Předseda Rady ČT Pavel Matocha. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Šach mat pana Matochy a malá domů na Kavčích horách

Napsal/a Ondřej Neumann 15. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Veřejnoprávní Česká televize „helfla“ předsedovi Rady ČT Pavlu Matochovi s jeho soukromým byznysem. Netuším, zda tak ČT učinila dobrovolně či na Matochův nátlak. Hanba však padá i na její hlavu.

Slyšeli jste poslední dobou o akci jménem ČEZ Chess Trophy? Jestli nikoliv, není se moc čemu divit. I když zmiňovaný „šachový festival“ probíhal po několik dní od 31. května v Praze, podle mediálního monitoringu Newton media se o něm všechny české televize, rádia, noviny i weby dohromady od 8. května do 7. června zmínily pouze osmkrát. Ve čtyřech případech Lidové noviny, dvakrát zájmový web Chess.cz a jedenkrát web Echo.24.

Asi největší šanci narazit na informaci o akci jste dostali ve vysílání České televize v prime time 1. června, kdy reportáž o zahájení festivalu zařadila sportovní redakce do vysílání Branek, bodů, vteřin. A proč Česká televize dala významné místo ve svém vysílání – na rozdíl od všech jiných televizí, rádií, tiskovin a webů – právě ČEZ Chess Trophy? Vysvětlím za chvíli. I to, proč by vás to mělo zajímat.

Etika u Andreje Babiše

Začnu popořádku. Web Chess.cz se věnuje šachu, a tak zájem o festival není u něj úplně takovým překvapením. I když – pouhé dvě zmínky nejsou zrovna velké informační pokrytí čtyřdenní události. Obzvláště, když v prvním případě se jednalo o pouhou jednu ze tří otázek v kvízu, do kterého věnovaly věcnou cenu organizace Šachisté Kersku a restaurace Hájenka Kersko.

Šéfredaktor a zakladatel Echo24.cz Dalibor Balšínek byl dle fotografií na zahájení festivalu, takže i zde se nabízí rozumné vysvětlení. A Lidové noviny? Ty jsou mediálním partnerem akce, takže zájem je logický.

Zarážející v případě LN je ale fakt, že tři ze čtyř zmínek pochází z klávesnice samotného ředitele šachového festivalu. Symptomatické přitom také je, že ani v jednom ze tří článků se pan ředitel ani redakce neobtěžují upozornit čtenáře, že čtou dílko člověka přímo zainteresovaného na úspěchu akce.

Obdobnou praxi přitom jasně zapovídá kodex skupiny Mafra, do které Lidové noviny patří. Viz bod 9 kodexu: „Redaktoři nesmějí psát o podnicích, v nichž mají oni sami, jejich rodinní příslušníci nebo osoby blízké významný majetkový podíl či jiný osobní zájem.“ Ale kdo by si ve vydavatelství vlastněném Andrejem Babišem lámal hlavu s etikou, že?! Obzvláště, když sám pan majitel ráčil dle fotografií navštívit jednu z akcí festivalu.

Malá domů pro pana předsedu

A proč info o akci, kterou drtivá většina médií zcela oprávněně ignorovala, dá Česká televize do hlavního vysílacího času? Nabízí se jediné vysvětlení: zmiňovaným ředitelem ČEZ Chess Trophy totiž není nikdo jiný než předseda Rady ČT Pavel Matocha.

Ten si z pořádání šachových akcí vytvořil mnohaletou živnost (přičemž umně propojuje svoji neziskovku se svým eseróčkem) a potřebuje sponzorům akce vykázat, že se jejich logo objevilo v médiích. Pokud by se neobjevilo, příští rok by mohl být Matocha už bez sponzorů. A k tomu se prime time České televize hodí více než výborně. A že se kamera na logách polostátního ČEZu, státního ČEPRO i dalším firem během šotu „popásla“! Svých pár vteřin slávy si před objektivem ČT ostatně prožil i samotný Matocha.

Když si to shrnu. Veřejnoprávní Česká televize „helfla“ předsedovi dozorčího orgánu ČT s jeho soukromým byznysem. (Pro zajímavost, Matochův festival rozlosovával místopředseda Rady ČT Jiří Šlégr.) Netuším, zda tak ČT učinila dobrovolně či na Matochův nátlak. Hanba však padá i na její hlavu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)