dokumentu. Toť vše. stačí pozorně číst.

 3. nováček napsal:

  Ještě nám, čtenářům sdělte, proč nás o tom všem informujete? S jakým cílem a na čí doporučení, nebo jestli to všechno činíte jen tak, že Vás to zrovna napadlo a Vy jste to potřeboval ze sebe dostat, protože ti jmenovaní mají názory s nimiž nesouhlasíte? To by ovšem neměl být článek plný náznaků a jakoby skrytých varování před sledováním pořadu Primy. Toť vše. Vím, že tento můj komentář neschválíte a že tedy nebude uveřejněn, ale mně stačí, když si ho přečtete Vy a budete vědět, co si o Vašem článku myslím.

  • Petr napsal:

   Sdělování informací je základ civilizace a lidská přirozenost.
   Když má potřebu to ostatním sdělit, tak to udělá.
   Co je na tom divného?

  • Tomáš napsal:

   Vzhledem k výše uvedeným problémům s odhalováním citací si dovoluji svůj příspěvek doplnit o pomocné titulky.

   POZOR, SARKASTICKÝ PŘÍSPĚVEK!!!
   Předpokládám, že si článek objednal Sorosem placený Kalousek, a to jistě z peněz nás daňových poplatníků, kteří v potu a krvi dnem i nocí dřeme za lepší zítřky, jen aby nám je nikým nevolení mocipáni kazili.
   POZOR, KONEC SARKASTICKÉHO PŘÍSPĚVKU!!!

   Jak jste přišel na neschvalování diskuzních příspěvků zrovna na tomto webu netuším.

 4. Pavel Liška napsal:

  Poučení? Nyní mohou dotčení oprávněně křičet, že jsou za svoje názory ostrakizováni i věhlasným Ústavem (nikoliv docenta Chocholouška, nýbrž… ) nezávislé žurnalistiky.

 5. M.J. napsal:

  Dík autorovi za dobrou reklamu, kouknu na to.

  • Petr napsal:

   Já viděl nějaký z prvních dílů a přišlo mi to silně zavádějící, takže jsem to tak nějak vypustil za zřetele.
   Nejsem tak důsledný, jako autor článku 🙂

 6. Evropan napsal:

  Český šovinizmus je proslulý

 7. Daniel napsal:

  takovej klasickej domument ve stylu archeoastronautu, nekdy se v patek zastavte na vic nez par piv, pak si rano puste ke kocovince zoom, jedinej rozdil ze to davaj vecer, troska konspirace, troska blabolu, troska pravdy a samozvani odbornici, viz mistr domobrana! na druhou stranu, je to televize, staci vypnout.

 8. petrph napsal:

  Neberte to prosím jako kritiku, leč celý ten článek je postaven (asi mimo jiné) na na naprosto chybném předpokladu. Totiž, že by snad Prima Zoom byl jakýsi vědecko-historický kanál, jehož pořady by měly snést být i jen trochu vědeckého hodnocení a kritiky. Což samozřejmě není – je to komerční, obsahově odlehčený historický kanál, a většina jeho takzvaně historických dokumentů obsahuje často spekulativní hypotézy dosazené do mixu historických záběrů či dohrávek. Za účelem získání vyššího ratingu.
  Nikoliv asi – jak pan Neumann požaduje, pro spoustu diváků nudná a rozvleklá vědecká diskuze.
  Nicméně – v zavěru napsal velice podnětný návrh. Totiž, že by to měla být ČT, která bude zvát tyto kontroverzní zástupce extrémních názorů do svých vysílaných vědecko-debatních pořadů aby zde mohli vyslovit i v diskuzi obhájit své názory . Určitě by mne zajímala reakce vedení ČT na takový návrh…

Přidávání komentářů není povoleno