Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Stanislav Berkovec (uprostřed). Foto: Hnutí ANO
,

Ondřej Neumann: Návrat Babišova kádrováka

IN MEDIAS RES. Člověk, který pomáhal roztleskávat zamýšlenou novodobou normalizaci České televize a podílel se na normalizaci Českého rozhlasu skrze výběr a volbu příslušných radních, má teď v Poslanecké sněmovně hlídat nezávislost veřejnoprávních vysílatelů a svobodu slova. To vše za souhlasu vládní pětikoalice, která ještě v nedávné době žádala jeho hlavu.

„Poslanec ANO Standa Loskuták Berkovec sepsal pro členy svého hnutí notičky ke kandidátům do Rady ČT. Například: kandidáta Závozdu vyhodnotil jako závadného. Mimo jiné – Závozda se prý zná s jistým Bažantem a ten se zná s jistým Zárubou a jistou Fridrichovou. Pro ANO škodlivé, rozhodně nehlasovat,“ napsala na svém facebookovém profilu moderátorka České televize Nora Fridrichová v březnu 2020.

Reagovala tím na fakt, že zmiňovaný poslanec Berkovec v roli předsedy sněmovního volebního výboru za ANO před volbou členů Rady České televize ‚kádroval‘ jednotlivé kandidáty podle toho, jaký byl jejich domnělý vztah k hnutí ANO Andreje Babiše.

Berkovec tehdy pro spolustraníky rozdělil kandidáty do čtyř kategorií. Na „doporučené“, „neutrální“, „stranické“ a „nedoporučené“. Jiří Závozda byl zařazen do škatulky „nedoporučení“ a Berkovcův kádrový rozsudek zněl následovně: „S ohledem na minulost, politické vazby a okruh nejbližších známých a spolupracovníků tohoto kandidáta se dá vyloučit, že by tento mohl zastupovat zájmy ANO. Jde o kandidáta současného ředitele ČT, Petra Dvořáka a jeho spojenců z řad ČSSD, ODS, TOP09 a dalších stran. Zájem na zvolení má také J. Berka.“

Jako za Husáka

Otřesný a odpudivý na Berkovcově mailu byl obsah i duch – oba silně připomínající smutně proslulé kádrové profily vytvářené komunistickým a policejním aparátem normalizačního Husákovského Československa. Druhý z „nedoporučených“ byl nazván autistou, třetí pak byl označen jako zkorumpovatelný člověk („současný gř. ČT si ho snadno koupí“).

Žádný div, že únik mailu určeného jako „notičky“ poslancům ANO na veřejnost vyvolal skandál. Tehdejší opozice – dnešní vládní koalice – volala po jeho hlavě, sám Berkovec dal funkci předsedy volebního výboru k dispozici. Nakonec mu ale členové výboru v tajném hlasování většinou zástupců ANO, SPD a KSČM projevili důvěru, takže samozvaný kádrovák aféru ustál.

V březnu 2020 hlasovací mediální mašinérie ve složení ANO, Okamurovci, komunisti a Trikolóra Václava Klause mladšího slavila úspěch i co se samotné volby radních České televize týče. Od nových radních si ve shodě s Hradem slibovala, že skřípnou ředitele České televize Petra Dvořáka a v případě potřeby ho i odvolají. Cílem bylo zpacifikovat nepohodnou publicistiku a zpravodajství veřejnoprávní televize.

I díky následným obstrukcím tehdejší opozice se záměr do sněmovních voleb nepodařilo zrealizovat. V nich si vítězové prohodili role s poraženými, Stanislav Berkovec v dresu ANO opět zasedl v poslanecké lavici. V lednu 2022 navrhl jako člen volebního výboru vznik „podvýboru pro média a svobodu slova“.

„Agenda volebního výboru neustále narůstá, speciálně například v oblasti dohledu nad veřejnoprávností, kodexy,“ vysvětlil Berkovec, proč o vytvoření podvýboru usiloval. V únoru se pak stal – i hlasy vládní koalice – předsedou tohoto podvýboru.

Shrňme si to: člověk, který pomáhal roztleskávat zamýšlenou novodobou normalizaci České televize a podílel se na normalizaci Českého rozhlasu skrze výběr a volbu příslušných radních, teď má v Poslanecké sněmovně hlídat nezávislost veřejnoprávních vysílatelů a svobodu slova v České republice. To vše za souhlasu novopečené pětikoalice, která ještě v nedávné době žádala jeho hlavu. Vše na základě „politické dohody“.

Padouch nebo hrdina = jedna rodina

Při jejím sjednávání vládní koaliční špičky zjevně neměly dost odvahy či prozíravosti, aby Andreje Babiše postavily před hotovou věc – podvýbor je váš, ale Berkovec neprojde, protože to by byl výsměch voličům i všem těm ženám a mužům, co ve veřejnoprávních i nezávislých médiích po dlouhá léta hájili jejich svobodu proti vám a vašim spojencům z politického suterénu.

Je to smutné konstatování, ale ze všeho nejvíce „Berkovcův návrat“ připomíná závěrečný dialog z české filmové klasiky – Limonádový Joe aneb Koňská opera:

Otec Kolalok: „Já věděl, že dobro zvítězí.“

Horác Badman alis Hogofogo: „Dojemné. Skoro mám chuť nebýt padouchem.“

Otec Kolalok: „Né tak, synu! Náš obchod potřebuje talenty všeho druhu!“

Limonádový Joe: „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!“.


Článek byl publikován i v tištěném týdeníku Forum.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře