Ondřej Neumann: Legenda o fašizaci pražské kavárny

Napsal/a Ondřej Neumann 3. června 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Konstruovat z napadení Ladislava Jakla legendu o „fašizaci“, tedy o spiknutí politiků, nastrčených organizátorů protivládních protestů, zfanatizovaných demonstrantů a velkých médií v čele s Českou televizí, je ukázkou mistrovské kejkle z dílny profesionálních dezinformátorů.

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a neúspěšný kandidát za Okamurovu SPD do Senátu Ladislav Jakl tvrdí, že byl v sobotu 25. května v podvečer napaden v pražském metru. „Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty seš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl,“ popsal Jakl pro Echo24.cz o dva dny později incident a doplnil, že se domnívá, že útok měli uskutečnit dva lidé.

O útoku Jakl do té doby, než promluvil pro Echo24.cz, neřekl ani médiím, ani policii (ta mezitím událost začala řešit na základě oznámení ošetřujícího lékaře), ani se o něm nezmínil na svých sociálních sítích.

Echo24.cz na svém facebookovém profilu svůj článek propagovalo v pondělí po šesté hodině odpolední. Z toho se dá snadno dovodit, že ji publikovalo krátce před tím.

 

 

Exprezidentova neziskovka v akci

Institut Václava Klause vydal v úterý dopoledne prohlášení odsuzující Jaklovo napadení. V něm mimo jiné stojí: „Pozoruhodné je, že česká média – s výjimkou serverů Echo24 a Parlamentní listy – o této brutální události mlčí, ačkoliv například v porovnání s napadením poslance Feriho (jehož incident plnil česká média po dlouhý čas) je zjevné, že v případě Ladislava Jakla šlo o daleko agresivnější útok.“

Mluvčí Institutu Petr Macinka v pátek na dotaz HlídacíPes.org neupřesnil, v kolik hodin přesně bylo prohlášení vydáno.

Faktem je, že během úterního rána a dopoledne informaci o napadení publikovala většina klíčových médií v zemi. Kupříkladu šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery již v 8:50 publikoval na webu Respekt.cz komentář odsuzující útok.

Věc zaznamenala i ČTK, která i citovala z prohlášení Klausova institutu. V půl desáté v úterý ráno na twitteru útok na Jakla odsoudil i Institutem zmiňovaný Dominik Feri. Miroslav Kalousek tak učinil o cca dvě hodiny dříve.

Ne, nemíním vypočítávat minuty či vteřiny, kdy které médium či politik zareagoval. Zajímá mě legenda, kterou okolo incidentu vytvořili rukou nedílnou Václav Klaus mladší i starší, Jiří Ovčáček, Parlamentní listy a Okamura a spol.

Za všechny cituji tweet mluvčího prezidenta: „Mediální mainstream dlouhodobě ignoruje a bagatelizuje útoky slovní i fyzické na konzervativněji smýšlející. Souvisí to s jednoznačným příklonem velké části novinářů k ‚liberální levici‘. Tento politický směr výrazně inklinuje k totalitním praktikám.“

Jak Klaus volá, tak se Ovčáček ozývá

Oba Klausové pak neváhali dát útok na Jakla do souvislosti s demonstracemi proti vládě Andreje Babiše.

„Viníme ty, kteří po léta nerespektují výsledky demokratických voleb a politickou moc chtějí získat mimo demokratické volby prostřednictvím rozvášněných davů na náměstích a spřátelených médií. V takové atmosféře je už pouze malý krůček k tomu, aby si leckdo vyložil tento stav jako normu, ve které je dovoleno naprosto všechno – včetně hrubých fyzických útoků a pokusů likvidovat lidi s odlišným názorem. O tom, kam taková doba vedla a v co vyústila, nás dostatečně trpce poučila historie 30. let minulého století v Německu,“ lze se dočíst v prohlášení Institutu VK.

Přisadil si i již zmiňovaný Ovčáček: „Jsme svědky stupňující se agresivity tzv. liberálů. Fašizace má podobný průběh jako ve 30. letech 20. století. Po slovních útocích na sociálních sítích a náměstích nastupují útoky fyzické. Jde o reálné ohrožení svobody a demokracie v naší zemi“.

 

Není pravda, že mediální mainstream o Jaklově svědectví úmyslně mlčel. Především o incidentu mlčel více než den a půl samotný Jakl. „Velká média“ jsou maximálně vinna tím, že informaci publikovanou na webu Echo24.cz buď podcenila, nebo si jí editoři všimli pozdě. Pak jí všechna dala odpovídající prostor. Toť vše.

Takže ještě jednou: konstruovat z toho legendu o „fašizaci“, tedy o spiknutí politiků, nastrčených organizátorů protivládních protestů, zfanatizovaných demonstrantů a velkých médií v čele s Českou televizí, je ukázkou mistrovské kejkle z dílny profesionálních dezinformátorů.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)