Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
SONY DSC
Leeky-Boy, zdroj

Ondřej Neumann: Proč by se novináři neměli ženit

IN MEDIAS RES. Mají se novináři ženit? Tuto otázku si položily Národní listy 1. května 1894. Mezi informací o pohřešované švédské polární výpravě a londýnském sporu dvou železničářů o odměnu za nalezení odloženého dítěte následovala odpověď:


„Anglický jeden sborník odpovídá na otázku, mají-li se žurnalisté ženit rozhodným ´ne!´ Názor ten odůvodňuje následovně: Žurnalisté nesmějí se ženit, poněvadž jejich poslání jest tak velké, vznešené a ušlechtilé a zabírá tak úplně veškerou jejich činnost, že jim nezbývá času, věnovati se ženě a rodině. Žurnalisté jsou vyvolenci myšlenky, mučedníci ducha, heroické duše, jež silny a nepohlehajíce nijakým vlivům, musí zůstat samotny…“

Na dávno zapadlou informaci upozornil twitterový účet Národní knihovny ČR. Patří mu za to neskonalý dík. Nejen proto, že mnoha kolegům i kolegyním z branže poskytl téma pro vtipné glosy na sociálních sítích.

Po 125 letech od publikování názoru „anglického jednoho sborníku“ by slova o heroičnosti novinářského stavu či mučednictví ducha vzbudila toliko posměch. V žebříčku prestiže povolání CVVM lidé žurnalistu vidí na smutném 21. místě z 26.

Hůře na tom v očích veřejnosti jsou už jen kněz, prodavač, sekretářka, poslanec a uklízečka. Ještě v roce 2004 si přitom novináři drželi relativně slušné 12. místo, hned za profesionálním sportovcem a před ministrem.

Přestat se bát o hypotéku

Mediální krize není jen krizí letitého byznys modelu. Je především krizí důvěry v média. Diváci, posluchači či čtenáři přestali věřit novinářům. Svůj díl viny na tom má hybridní válka totalitních režimů vedená proti svobodným národům a zpochybňování i zřejmých faktů populisty všech azimutů.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Ale nepřítel usilující o „myšlenkovou diverzi“ tu byl vždy. Stejně tak politici historicky svobodná média „nemusí“. Vždy se snažili a snaží zpochybnit důvěryhodnost těch, kteří se jim dívají pod prsty. Navíc – lidé politikům nevěří. Vysvětlovat úpadek důvěry v novinářský stav permanentními slovními útoky Donalda Trumpa, Miloše Zemana či Andreje Babiše se nabízí, nevystihuje však podstatu.

Nedůvěra v česká média je mimo jiné důsledkem neprofesionality novinářů. Za mě v první řadě.

Ne, nebudu nabízet dobrovolný mužský celibát jako cestu k nápravě. Ostatně – z poslední Novinářské ceny si šest z deseti cen odnesly ženy, dvě novinářské kolektivy a pouze tři novináři, muži.

Nicméně trocha heroismu či mučednictví rozhodně nebude na škodu, jakkoli mohou být terčem posměchu. I kdyby měly mít podobu drobného risku s nesplacenou hypotékou.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

  1. Petr Kaminsky napsal:

    Nerozumim te poznamce o muzich a zenach. Vzhledem k tomu, ze v roce 1894 nebyly nejspis zadne novinarky, tak s vyvojem by se dalo rict, ze novinari (muzi) se nemaji zenit a novinarky (zeny) se nemaji vdavat. Nebo ne?

  2. petrph napsal:

    V tom je přece ten rozdíl. Lidé mohou věřit určitým konkrétním novinářům – ale nemusí věřit médiím jako celku. To nepříliš vysoké procento skutečně důvěryhodných a kritických článků od oněch uznávaných autorů nemůže vyvážit celkový postoj médií, které se spíše skutečně kritickým problémům, pod politicko-korektním vlivem vyhýbají…
    A s tím asi ani ti hrdinní novináři nic neudělají. Článek napsat můžou, jestli ho v neseškrtané podobně masový mainstream publikuje je věc jiná.. No a kdyby ho náhodou publikoval nějaký nezávislý server a někomu se to nelíbilo.., tak ho lze přece potom nařknout z proruského vlivu..:)))

Přidávání komentářů není povoleno