Ondřej Neumann: O demenci, televizi Prima a spojení se CNN

Napsal/a Ondřej Neumann 8. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. „Zakladatel CNN Turner přiznal demenci, v jeho televizi mu chybí větší vyváženost“. Tímto titulkem opatřil web SeznamZpravy.cz 30. září 2018 informaci o Turnerově rozhovoru pro televizi CBS.

Zprávu o „přiznání k demenci“ v titulku vydal o den později i server iDnes.cz. Oba weby uvádí jako autora zprávy agenturu ČTK. Není tedy sebemenší důvod pochybovat o tom, že i veřejnoprávní agentura s „Turnerovou demencí“ v titulku pracovala.

Minulý týden televize Prima ohlásila, že do roka a do dne spustí v Česku zpravodajský kanál CNN Prima News. Nepřetržitý tok informací v českém jazyce má vysílat díky partnerství s firmou CNN International Commercial.

CNN versus Trump

Ne, nebojte. Úvodní informace o demenci zakladatele CNN nebyla oslím můstkem k tvrzení, že spojení ikonické, globální CNN a problematického, zapškle čecháčkovského zpravodajství Primy je dílem oslabeného, či chorého mozku.

Ostatně – Ted Turner CNN v roce 1980 v Atlantě jako první televizi vysílající nepřetržitý tok zpravodajství sice založil, později však svůj novátorský počin prodal multimediálnímu gigantu Time Warner a dávno, dávno tomu, co ztratil sebemenší vliv na vysílání CNN.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Každý stárnoucí člověk ztrácí sílu a od jistého věku bohužel i jasný úsudek. Na tom není nic nového. Upoutal mě fakt, že si přesto veřejnoprávní ČTK a poté i dva zpravodajské weby vybraly tuto informaci jako klíčovou z rozhovoru s chlapíkem, který před téměř čtyřiceti lety jednou provždy změnil novinařinu a potažmo i způsob, jakým je informována veřejnost.

Přitom druhá část titulku SeznamZprávy.cz nese podstatně zajímavější informací o „chybějící vyváženosti“. Ostatně – měsíc a pár dní po Turnerově rozhovoru pro CBS americký prezident Donald Trump odebral po hádce na tiskovce novináři CNN akreditaci do Bílého domu. Předcházela tomu dlouhodobá averze Trumpa vůči novinářům CNN.

Svět v českých obývácích

Ta dávno zapadlá informace o „přiznání k demenci“ se mi vybavila v okamžiku, ve kterém jsem se dozvěděl o spojenectví Primy a CNN. Je v ní totiž skrytě řečeno mnohé o současné novinařině.

Marginálie dostává přednost před podstatným, zábava je důležitější než informace, lidem servírujeme to, co chtějí slyšet, vidět, číst. A v žádném případě v tom Prima a CNN nejedou samy.

A přes veškeré – mnohdy oprávněné – výhrady k primáckému zpravodajství (přesněji řečeno, názorům vydávaným za zpravodajství), je informace o spuštění CNN Prima News dobrou zprávou.

Hned z několika důvodů:

  • Prima nespustí zpravodajský kanál se Sputnikem
  • ČT 24 dostane konkurenci, což jí bude více než k užitku
  • O dobré novináře bude zas o něco větší pranice
  • Dorazí sem podstatně více informací o světovém dění, a to v českém jazyce.

Poslední důvod považuji za klíčový.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)