Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Radní ČT Hana Lipovská. Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
MIchal Růžička / MAFRA / Profimedia,

Ondřej Neumann: Kočka Hanka jako zmar tuzemské novinařiny

IN MEDIAS RES. Bída a úmor tuzemské mediální scény bohužel nezadržitelně postupují. Nové dno vždy překoná další. Poslední příklad v sobě zahrnuje mnohé neblahé trendy i otřesné, pravděpodobně nevykořenitelné, stereotypy. Týká se jedné radní České televize a jednoho facebookového postu.

Poznáváte ji… Kočka Hanka!, napsala 30. června na svůj facebookový profil napůl politička a napůl mediální aktivistka Jana Bobošíková. Mini textík doprovodila fotografií členky Rady České televize Hany Lipovské. Po návnadě okamžitě skočila část zpravodajských webů – bulvárních, ale i seriózních. Ale o tom až později.

Sestry ve zbrani

Vztah Bobošíkové a Lipovské je velmi blízký. Založily spolu Institut svobody a demokracie a sdílí ostře kritický pohled na současný management a směřování České televize. Na generálního ředitele veřejnoprávní televize Petra Dvořáka si stěžovaly již na mnoha místech: Andreji Babišovi, bezpečnostní radě státu, bezpečnostním výborům obou parlamentních komor.

Europoslancům, Evropské komisi  a prý i Evropské vysílací unii (EBU) zas napsaly kvůli údajnému ohrožení nezávislosti České televize ze strany opozičního Senátu (sic!). Díky jejich dlouhodobé aktivitě se dočkaly i přijetí u Miloše Zemana, který k odvolání Petra Dvořáka z čela ČT opakovaně a veřejně vyzývá.

Ano, pracovní vztah Bobošíková – Lipovská je blízký. Dokonce tak, že je i důvodem pro okamžité odvolání Lipovské z rady ČT. Kvůli střetu zájmů. Následující řádky jsem ostatně napsal právě po lednovém setkání na Pražském hradě:

Členka Rady České televize Hana Lipovská v rozporu se zákonem o ČT, na jehož dodržování má ve veřejném zájmu dohlížet, působí „ve prospěch jiných skupinových zájmů“. Konkrétně ve prospěch Institutu svobody a demokracie Jany Bobošíkové. Střet zájmů podrobně zmapoval HlídacíPes.org a opakovaně upozornil na fakt, že by měla být Lipovská poslanci za porušení zákona o ČT odvolána. Což ostatně opozice chce, ale Lipovská má zastání u sněmovní „mediální koalice“ – Babišova ANO, Okamurovců, komunistů a Trikolory Klause juniora. Dnes šla Lipovská a její souputnice Bobošíková v dresu Institutu svobody a demokracie za Milošem Zemanem. Zeman touží po odvolání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Lipovská je jedním z lidí, kteří ho mohou z Kavčích hor odvolat ze dne na den. Bobošíkové se hodí pro avizovaný „nový projekt“ jakákoliv publicita. Včetně fotky s prezidentem. Schůzka je okázalou demonstrací ignorace slušnosti. Je výsměchem všem, kteří věří, že zákony se mají dodržovat.  A je i demonstrací síly a jasným vzkazem: od Lipovské ruce pryč!

Od ledna se Lipovská ve střetu zájmů kvůli společným aktivitám ocitla opakovaně, poslanci zmiňovaných partají a hnutí se tím však i přes snahu opozice odmítají zabývat.

Zaprášená knihovnice s mastnými vlasy

Proč předchozí obsáhlý výčet? Co se týče Lipovské, je rozhodně co analyzovat a o čem psát. Jenže to chce trochu práce a přemýšlení. A klikanců z toho moc nekouká. Zatímco když na Facebooku přistane výše publikovaná fotografie s popiskem Kočka Hanka!, zajásá srdce internetových nádenic a nádeníků i jejich editorů.

A hrrrr na to. Říká se tomu facebooková žurnalistika. Vidím „něco“ – nejlépe fotografii či video – na některé ze sociálních sítích, nasdílím to na web a mám vystaráno.

Po soustu připraveném Janou Bobošíkovou skočily Babišovy iDnes.cz („Nemesis ČT prošla proměnou. Takhle byste Hanu Lipovskou asi nepoznali“, doprovázeno fotogalerií „před“ a „po“), Lidovky.cz („Radní ČT Lipovská radikálně změnila vzhled. Její nové foto ukázala na Facebooku Jana Bobošíková“), Expres.cz („Členka Rady ČT Hana Lipovská prošla totální proměnou“, „Z šedé myšky je ženská! Bobošíková o neuvěřitelné proměně radní ČT Lipovské: Je to naše holčičí tajemství!“), Kremlem placená česká verze Sputniknews.com („Obrovská změna: Radní ČT Hana Lipovská šokovala svým novým vzhledem“) i Bakalova Žena.Aktualně.cz („Radikální proměna radní Lipovské. Sundala brýle a rázem je k nepoznání“).

OK, mohl bych si říci. Podobného balastu je přeci dnes „zpravodajský internet“ plný. Případ fotografie Hany Lipovské je však alarmují i mírou hulvátství, které její převzetí některými weby doprovázelo.

Lipovská je „novináři“ urážena, v lepším případě autorky či autoři přebírají vizi světa, ve kterém je na ženě klíčový její vzhled (říká se tomu též sexualizace ženy), prim v tom hrál především Expres.cz.

Posuďte sami:

 • Na líčení kašlala, vlasy si nechávala na „pochcanou slámu“, oblečení z ní dělalo starou – mladou. Teď je to jinak. (Expres.cz)
 • Ta tam byla unavená žena, která vypadala jako učitelka ve výslužbě, co na svůj vzhled rezignovala. (Expres.cz)
 • A že je to holčičí tajemství? To zní, jako kdyby se dvě školačky domluvily, že se změní, aby udělaly dojem na nějakého kluka. Že by v tom byl opravdu nějaký muž? (Expres.cz)
 • Lipovská na sebe nikdy nestrhávala pozornost médií svým důrazem na líčení či stylem oblékání. Možná to byl záměr, nebo doposud na líčení a další parádu zkrátka nebyla. (Žena/Aktuálně.cz)
 • Hana Lipovská se na veřejnosti objevovala často úplně bez make-upu a v obyčejném oblečení. Působila tak spíše jako šedá myška. Tomu je však zřejmě konec. Svědčí o tom minimálně fotka na facebookovém účtu Jany Bobošíkové. (Sputniknews.com)
 • Hana byla vždy spíše taková přírodní žena, která se nikdy nelíčila, na oblečení moc nedbala, nosila pytlovité tvary svršků, ve kterých by ani člověk nepoznal, jaké křivky se pod tím skrývají. (Expres.cz)
 • Teď se rozhodla, že s tím na první pohled zanedbaným vzhledem, kdy působila jako zaprášená knihovnice s mastnými vlasy, končí. (Expres.cz)

Server iDnes.cz navíc bez problému nechal projít na blogu unikátní text na jistého Jiřího Turnera „Hana Lipovská zkrásněla!“.  Dílo začíná následovně: „Je z ní úplná Jana Bobošíková druhé poloviny 20. století. A řeknu vám, to byl rajc. Málem jsem ji v tom přetrvávajícím okouzlení poslal jako kandidátku KSČM na Hrad, taková to byla kost.“

A končí následujícím myšlenkovým konstruktem: „Ten posun je prostě pozitivní. Nezbývá než v tomto smyslu apelovat i na Lubomíra Veselého, řečeného Xaver (pořád nevím, jestli to má evokovat Šaldu, nebo toho spoluzakladatele jezuitského řádu), aby se sebou, u sta hromů, taky něco podnikl. Pohled na vyštíhleného radního a moderátora by mohl, stejně jako v případě Lipovské, zcela zásadně uklidnit naši rozháranou mediální scénu.“

Vějička Jany Bobošíkové

Bída a úmor tuzemské mediální scény bohužel nezadržitelně postupují. Nové dno vždy překoná další. Poslední příklad v sobě zahrnuje mnohé neblahé trendy i otřesné, pravděpodobně nevykořenitelné, stereotypy.

Ne, že by nebylo co na počínání Lipovské v radě České televize a jejím vztahu s Bobošíkovou zkoumat. Mnohé informace naznačují, že je mladá ekonomka a současná radní nástrojem exředitelky zpravodajství ČT Bobošíkové v jejím tažení směr Kavčí hory.

Ostatně i sama Lipovská se nedávno svěřila se v pořadu Insider na webu Info.cz v obecné rovině s následující obavou: „Největší strach v celé otázce generálního ředitele je to, abych v určitou chvíli nezjistila, že jsem sloužila jedné či druhé síle jako užitečný idiot.“

Co však novináři zkoumáno rozhodně být nemělo a ani nově nemá, je skutečnost, jak se obléká, či jak se líčí. I když jim tohle téma na začátku pomyslné okurkové sezóny Jana Bobošíková zkušeně podstrčila pod nos.


Sérii textů Mediální rady – věc veřejná podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

39 komentářů

 1. ANO zničí v ČR demokracii napsal:

  Vše nasvědčuje tomu, že pracuje v žoldu sil, které chtějí rozložit demokracii v ČR. Hospodaření ČT je jen (líbivá) záminka. Jedná z pověření těch nejtemnějších sil, které směřují k privatizaci veřejnoprávních médií. Např. Babiš a Zeman se tím netají (lze doložit).

 2. jiří napsal:

  Bože můj, to se ani trochu nestydíte? Věcné fakta vůbec žádná a jenom pomlouvání a pomlouvání a znovu pomlouvání bez věcných argumentů a nebo nějakých faktů. Ondřej Neumann to není novinář, že on tam vynáší pouze plné koše z odpadky a utírá stoly od prachu. Nevěřím že by to byl někdo co dělá nějakou odpovědnější práci. Úroveň článku je zarážející a velmi špatná , to by poznal již žák deváté třídy. O důvod více aby za naše peníze co platíme televizi tam přišli konečně nějací mladí a zapálení lidé pro práci, které chtějí obětovat svůj čas a svoji invenci aby novinařina přestala být popelkou. .

  • A. S. Pergill napsal:

   Já bych tyhle média prostě nechal bez dotací a jiných forem podpory. Trh by už zařídil zbytek.

  • JT napsal:

   Třeba rouvnou zapálenou Hanu Lipovskou nebo přímo jasným plamenem hořícího Xavera Veselého, viďte Jiří.
   Tak tuhle mladou angažovnou novinařinu si nechte, to jsme tady měli za socíku, neděkujem, odejděte!

  • Travis napsal:

   Citace je fakt. S tím nic nenaděláte. A pokud nečtete bulvár, ruskem nebo oligarchií placená média, jsou to užitečná fakta.

   • čtenář napsal:

    Cože? Citace bulvárních komentářů bulvárních medií jsou „fakt“?
    Nemusíte být volič ANO, aby Vám vadilo, že namísto destruktivní finanční politiky bude kritizováno „literární“ snažení ministrině financí. Když budu citovat bulvár, že jste se do 10 let počůrával, tak to taky nebudou „užitečná fakta“, ačkoliv to může být pravda.

    Uvědomte si, že účel nesvětí prostředky. Bulvár nepřestane psát o tom, že si někdo vzal do sandálů ponožky, ale vydávání dehonestačních „článků“ za žurnalistiku je „zmar tuzemské novinařiny“.

    Běžně osočení ze sexismu považuji za projekci, nikoliv konstatování skutečnosti, ale zajímalo by mě zda by se kdokoliv jiný než naprosté dno bulváru zabýval tím jaký je nějaký ministr „chlapák“.

    • Karásek napsal:

     Vzhledem k tomu, že doložena má být nízká úroveň české novinařiny, jsou citace samozřejmě faktem. Chcete-li prokázat, že je novinařina nekvalitní a bulvární, pak musíte uvést například to, že se noviny zabývají něčím počuráváním v dětství.

     • Neználek napsal:

      Žertujete, že? Je opravdu citace: „Na líčení kašlala, vlasy si nechávala na „pochcanou slámu“, oblečení z ní dělalo starou – mladou. Teď je to jinak.“
      fakt?

      Že někdo napíše článek o tom, že vzhled by neměl odvézt pozornost, pochopím. Že autor uvede seznam deníků, které (z jeho pohledu zbytečně) upozorňují na vzhled, pochopím. Ačkoliv si nejsem jistý, zdali pan Neumann právě nevylezl zpod kamene, protože bulvár se podobnými věcmi zabývá od nepaměti. O „sexi mozku“ jistého (dnes již bývalého) politika se toho také dočtete dost, ale je to bulvár, a nemá cenu citovat co přesně nelichotivého kdejaký matlal napsal.

      Že pan Neumann cituje právě ten hnůj, který v bulvárních(!) zprávách našel, nechápu. Rozhodně to nepřidává ke zprávě: „vzhled by neměl hrát roli“ žádnou informaci. A to ani tehdy, když na konci článku, ve kterém se dominantně věnujete vzhledu, uvedete: „Co však novináři zkoumáno rozhodně být nemělo a ani nově nemá, je skutečnost, jak se obléká, či jak se líčí.“

      Tohle je přesně to, co charakterizuje inkvizici: snaha vyvolat znechucení a odpor. Provází lidskou historii od nepaměti, a v moderních dějinách se manifestoval jako fašismus. Je to vyvolání negativních emocí a ospravedlňování se bojem za vyšší princip. Tento článek přesně do kategorie „upalování čarodějnic“ patří.

      Pan Neumann se tváří jako by jeho článek měl hluboké poselství, ale veskrze jedinou informací je seznam nejapných poznámek, které vyhrabal v bulváru. Zkuste si představit článek kdy se budeme věnovat úrovní pana Neumanna a jeho zpravodajství, ale neodpustíme si citace na jeho nepříliš atraktivní vzhled s tím, že to by určitě nemělo hrát v posuzování jeho práce žádnou roli.

      Investigativní práce zabere hodně času. Stejně dlouhý článek se zlomkem úsilí lze ale vyrobit i čtením bulváru…

  • Haschková napsal:

   TO není pomlouvání , to je fakt.

  • Moutain napsal:

   Milý Jiří,pletete páte přes deváté. Až jste se nakonec dostal k té důležite větě. Ale o tom článek přeci nebyl,ne?

 3. Marek Loucký napsal:

  Že je v „čestné“ funkci užitečného idiota víme všichni již od počátku. Otázkou je, zda si svoji předtuchu dokáže sama přiznat a následně podle toho jednat.
  Zatím svoj úřadování v radě ČT orámovala stížností na limonády chlebíčky, zimní tábor a teatrálním příjezdem za doprovodu PČR.
  Jestli to je ta změna o kterou usilují kritici ČT, pak se bojím, že jsme udělali kozla zahradníkem…

 4. Miroslav Handšuh napsal:

  Trapnej článek, pohoršovat se nad tím, že si holka umyje hlavu, případně, že se setkala s panem prezidentem a má kritický pohled na ČT… Nemáte snadnej život.

 5. čtenář napsal:

  Uniká mi smyls tohoto článku. Možná byste příště mohl napsat o vzhledu, případně kvalitě básniček ministrině financí nebo nadváze ministrině sociálích věcí. Dovolím si Vás parafrázovat: Bída a úmor tuzemské žurnalistické scény bohužel nezadržitelně postupují.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Napsal jste to přesně. Unikl vám smysl textu….

 6. A. S. Pergill napsal:

  Soudruzi prostě proti paní Lipovské nemají nic jiného, než řešit její vzhled. Jí rozkryté plýtvání a další podobné (snadno prokazatelné, protože účetnictví) jevy jsou tabu.

  • Karásek napsal:

   Dejme tomu, že sputniknews.com jsou soudruzi, ale expres.cz?! To je možná nejčtenější pravicové médium u nás:-)

   • A. S. Pergill napsal:

    Bylo by zajímavé se podívat, kolik jich bylo v KSČ a kolik z nich bylo / je na Cibulkových seznamech.

  • Tondach napsal:

   Soudruzi se jí naopak zastávají! Piš jen o tom o čem něco víš a ne nějaký svý halucinace!

   • J. Hrzal napsal:

    Největší zastání má paní Lipovská z řad SPD, KSČ a Trikolóry –
    – od lidí, kteří se tváří jako demokraté a vlastenci (což jsou ovšem jen mimikry), ale kterým lahodí politika východních despocií. Paní Bobošíková je hroší kůže, která se spojí naprosto s kýmkoliv, pokud ji to vynese hore. Od KSČ až po Triko.

 7. Petr Adámek napsal:

  Paní Lipovská je samozřejmě téma. Ale napsat paličský článek o tom, jak je hrozné, že všechny bulvární i nebulvární listy otisky fotografii s jejím novým účesem – to tedy Vaše starost na moji hlavu.

  • Ondřej Neumann napsal:

   No, článek je právě o tom, že se řeší její nová image a ne to podstatné… V tom je Psisko téměř samo.

   • Vlado1 napsal:

    Projevujete se poněkud arogantně, tak vám odpovím v podobném duchu – co kdybyste vážený pane Neumanne nechal ostatní kolegy psát, co uznají za vhodné oni? Nebo se vám stýská po Ždanovovi, národní frontě a ideově závazném kodexu žurnalistiky?
    Myslíte, že když si něco napíšete do deníčku, bude poslanecká sněmovna skákat jak zapískáte a volit radní podle vašeho gusta? Nebo snad jste lidovým soudcem, který od zeleného stolu stanovuje kdo je či není ve střetu zájmů do té míry, že nemůže vykonávat svoji funkci? Z vašich článků je patrná snaha umlčet či dehonestovat hlasy a názory zástupců nemalé části vašich spoluobčanů, nespokojených s úrovní veřejnoprávních médií – k čemuž nemáte legitimitu, ani morální oprávnění.

   • A. S. Pergill napsal:

    Souhlas s Vlado1
    Navíc jsem toho názoru, že hlasy proti Lipovské jsou jen důkazem toho, že svou práci dělá dobře.
    Už jsem tu kdysi napsal, že se s ní v mnoha věcech neshoduji, ale chtě nechtě jsem nucen ji podporovat proti lidem, s nimiž je má míra neshody ještě o řád vyšší.

    • Tondach napsal:

     Jsi nucen? Tím se to vysvětluje! Hlavně ale vůbec netušíš o co jde!

     • A. S. Pergill napsal:

      To nucení má čistě morální charakter.
      Prostě vidím tlupu špinavých gaunerů, napadajících slušnou ženskou.

    • Jaroslav napsal:

     Jsou-li hlasy proti Lipovské důkazem, že svou práci dělá dobře, jsou stejným důkazem o kvalitní práci i hlasy proti Dvořákovi – ta vaše teorie přece musí měřit všem stejně, pane Pergille. V opačném případě by to byl jen blábol.

   • Pavel napsal:

    Ve vašem případě se vrací komunistická novinařina.

 8. Pavel Liška napsal:

  A co na to Tomáš Etzler?? Pořád o Lipovské tvrdí, že je, cituji “ ta zmanipulovaná špinavá čubka“?? A co na jeho slova říká pan Neumann?? Jako OK? Tak asi si to vzala k srdci a alespoň špinavá už nevypadá…..

 9. Tondach napsal:

  Lipovská kdysi pracovala b brněnské redakci České televize u pořadu AZ kvíz. Chtěla před kamery a teď se mstí!
  Není to první případ. Kdysi takhle vyváděla poslankyně Kateřina Dostálová z ODS a ta se ve své nenávisti, světe div se, spojila s Bobošíkovou a dotáhla to až k té krizi, kdy nastoupil jako ředitel Hodač s tou právničkou a Bobošíkovou, která pirátsky vysílala někde z obýváku a pomáhala jí v tom vysílání další zhrzená a neuznaná moderátorka Makrlíková ….
  jo zneuznaný babizny se neštítí ničeho!!

 10. Petr Pavel napsal:

  Lipovskou jsem zaznamenal již před jejím vstupem do rady ČT. Ač nejsem pravicově a konzervativně smýšlející, tak mi její názory vždy přišly věcné a faktické, bez nějakých ideologií. Věřím, že jí jde o odkrytí finančních toků v ČT…Ale…Je moc agresivní a nesmlouvavá, tím proti sobě poštve mnoho lidí, kteří jsou na pochybách a nechtějí být s ní veřejně viděni, schůzky probíhají tajně a nehlásí se k ní veřejně. Na rozdíl od Bobošíkové. Ta nemá co ztratit. Bohužel jsme zase u kádrováků, kteří vás odsoudí i za to, že si vedle někoho „nevhodného“ sednete v parku náhodně na lavičce.

  • Tondach napsal:

   Kritika financování letního tábora pro děti zaměstnanců není snaha o odkrytí finančních toků v ČT… ostatně ty jsou známy, ty není třeba odkrývat!

  • A. S. Pergill napsal:

   Jenže ono to asi chce určitou nesmlouvavost (už proto, aby člověku zůstaly čisté ruce) a hranice mezi asertivitou a agresivitou je velmi nezřetelná.

   • petrph napsal:

    Bohužel v uvedeném případě jest to ještě horší. Stačí zůstat u té první části „..určitou nesmlouvavost už proto, aby člověku zůstaly čisté ruce – čím se tedy míní „právně čisté ruce“ , – tedy už jeho návrh (na odvolání) a zdůvodnění musí být podložen právně, s prokázáním, že dotyčný nějak překročil zákon (rozuměno,, buď trestní zákoník či jiné legislativní normy) .
    Jenomže, už v tom je to pofiderní, protože zafinancování tábora pro děti zaměstnanců je v tomto případě zcela legální, (to může udělat každý podnik), pokud to je v souladu s dalšími předpisy. A je v tom tedy zcela subjektivní názor paní navrhovatelky, že pan ředitel to ani jako legální dělat neměl, což už na „akci čisté ruce“ nevypadá, spíše už na tu zmíněnou agresivitu..

    • A. S. Pergill napsal:

     Nechala to prošetřit právě proto, že musely být splněny určité podmínky, zda tedy splněny byly. To je naprosto korektní a na jejím místě bych si počínal stejně.

 11. Yarda napsal:

  Jedna PODSTATNA info v clanku chybi – a to je spojeni Bobo a HL s Institutem Vaclava Narcise Klause, na jehoz webu JH publikovala vetsinu svych textu.

  • A. S. Pergill napsal:

   A proč by mělo vadit spojení s nějakou informační agenturou? Takové mají prakticky všichni radní.

Přidávání komentářů není povoleno