Ondřej Neumann: Rizika facebookové žurnalistiky. Poučení pro editory i generály

Napsal/a Ondřej Neumann 5. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Rozmohl se nám tu takový nešvar. Říká se mu „facebooková žurnalistika“. Princip je jednoduchý. Sledujete, co se nejvíce sdílí v tuzemsku či světě, a pak rychle s tím na váš zpravodajský web. Kliky jsou zaručeny.

V lepším případě jde o více či méně vtipné parafráze počinů našich politických titánů či videa, kupříkladu z přistání letadla ve větrné bouři či dojemně osamělého ledního medvěda na ledové kře. V tom horším si službu konající editor všimne, že někdo něco vyvěsil na svůj profil na sociálních sítích a lidi to zajímá. Takže – proč toho nevyužít, že?

Nejnověji se takto spálily například Echo24.cz a Forum24.cz, když skočily na špek muzikantovi Laco Déczimu. Ten na svůj profil krátce před 28. říjnem napsal: „V neděli jdem na Pražský hrad pro medaili…. Připravil jsem si takové překvapení, ze kterého se všichni doserou!“

Zmiňované weby si info vyložily jednoznačně. Déczi dostane od Zemana metál a ztropí skandál. Takže bez jakékoliv práce typu zavolat či napsat Déczimu či zeptat se na Hradě publikovaly informaci v duchu „metál + skandál“.

Jsem optimista a doufám, že teď si redakce budou na facebookové výlevy populárních lidí dávat větší pozor. Alespoň týden, či dva…

Generál versus exministr

Výše zmíněné věty rozhodně nejsou paušálním odsudkem používání výroků ze sociálních sítí v médiích. Jen je třeba vždy odvést i nějakou novinářskou práci. Právě třeba při ověřování autentičnosti vyjádření.

Veřejné činné osoby by naopak měly mít na paměti, že vše, co na Twitter či Facebook napíší, může být – a bude – využito médii proti nim. Nejnověji se o tom přesvědčil generál Karel Řehka.

 

 

Čelí kázeňskému řízení kvůli emotivnímu vyjádření na svém facebookovém profilu na adresu Lubomíra Zaorálka, podle kterého by mělo Česko i Severoatlantická aliance zvažovat odchod z Afghánistánu. („Mluvčí Tálibánu by to neřekl lépe než pan Zaorálek. Stydím se, stydím se, stydím se…Taková nuznost, ubohost, nízkost“.)

Generál Řehka si na rozdíl od Décziho nedělal psinu. Za svým výrokem si stojí. Navíc jím promluvil vojákům (a zdaleka nejen jim) z duše. Teď se ovšem bude řešit, kam až může voják z povolání zajít při kritice politika. Což bude bezpochyby zajímavý právní oříšek. Já v tom mám jasno. Generálovi Řehkovi tleskám.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)