Ondřej Neumann: Samolibý hipster, pěna dní a facebooková žurnalistika

Napsal/a Ondřej Neumann 18. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Tak dlouho chcete vypadat jinak než ostatní, až touha po originalitě skončí vaší totální zaměnitelností.

Nejnověji se o tom přesvědčil chlapík, který protestoval proti tomu, že jeho fotografie byla použita jako ilustrační fotka. Zjevně ho naštval obsah článku pod fotografií. Americký časopis MIT Technology Review ho opatřil výmluvným titulkem Hipster efekt: proč nakonec všichni antikonformisté vypadají stejně?.

S tím, že by vypadal zaměnitelně, se zmíněný mladík s pěstěným plnovousem zjevně odmítal smířit a hrozil soudem s argumentem, že s použitím své fotografie nikdy nedal souhlas.

Jenže ouha – ukázalo se, že na fotce je někdo úplně jiný. Jen vypadá úplně stejně.

Když obsah kopíruje Facebook

Že jste tenhle příběh také četli? Žádný div. Mnoho českých zpravodajských i jiných webů ho „objevilo“ na Facebooku. Přeložilo a vyslalo do boje o kliky „zadara“.

Funguje to opakovaně a přináší to skvělé výsledky, rozuměj čtenost a potažmo reklamní příjmy. Jde totiž o storky prověřené sociálními sítěmi. Lidé je sdíleli. To znamená, že si na to jiní lidé kliknou. Náklady nula nula nic.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


S novinařinou to samozřejmě nemá nic společného. I když se pro to už i vžil název: facebooková žurnalistika. Dělají to zpravodajští obři i prckové. Bohužel.

Bohužel i proto, že tím nevědomky přispívají k šíření fake news. Jistě, příběh samolibého hipstera se týká časopisu prestižní vědecké instituce, mnohdy se ale ze sociálních sítí přebírají věci, které lze ověřit jen těžko.

A ještě jedno varování s sebou hipsterská storka nese. Je jím samotné zjištění článku, který vychází z práce profesora Toubolta. Ten ve svém matematické modelu rozdělil lidstvo na „hlavní proud“ a „hipstery“.

Pěna dní

Mainstream mění styl na základě toho, co je moderní a přijatelné. To hipsteři se snaží být za každou cenu originální.

Podle Touboula hipsteři ale stejně nakonec podlehnou hlavnímu proudu a originálně nevypadají. „Jestliže si většina mužů oholí bradu, pak většina hipsterů bude chtít mít vousy, ve finále se hipsteři stejně synchronizují a vypadají stejně,“ tvrdí profesor Toubol.

A do stejné pasti jako hipsteři padají i zpravodajské weby, které v touze po originalitě loví storky ve vodách sociálních sítí. Nakonec všechny informují o tom samém a liší se maximálně v pohledech svých komentátorů. Říká se tomu „pěna dní“.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)