Ondřej Neumann: Pravda o Babišovi, Zemanovi i zákulisí českých médií. Osm let s HlídacíPes.org

Napsal/a Ondřej Neumann 10. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Český mediální prostor ovládají oligarchové, kteří jsou v permanentním střetu zájmů. Média si totiž drží jen jako jakousi „bokovku“ ke svému hlavnímu byznysu, který je do značné míry závislý na českém státu či samosprávách. Z logiky věci vyplývá, že se jim tedy vyplatí manipulovat s veřejným míněním, nebo dokonce měnit podobu demokratických principů. Jeden z novinářských projektů, který se tuto hegemonii oligarchů snaží narušovat, dnes slaví osm let od svého vzniku. Řeč je o analyticko-investigativním webu HlídacíPes.org. 

Ostrý provoz HlídacíPes.org jsme spustili přesně před osmi lety. Symbolicky na Den lidských práv – 10. prosince 2014. Proč? Den lidských práv se každoročně celosvětově slaví na počest přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948 (pro zajímavost, tehdejší komunisty vedené Československo se při hlasování „zdrželo“).

A článek 19 zmiňované deklarace pamatuje i na svobodu slova: „Každý má právo na svobodu přesvědčení a projevu; toto právo nepřipouští, aby někdo trpěl újmu pro své přesvědčení, a zahrnuje právo vyhledávat, přijímat a rozšiřovat informace a myšlenky jakýmikoli prostředky a bez ohledu na hranice.“

Ve svobodném šíření informací hrají klíčovou roli média. Ta česká ovládají nejmocnější podnikatelské skupiny v zemi. Jak upozorňuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky, čtveřice podnikatelských uskupení u nás kontroluje drtivou většinu zpravodajského obsahu, který se dostane k českým čtenářům a divákům. Jejich podnikání a působení je přitom v přímém střetu zájmů s vlastnictvím médií. Zároveň platí, že koncentrace mediální moci je v Česku jedna z nejhorších v Evropě.

Pro připomenutí, co je střetem zájmů, si dovolím opět citovat NFNŽ.

 • Je střetem zájmů, když vlastník média či konečný beneficient je politicky exponovanou osobou. 
 • Je střetem zájmů, když společnosti, které patří do vlastníkova média, mají vysoký objem smluv se státem. 
 • Je střetem zájmů, když společnosti, které patří do vlastníkova média, podnikají v oblastech speciálně regulovaných státem. Hlavně se jedná o energetický průmysl, dopravu, telekomunikace, dále pak pojišťovnictví, bankovní průmysl a finanční trhy a farmaceutický průmysl, ale také oblast zbrojařství nebo hazard.

Majitel média je tedy ve střetu zájmů, když má jeho podnikání takovou povahu, že by se mu mohlo vyplatit manipulovat s veřejným míněním, nebo dokonce měnit podobu demokratických principů a společnosti, ve které žijeme.

Oblasti podnikání níže uvedených čtyř mediálních magnátů naplňují téměř všechny kategorie střetů zájmů a jak je patrné z výzkumu Nielsen Admosphere, zároveň ovládají obrovskou část zpravodajského trhu – skoro 70 % dospělých obyvatel České republiky sledujících zprávy se v roce 2019 alespoň jednou týdně setkalo se zpravodajstvím médií ovládaných tehdejším premiérem, dnes šéfem opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem. Podobný zásah mají i zpravodajské kanály, které dnes patří skupině PPF zesnulého Petra Kellnera. Také zpravodajský zásah skupiny Daniela Křetínského a podnikatelů Penty je obrovský.

Zhypnotizovaní Babišem

Dovolím si popsat poměry z jara roku 2014, ve kterých jsme se rozhodli začít pracovat na projektu HlídacíPes.org.

Andrej Babiš je usalašen na ministerstvu financí i ve vydavatelství Mafra, které si koupil, protože se rozhodl ovládnout tuzemskou politickou scénu. A naplno hraje hru, že jeho politické angažmá nemá nic společného s nákupem vlivného mediálního domu, který má v portfoliu Mladou frontu Dnes, iDnes či Lidové noviny, k nimž záhy přikoupil jedno z nejposlouchanějších rádií v zemi – Impuls.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Alibi mu dělá Sabina Slonková v židli šéfredaktorky Mladé fronty Dnes, důvěryhodnost má dodat osobnostmi nabitá redakční rada největšího seriózního deníku v zemi (Kejval, Krobot, Kosatík, Kryštof, Pomahač, Valová, Jirků). Mnohým ještě chvíli potrvá, než pochopí, kdo a oč hraje a jakou roli přisoudil jim. Nejsou v tom však zdaleka sami.

Mnoha úctyhodným ženám i mužům kobří pohled Andreje Babiše zatemnil úsudek a jako v hypnóze opakují mantru: „Andrej to myslí dobře. Je třeba dát mu šanci.“ Mnozí se hlásí do služby i jako „tváře z billboardů“ (novinář Martin Komárek, profesorka práv Helena Válková, exherec a diplomat Martin Stropnický), případně nastupují do jím ovládaných ministerstev v Sobotkově vládě (aktivista Lukáš Wagenknecht, disidentka a politička Hana Marvanová). Když poslouží a přestanou na slovo poslouchat, jsou hozeni přes palubu. Pak přichází ČAS SLUHŮ.

Mediální disent

V polovině března 2014 Dalibor Balšínek, bývalý šéfredaktor v tuto chvíli již Babišových Lidových novin, spouští s exkolegy z tohoto listu projekt Echo24.cz. Od samotného počátku totiž jasně vidí, proč Andrej Babiš koupil „jejich vydavatelství“ a co se bude po zaměstnancích mediální divize Agrofertu požadovat.

Stejně jako parta odhodlaných kolem Roberta Čásenského, kteří již pracují na projektu měsíčníku Reportér, jehož první číslo vyjde v září 2014. Stejně jako na konci roku 2013 z Economie vyhozený šéfredaktor týdeníku Ekonom Ondřej Neumann (tedy autor tohoto textu), který od ledna chodí po Praze a přesvědčuje potenciální donátory o projektu neziskové Žurnalistiky ve veřejném zájmu, který najde své zhmotnění ve webu HlídacíPes.org. Později se přidává i Pavel Šafr s projektem Forum24.

Všichni jmenovaní přesně vědí, že politická i byznysová moc musí být pod mediální kontrolou. A jak svobodně asi mohou kontrolovat zaměstnanci svého chlebodárce? To nakonec pochopí i iluzí zbavená Sabina Slonková, která založí web Neovlivní.cz.

Mráz přichází z Hradu

Naše usilování od samotného počátku v prosinci roku 2014 směřovalo proti trendu tzv. oligarchizace českých médií. Níže nabízím stručnou vizitku redakční práce.

Do veřejného prostoru jsme vnesli klíčová témata veřejného zájmu: Úbytek svobod. Oligarchizace médií. Bobtnání policejního státu. Babišův střet zájmů. Eurodotace a státní zakázky Agrofertu. Zemanovo nadbíhání Kremlu a Pekingu. Ruští špioni v Praze…


HlídacíPes.org za osm let od svého vzniku:

 • publikoval 8486 materiálů, v drtivé většině původní témata a informace
 • registruje 60,7 milionu návštěv
 • 77,2 milionu prohlédnutých stránek (zdroj: Google Analytics)

HlídacíPes.org od samotného začátku zacílil na omezený okruh klíčových témat. Hned druhý den po startu přišel se zásadní – a do té doby zcela neznámou – informací ukazující na vysoký počet špionů na ruské ambasádě v Praze: Rusko má na ambasádě „armádu“ 142 lidí.

Při rozkrývání ruských zájmů jsme narazili na Miloše Zemana a jeho okolí. Více než dvouletou investigativní práci jsme shrnuli v exkluzivní publikaci ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidenta. Jako první jsme rozkryli konkrétní vazby Zemanových poradců na ruský byznys. Stejně tak jsme popsali logiku náhlé slabosti Miloše Zemana pro komunistickou Čínu i to, jak to souviselo se zájmem PPF Petra Kellnera o zisk čínské bankovní licence.


Ocenění naší práce:

 • Novinářská cena 2015 – psaná žurnalistika, Robert Břešťan za článek pro magazín Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“
 • Křišťálová lupa 2015 – kategorie Obsahová inspirace, 2. místo
 • Novinářská cena 2016 – Redakce HlídacíPes.org za sérii textů k čínské společnost CEFC
 • Křišťálová lupa 2016 – kategorie Obsahová inspirace 2. místo, kategorie Zpravodajství, 7. místo
 • Novinářská cena 2017 – psaná žurnalistika, Robert Malecký za sérii článků Čistky v severočeských galeriích a muzeích
 • Křišťálová lupa 2017 – vítěz kategorie Obsahová inspirace
 • Peroutkova cena 2021 – oceněna členka redakce HlídacíPes.org Tereza Engelová

Na straně slabších

Logicky se HlídacíPes.org od svého vzniku zajímal i o česká média. Hned v prosinci 2014 jsme upozornili na do té doby opomíjený fakt, že média Andreje Babiše oslovují každý den více než polovinu voličů – Babišova mediální palba.  A kontinuálně jsme upozorňovali na novinářské fauly z dílny mediální divize skupiny Agrofert.

Po médiích jsme zanalyzovali i podnikání tehdejšího ministra financí. Jako první jsme spočítali jeho eurodotace, státní zakázky i střety zájmů. Nachytali jsme ho při lžích, když vysvětloval kauzu Čapí hnízdo, rozebrali jeho argumentační fauly a zasadili Andreje Babiše i jeho hnutí do evropského i světového kontextu. Vše jsme opět opatřili exkluzivní grafikou a vydali v publikaci Babiš, Vůdce pro 21. století.

Od samotného začátku jsme se věnovali i tématu oslabování občanských svobod a častým útokům na ně zejména ze strany policie a státního zastupitelství. Ty jsou reprezentovány třeba telefonními nebo prostorovými odposlechy a jejich nadužíváním nebo přímo zneužíváním v trestním řízení.

Na ubývající ostrůvky svobody a největší přešlapy každoročně upozorňuje anticena Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra), jejímž je HlídacíPes.org partnerem.


Proč nás podpořit a jak s dary nakládáme:

 • Jsme zcela nezávislí. Nestojí za námi žádný oligarcha.
 • Fungujeme pouze z darů čtenářů, grantů a crowdfundingu.
 • Klíčový je pro nás obsah, nikoliv prvoplánová sledovanost.
 • Rozpočet na rok 2021 činil přes 4,5 milionu korun.
 • Nemáme kanceláře, pracujeme z domova a v terénu.
 • 98 procent příjmů jde na tvorbu obsahu, zbytek na nezbytnou administrativu.

„Zlatá kaplička“ žurnalistiky

Server HlídacíPes.org je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako například Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní. Právě neziskový charakter činí z projektu tuzemský unikát.


Naše publikace:

 • ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidenta
 • BABIŠ, Vůdce pro 21. století
 • Mapa české justice
 • Obchodníci se strachem
 • Šok! Hrůza! Média!

(publikace ZE-MAN a BABIŠ jsou rozebrány, zbylé knihy můžete získat jako odměnu za podporu naší práce. Všem podporovatelům děkujeme)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)