Radní ČT Hana Lipovská. Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Kočka Hanka jako zmar tuzemské novinařiny

Napsal/a Ondřej Neumann 6. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Bída a úmor tuzemské mediální scény bohužel nezadržitelně postupují. Nové dno vždy překoná další. Poslední příklad v sobě zahrnuje mnohé neblahé trendy i otřesné, pravděpodobně nevykořenitelné, stereotypy. Týká se jedné radní České televize a jednoho facebookového postu.

Poznáváte ji… Kočka Hanka!, napsala 30. června na svůj facebookový profil napůl politička a napůl mediální aktivistka Jana Bobošíková. Mini textík doprovodila fotografií členky Rady České televize Hany Lipovské. Po návnadě okamžitě skočila část zpravodajských webů – bulvárních, ale i seriózních. Ale o tom až později.

Sestry ve zbrani

Vztah Bobošíkové a Lipovské je velmi blízký. Založily spolu Institut svobody a demokracie a sdílí ostře kritický pohled na současný management a směřování České televize. Na generálního ředitele veřejnoprávní televize Petra Dvořáka si stěžovaly již na mnoha místech: Andreji Babišovi, bezpečnostní radě státu, bezpečnostním výborům obou parlamentních komor.

Europoslancům, Evropské komisi  a prý i Evropské vysílací unii (EBU) zas napsaly kvůli údajnému ohrožení nezávislosti České televize ze strany opozičního Senátu (sic!). Díky jejich dlouhodobé aktivitě se dočkaly i přijetí u Miloše Zemana, který k odvolání Petra Dvořáka z čela ČT opakovaně a veřejně vyzývá.

Ano, pracovní vztah Bobošíková – Lipovská je blízký. Dokonce tak, že je i důvodem pro okamžité odvolání Lipovské z rady ČT. Kvůli střetu zájmů. Následující řádky jsem ostatně napsal právě po lednovém setkání na Pražském hradě:

Členka Rady České televize Hana Lipovská v rozporu se zákonem o ČT, na jehož dodržování má ve veřejném zájmu dohlížet, působí „ve prospěch jiných skupinových zájmů“. Konkrétně ve prospěch Institutu svobody a demokracie Jany Bobošíkové. Střet zájmů podrobně zmapoval HlídacíPes.org a opakovaně upozornil na fakt, že by měla být Lipovská poslanci za porušení zákona o ČT odvolána. Což ostatně opozice chce, ale Lipovská má zastání u sněmovní „mediální koalice“ – Babišova ANO, Okamurovců, komunistů a Trikolory Klause juniora. Dnes šla Lipovská a její souputnice Bobošíková v dresu Institutu svobody a demokracie za Milošem Zemanem. Zeman touží po odvolání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Lipovská je jedním z lidí, kteří ho mohou z Kavčích hor odvolat ze dne na den. Bobošíkové se hodí pro avizovaný „nový projekt“ jakákoliv publicita. Včetně fotky s prezidentem. Schůzka je okázalou demonstrací ignorace slušnosti. Je výsměchem všem, kteří věří, že zákony se mají dodržovat.  A je i demonstrací síly a jasným vzkazem: od Lipovské ruce pryč!

Od ledna se Lipovská ve střetu zájmů kvůli společným aktivitám ocitla opakovaně, poslanci zmiňovaných partají a hnutí se tím však i přes snahu opozice odmítají zabývat.

Zaprášená knihovnice s mastnými vlasy

Proč předchozí obsáhlý výčet? Co se týče Lipovské, je rozhodně co analyzovat a o čem psát. Jenže to chce trochu práce a přemýšlení. A klikanců z toho moc nekouká. Zatímco když na Facebooku přistane výše publikovaná fotografie s popiskem Kočka Hanka!, zajásá srdce internetových nádenic a nádeníků i jejich editorů.

A hrrrr na to. Říká se tomu facebooková žurnalistika. Vidím „něco“ – nejlépe fotografii či video – na některé ze sociálních sítích, nasdílím to na web a mám vystaráno.

Po soustu připraveném Janou Bobošíkovou skočily Babišovy iDnes.cz („Nemesis ČT prošla proměnou. Takhle byste Hanu Lipovskou asi nepoznali“, doprovázeno fotogalerií „před“ a „po“), Lidovky.cz („Radní ČT Lipovská radikálně změnila vzhled. Její nové foto ukázala na Facebooku Jana Bobošíková“), Expres.cz („Členka Rady ČT Hana Lipovská prošla totální proměnou“, „Z šedé myšky je ženská! Bobošíková o neuvěřitelné proměně radní ČT Lipovské: Je to naše holčičí tajemství!“), Kremlem placená česká verze Sputniknews.com („Obrovská změna: Radní ČT Hana Lipovská šokovala svým novým vzhledem“) i Bakalova Žena.Aktualně.cz („Radikální proměna radní Lipovské. Sundala brýle a rázem je k nepoznání“).

OK, mohl bych si říci. Podobného balastu je přeci dnes „zpravodajský internet“ plný. Případ fotografie Hany Lipovské je však alarmují i mírou hulvátství, které její převzetí některými weby doprovázelo.

Lipovská je „novináři“ urážena, v lepším případě autorky či autoři přebírají vizi světa, ve kterém je na ženě klíčový její vzhled (říká se tomu též sexualizace ženy), prim v tom hrál především Expres.cz.

Posuďte sami:

  • Na líčení kašlala, vlasy si nechávala na „pochcanou slámu“, oblečení z ní dělalo starou – mladou. Teď je to jinak. (Expres.cz)
  • Ta tam byla unavená žena, která vypadala jako učitelka ve výslužbě, co na svůj vzhled rezignovala. (Expres.cz)
  • A že je to holčičí tajemství? To zní, jako kdyby se dvě školačky domluvily, že se změní, aby udělaly dojem na nějakého kluka. Že by v tom byl opravdu nějaký muž? (Expres.cz)
  • Lipovská na sebe nikdy nestrhávala pozornost médií svým důrazem na líčení či stylem oblékání. Možná to byl záměr, nebo doposud na líčení a další parádu zkrátka nebyla. (Žena/Aktuálně.cz)
  • Hana Lipovská se na veřejnosti objevovala často úplně bez make-upu a v obyčejném oblečení. Působila tak spíše jako šedá myška. Tomu je však zřejmě konec. Svědčí o tom minimálně fotka na facebookovém účtu Jany Bobošíkové. (Sputniknews.com)
  • Hana byla vždy spíše taková přírodní žena, která se nikdy nelíčila, na oblečení moc nedbala, nosila pytlovité tvary svršků, ve kterých by ani člověk nepoznal, jaké křivky se pod tím skrývají. (Expres.cz)
  • Teď se rozhodla, že s tím na první pohled zanedbaným vzhledem, kdy působila jako zaprášená knihovnice s mastnými vlasy, končí. (Expres.cz)

Server iDnes.cz navíc bez problému nechal projít na blogu unikátní text na jistého Jiřího Turnera „Hana Lipovská zkrásněla!“.  Dílo začíná následovně: „Je z ní úplná Jana Bobošíková druhé poloviny 20. století. A řeknu vám, to byl rajc. Málem jsem ji v tom přetrvávajícím okouzlení poslal jako kandidátku KSČM na Hrad, taková to byla kost.“

A končí následujícím myšlenkovým konstruktem: „Ten posun je prostě pozitivní. Nezbývá než v tomto smyslu apelovat i na Lubomíra Veselého, řečeného Xaver (pořád nevím, jestli to má evokovat Šaldu, nebo toho spoluzakladatele jezuitského řádu), aby se sebou, u sta hromů, taky něco podnikl. Pohled na vyštíhleného radního a moderátora by mohl, stejně jako v případě Lipovské, zcela zásadně uklidnit naši rozháranou mediální scénu.“

Vějička Jany Bobošíkové

Bída a úmor tuzemské mediální scény bohužel nezadržitelně postupují. Nové dno vždy překoná další. Poslední příklad v sobě zahrnuje mnohé neblahé trendy i otřesné, pravděpodobně nevykořenitelné, stereotypy.

Ne, že by nebylo co na počínání Lipovské v radě České televize a jejím vztahu s Bobošíkovou zkoumat. Mnohé informace naznačují, že je mladá ekonomka a současná radní nástrojem exředitelky zpravodajství ČT Bobošíkové v jejím tažení směr Kavčí hory.

Ostatně i sama Lipovská se nedávno svěřila se v pořadu Insider na webu Info.cz v obecné rovině s následující obavou: „Největší strach v celé otázce generálního ředitele je to, abych v určitou chvíli nezjistila, že jsem sloužila jedné či druhé síle jako užitečný idiot.“

Co však novináři zkoumáno rozhodně být nemělo a ani nově nemá, je skutečnost, jak se obléká, či jak se líčí. I když jim tohle téma na začátku pomyslné okurkové sezóny Jana Bobošíková zkušeně podstrčila pod nos.


Sérii textů Mediální rady – věc veřejná podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)