Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ubé, zdroj

Ondřej Neumann: Muž s ricinem… Čeští novináři jako aktéři vysoké zpravodajské hry

Informace od policie či tajných služeb jsou pro novináře vždy vítaným zdrojem. Když je publikují, pouští se ovšem nevyhnutelně na tenký led. Jde často o tipy, které nelze ověřit jinde. Nastupuje otázka důvěry ke zdroji, který informaci dodal. Kriminalista či důstojník tajné služby je však v první řadě vždy policistou či agentem, který s informací přišel za konkrétním redaktorem s konkrétním úmyslem: aby spatřila světlo světa a posloužila. Říká se tomu zpravodajská hra…

Počátkem dubna do Česka přicestoval „muž z Ruska“ s diplomatickým pasem, který měl v kufříku ricin, tedy smrtící jed. Před více než týdnem, v neděli 26. dubna, tuto informaci publikoval reportér Respektu Ondřej Kundra.

„Zdroje Respektu tvrdí, že pasažér cestoval s kufříkem, ve kterém měl mít smrtící jed ricin,“ napsal Kundra. Dále tvrdil, že tajné služby o příletu věděly a muže vyhodnotily jako bezprostřední riziko pro dvojici českých politiků, starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře a primátora Prahy Zdeňka Hřiba.

Podle „zdrojů Respektu“ se mělo jednat o příslušníka tajné služby a do Evropy se prý vydali i další údajní traviči.

Velmi výbušná glosa

Kundra má v oboru dobré jméno, je držitelem ceny Novinářská křepelka (2010) i Ceny Ferdinanda Peroutky (2019). Navíc je autorem ceněné knihy Putinovi agenti. Jak ruští špioni kradou naše tajemství. O Rusku píše dlouhodobě, bezpochyby má své zdroje i v tajných službách.

Je však dobré připomenout, že Respekt publikoval Kundrův materiál na webu v neděli 26. dubna jako „komentář“, o den později vyšel i v tištěném týdeníku, tentokráte s žánrovým označením „glosa“, a to až na desáté stránce ve formě tzv. jedňáku.

Označení článku jakožto „glosy“ či „komentáře“ i jeho umístění na desátou stranu dává tušit, že vedení Respektu i autor (sám zástupce šéfredaktora) zvažovali, jak vlastně mají s informací o „muži s ricinem“ naložit.

Respekt, 27. 4, strana 10. Zdroj: Newton media

Výsledný dojem je, že tu měla zůstat pootevřená zadní vrátka: nešlo o tvrdou zprávu, ale o názorový text, v nichž jsou požadavky na zdrojování a ověřování značně volnější. Ostatně při pozorném a opakovaném čtení je zřejmá opatrnost a pečlivost, s níž k sobě autor „lepí“ celkem pět tvrzení:

1) PŘICESTOVAL muž s diplomatickým pasem, auto ruského velvyslanectví v Praze ho potom ODVEZLO na ambasádu.

2) Zdroje Respektu TVRDÍ, že cestoval s kufříkem, ve kterém MĚL MÍT smrtící jed ricin.

3) Bezpečnostní složky o muži věděly a VYHODNOTILY HO jako bezprostřední riziko pro Koláře a Hřiba.

4) „Cestovatel s jedem“ podle zdrojů Respektu MÁ BÝT příslušník ruské tajné služby.

5) Další jeho kolegové se podle stejného zdroje MĚLI vydat z Ruska do dalších míst v Evropě.

A následuje zlatý hřeb, které není oddělen ani odstavcem: „Ruští agenti dosud v Evropě vraždili převážně nepohodlné příslušníky ruské diaspory, ale pokusili se otrávit i několik Evropanů. Ohrožení pro Koláře může být velké.”

„Zjištění“ z Kundrovy „glosy“ nicméně okamžitě po zveřejnění začalo žít svým mediálním životem, v podstatě jako fakt. Ve zkratce: do Prahy přiletěl agent ruských tajných služeb, který měl za úkol otrávit pražské starosty.

Zmínka o ricinu zafungovala jako spolehlivý tahák pozornosti. Pouhý muž z Ruska s kufříkem, v němž by bylo pouze neurčité „cosi“, by na sebe takový zájem rozhodně nestrhl. Právě tento detail – konkrétní jed – byl klíčem k úspěchu (spolu s faktem, že trojice českých komunálních politiků skutečně má policejní ochranu). Informace se šířila, zdroj musel být maximálně spokojen.

Jasně zde avizuji, že mým cílem není zpochybňování či potvrzování informace publikované Ondřejem Kundrou. Nemám o příběhu žádnou informací nad ty, které již byly publikované. Zajímá mě mediální stránka věci. Od postupu autora, přes redakci Respektu až po následný odraz v ostatních médiích.

Proruská fronta hájí Kreml

Veřejnoprávní a mainstreamová média informaci ocitovala s odkazem na Respekt, případně pozvala autora k „podání vysvětlení“. Ten pochopitelně svým zdrojům věří a za informací si stojí.

To „alternativní“ a proruská média měla jasno. Je to blábol, který má poškodit Rusko Vladimira Putina v očích české veřejnosti. „Do zbraně“ byli povolání osvědčení tuzemští obhájci Kremlu: exvelvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta, expolitik a spoluorganizátor protestů proti průjezdu amerických vojáků Českem Jiří Vyvadil, Milošem Zemanem vyznamenaný politolog Zdeněk Zbořil, svůj expertní názor dodal i exšéf vojenských rozvědčíků Andor Šándor.

Články a názory jako přes kopírák chrlily Parlamentní listy, Sputnik, Skrytapravda.cz, Argumenty a fakta, Prvnízprávy.cz, CZ24.news, Národní noviny, Pravdivě.eu, Aeronet.cz. Ten dokonce spekuluje, že starostu Prahy 6 Koláře v rámci rozsáhlé zpravodajské hry dá odstranit zpravodajská CIA ve spolupráci s BIS…

„Muže s ricinem“, následného razantního dementi Moskvy i nejednoznačných vyjádření českých politiků a úřadů si pochopitelně povšimla i západní média. Ani britská BBC, ani žádný jiný světový titul však v kauze nepřinesly žádný podstatný posun.

To je zajímavé především v souvislosti se zmínkou z Kundrovy glosy, že „cestovatel s jedem“ nebyl sám a že další jeho kolegové se podle informací ze stejného zdroje měli před měsícem a půl vydat z Ruska do různých míst Evropy.

Logicky z toho vychází jen tři možné závěry. 1) Není to pravda. 2) Tamní tajné služby „cestovatele s jedem“ nezachytily. 3) Zachytily, ale nepodělily se o to s novináři, tj. nerozehrály žádnou „zpravodajskou hru“.

Hra na tenkém ledě

Dosud nejzajímavější reflexi kauzy „Muž s ricinem“ přináší Matouš Hrdina v komentáři Šíření konspiračních teorií nemá s investigativním novinářstvím nic společného publikovaném v internetovém Deníku Referendum.

Velmi správně si všímá, že Ondřej Kundra ve své glose „neříká ovšem napřímo, že by ruský agent měl politiky vraždit. Celý text tak nabírá formát konspirační teorie – naznačí pár věcí, které si čtenář sám spojí do té nejvíc dramatické a strhující varianty, a má pak pocit, že to vlastně odhalil sám. Jenže neodhalil nic. Odhalovat měl hlavně Kundra, a zatím toho moc neodkryl, či se tím alespoň nepochlubil.“

Informace od policie či tajných služeb jsou pro novináře lákavé, mají ale svá specifika: především v tom, že v některých případech je nelze ověřit jinde.

Jak jsem zmínil v úvodu, vždy je nutné mít na paměti, že kriminalista či důstojník tajné služby je věrný především své profesi a práce s novináři je, či může být, součást zpravodajské hry.

Ta byla publikováním Kundrovy glosy zjevně rozehrána. A Ondřej Kundra i redakce týdeníku Respekt jsou v této oblasti dost zkušení na to, aby věděli, která bije. Rozhodli se ale „jít do toho“.

Zjevně s motivem pomoci dobré věci. Výsledkem je ale to, že Respekt místo toho, aby závažnou věc odhalil a popisoval, začal události záměrně ovlivňovat. Mám za to, že pro českou novinařinu to není dobrá zpráva.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

25 komentářů

 1. Ricin napsal:

  No konečně místo „blábolů“ a konspiračních teorií racionální úvaha o tom, co se to vlastně u nás děje. Snad zvítězí zdravý selský rozum.

  • Legrační nýmandi z BIS napsal:

   Prostě se nedivím, že si tak moc lidí dělá srandu z BIS, z jejího primitivně atavistického amatérství. Muž s ricinem…! Naše tajná služba je na úrovni tajné služby Pobřeží slonoviny či Vanuatu. A to jí možná ještě fandím.

 2. martin napsal:

  rusaci to bohuzel dopracovali tak daleko, ze se jim neda verit ani nos mezi ocima.
  kauzy jako litvinenko, skripal, ale i vrazda cepinem, destnikem a mnohe dalsi varuji.
  rusaci jim nepohodlne lidi odstranuji

  • Legrační nýmandi z BIS napsal:

   Zato USákům se dá věřit úplně ve všem. Nezapomenu, jak celý svět obelhali ohledně iráckých zbraní hromadného ničení, z nichž se nakonec nenašla ani plechovka.

 3. petrph napsal:

  Pravda, když už se nad tím člověk zamyslí, tak zjistí že naše tajné služby žádného muže s ricinem ani zachytit nemohly, protože jak psáno, měl diplomatický pas. A tito lidé se na letištích nešacují. To samo o sobě by byl závažný mezinárodní incident,.
  Tudíž, z to se dá odvodit, že rovněž naše tajné služby nemají jistého nic, pouze odněkud dostaly tuto neprokazatelnou informaci
  Ale pak už to ráz na ráz a situace všech dalších aktérů (v médiích, na sociálních sítích, v politice,..atd) se dala, na základě předešlých zkušeností poměrně přesně odhadnout – než aby se šlo vymlouvat na „motiv pomoci dobré věci.“
  Mimochodem, i s tím dovětkem, že se nedá očekávat, ani žádné ukončení – ani důkaz, ale ani blamáž,..tato aféra bude (jako řada dalších) řadu let obíhat mediálním prostorem jako poměrně dramatický argument, kdykoliv se bude hodit…

 4. Petr Kaminsky napsal:

  1) Pokud 3 starostove dostali ochranu, asi na tom neco bude, ne? 2) Pokud bylo soucasti zpravodajske hry „zastavit muze s ricinem“, podarilo se to, ze bude na soucasne deni vice videt. To je dobre, ne? 3) Porad nejak nevidim to „zamerne ovlivnovani udalosti“. Nekdy je proste nutne jit „do toho“ z duvodu verejneho zajmu. Zazila to napr. Slonkova po reportazi z Babisem jr. Mimochodem reakce HP tehdy byla – novinarske hyeny. 4) Podle hystericke reakce vsech kanalu spojenych s Ruskem by se dalo rict, ze to byla trefa do cerneho. Ale to je spekulace. Reakce ruske strany mohla byt klidna – je to nepotvrzena spekulace. Misto toho RIA/RT hned mluvi o lhani a starostum vyhrozuji unosem a soudem v Rusku.

  • Petr C. napsal:

   Ondřej Kundra by si měl přečíst alespoň pár knížek o práci tajných služeb, nebo si s někým kdo v tom dělal promluvit, aby se uvedl trochu do obrazu, než půjde ven s něčím takovým. Doporučuju např. Peter Wright Lovec špionů o práci MI5. Nebo Akvárium od Viktora Suvorova o práci GRU.
   Jak uvádí výše kolega petrph, zavazadla lidí s diplomatickým pasem nepodléhají žádným kontrolám, o jejich obsahu je tedy možné pouze spekulovat bez reálného podkladu. O účelu cesty jejich majitele také.
   Aby to mělo reálný podklad, to by musel někdo ze zainteresovaných něco
   prokecnout. Ale kdo?
   Zadavatele úkolu v hlubinách centrály v Moskvě naše BIS asi napíchnutého nemá. Vlastní vykonavatel úkolu se vynořil taky odněkud z hlubin, člověka, který už tu byl a měl s lidmi u nás nějaké kontakty by sem na takový úkol neposlali už z principu.
   Takovéto úkoly se nesvěřují opilým mužikům, ale lidem, kteří umí mlčet a zapojuje se do nich na místě co nejmenší počet lidí. To by musela mít BIS napíchnutého šéfa diplomatické rezidentury, nebo jeho kancelář, případně nějakou tajnou plánovací místnost.
   Pokud by to tak bylo, v žádném případě by nenechali takovouto informaci uniknout z BIS ven, protože trasa takovéto informace se dá přesně zmapovat, kdo ji kdy komu předal a v jaké místnosti to bylo. Následovala by velmi podrobná prohlídka všech místností a předmětů v nich a hledání štěnic a podobných zařízení a prověrka všech osob, přes které to šlo. Pokud by se nenašel konkrétní kanál úniku, došlo by k preventivní výměně všech zainteresovaných osob a jejich odsunu na méně exponovaná místa.
   Kdyby by BIS nějaký takový kanál měla, tak by nezahodila tak skvělý zdroj tajných informací kvůli takové s odpuštěním ptákovině.

   Takže je to celé asi vycucané z palce při pohledu z okna do dáli.

 5. skeptik napsal:

  Je jistě možné, že Ondřej Kundra z Respektu je účastníkem nějaké zpravodajské hry. Je však pravdou, že Rusové mají ve zbavování se nepohodlných osob bohaté zkušenosti. Odhalené případy z poslední doby u Alexandra Litviněnka a Sergeje Skripala jsou pouze špičkou ledovce. V mnoha jiných případech existuje na práci Rusů silné podezření. O některých případech se zmiňují ve své knize Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv i její autoři Vasilij Mitrochin a Christopher Andrew. Pokud je informace Respektu pravdivá, nebylo by na této informaci nic převratně nového. FSB, SVR nebo GRU by pouze navázaly na své bohaté tradice jak z minulosti založené NKVD a KGB, tak i na své tradice ze současnosti. V polštině vyšla před časem také kniha Truciciele z KGB – Likwidacja wrogów Kremla od Lenina do Litwinienki, (Traviči z KGB – likvidace nepřátel Kremlu od Lenina po Litviněnka) kterou napsal Borys Włodarski. Škoda, že nebyla dosud přeložena do češtiny. Zasloužila by si to. Muselo by se ovšem najít takové nakladatelství, které by prokázalo alespoň tolik odvahy, jakou prokázalo Wydawnictwo RM ve Varšavě v roce 2015.

 6. A jiní čeští novináři zase vidí na poušti trávu růst... napsal:

  Autor tohoto článku pranýřuje O.Kundru za podsouvání domněnek čtenářům, ale sám vyvozuje paušalizující závěry. Respekt čtu celkem pravidelně , ne se všemi názory se ztotožňuji, ale celkově oceňuji objektivitu a odstup. Nepodsouval bych Kundrovi nebo týmu Respektu nějaký záměr ovlivnit stav věcí. V uvedeném článku či glose jsou uvedeny veřejně známé věci, totiž nelibost představitelů Ruské federace se současným stavem věcí v Česku a jejich adresné výhrůžky, vč. známých případů, jak se ruský režim umí „vypořádat“ se svými kritiky i mimo své hranice. Nepředpokládám ani, že by české bezpečnostní složky čerpaly ze zdrojů týdeníku, takže tam zřejmě nějaký reálný základ ohrožení politiků a také pro tvrzení autora Respektu bude. Závěrem glosy je spíše úvaha či podnět k redukci ruského přebujelého diplomatického sboru v Praze, což pokud vím není úvaha nijak překvapující a nová, vycházející ze známých důvodů, které ve svých zprávách uvedly již několikrát i tajné služby.
  Jen název glosy byl zvolen trochu nešťastně, ostatně stejně zavádějící je i název zde uveřejněné úvahy. Proč by zpravodajská služba měla zájem na takovéto interpretace její informace, je celkem dost nejasné.

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ano, Kundrův článek je velmi špatnou zprávou pro českou novinařinu. Souhlasím pane Neumane. Ovšem hlavně je to špatná zpráva pro občany ČR a proč? Na to ať si každý zkusí přijít sám.

  • skeptik napsal:

   Kundrův článek v respektu je špatnou zprávou pane Oskare (hanáku z Hané). Je špatnou zprávou především pro vás, pro petrph, pro nováčka, pro ČERTA a další.

 8. Travis napsal:

  Spíš bych to považoval za zastrašováním a hru Kremlu. Tajné služby a novinář Respektu udělali jen to co považovali morálně za správné, aby zachránili život Kolářovi a Hřibovi. I když šance, že by se vražda uskutečnila by byla mizivá, přece jen jde o život, který stojí za to ochránit za cenu zhoršení pověsti. Podle mě neměli moc na výběr. Kreml je v konání zla šachový velmistr, bohužel.

 9. Pavel Liška napsal:

  Kdepak jsou všichni investigativní novináři? Kubík, Slonková, Kroupa, Kmenta, Klíma…. Pokud vím, tak počet letů do ČR není v současné době nijak velký. Neměl by být problém dohledat podezřelé letadlo, kterým ten údajný zabiják dorazil. Monitoringem reportéra Kundry zase odhalíme jeho kontakty a možné zdroje informací. Taky by jej mohla vyslechnout rozvědka. Měl by spolupracovat. Obzvláště, když podle něj jde těm politikům o život. Nebo je chce mít na svědomí? Moc to pak nechápu. Jestli spolupracovat nechce, tak asi jen dělal vlny. A na to jsou taky tuším paragrafy. A co ta BIS? Ta přece dává svodku prezidentovi, premiérovi a já nevím komu ještě. Tam nic nebylo? I když jej vyhodnotili jako bezpečnostní riziko? Celé to někde něčím smrdí….

  • petrph napsal:

   Pravda. už když si to člověk pořádně přečte „..Počátkem dubna do Česka přicestoval, „. až k  “ 26. dubna publikoval Respekt“, tak si uvědomí, že se tak stalo až po měsíci. Pokud by zde chtěl dotyčný zlosyn provést své dílo, už by bylo dávno dokonáno. Což si asi neuvědomují ani ti naši politici, kteří teprve teď (na základě toho článku) adresují Rusku výhrůžné nóty, že pokud snad /až nyní/ těmto politikům ublíží, tak uvidí….
   Nebo-li pokud se píše že ze strany Respektu mělo jít o „..“snahu pomoci dobré věci“, tak by to chtělo popřemýšlet, v jakém smyslu…

   • skeptik napsal:

    Článek nepopisuje žádné soudní jednání, popisuje dění, se kterým má co do činění BIS. Tak že vaše spekulace jsou naprosto a zcela k ničemu. Článek se vám prostě nelíbí a já se tomu vůbec nedivím. Byl bych velmi udiven, kdyby se právě vám líbil.

    • petrph napsal:

     Víte , já spíše žasnu co Vám se na tom nelíbí. Samozřejmě že (pokud je ta informace pravdivá), měl to být soudní případ a BIS měla informovat policii aby proti dotyčnému agentovi s ricinem ihned zasáhla. Protože doufám že chápete tu absurditu, kdyby nedej bože se ta akce proběhla, dva naši političtí činitelé mrtví, načež pak by BIS prohlásila „my jsme o tom byli informováni předem, ale tajili jsme to i před policií, fu fuj Rusové“….:))))

     • Pavel Liška napsal:

      Mimochodem, dnes, 10. května, článek na seznam. cz. Janek Kroupa si to tu asi přečetl a zvedl hozenou rukavici….

 10. Nemec napsal:

  Každému musí být jasné, že panu Kudrovi nejde o nějaké ruské špiony. Podle mne pan novinář vypustil kachnu aby nám ukázal v jaké žijeme společnosti, kdy v české republice jako příslušníka spolku Nato se to ruskými přívrženci jen hemží a česká republika je velmi nedůvěry hodný člen Nata. Trefené husy se ozvaly a mlčící většina mlčí jak je u českého národa zvykem. Co na to třeba Jágr a další hvězdy na televizní obrazovce.

 11. Dušan napsal:

  Stejné potencionální riziko si zaslouží stejné PR.
  Mělo by se o Putinovem režimu stejně psát a mluvit, jako o Syrských uprchlících!
  Proč nejvyšší státní představitelé teď mlčí?

 12. Leoš napsal:

  Pochybuji, že by měla tajná služba v úmyslu prvoplánovitě vyvolat diplomatickou roztržku s Ruskem. Proto se spíš přikláním k názoru novinářské kachny, kde snad nikoho nepřekvapí, že nejvíc se toho chytla TOP09. Je to voda na jejich jedovatej mlýn. Jakou roli hraje v téhle novinářské žumpě DenikN je kapitola sama pro sebe.

  Co se týče samotného Kundry, je úplně jedno kolik má cen. Dávají si je navzájem. Ta stejná tajná služba před pár lety Kundru označila za lháře.

  https://www.bis.cz/aktuality/spekulace-polopravdy-a-vymysly-tydeniku-respekt-7ba99bb4.html?fbclid=IwAR0u2uthdwlP4cKs2bu6R6-EkW2ms65oNjEnwBJNgiU5TyLaxNUCXFYWYi4

  • skeptik napsal:

   Nebudu spekulovat o tom, zda je nebo není pan Kundra lhář, protože i kdyby pravdu měl, BIS to nikdy nepřizná a přiznat nemůže.

   • Pavel Liška napsal:

    Veřejně asi ne. To asi není možné. Ale někomu výsledky své činnosti předkládá a ze své činnosti se někomu zodpovídá. Jinak by byla utržená ze řetězu. Takže, buď někdo ví, že to je pravda, a mlčí nebo zatlouká ( A to je dost obtížné, když stejnou zprávu dostává více lidí. Takže by se museli spolčit a zatloukat všichni, včetně branně bezpečnostního výboru PS…. ) . Anebo je zpráva BIS vágní ve stylu : „Někdo z Ruska doletěl…., s kufříkem, hmmm… možná v něm něco má, mi někdo povídal, tak pozor … „. Kdyby BIS žádnou přítomnost potenciálně nebezpečného špióna vůbec nenaznačovala, pak zase platí scénář č. 1 . Tudíž, něco je někde špatně…. Možná jsou to něčí politicko-zpravodajské hry. A to je taky sakra špatně. Těžká pozice BIS. Nevím, jak by se měla zachovat , očistit se, že nejsou „čučkaři“ a přitom neporušit zákony a bezpečí dotčených osob. Ona se prostě podobným nařčením bohužel nemůže moc bránit .

    • petrph napsal:

     Tím se ale dostáváme na začátek kruhu. Protože – jediný fakticky možný způsob, jak by BIS mohla na 100 procent zarušit, že „přijel muž s kufříkem ve kterém měl ricin“, by byl, kdyby se mu do toho kufříku podívala. Což je ale téměř nemožné, pokud měl diplomatický pas. Byl by z toho diplomatický incident, o kterém by se psalo hned -a ne až pokoutně za měsíc.
     Tudíž spíše se dá předpokládat, že BIS pouze odněkud dostala zprávu, že ten člověk s kufříkem s ricinem přiletěl, ale sama jí nemůže potvrdit, ani vyvrátit.

     Ale její pozice zase tak těžká nebyla, antož s podobnými informacemi pracuje poměrně běžně, tedy interně. Ovšem jestli takovou informaci někdo z nich předal novinářům, tak za to si halt zodpovídat bude..

 13. Admirál napsal:

  Zákeřný Putin poslal na nebohého obrazoborce Koláře přes hranice strašného ruského medvěda Stěvu, Zahlédli ho už v Beskydech…

  To už je pro propagandu daleko lepe uchopitelné, než ten ricin.

  Sežrán ruským medvědem… To už má grády. To je ještě lepší než ten binární masovrah Novičok. To budou titulky.

 14. Bulvár napsal:

  V Blesku, Aha nebo v Parlamentních listech?

Přidávání komentářů není povoleno