Ondřej Neumann: „Ty z druhého břehu“ házíme přímo do chřtánu Babiše či Kremlu

Napsal/a Ondřej Neumann 20. května 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Přímo do chřtánu Andreje Babiše či Kremlu házíme i lidi, kteří by nutně jako jejich oddaní vyznavači či služebníci skončit nemuseli. Doporučuji oprášit staré poučky o „šedé zóně“ či „ostrůvcích pozitivní deviace“ z druhé poloviny osmdesátých let. A začít diskusi s těmi z „druhého břehu“. 

Zážitek první: Novinářskou cenu za rok 2018 v kategorii regionální žurnalistika – za sérii příběhů kulaků z Hané – získala Petra Klimková z olomoucké redakce Mladé Fronty Dnes. Ano, z „té“ MF Dnes, která patří do ANOfertu premiéra Andreje Babiše. „Té“ MF DNES, kterou si Babiš pořídil, spolu s dalšími médii, aby si pojistil zdar svého politického angažmá.

Při děkovačce 2. května v prostorách Jatka 78 v Pražské tržnici Klimková na konci řekla něco ve smyslu: „My v olomoucké redakci ještě můžeme psát co chceme“. Sklidila za to potlesk. Ale při následném rautu se o jejím ocenění živě diskutovalo i ve smyslu: je vhodné oceňovat Novinářskou cenou kolaboranty s Babišem? Nesnižuje to její kredit?

 

 

Zážitek druhý: Klub absolventů amerických výměnných programů IVLP se rozhodl uspořádat konferenci „Propaganda a její nástroje v post-sovětském bloku: Jak jí čelit?“ (HlídacíPes.org je mediálním partnerem akce). Mezi více než dvaceti tuzemskými a zahraničními spíkry se objevilo i jedno jediné „toxické“ jméno – Erik Best, novinář amerického původu působící v Česku. Ano, „ten“ Best, který dostal státní metál od Miloše Zemana a jehož názory citují dezinformační weby.

V panelu s ním má být například Marek Wollner z ČT, zakladatel projektu Manipulátoři.cz Petr Nutil či právník Jiří Kopal. Přesto některým lidem z „kavárenského“ břehu Vltavy Bestova účast vadí. Dokonce tak, že zvažovali do celé konference „hodit vidle“.

Co s lidmi z „druhého břehu“?

Dělíme Česko na MY a ONI a hrajeme tím do karet všem, kterým toto rozdělení vyhovuje. Debatujeme jen v „našich bublinách“ a plácáme se po ramenou, jak nám to skvěle jde. Jsou přece plná náměstí po celé zemi, tak jak to, že to ti na druhém břehu nechápou? A tak je házíme přes palubu jako nenapravitelné omezence.

Troufám si říci, že toto je cesta do pekel. Přímo do chřtánu Andreje Babiše či Kremlu totiž házíme i lidi, kteří by nutně jako jejich oddaní vyznavači či služebníci skončit nemuseli. Doporučuji oprášit staré poučky o „šedé zóně“ či „ostrůvcích pozitivní deviace“ z druhé poloviny osmdesátek. A začít diskusi s těmi z „druhého břehu“. Jakkoliv to je velmi těžké a v některých případech i zbytečné.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)