Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Ondřej Neumann: Válka na Ukrajině tvrdě doléhá na česká nezávislá média

IN MEDIAS RES. Na soukromé nezávislé žurnalistické projekty po covidu tvrdě doléhá i válka na Ukrajině. Inzerce ubývá, mecenášství se logicky zaměřuje na oběti války. A vláda? Řeší maximálně to, jak do rad dohlížejících na Českou televizi a Český rozhlas dosadit své lidi.

Novináři, kteří se nenechali zkorumpovat Andrejem Babišem, oligarchy či ruskými a čínskými tajnými službami, výrazně přispěli k úspěchu demokratických stran v posledních sněmovních volbách, napsal jsem před pár měsíci v sloupku pro Týdeník Forum v souvislosti s analýzou vládního programového prohlášení. Konkrétněji jeho bodů, které se týkají pětikoaličních plánů v mediální oblasti.

Končil jsem konstatováním, že se vláda plánuje zaměřit toliko na veřejnoprávní média a ku škodě kvality tuzemské demokracie zcela opomíjí média soukromá:

„Fiala a spol. se chtějí chvályhodně zaměřit na zlepšení financí veřejnoprávních vysílatelů a na obsazování dohlížejících rad kvalitnějšími kandidáty. Na soukromá svobodná média však kabinet zcela zapomněl. Přes to, že je u moci i díky jejich osm let trvajícímu vzdoru. Přes to, že hrály, hrají a budou hrát klíčovou roli v boji o kvalitu i budoucnost naší demokracie. Dovolím si to nazvat prvním velkým kiksem nastupujícího kabinetu.“

Nově si k tomu dovolím dodat, že na soukromé nezávislé žurnalistické projekty po covidu tvrdě doléhá i válka na Ukrajině. Inzerce – jak ukazuje i níže uvedená kopie twítu šéfredaktora Respektu Erika Taberyho – ubývá, mecenášství se logicky zaměřuje na oběti války.

A vláda? Řeší maximálně to, jak do rad dohlížejících na Českou televizi a Český rozhlas dosadit své lidi.

Vyčistit mediální rady

V minulém týdnu ministr kultury Martin Baxa představil jediný letos plánovaný legislativní počin týkající se médií – návrhy novel týkající se České televize a Českého rozhlasu. Jeho úřad k tomu vydal i tiskovou zprávu s nadpisem „Novely dají veřejnoprávním médiím trvalou stabilitu“. V čem má ona „trvalá stabilita“ spočívat?

Prý v tom, že třetinu radních dohlížejících na fungování ČT a ČRo nově má volit Senát; až dosud byla volba plně v rukou poslanců. A pak v tom, že nově nemá existovat možnost odvolat celou radu, nýbrž jen konkrétního radního. „Jedním z cílů celé novely je větší odolnost veřejnoprávních médií vůči vnějším politickým tlakům nebo snahám o jejich ovlivňování ze strany příznivců nedemokratických režimů,“ nechal se slyšet ministr Baxa a neváhal přitom argumentovat válkou na Ukrajině.

Jenže jádro pudla navrhovaných novel je skryto v detailu – budou-li nově volit část radních i senátoři, musí po jejich přijetí skončit všichni dosavadní členové rad ČT a ČRo. A jsme u staré dobré představy většiny polistopadových vlád: veřejnoprávní média jsou tu od toho, aby nám co nejméně překážela a ještě lépe – aby nám dobře sloužila. A jak na to? Přes členy dohlížejících rad, kteří mají v rukou osud klíčových osob – generálních ředitelů.

Nejde o nezávislost ČT a ČRo nebo o „trvalou stabilitu“, ale o jejich zkrocení či lépe řečeno podmanění aktuální moci. Tahle tendence je vlastní nejen Andreji Babišovi, Tomio Okamurovi či nyní již neparlamentním komunistům. Zjevně je bohužel zakódována v genech všech politických stran či hnutí, včetně těch, které tvoří současnou pětikoalici.

Představená novela bohužel řeší jen výměnu „starých“ (rozuměj babišovsko-okamurovsko-komunistických) za „nové“ (rozuměj  pětikoaličních). Vůbec se naopak nezabývá udržitelných financováním veřejnoprávních vysílatelů, které nejlépe zaručí jejich maximální možnou nezávislost na vládě. Prý nejdříve v roce 2023…

Nic nového pod sluncem

Všechny ty demokratické ženy a muži byli ochotni něco pro svobodná média udělat toliko v časech posedávání v opozičních lavicích. Tedy v časech, kdy jejich slova nemusely (a z logiky síly v zákonodárném sboru ani namohly) následovat konkrétní činy.

Když je voliči – i díky nezávislé, dlouholeté a kvalitní práci novinářů, kteří se nenechali zkorumpovat Andrejem Babišem a dalšími oligarchy – poslali do vlády, ke starým proklamacím se přestávají znát.

Není to nic nového pod sluncem, přesto je nutné to znovu a znovu připomínat: nezávislá a kritická novinařina se nikdy nebude hřát v přízni mocných. Což ovšem neznamená rezignaci na neustálé připomínání úlohy svobodné žurnalistiky v demokracii. A na tlak po jejím co nejsilnějším legislativním ukotvení.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

28 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  „…že se vláda plánuje zaměřit toliko na veřejnoprávní média a ku škodě kvality tuzemské demokracie zcela opomíjí média soukromá“ je jasná dezinformace. Nebo snad na „doporučení“ vlády zablokované weby nebyly médii soukromými? Řekl bych, že těm se vláda věnovala až moc.

  • Pavlos napsal:

   Co to plácáš? ta věta je z autorovy analýzy vládního programového prohlášení, kde se o tom budoucím zablokování a dokonce ani ruský invazi vůbec nemluvilo. Takže text je přesný a ty se snažíš trapně naroubovat pojem „dezinformace“ i tam, kde by ho dokonce i tvoje chabá logika dokázala rozbourat vmžiku. Ale protože si nedokážeš odpustit sebemenší záminku na někoho plivnout, ztrapňuješ se velice okatě.

 2. Miroslav napsal:

  Co začít dělat nějakou jinou práci? Dá se živit i poctivou prací. Nebudete se muset spoléhat na milodary. Těch inzercí jste stejně moc neměli.

  • Pavlos napsal:

   Co není na novinařině poctivého? Nebo snad považuješ za poctivý jedině Parlamentní listy?

 3. Radomír napsal:

  Není to špatně napsané, jen je tam kousek neadresného denunciačního dehtu a kousek anonymního přístupu k „oligarchům“ Vyjmenovat z oligarchů, kteří dle autora korumpují novináře, jen Babiše je poněkud nenovinářské. A neadresně a nekonkrétně denunciovat, že jsou někteří čeští novináři korumpovaní „ruskými a čínskými tajnými službami“, to snad může tajná služba, ale ne na tajných službách nezávislý novinář, který ví, že v Česku publikovat nekonkrétní udání je počátkem honu na čarodějnice.

  • petr napsal:

   dobre napsano

  • libvac napsal:

   Přesně tak,vyjmenovat „starou“babišovskou-okamurovskou-komunistickou a jen tak mimoděk „novou“pětikoalici a nejmenovat kdo to je,anebo tendence moci je vlastní jmenovitě Andreji Babišovi Tomio Okamurovi,ale ti jiní součásně vladnoucí a nejmenovaní to mají jenom v genech /jenom aby pisálek neurazil nebo nenarazil/. Takový pisatel by se měl jít živit fyzickou prací a kdoví vlastně jestli by na ni stačil.To mediu které ho zaměstnává musí mít ubohou úroveň,že to lezení současné vladnoucí moci do za.dku je tak okaté.

   • Pavel napsal:

    Kdo konkrétně z pětikoalice je oligarcha či rusácký nebo čínský agent?

 4. Pavel Liška napsal:

  Rozumím dobře, že nezávislý novinář volá po tom, aby mu někdo přisypal peníze a tím jej připravil o nezávislost ??!

 5. toviszejo napsal:

  Novinarina uz je jen lezeni do prdele majitelum novin.

 6. vlad napsal:

  Svoboda slova skončila. Totální výplach mozku, lži, fabulace, kriminalizace pravdy, kriminalizace lidí, kteří mají rozum ještě na svém místě. To je EU dnešních dnů. Kdy
  se oslavuje nacismus a glorifikuje masové vraždění a genocidarusky mluvících ukrajinců na Donbase. Vše zájmu USA a jejího umperiálního tažení světem, kdy Ukrajina slouží jako bílý kůň mocnostem zla – USA. To cinkání v 89 nemělo žádný smysl. Jen jsme spadli do morálního a ekonomického bahna.

  • Toky napsal:

   To bude kopějek!!!

  • skokan napsal:

   Ano!

  • Sámo napsal:

   Pokud vím, tak říší zla bylo vždycky Rusko a to od doby, kdy ruští bolševici vyvraždili carskou rodinu a ujali se moci. Od samého počátku bylo Rusko Říší zla a jsou jí i dnes, kdy napadli Ukrajinu a vedou válku spálené země- to znamená vybombardovat všechno do základů stejně jako v Sýrii. Tento způsob válčení má jediný důvod- snaha o to aby se daly na cestu do Evropy miliony uprchlíků. Takovou válku vedou jedině zkurvení Rusi zfanatizovaní Putinem a jeho propagandou.

   • Marie Vídeñská napsal:

    Clanek nebyl o Rusku. Ale o tom, jak I pes nekdy neumi hlidat.

 7. Vaclav Forman napsal:

  O jakych nezavyslych mediich je rec?? Vzdyt je to vse jak prez socialisticky kopirak.

 8. Mirek napsal:

  Novináři jsou pouze žoldnéři, kteří publikují to co je jim dovoleno majitelem tiskoviny, televize. Nezávislí novináři mají své vlastní periodikum, ve kterém píší pravdu, protože jinak by se neuživili. Znáte nějaké?

 9. Přemek napsal:

  Je to velká škoda, že se dvě blízké slovanské země ukrajina a rusko takto rozkmotřily a je to vinou Putina, který si to opravdu špatně spočítal, ale i našeho Západu a tzv, svobodného světa. Kdy jsme nedodržování dohod Minsk 1 a 2 nijak netrvali a následky pak přišly samy…..

 10. Jiří Volný napsal:

  Hlásit se k podílu na vítězství těch správných stran je k pláči. A žádat za svou „dobrotu“ jidášský groš je ještě horší. Příčinou onoho vítězství je především deficit demokracie, tedy příliš vysoká 5% klauzule. Zhruba 20% voličů nemá své zastoupení ve sněmovně a to je problém. Kdybychom alespoň my, bez zastoupení, měli menší daně!

 11. Martin Pangrác napsal:

  Vy chcete být nezávislí, ale chcete peníze po vládě? To opravdu mi nedává smysl. Nezávislé médium by mělo být ve svých příjmech závislé jedině na čtenářích, popř. na inzerentech, jinak přeci nemůže být nezávislé.
  Já si např. platím roční předplatné 3.000 korun za týdeník Echo 24 a vůbec těch peněz nelituji. Inzerce tam moc není a nemám pocit, že by byli na komkoliv kromě nás čtenářů závislí – ani na „oligarších“ a už vůbec ne na vládě. Kdyby brali peníze od vlády, nejspíše bych předplatné zrušil a poohlédl se jiném médiu.

  Chcete být opravdu nezávislí? Recept je prostý – dělejte svou práci lépe.

 12. petrph napsal:

  Je fakt je doba je zlá. Takovej chudák inzerent dostane na jedné straně seznam nesprávných nedoporučených webů, na kterých inzerovat nemá, a na straně druhé seznam těch správných nezávislých webů, na kterých by uvědoměle inzerovat měl. Co s tím má chudák asi dělat, když to co potřebuje je hlavně oslovit co nejvíc čtenáře, aby si zcela materialisticky kupovali jeho zboří?

  A aby toho nebylo dost, zrovna teď nedávno vstoupila v platnost nová bruselská pravidla o potvrzování cookies. takže než se ten čtenář prokliká všemi těmi poučeními a potvrzeními, tak se na to radši vykašle a pustí si bednu,..

  • Dr. B napsal:

   Tak do teď fungovaly cookies nezávisle na tom, zda jste je chtěl, či nikoli. Weby o vás prostě shromažďovaly obrovské množství údajů bez toho, že jste o tom vůbec věděl a nakládaly s nimi víceméně dle vlastního uvážení. A neměl jste v podstatě možnost je odmítnout. Což nyní díky tomu zlému Bruselu máte. Odsouhlasit je stále můžete jedním klikem, takže když vám jsou cookies šumafuk, nijak vás to nezdrží. Navíc je podle nynější legislativy nutné i možnost odmítnutí zbytných (netechnických) cookies realizovat jedním klikem, což bohužel velká část webů stále ještě neimplementovala. Za to, že u nás stále nedokážeme vymáhat právní normy, však „zlý Brusel“ opravdu nemůže.

 13. Martin Pangrác napsal:

  Už dlouho jsem neslyšel takový protimluv – chceme být nezávislé médium a proto chceme od vlády peníze. To mi hlava opravdu nebere.
  Nezávisle médium musí být závislé pouze na svých čtenářích.
  Já platím za roční předplatné Echo 24 cca 3000 Kč a nedělá mi to žádný problém. Kvalitní nezávislá žurnalistika, minimum inzerce. Pokud by začali brát nějaké příspěvky od vlády, pravděpodobně bych je odhlásil a poohlédnul se po někom opravdu nezávislém.
  Chcete ekonomicky přežít? Dělejte svou práci dobře a vaši čtenáři vás rádi podrží.

  • Pavel Liška napsal:

   Ano, naprosto souhlasím a nestačím žasnout. Viz můj příspěvek nahoře. Ale pan Neumann tvrdí, že tomu nerozumím. Tak jsem rád, že nejsem sám….

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost