Ondřej Neumann: Vlastenci na Prima Zoom

Napsal/a Ondřej Neumann 7. října 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Nic se neděje náhodně. Pro česká média tato poučka platí dvojnásob. Vzpomněl jsem si na to při sledování cyklu „Utajené příběhy českých dějin“ na Prima Zoom. Něco mi v dokumentu lehce nesedělo. Začal jsem tedy pátrat po tom, kdo na mě z obrazovky vlastně promlouvá…

Televize Prima manipulovala zpravodajstvím o tzv. uprchlické krizi. Příkaz přišel z nejvyšších pater televize – pravděpodobně od samotného majitele Ivana Zacha.

Tehdejší šéfka zpravodajství Jitka Obzinová na dnes již slavné poradě reportérům sdělila, že postoj vedení vychází z textu historika Vlastimila Vondrušky s titulkem „Prohráli jsme a poneseme následky“, který vyšel na konci srpna 2015 na názorových stránkách Mladé fronty Dnes.

Článek dostali okopírovaný všichni redaktoři, krajánkům jej Jitka Obzinová zaslala e-mailem. Kdo s Vondruškovými vývody nesouhlasil, případně odmítal přizpůsobovat jim realitu, mohl se poroučet.

Historik proti nelegální migraci

Nic se neděje náhodně. Pro česká média tato poučka platí dvojnásob. Vzpomněl jsem si na to při sledování cyklu „Utajené příběhy českých dějin“ na Prima Zoom. Tedy konkrétně prvního dílu již druhé série. Dokumentární kanál Prima Zoom na ni láká jako na „hlavní hit“ října:

„Hlavním hitem října bude pokračování původního českého seriálu Utajené příběhy českých dějin II. Jednotlivé epizody přinesou pohled na zajímavé historické události českých dějin. Každý z osmi dílů je věnován jednomu konkrétnímu příběhu, pro který se v učebnicích dějepisu nenachází místo. Těšit se diváci mohou např. na praotce Čecha, Emmu Destinovou, vyvraždění Slavníkovců, štěchovický poklad, magii proti Hitlerovi a další fascinující české historické příběhy. Režisérský tandem zůstává ve složení Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková, doplňuje je historik a průvodce pořadem, Petr Bahník. První díl je věnován známé otázce možné obrany Československa v roce 1938 i událostem z jara 1939, kdy se posádka Czajankových kasáren v Ostravě odmítla vzdát a zahájila zoufalou obranu proti německé okupaci. Zvažuje také různé hypotézy a protikladné názory historiků a vojenských odborníků na možnosti pomnichovské obrany.“


Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.

Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org

Křišťálová Lupa 2019


Přiznám se bez mučení, že o „historikovi Petru Bahníkovi“ jsem nikdy neslyšel. Z Googlu mi vyjel jako pilný autor webu Protiproud, který provozuje Petr Hájek, předseda Akce D.O.S.T. (místopředsedou je Michal Semín), zakladatel petice Křesťané na obranu před ilegální migrací a příležitostný řečník na demonstracích Okamurovců.

Kdo je tady umlčován

Anoncovanými „historiky a vojenskými odborníky“ byli pak například: šéf samozvané Národní domobrany plk. v.z. Marek Obrtel, dlouholetý spolupracovník komunistické armádní rozvědky Olin Jurman, filosof Jiří Hejlek, člen předsednictva D.O.S.T. a dle vlastních slov „odpůrce zrůdného programu Evropské unie“, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák a mezi hosty pořadu figuroval i primas český, kardinál Dominik Duka.

Celkem nepřekvapivě řeč v dokumentu přijde i na současnost – na vlastenectví, které je konfrontováno s v Evropě vládnoucí „politickou hyperkorektností“ a kupříkladu v Německu je prý automaticky difamováno odkazem na hitlerovský nacismus.

Se všemi jmenovanými by si jistě Vlastimil Vondruška názorově sedl. S výslednou podobou dokumentárního cyklu je bezpochyby spokojeno i vedení Primy v čele se Zachem, odsudek jistě nezazní ani z Hradu (z prezidentského ani Arcibiskupského paláce).

Poučení? Výše zmiňovaní lidé často křičí, že jejich názory jsou uměle umlčovány, že by měli mít nárok na daleko větší prostor v České televizi či Českém rozhlase. Přitom mají k dispozici weby vlastní i ty financované z Ruska, často hostují i v médiích z majetku Andreje Babiše. A názorově s nimi souzní a velký prostor jim poskytují hned dvě celoplošné televize – Prima a TV Barrandov.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)