Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
CC0 Public domain,

Ondřej Neumann: Legenda o fašizaci pražské kavárny

IN MEDIAS RES. Konstruovat z napadení Ladislava Jakla legendu o „fašizaci“, tedy o spiknutí politiků, nastrčených organizátorů protivládních protestů, zfanatizovaných demonstrantů a velkých médií v čele s Českou televizí, je ukázkou mistrovské kejkle z dílny profesionálních dezinformátorů.

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a neúspěšný kandidát za Okamurovu SPD do Senátu Ladislav Jakl tvrdí, že byl v sobotu 25. května v podvečer napaden v pražském metru. „Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty seš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl,“ popsal Jakl pro Echo24.cz o dva dny později incident a doplnil, že se domnívá, že útok měli uskutečnit dva lidé.

O útoku Jakl do té doby, než promluvil pro Echo24.cz, neřekl ani médiím, ani policii (ta mezitím událost začala řešit na základě oznámení ošetřujícího lékaře), ani se o něm nezmínil na svých sociálních sítích.

Echo24.cz na svém facebookovém profilu svůj článek propagovalo v pondělí po šesté hodině odpolední. Z toho se dá snadno dovodit, že ji publikovalo krátce před tím.

 

 

Exprezidentova neziskovka v akci

Institut Václava Klause vydal v úterý dopoledne prohlášení odsuzující Jaklovo napadení. V něm mimo jiné stojí: „Pozoruhodné je, že česká média – s výjimkou serverů Echo24 a Parlamentní listy – o této brutální události mlčí, ačkoliv například v porovnání s napadením poslance Feriho (jehož incident plnil česká média po dlouhý čas) je zjevné, že v případě Ladislava Jakla šlo o daleko agresivnější útok.“

Mluvčí Institutu Petr Macinka v pátek na dotaz HlídacíPes.org neupřesnil, v kolik hodin přesně bylo prohlášení vydáno.

Faktem je, že během úterního rána a dopoledne informaci o napadení publikovala většina klíčových médií v zemi. Kupříkladu šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery již v 8:50 publikoval na webu Respekt.cz komentář odsuzující útok.

Věc zaznamenala i ČTK, která i citovala z prohlášení Klausova institutu. V půl desáté v úterý ráno na twitteru útok na Jakla odsoudil i Institutem zmiňovaný Dominik Feri. Miroslav Kalousek tak učinil o cca dvě hodiny dříve.

Ne, nemíním vypočítávat minuty či vteřiny, kdy které médium či politik zareagoval. Zajímá mě legenda, kterou okolo incidentu vytvořili rukou nedílnou Václav Klaus mladší i starší, Jiří Ovčáček, Parlamentní listy a Okamura a spol.

Za všechny cituji tweet mluvčího prezidenta: „Mediální mainstream dlouhodobě ignoruje a bagatelizuje útoky slovní i fyzické na konzervativněji smýšlející. Souvisí to s jednoznačným příklonem velké části novinářů k ‚liberální levici‘. Tento politický směr výrazně inklinuje k totalitním praktikám.“

Jak Klaus volá, tak se Ovčáček ozývá

Oba Klausové pak neváhali dát útok na Jakla do souvislosti s demonstracemi proti vládě Andreje Babiše.

„Viníme ty, kteří po léta nerespektují výsledky demokratických voleb a politickou moc chtějí získat mimo demokratické volby prostřednictvím rozvášněných davů na náměstích a spřátelených médií. V takové atmosféře je už pouze malý krůček k tomu, aby si leckdo vyložil tento stav jako normu, ve které je dovoleno naprosto všechno – včetně hrubých fyzických útoků a pokusů likvidovat lidi s odlišným názorem. O tom, kam taková doba vedla a v co vyústila, nás dostatečně trpce poučila historie 30. let minulého století v Německu,“ lze se dočíst v prohlášení Institutu VK.

Přisadil si i již zmiňovaný Ovčáček: „Jsme svědky stupňující se agresivity tzv. liberálů. Fašizace má podobný průběh jako ve 30. letech 20. století. Po slovních útocích na sociálních sítích a náměstích nastupují útoky fyzické. Jde o reálné ohrožení svobody a demokracie v naší zemi“.

 

Není pravda, že mediální mainstream o Jaklově svědectví úmyslně mlčel. Především o incidentu mlčel více než den a půl samotný Jakl. „Velká média“ jsou maximálně vinna tím, že informaci publikovanou na webu Echo24.cz buď podcenila, nebo si jí editoři všimli pozdě. Pak jí všechna dala odpovídající prostor. Toť vše.

Takže ještě jednou: konstruovat z toho legendu o „fašizaci“, tedy o spiknutí politiků, nastrčených organizátorů protivládních protestů, zfanatizovaných demonstrantů a velkých médií v čele s Českou televizí, je ukázkou mistrovské kejkle z dílny profesionálních dezinformátorů.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. petrph napsal:

  A jo, chvilku mi to trvalo, než jsem pochopil, že se v článku píše teprve o prvním napadení pana Jakla. Ale že byl během týdne potom napaden ještě podruhé, to už se tu radši nepíše, a chtělo by to trochu hlubší analýzu situace, než ztrhání pár vytržených citátu z jiných médií. Tady už jde skutečně o víc.

  Třeba proto, že jedna věc je fašizace (a ono by to chtělo provést srovnání s těmi 30.lety po celé Evropě, aby se dalo objasnit kdo a za koho kope. Ale věc druhá je označení „spiknutí“, což má v době dnešního asymetrálního politického korektivismu zcela jiný význam než dříve..

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Pane Neumane,
  z Vašeho článku vyplývá jediné, co si to ten Jakl vymýšlí, když o tom, že byl napaden nenapsal hned na sociálních sítích. Je také těžko pochopitelné, proč v dalším kladete Jaklovi jako by za vinu, že policii napadení nahlásil až ošetřující lékař. Jestli pak nám vysvětlíte, co jste tím chtěl naznačit, poradím Vám – Jakl nejspíš v opilosti spadl z hrušky a vymluvil se na dvě individua zmanipulovaná tiskem, nejlépe Aeronetem, k nenávisti vůči SPD.
  Samozřejmě, že HP.org se nikdy o SPD a Okamurovi ani v nejmenším nezmínil, natož aby o nich psal něco, co by mohlo vzbudit u někoho proti SPD a Okamurovi nenávist, která by mohla vést až k fyzickému napadení „lídra“ Jakla (nečlena) dvěma zmanipulovanými neznámými muži.
  Poznámka: celá další část článku (od „Echo24.cz na svém facebookovém profilu svůj článek propagovalo v pondělí po šesté hodině odpolední.“), je už to čemu se říkávalo kdysi dávno „omáčka“ a později „blablabla“.

  Přeji mnoho úspěchů v dalším mlžení.

  Oskar.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Mohu doporučit jediné – pozornější četbu. Ladislava Jakla za nic nekritizuji, ani mu nic nevyčítám. Byla to jeho volba. Snažím se dát dohromady fakta. A ukázat, že vyřčená tvrzení IVK, mluvčího prezidenta Ovčáčka a dalších incident (o kterém dosud nevíme nic kromě popisu LJ) účelové posouvají zcela jinam.

   • pepa napsal:

    a to je přesně ono ty ty tvrdíš a vyčítáš, že to ovčáček , účelově posouvá někam jinam, ty to, ale svým článkem učelové posouváš
    taky někam jinam, přesně tam, kam kdo chce a to ti chtěl oskar zdělit

    • Ondřej Neumann napsal:

     Snažím se pracovat s fakty. VK + Vk jr. + Ovčáček hrají na city. Benefitem je pro ně politická moc. Jaký prospěch mám já? Prosím, zkuste přemýšlet!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Doufám, že máte pravdu a že jsem nepochopil čtené. jsem z té generace, co celý život byla nucena číst mezi řádky, aby se dověděla aspoň část pravdy,když už ne celou. Doufám, že máte pravdu Vy, protože kdyby ne, byli bychom možná v situaci, v jaké bylo Německo v době kdy jsem se narodil, počátkem 30. let minulého století, v době Horsta Wessela, Adolfa Hitlera a podobných,
    a ty konce … Není o co stát.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Oprava: Doufám, že máte pravdu a že jsem nepochopil čtené. Jsem z té generace, co celý život byla nucena číst mezi řádky, aby se dověděla aspoň část pravdy, když celá byla mimo dosah. Doufám, že máte pravdu Vy, protože kdyby ne, byli bychom možná v situaci, v jaké bylo Německo v době kdy jsem se narodil, počátkem 30. let minulého století, v době Horsta Wessela, Adolfa Hitlera a podobných, čekaly by nás nejspíš podobné konce. Není o co stát.

    Omlouvám se za nepozornost a zbrklost.

 3. Honza napsal:

  A kdo tedy platí technické zabezpeční demostrací? Repro soustavy, typizované transparenty atd. To fakt není zadarmo. Pokud by to bylo zadarmo, pak mi, prosím, dejte sojení, také bych tuto službu využil.
  A dle mého názoru dezinformace vyrábí všechny strany.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Podívejte se na transparentní účet „Chvilek“… Odpověď naleznete.

  • Václav Kovářík napsal:

   Honzíku, vy jste fakt hlupáček. Opravdu tady chcete na jednu misku vah dávat tu hrůzu – komunistu, lháře, hulváta a zrádce českých zájmů na Hradě, komunistu, agenta StB, dotačního podvodníka a zločince, lháře a křivopřísežníka (na děti) ve Strakovce, komunistu a dotačního podvodníka na MZe, příslušníka PPSNB na MO, hlupaňu a morální invalidku na MSp, zcela deformovaný morální profil a zoufalé vzdělání většiny voličů a na druhou misku vah váš problém s tím, kdo ozvučil Václavák? Něco vám řeknu – je mi to jedno. A víte proč? Protože někdo – a je zcela jedno kdo – prostě dal peníze na to, aby ty výše jmenované hrůzy přestaly devastovat charakter tohoto národa a dělat nám ve světě ostudu.

 4. Riki napsal:

  Tak souhlasím,
  ale potom je potřeba k těmto fašizujícím a k násilí vybízejím elementům přiřadit i našeho prezidenta, za touhu o likvidaci novinářů.
  Násilí odsuzuji, ať ho propaguje, či vykovává kdokoliv.

  • petrph napsal:

   Bohužel, tím se dostáváme k poměrně složitému tématu, co je fašistický výrok, skutečně vybízející k násilí,
   a co nějaký sice pejorativní, hanlivý výrok, který ale k žádnému reálnému násilí nevybízí. V tom je bohatost jazyka, že toto slovně-nikoliv významově splývá. Stačí když někomu řeknu „za tohle bys zasloužil pár facek“ – a přitom žádné násilí nemám v plánu, že?
   Jenže, toto by mělo být zásadní znalostí těch elit národa, včetně novinářů (pokud se k nim hlásí), aby toto rozlišit dokázaly a dokázaly říct v médiích lidem “ pan, prezident (resp. jiný politik) nás sice nemá rád**, ale postřílet nás nechce, a nikoho z vás k tomu nevybízí. Takže, keep cool, jak se kdysi říkávalo v Americe.“

   No a pokud to buď nerozeznají, nebo říct nechtějí a píší právý opak tak sami přispívají
   k destabilizaci společnosti a otevírají cestu možného nástupu fašismu. Už třeba s jinými politiky, kteří přijdou po Zemanovi a Babišovi

   **Už několikrát jsem tu vysvětloval že na tom, že politik nemá rád novináře není nic špatného, i to je jeden ze zásadních a nutných principů demokracie. A že pokud to řekne nahlas,je to od něj, spíše projev upřímnosti..Což je ale v politice vlastnost poměrně vzácná…

 5. Pepa Šustr napsal:

  Další dezinformační článek.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Vám nic neunikne 🙂

   • pepa napsal:

    ale je to tak, jak napsal šustr, každý si dané kutečnosti vykreslí tak, aby vyhovovali jemu-tobě, jimý novinář, pisatel o tomto, je schopen napsat článek diametrálně odlišný, a oba dva budete tvrdit, že máte pravdu

    • Ondřej Neumann napsal:

     No, já se tedy snažil nakupit alespoň pár fakt…

  • Václav Kovářík napsal:

   V čem – co je na tom nepravdivého?

 6. Ing.Roman Mysík napsal:

  Přání otcem myšlenky, že?! V Německu již dlouho pouliční bojůvky Antify (což je dobrý fór, protože to jsou čistí náckové, akorát tak blbí, že to o sobě neví) fyzicky napadají propagátory jiných než neomarxistických liberálních stran. Takže zase taková pohoda to určitě není. A popřít nepoměr mezi hurónským řevem všech „správných“ médií v případě Feriho a tichým zaševelením v případě Jakla je velmi, ale opravdu velmi obtížné. Vím, že je obtížné si přiznat, že Vaše ideové výpady inspirují některé intelektuálně slabší jedince k fyzické agresi vůči ideovým protivníkům, ale tak jste to nastavili Vy. Nyní je otázkou času, kdy rupnou nervy někomu z druhé strany barikády a roztočí se kolotoč násilí.

 7. Michal Šteindler napsal:

  Normálně bych článek sdílel na FB, ale nechci, aby mě ti kreténi zabanovali kvůli tomu hakenkajcu na ilustračním obrázku. Možná by k tomuhle reálnému problému mohl váš grafik přihlížet.

 8. Kaja napsal:

  HP = komunistické Rudé Právo před 89′. Ondřej Neumann = fanaticka bolševická presstituka.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Toto je tak roztomile upřimné svědectví a o stoupencích v článku jmenovaných pánů, že porušuji pravidla a komentář publikuji 🙂

 9. Pavel Liška napsal:

  Všechno v článku je pravda. Přesto z něj kouká zaujatost jako sláma z bot. Událost s Ferim visela třeba na Novinkách na Seznamu dlouhé hodiny na čelním místě. O reportáži a komentech v ČT ani nemluvě. O Jaklovi snad ( tady si nejsem zcela jistý) jen okrajová zmínka, jestli vůbec. Ten nepoměr by neviděl jen slepý. Na druhou stranu, uznávám, že útok na Feriho se zdál vážnější, protože se spekulovalo o napadení nožem. To je v rámci objektivity nutno vzít v potaz.

Přidávání komentářů není povoleno