Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Ondřej Neumann: „Ty z druhého břehu“ házíme přímo do chřtánu Babiše či Kremlu

IN MEDIAS RES. Přímo do chřtánu Andreje Babiše či Kremlu házíme i lidi, kteří by nutně jako jejich oddaní vyznavači či služebníci skončit nemuseli. Doporučuji oprášit staré poučky o „šedé zóně“ či „ostrůvcích pozitivní deviace“ z druhé poloviny osmdesátých let. A začít diskusi s těmi z „druhého břehu“. 

Zážitek první: Novinářskou cenu za rok 2018 v kategorii regionální žurnalistika – za sérii příběhů kulaků z Hané – získala Petra Klimková z olomoucké redakce Mladé Fronty Dnes. Ano, z „té“ MF Dnes, která patří do ANOfertu premiéra Andreje Babiše. „Té“ MF DNES, kterou si Babiš pořídil, spolu s dalšími médii, aby si pojistil zdar svého politického angažmá.

Při děkovačce 2. května v prostorách Jatka 78 v Pražské tržnici Klimková na konci řekla něco ve smyslu: „My v olomoucké redakci ještě můžeme psát co chceme“. Sklidila za to potlesk. Ale při následném rautu se o jejím ocenění živě diskutovalo i ve smyslu: je vhodné oceňovat Novinářskou cenou kolaboranty s Babišem? Nesnižuje to její kredit?

 

 

Zážitek druhý: Klub absolventů amerických výměnných programů IVLP se rozhodl uspořádat konferenci „Propaganda a její nástroje v post-sovětském bloku: Jak jí čelit?“ (HlídacíPes.org je mediálním partnerem akce). Mezi více než dvaceti tuzemskými a zahraničními spíkry se objevilo i jedno jediné „toxické“ jméno – Erik Best, novinář amerického původu působící v Česku. Ano, „ten“ Best, který dostal státní metál od Miloše Zemana a jehož názory citují dezinformační weby.

V panelu s ním má být například Marek Wollner z ČT, zakladatel projektu Manipulátoři.cz Petr Nutil či právník Jiří Kopal. Přesto některým lidem z „kavárenského“ břehu Vltavy Bestova účast vadí. Dokonce tak, že zvažovali do celé konference „hodit vidle“.

Co s lidmi z „druhého břehu“?

Dělíme Česko na MY a ONI a hrajeme tím do karet všem, kterým toto rozdělení vyhovuje. Debatujeme jen v „našich bublinách“ a plácáme se po ramenou, jak nám to skvěle jde. Jsou přece plná náměstí po celé zemi, tak jak to, že to ti na druhém břehu nechápou? A tak je házíme přes palubu jako nenapravitelné omezence.

Troufám si říci, že toto je cesta do pekel. Přímo do chřtánu Andreje Babiše či Kremlu totiž házíme i lidi, kteří by nutně jako jejich oddaní vyznavači či služebníci skončit nemuseli. Doporučuji oprášit staré poučky o „šedé zóně“ či „ostrůvcích pozitivní deviace“ z druhé poloviny osmdesátek. A začít diskusi s těmi z „druhého břehu“. Jakkoliv to je velmi těžké a v některých případech i zbytečné.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. PM napsal:

  Ano souhlasím zabetonování pozice jednotlivců ve stále se zvětšujícím počtu různých názorových skupin je osvědčenou taktikou dezinformačních webů.
  Jen doufám, že v úterý bude Václavák plný těch podivných lidí, kteří nerespektují výsledek demokratických voleb :-). Děkuji za článek.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Tak co s temi plnymi namestimi? Prestat se tam schazet, aby se to tech z „druheho brehu“ nedotklo? Mimochodem – jakykoliv pokus o diskuzi s lidmi kolem Babise znamena, ze jeho PR specialiste to vyuziji k vylepseni obrazu (vidite, jsou i lide, kteri s Babisem souhlasi). Jak ty lidi z „druheho brehu“, kteri nejsou totalne indoktrinovani a omameni koblihami identifikovat?

  • PM napsal:

   Jen aby bylo jasno :-). Počítám se mezi ty divné lidi a chybět na Václaváku zítra zajisté nebudu, mám to pouhých 100 km. Nechci ale přispívat k další atomizaci společnosti.
   Už je tolik názorových proudů, že pokládám za důležité naslouchat a kompromisně se spojovat za účelem společného cíle. Jedině tím se dá tvrdě a nekompromisně odstavit estébák Bureš a Putinův poskok Zeman. Dle mého úsudku jde opravdu do tuhého.
   Nechci autoritářský systém pro svá vnoučata a doufám, že na tom se shodne snad většina průměrně inteligentních voličů.

 3. petrph napsal:

  Sice bohulibé ( a akurát teď před volbama), ale není to teď zbytečně, když Ústavní soud svým rozhodnutím v případě Krčmář legitimizoval diskriminaci? Pěkně si od nich nechte napřed podepsat, že souhlasí s tím že Babiš je bezcharakterní politik, kterej patří do kriminálu, a jinak se s nima vůbec nebavte. A na rautu ani kůrku :)))

  Teda, normální lidi to nechápou (ti se i v hospodě vžycky nějak dohodnou, nebo si to vyřídí mezi sebou), ale pokud se počítáte mezi elity, tak nelze jinak..:)))

  • Pavel Liška napsal:

   No, víte, četl jsem rozhovor s tím ústavním právníkem co psal odůvodnění rozsudku v kauze Krčmář. Já s tím verdiktem ÚS vcelku souhlasím.
   Jako majitel podniku si můžu určovat svoje pravidla. To je o svobodě podnikání a názorů. Tak jako v Británii osvobodili ty cukráře co odmítli z důvodu svědomí péct dort na „svadbu“ homosexuálů. Potud v pořádku.
   Ovšem, silně to zavání dvojím metrem a politikou. A s tím už mám značný problém .
   Srovnejte s plošným zákazem kouření v restauracích. Tady si už majitel nemůže dělat co chce …. A podobných příkladů by se našlo mraky. Taky zdůvodnění, že hosti měli na výběr, protože je v Ostravě hotelů více …. Anebo, že pokud by si objednal ubytování přes Booking , pak dojel a oni mu dávali podepsat ten papír, tak že v takovém případě by byl verdikt opačný … Prostě směšné kličkování , nejednoznačnost, alibismus.
   A tak je to u nás bohužel téměř se vším. Smutná to realita justice v ČR. 30 let po Listopadu, pod vedením bývalého člena zločinné ( ano, je o tom zákon .. ) KSČ.

   • petrph napsal:

    Ale no samozřejmě že to zavání dvojím metrem a politikou. V tom je právě ten problém.
    Namísto toho aby podnikatel věděl že nesmí diskriminovat nikoho (dle „..Zákona č. 198/2009 Sb. o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací) mu Ústavní soud doporučuje aby sledoval aktuální globální politickou situaci a z ní si odvodil, koho diskriminovat smí…:))))
    To už není Kocourkov, to už se groteskností blíží k realitě Kafkových románů..

    A teď je bohužel dosti složitá otázka, co si z toho odnesou právě novináři a další pracovníci médií. – ale taky kontrolní instituce nad nimi .No, nezávidím Vám to..

 4. Jan František napsal:

  Ta plná náměstí Milionů chvilek nenávisti k čemukoliv, co nesdílí ten Náš jediný správný postoj a spravedlivou a žádanou nenávist? Kolik promilí obyvatelstva to vlastně je? A nestřílíte se do vlastní nohy, když stále demonstrujete? Nebude to jednou jako s tím, co dělá, že se topí, až si lidé na to zvyknou a když se skutečně začne topit, tak mu již nikdo nepomůže? Jinak článek s asi dobrou snahou, přesto přeplněný nálepkama, které jsou míněny vážně, takže jako by se nic neřeklo.

  • PM napsal:

   Milý pane Františku, doporučuji i vám návštěvu takové „nenávistné“ demonstrace máte příležitost již 21.5.2019 v18:30 na Václavském náměstí pocítíte atmosféru klidu a uvidíte na vlastní oči, že se v žádném případě nejedná o projevy nenávisti, ale smutku a zoufalství lidí kteří si váží svobody a spravedlnosti. Pokud vám připadá normální, že trestně stíhaná osoba mění lidi na klíčových pozicích, tak vězte, že normální to opravdu není. Že se jako společnost už topíme, o tom nepochybuji. Udivuje mne spíše netečnost. Zdá se, že ztrácíme paměť.

   • Jan František napsal:

    Já pana Babiše nevolil a jistě voliti nebudu. Ale jisté je, že zde především selhaly strany, které se nejvíce vždy oháněly Demokracií a přitom se hlavně snažily pro své páníčky zajistit levnou pracovní sílu a když si někdo stěžoval, že jsou tady nesrovnatelně nižší platy a milion lidí u hranice chudoby a nebo téměř osmiprocentní nezaměstnanost (ostatně kde byli tenkrát tito demonstranti), tak všem zacpávali ústa slovy- Ale máte demokracii ! Lidem se už to slovo jako bič znechutilo a tyto strany jim přijdou odporné. Nedivím se jim , že natruc těmto pokryteckým lichvářům s lidskou existencí volí Babiše a drží s ním basu. Je to důsledek nejspíše i Vašeho licoměrnictví a dvojího metru. Milion chvilek je placená politická organizace – tím jsem si jist. A paní Benešová – co tedy konkrétně provedla? Vymyslíte si – co by mohla a proti tomu demonstrujete? Znovu říkám, že se střílíte do vlastní nohy. Můžete zaplnit Staroměstské náměstí a většina voličstva této země se na Vás stejně bude dívat minimálně s rozpaky. A nenávisti je tam až , až. Viděl jsem on-line a stačí se podívat na transparenty ( s těmi unifikovanými – vyrobenými asi za těžké peníze to tak hrozné není). Přeji příjemnou demonstraci.

    • PM napsal:

     Pane Františku, Milión chvilek pro demokracii finančně podporují pouze jednotlivci, nikoli politické strany, je to v pravidlech, i já přispěl drobným darem.
     Výpis z transparentního účtu si můžete i vy prohlédnout nikdo nic netají.
     https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=20201117
     Pohledejte a možná mezi přispěvateli naleznete i svého souseda nebo někoho z rodiny. Svoboda a spravedlnost je pro určitou část společnosti důležitá hodnota. Návrat bezpráví a nesvobodné společnosti si nedovedu ani představit. Proto musím a půjdu zítra na Václavák tiše a pokojně svou pouhou přítomností podpořit své životní hodnoty.

   • petrph napsal:

    Jestli bych se dovolil vmísit do rozpravy, doufám že chápete, že tímto způsobem demonstrací ničehož nedosáhnete (to už si odzkoušeli politici za Nečase a Kalouska, že mohou toto zcela ignorovat).
    Spíše, je zde určité potenciální riziko, že při těch demonstracích někomu jede ruka a bude z toho český Majdan.

    Nicméně otázka stojí, proč nepoužijete jinou cestu občanských práv – a nezajdete si nějak sborově za poslanci provládních stran za své volební okrsky (mají tam své kanceláře) – tedy ANO, ČSSD a KSČM – ať oni vysvětlí lidem a před lidmi i na kameru, proč podporují při hlasování Babiše a budou ho podporovat dál. Třeba by to mělo – větší efekt :))

    • Veduard napsal:

     Kdybych si to samé myslel v listopadu 1989, když jsem šel už po kolikáté na Václavák, asi by tu komunisti byli dodnes… I když, oni tu vládnou vlastně znovu, takž asi máte pravdu.

     • Pavel Liška napsal:

      Bohužel tehdy neexistovaly svobodné volby . Naopak v Ústavě byl čl. 4 o vedoucí úloze KSČ. Vaše přirovnání kulhá.

     • petrph napsal:

      Víte, ono by to chtělo hlubší analýzu proč v listopadu 89 komunisti rezignovali. Ale rozhodně to nebylo těch pár demonstrací, Kdyby chtěli, tak je mohli dát rozehnat obušky a vodnímu děly, stejně jako tu na 17.listopadu. Ale z určitých důvodu to neudělali.
      Čímž se vracíme ke dnešku – dneska lidi jdou na demonstraci, s jistotou, že i když je ve vedení státu Babiš, Zeman, neokomunisti.–tak jim na tý demonstraci nic nehrozí.. Jenže na druhý, straně i Babiš a další vládní politici dobře vědí, že jim ani od těch demonstrací nic nehrozi, tak proč by odstupovali?

 5. Jan František napsal:

  A že Vám nevadí omezení svobody projevu lidí, kteří nemají ten správný názor na Brusel, EU, Ukrajinu, zahraniční politiku USA, LGBT, gender, podporu konzervativních hodnot aj. Čili svobodu jen pro Liberální Demokraty? Liberální Demokracii si rozvracet nenecháme! Svobodu jen těm z naší názorové strany!

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost