Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera,

Ondřej Neumann: Když blonďatá superprezidentka pochválí padoušského premiéra

IN MEDIAS RES. Značný rozruch vzbudil rozhovor Zuzany Čaputové, kterou si Slováci před nedávnem zvolili za svoji budoucí prezidentku. Blonďatá občanská aktivistka, do které si i mnozí tuzemští novináři promítli své představy o hlavě České republiky, si totiž dovolila ocenit slovenského rodáka – současného předsedu české vlády Andreje Babiše.

„Je to člověk velmi úspěšný z hlediska svého byznysu, bezpochyby dobrý manažer a evidentně dobrý politik,“ zní klíčová věta z rozhovoru, který s ní pro Televizi Seznam 8. dubna vedl Jiří Kubík. Tuzemským příznivcům nové slovenské politické superstar při čtení zatrnulo.

Následovala čítanková reakce na situaci, kdy politik udělá něco, co neodpovídá škatulce, do které je zařazen. Tedy zaražené mlčení. Úplně stejné, jako když Andrej Babiš dobře reprezentuje republiku v Bílém domě či Miloš Zeman kupříkladu podpoří Izrael.

Pestrý život „vytržené věty“

Čestnou výjimkou byl web Forum24.cz a komentátor Jiří Sezemský: „Jistě se dá předpokládat, že slovenská prezidentka bude ve svém postavení na adresu dění v historicky blízké sousední zemi volit diplomatická slova, a pochopitelně bude projevovat respekt k vůli voličů. Nicméně takto spontánně a jednoznačně vyjádřená pochvala je překvapující…

Kdo zaraženě nemlčel, byly prokremelské weby AC24.cz a Sputniknews.com, které oba zveřejnily materiál s titulkem „Je rozplývání nad Čaputovou konec? Podpořila Babiše, čímž pobouřila pražskou kavárnu“. Jako důkaz o „pobouření pražské kavárny“ autorovi přitom stačil již citovaný článek Jiřího Sezemského.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Na svém facebookovém profilu se článku Forum24 poškleboval šéfredaktor MfD Jaroslav Plesl, tweetem si přisadil hradní mluvčí Jiří Ovčáček: „Plně souhlasím s názorem nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové na premiéra Andreje Babiše“.

Na „pravou míru“ vše na svém Facebooku začal uvádět i autor rozhovoru Jiří Kubík:

„Tak se nám tu na sítích rozjel takový „nešvar“ 🙂 Lidi čile diskutují, jak že to má ta Čaputová s Babišem, proč se jí vlastně jako politik líbí, když je to takový „padouch“. Jako autor rozhovoru, z kterého se na sítích potuluje vytržená věta („Je to člověk velmi úspěšný z hlediska svého byznysu, bezpochyby dobrý manažer a evidentně dobrý politik.“), musím prohlásit, že její originální odpověď byla víc než co jiného vrcholem diplomacie….“

Padouch + Hrdina = Rodina

Podrobnosti Kubíkova „uvedení na pravou míru“ nejsou pro účely tohoto článku podstatné. Stejně jako argumentace Sezemského, prokremelských webů či Plesla. Každý si je může přečíst na webu či na Facebooku. Ostatně stejně jako rozhovor Čaputové pro Seznam.

To klíčové vidím v rezignaci na novinářský přístup. Na ochotu podívat se na politiky kritickým okem a připsat jim body kladné, ale i záporné (nebo naopak). Nikdo soudný nemohl očekávat, že Čaputová dorazí do Česka a řekne něco ve smyslu: Babiš je zloděj a Zeman proruský a pročínský aktivista.

Mnozí novináři (i „novináři“) bohužel stojí na na jedné z barikád a pálí na druhou stranu. Doporučuji odejít z prvních linií a získat trochu toho nadhledu.

Čaputová není, nebyla a nebude vždy a všude pouze Limonádový Joe, a Babiš zas proradný Hogofogo. Navíc je třeba vždy a znova připomínat si ostražitost. Neboť v politice více než kde jinde platí: Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) No, prece jen je rozdil se chovat k nekomu s respektem a pochvalit ho … 2) Jak Babis reprezentoval v Bilem dome? Mozna si prectete jeste jednou prepis toho jeho blabolu.

 2. Felix napsal:

  Nebudu diskutovat o tom Babiš,ani jaká je Čaputová, ale ani jednomu Babišovi a ani jedné Čaputové, nevěřím ani pozdrav. Myslím si, že Kubík je žurnalista s velkým Ž.

  • skeptik napsal:

   Ano, všechno lidem zpochybnit, všechno je špatně, všichni lžou, nikomu se nedá věřit. Anebo také, že „všeci kradnů“. Stará známá taktika, používaná Rusy už od dob Sovětského svazu. A také taktika stále Rusy používaná. Rusové vědí, že je to sice taktika stará, ale bohužel v mnoha případech u prostých a jednoduchých lidiček stále účinná.

   • archie napsal:

    Samozřejmě, že všichni lžou a všechno je špatně, říká to přece premiér této země a její prezident ví, že v ČR si lze objednat trestní stíhání na osobu a nechal si to potvrdit od své právní poradkyně a budoucí ministryně spravedlnosti. Totéž řekl už dávno, současný premiér ve sněmovně. To je jednak ovšem lež a to je také špatně.

   • Evropan napsal:

    Politik je zvolen, volič je nevyzpytatelný problém

 3. Na šprochu Čaputové se u nás v Čechách říká na každém šprochu je pravdy trochu. Tak uvažují staří Čechové oproti pražské kavárně.

 4. Adam Hladky napsal:

  „Čaputová řekla svým „„Je to člověk velmi úspěšný z hlediska svého byznysu, bezpochyby dobrý manažer a evidentně dobrý politik,“
  naprostou pravdu. Člověk, jehož strana se trvale drží na úrovni více než 30% voličů JE dobrý POLITIK. (Horší je to s kvalitou voličů. ale o té Čaputová nemluvila.)
  Naproti tomu Sezemského tvrzení „Nicméně takto spontánně a jednoznačně vyjádřená pochvala je překvapující…“ je zavádějící. Čaputová Babiše nepochválila jako ČLOVĚKA.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost