Ondřej Neumann: Babišův kotlíček aneb když je špatně úplně všechno

Napsal/a Ondřej Neumann 15. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Jsme jako ty žáby v kotli, pod kterým někdo zvolna, ale systematicky zvedá teplotu. Přestáváme se pozastavovat nad věcmi, které jsou špatně. Šíleně špatně! Ale nám už to tak nepřijde.

Jako již tradičně, i nejnovější odchody ministrů za hnutí Andreje Babiše dopředu oznámily jeho noviny. Vyprávět by mohly třeba Helena Válková či Karla Šlechtová. Nejnověji to na vlastní kůži zažili Marta Nováková a Dan Ťok.

Vládní škatulata tentokrát doplnila i zajímavá facebooková přestřelka mezi historikem Petrem Blažkem a šéfredaktorem Babišových Lidových novin Istvánem Lékem.

Apríl na druhou

Další z Babišových deníků – Mladá fronta DNES – dal 1. dubna na titulní stranu informaci, že Nováková a Ťok končí. Prvně jmenovaná z vůle Babiše, druhý jmenovaný prý dobrovolně. O den později historik Blažek dal na Facebook následující status:

Vypadá to, že Daniel Ťok skutečně končí. MF DNES je velmi kvalitní lakmusový papírek. Včera jsem absolvoval jízdu po větší části D1. Na mnoha místech se nedá skoro jet v pravém pruhu. Velké množství kamionů, které se poměrně často předjížděly v levém pruhu. Na opravovaných úsecích pracovalo jen pár lidí, přitom bylo pondělí. Bylo pěkné počasí, třeba měli jako já dovolenou 🙂 


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Na ten pak zareagoval Léko:

Kravina. Ťok nekončí. O lakmusovém papírku nevíte vůbec nic.

Sám Ťok v té době zprávu o svém konci označil za „aprílovou“. Později dodal, že tím myslel „apríl“ ze své strany: „Jsem rozhodnutý už delší dobu. Měli jsme s panem premiérem gentlemanskou dohodu, že to nebudeme komentovat.“ Parafrázovanými slovy klasiků: byla to taková pěkná tečka za tím jeho vládním případem.

Mediálně-politické zhůvěřilosti

Koho tím „aprílem“ chtěl Ťok nachytat, netuším. Tím, kdo nás vodí za nos již dlouhých šest let, je však jednoznačně Andrej Babiš. Za tu dobu vytvořil svět, ve kterém nám přijdou normální i následující zhůvěřilosti:

  • předseda vlády vlastní média, která odstřelují jeho ministry nebo provádějí kobercové nálety na politickou a byznysovou konkurenci
  • zároveň tvrdí, že je nevlastní
  • Babišovi ministři, spolustraníci a vlastně vůbec nikdo do poslední chvíle netuší, zda končí, či pokračují
  • šéfredaktor jedněch z premiérem (ne)vlastněných novin hájí ty druhé noviny, že rozhodně nepracují v koncernovém zájmu
  • aby se pak ukázalo, že pracují, což ale ŠÉF kdysi preferovanému šéfredaktorovi neřekl, protože teď mu lépe slouží ten kdysi druhý šéfredaktor.

Vše je špatně. Ale nám už to tak nějak nepřijde. A Andrej Babiš může zas o dva, tři stupně zvýšit teplotu pod tím naším kotlíčkem.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)