Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen, www.nasevojsko.cz,

Ondřej Neumann: Adolf Hitler superstar. Syn vězeňkyně z Mauthausenu si stěžuje na ČT

IN MEDIAS RES. Adolf Hitler prodává. Smutné, leč pravdivé tvrzení. Tři čtvrtě století po jeho sebevraždě v ruinách Berlína jsou v centru Prahy beztrestně ke koupi masky, hrnky s jeho podobiznou nebo na webu reprodukce jeho obrazů na plátně. Činí se i tuzemské televize, včetně veřejnoprávní ČT. 

Tuzemské televize diváky každý týden zásobují desítkami dokumentů a filmů o Hitlerovi. I u televizí totiž platí, že Hitler „prodává“, respektive táhne diváky a s nimi i reklamní příjmy.

Oběti druhé světové války a holokaustu i jejich potomci bezmocně skřípají zuby. Nad hrnky s podobiznou masového vraha Adolfa Hitlera i nad dokumenty, které se denně na diváky valí z českých obrazovek.

Vůdce kam se podíváš

Martin Borges, jehož matka byla uvězněna v Mauthausenu a přežila jen díky americké armádě, jež v květnu 1945 tento lágr osvobodila, se rozhodl jednat.

Na dokumenty s hitlerovskou tématikou vysílané na veřejnoprávních stanicích si stěžoval Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Podle jeho názoru „vysoká kumulace dokumentů s obdobnou tematikou už není osvětou o nebezpečích fašismu, ale může mít v důsledku adorační efekt“.

„Na ČT 2 je stále Hitler, Luftwaffe, Wehrmacht, Hitler na Berghofu, oblíbená jídla Hitlera jako jablečný koláč s rozinkami, Hitlerova dieta, Hitlerovy choroby, Hitlerovy oblíbené sladkosti, Hitlerovi šampioni jako Max Schmelling – mistr světa v boxu, XY – Hitlerův oblíbenec, ale jen dočasně,“ vypočítává Borges.

Podle vlastních slov ČT například doporučil, aby raději ukazovala brutální nálet na Rotterdam v květnu 1940, kdy byl historický střed města totálně zničen.

„Televize ale raději reprízují pořady Magda Goebbelsová – první dáma Třetí říše, Eva Braunová – manželka Adolfa Hitlera, Adolf Hitler na svém sídle Berghofu, Orlím hnízdě, na Obersalzbergu v Bavorských Alpách, nacistické megastavby,“ dodává s povzdechem.

Na podporu svých slov o množství dokumentů o Adolfu Hitlerovi poslal do redakce HlídacíPes.org následující přehled (pro zvětšení na obrázek klikněte):

Přehled sestavený Martinem Borgesem

Martin Borges se stížností u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání neuspěl. „Provozovatel (Česká televize, pozn. red.) je povinen zajistit, aby vysílané pořady nepropagovaly válku nebo nelíčily krutá nebo jinak nelidská jednání takovým způsobem, který je jejich zlehčováním, omlouváním nebo schvalováním. Rada konstatovala, že není možné mluvit o propagaci či zlehčování války pouze na základě toho, že provozovatel o dané problematice často informuje,“ píše se v reakci na Borgesovu stížnost.

Zároveň „velká“ vysílací rada, RRTV, postoupila Borgesovu stížnost Radě České televize, „aby věc posoudila z hlediska svých kompetencí“. Podle informací HlídacíPes.org se radní ČT stížností dosud nezabývali.

 

Odpověď RRTV na stížnost M. Borgese

Zombie Adolf Hitler

„Můj strýc ing. Erik Borges byl zavražděn na pochodu smrti z Osvětimi, jeho tělo nebylo nikdy nalezeno, nevíme kdy a kde byl zavražděn, nikdy jsme ale nezapomněli,“ vysvětluje svoje pohnutky Martin Borges.

Jeho vyjádření dále cituji:

„Adolfu Hitlerovi se 75 let po jeho smrti podařilo zcela dobýt českou televizní dimenzi a stal se z něj ADOLF HITLER- SUPERSTAR. Mediální hvězda první velikosti. Nikdo mu nemůže konkurovat – Jan Hus, Karel IV,  Jan Amos Komenský, František Palacký,  T.G. Masaryk,  Karel Čapek,  Vladislav Vančura popravený nacisty na Kobyliské střelnici dne 1.6.1942, tvůrce Rozmarného léta, Markéty Lazarové, Konce starých časů.

Karel Poláček zavražděný nacisty dne 19.10.1944 v Auschwitz-Birkenau, tvůrce děl jako Muži v offfsidu – zfilmováno 1931, Hostinec u Kamenného stolu – zfilmováno 1948, Bylo nás pět – zfilmováno 1994.

Nemůže mu konkurovat ani písničkář Karel Hašler, který zemřel v Mauthausenu dne 22. prosince 1941, když se musel svléci donaha a poté umučen. Nemůže mu konkurovat ani malíř a spisovatel Josef Čapek, který zemřel při epidemii tyfu někdy kolem 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Adolf Hitler, tato protičeská zrůda, přemohla všechny naše velikány. Zdá se, že české televize bez této zrůdy již nemohou žít, Hitler je jak zombie, nedá se přemoci, stále vylézá z hrobu a ve dne, v noci se zjevuje na obrazovkách českých televizních stanic.“

Faktem je, že tuzemský vysílací prostor je dokumenty o Hitlerovi zahlcen. A zdaleka nejde vždy o dokumenty, pojednávající o jeho hrůzovládě.

Při zadání slova Hitler v televizním programu na iDnes.cz, vyhledávač nabídl v neděli večer 31 položek (včetně repríz) na další dva týdny vysílání a přes 100 položek za posledních 30 dnů (tj. v průměru přes tři filmy o Hitlerovi na den).

Snadno si to můžete vyzkoušet sami: ZDE. Pro srovnání: zadáním hesla Churchill zjistíte, že další dva týdny se nebude o britském protivníkovi Hitlera vysílat nic a za posledních 30 dní se odvysílalo šest pořadů, z toho přesná polovina dokumentů díky tomu, že řešila Churchillův „vztah“ s Hitlerem..

Doporučuji proto, aby si všichni odpovědní obzvláště na veřejnoprávních Kavčích horách  v budoucnu při schvalování programů vzpomněli na slova Martina Borgese.

A hlavně  aby nabídli divákům místo pitvání stravovacích či milostných praktik tyrana něco o lidech, kteří se zasloužili o svobodu a demokracii.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

44 komentářů

 1. liberal shark napsal:

  Pan Borges má naprostou pravdu. Česká televize skutečně působí dojmem reklamní agentury německého nacionálního socialismu a Adolfa Hitlera osobně. Pořady na toto téma jsou k vidění téměř každý den. Kupodivu o ostatních ultralevicových zločinných režimech XX století (německý, rakouský, maďarský, ruský, španělský, řecký komunismus, italský fašismus, čínský maoismus a Pol-Potův režim v Kambodži) se v ČT nevysílá skoro nic. Asi se to televizním kolchozníkům nehodí do krámu.

  • milan napsal:

   Taková byla historie a tu nikdo nezmění. Když o ni nebudeme hovořit nezmizí.
   To by se líbilo bolševikům minulým i současným a horším než Hitler.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Kdybyste tomu věnoval více pozornosti než jen přečtení jednoho článku, tak byste zjistil, že jde o dokumenty nakoupené od cizích produkcí a že ty jiné, které doporučujeté příjdou na obrazovky až na ně prostě příjde řada. ČT2 , ale také vysílá dokumenty o průběhu druhé světové války, takže j možnost výběru. Obecně jsem přesvědčen, protože jsem válku jako dítě prožil (bylo mně 12 let na konci války) se vším všudy, včetně náletů a uvěznění rodinných příslušníkůněmeckými nacisty, považuji za velmi záslužné uvádění dokumentů, zejména těch z doby před érou EU v čele s Německem, za velmi záslužné pro mladé generace, které o 2. světové válce ani pořádně neví, že byla, natož co všechno se tehdy dělo. K tomu patří i informace o hlavním akteérovi a původci Adolfu Hitlerovi.
   Nechápu pana Brgese, ale uznávám že má na svůj názor právo. Nechápu ale vůbec Vás, jak jste přišel na ty, „televizní kolchozníky a jejich krám“ do kterého se nehodí nic „Kupodivu o ostatních ultralevicových zločinných režimech XX století (německý, rakouský, maďarský, ruský, španělský, řecký komunismus, italský fašismus, čínský maoismus a Pol-Potův režim v Kambodži)“ a proto „se v ČT nevysílá skoro nic“. Možná není na trhu s takovými TV dokumenty ani nic ke koupení. Vy byste doporučil financování vyprodukování takového dokumentárního pořadu třeba o řecké občanské válce z let 1946 až 1949?

  • Michal Šteindler napsal:

   To se ovšem netýká jen ČT, ale i komerčních stanic nabízejících dokumenty.

  • Hitler napsal:

   Ty samé programy má ,ale také Prima Zoom, stále dokola.

  • Kdo dává takový prostor v ČT Hitlerovi apod. ? napsal:

   S panem Borgesem nemohu jinak než souhlasit. Vysílání s Hitlerem v ČT je opravdu na pováženou. Kdo by si toho nemohl nevšimnout? Je to hnus a výsměch všem co položili své životy v boji s fašismem. Cožpak v ČT nejsou Češi? Potom se ČT nemůže divit toho množství kritiky. ČT není veřejnoprávní, natož aby měla ve vysílání nějakou vyváženost. Dá se očekávat změna k lepšímu …

  • nivlab napsal:

   Absolutni pravda a nic nez pravda. O nasich skutecnych hrdinech se nemluvi, protoze hrdinove o svych skutcich mlci.

  • Čt. reklama pů§vodců války. napsal:

   Je to tak. Dle pořadů čt se divím jak mohli spojenci vyhrát válku,když němci měli nejlepší zbraně,vojáky,letadla. Výročí bombardování Drážďan měly předcházet záběry z bombardování,Guerniky,Varšavy,Bělehradu,Rotterdamu,Francie,Belgie a pod. V podání čt. to vyznělo na obžalobu spojenců!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    A co bylo to bombardování Protektorátu (Praha, Brno, Zlín, Břeclav,Přerov, Hodonín) půl pár měsíců, či jen týdnů, v případě Plzně dva a půl týdne před koncem války, to nemůže dnes, nebo kdykoliv jindy vyznít jinak, než jako obžaloba spojenců (USA a VB). Jak v ČT, tak ani jinde. Šlo vlastně o první projevy budoucí studené války, když v důsledku postupu armád spojenců bylo prakticky jasno, že SSSR získá do své sféry vlivu i část střední a většinu východní Evropy.
    Viz například : https://docplayer.cz/41705706-bombardovani-mesta-plzne-za-obdobi…

    • Bombardování Čech napsal:

     Stále zde byl Protektorát a v něm probíhala zbrojní a jiná výroba pro Třetí říši.Tento válečný materiál prodlužoval konec války.Musíte se na to dívat z pohledu,že jsme součástí Říše.Proto došlo k bombardování že strany Spojenců.

 2. Jana Pechová napsal:

  Nemohu nevzpomenout na klasika.
  „Jak vlastně připravujeme naše děti na život ? Čteme jim před spaním příběhy, v nichž nejmladší a odstrkovaný princ dostane nejkrásnější princeznu, hloupý Honza přelstí všechny chytráky a Smolíčka Pacholíčka zachrání na poslední chvíli jelen. Když děti vyrostou, vykročí do života, v němž odstrkovaný nakonec stejně ostrouhá, naivní sedne na lep chytrákovi a zatímco si na člověku smlsne kdejaká havěť, jeleni se klidně pasou.
  Že je tuzemský prostor Hitlerem zahlcen je fakt, ovšem těžko to vyčítat ČT (zvlášť když zrovna ona z reklamy moc nemá). A vyčítat jí, že dokumenty zdaleka nepojednávají jen o jeho hrůzovládě, mi právě připomíná Cimrmana.
  Vždyť i dnes leckdo zpochybňuje kritiku Andreje Babiše či Miloše Zemana poukazováním na to, „v čem má pravdu či co se mu povedlo“, aniž by byli schopni rozeznat princip věci, jádro problému.

 3. tonda napsal:

  Je to tak, naprosto souhlasím s panem Borgesem, proto se ani nedívám na ČT, protože když zapnu, vyskočí válka, válka, válka, žádná kultura a české historické hodnoty, z kterých by člověk čerpal i do dnešního světa. A když tam nelítají bomby, tak tam žvaní moderátoři naučené fráze, oblbují veřejnost, mávají přitom různě rukama, jak primadony na bále. Smutné, ale je to tak, bohužel, tak nízko jsme klesli ve veřejném vzdělávání. Otázka je, jestli se to někdy změní, doufám, že ano.

 4. csi007 napsal:

  Bohužel se nejedná jen o ČT. Zkuste se podívat na Kinosvět, Viasat History a bude to stejné. Někdy si říkám, kdo vlastně tu válku vyhrál…

 5. JanaJa napsal:

  Bohužel je podobný trend i v televizi v Německu a o to je to asi horší. „Vzdělávací“ pořady, ve kterých je hlavním tématem Hitler, se zde objevují týden co týden. O víkendu nelze přepínat německé programy, aniž byste pokaždé narazili na filmové záběry a fotografie s Hitlerem, Evou a dalšími. Je to nechutné.

 6. Glosa napsal:

  Kšeftovat se symboly fašismu (komunismu) je zavrženíhodné. Nicméně připomínat si zločiny těchto režimů, jejich hlavních představitelů jejich následovatelů, je naprosto nutné. Tyto hrůzy je třeba si neustále připomínat a hlavně s nimi seznámit i další generace. Jen tak je možné se vyhnout indoktrinaci mladých lidí tímto morem. Třeba jim pak dojde, že paralela fašismu s některým současným děním nebude asi náhodná. A třeba si taky uvědomí, že masochismus německých VIP politiků trpících pocitem viny za hrůzy 2. světové války je v podstatě fašismem naruby, když jsou ochotni obětovat evropské národy invazním hordám islámských džihádistů usilujících o převzetí Evropy a likvidaci jejího původního obyvatelstva.

  • Opravdu si myslíte, že válku rozpoutal AH ? Ach jo ..je vidět, že ve škole řada lidí zamrzla a historii, fakta a neoficiální zdroje informací se nezajímá.
   Když jsem byl na vojně, tak tam jeden soudruh poručík vykládal, během politického školení mužstva, že nám sovětský svaz chtěl přijiít na pomoc před obsazením sudet, ostatně po staletí osídlených cca 3 milióny Němců,, když jsem mu oponoval, že jsme v té době neměli se sověty hranici, byl jsem vykázán z učebny.
   Víte, například, že československá hymna měla 3 sloky, ? Že na zakarpatí žili rusíni, bohužel toto se doposud ve škole neučí. Na závěr nebyl to Hitler, kdo rozpoutal válku. Evropská unie také není nic nového, byl to projekt, který vznikl již za dob Hitlera. Vlajky evropských států pak obsahovaly hákový kříž. Podobně jako Británie, která zotročila polovinu světa a zavedla do rohu některých států britskou vlajku ( má ji např. Austrálie, do roku

 7. vonasek napsal:

  Sám se nad neustálou přítomností Hitlera a fašizmu na programu ČT2 již delší dobu podivuji. Je za tím snad snaha „vyrobit“ z AH mučedníka?
  Sám za sebe s vysíláním takového množství pořadů na podobná témata nesouhlasím. Na moji písemně vyjádřenou nespokojenost jsem před časem obdržel odpověď „když vás to nezajímá, tak se nedívejte“. To je argumentace odpovídající páté cenové skupině těsně před závěrečnou nebo myšlenkovým perlám hradních kecalů, ať už jsou v kterékoli funkci.
  Platím koncesionářské poplatky a za ně chci mít nabídnuto něco ke koukání.
  Tvůrci programové skladby a Rada pro televizní a rozhlasové vysílání by se měli „chytit za nos“, nebo by je měl za šos chytit někdo jiný.

 8. Petr Kaminsky napsal:

  Pro spolecnost ma znicujici vliv tohle klickovani kolem toho, co je a co uz neni prijatelne. Ciste formalisticky vyklad prava. Kam se podela cest, statecnost, moralka? Takove veci nejdou uzakonit „na papire“. Jsou to napr. ty zvyklosti, o kterych Eman prohlasuje, ze jsou idiotske.

 9. Druhý pohled napsal:

  Článek je víc než pravdou. Nicméně nerozumím tomu povyku kolem. Každý má v tomto ohledu právo výběru co bude na jakém programu sledovat. Nechci sledovat tematiku 2. sv. války, přepnu na jiný program. A zřejmě kdyby tyto pořady neměly potřebnou sledovanost, nebudou vysílány. A že je takové množství filmů a dokumentů o nacistickém Německu, či Adolfu Hitlerovi je pravděpodobně dáno i tím, že jednak bylo natočeno hodně materiálů, ať jejich původní účel byl jakýkoliv, válka která byla „nedávno“ se nás, rodičů, prarodičů přímo týkala. Raději bych se zajímal o vliv pořadů typu Superstar, Talent , či přemnožství kriminálek, jaký mají vliv na dnešní mladší generace.

 10. Venda napsal:

  No, ono je to ve zkutečnosti ještě horší, co si třeba koupit „Mírové dílo A.Hitlera a podob? :
  https://eshop.nassmer.cz/vyrobce/guidemedia-etc?fbclid=IwAR0vIZzFgSbK3efkQJwASdWSgpgVvmHwDryiQxOtllO9gwTOR-o4mxGRZ1M

 11. hokin napsal:

  Matka před ním utekla z Rakouska v roce 36.Taky se divím co zněj ČT dělá za dobráka.

 12. pepa napsal:

  Rada konstatovala, že není možné mluvit o propagaci či zlehčování války pouze na základě toho, že provozovatel o dané problematice často informuje,“ píše se v reakci na Borgesovu stížnost.

  přesně takhle zdůvodňoval své projevy malý kulhavý, milenec baárové

 13. Obětí byli taky Romové, co takhle o tomto natočit dokument. napsal:

  No je to bohužel tak, Hitler vládne českému mediálními prostoru. Je to na pováženou kolik o něm vzniklo a vzniká dokumentů, jako by byli jeho zrůdností fascinivání. Kdyby se aspoň takovou nemalou měrou věnovaly jeho obětmy. V Česku třeba z řad Romů kde se mu podařilo tento národ v protektorátu téměř totálně zlikvidovat.

 14. Nesouhlasím napsal:

  Paní chápu, ale nikdo ji nenutí se na tyto pořady dívat. Z historického hlediska jsou zajímavé. U žádného jsem nezaregistrovala, že by tu dobu ( nebo postavy ) líčil jako pěknou nebo radostnou, naopak.

 15. Opravdu za to může ČT? napsal:

  Pan Borges a další komentáře v článku stále „buší“ do ČT. Přitom v doporučeném odkazu „ZDE“ o 100 položkách během 30 dní je ČT 2 minimálně, má pouze 2 pořady, a ke každému 2 reprízy v jiných časech, jak je v jejím formátu běžné. Všechno ostatní jsou soukromé stanice, zvlášť Prima ZOOM a National Geographic.
  https://tvprogram.idnes.cz/?slovo=Hitler&t=search
  Vypadá to jako ryzí účelovka v kampani proti veřejnoprávním stanicím, které jsme svědky už i z vládních kruhů.

 16. eM napsal:

  Skoro všechny zmiňované dokumenty jsem viděl a taky mnoho a mnoho dalších. Že bych kvůli tomu začal adorovat Hitlera..to ani náhodou. Nesmysl.
  Dneska je obvzlášt potřeba připomínat lidem jak sou sebezvaní chytráci nebezpeční a vědomost nikomu neublíží.
  Hitler nebyl žádnej maniak jak se ho především Sovětská(dnes i Ruská) média snaží vylíčit. Jeho nejnebezpečnější vlastností byla právě naopak vysoká inteligence a schopnost manipulovat s lidmi…připomíná Vám to někoho?
  Historie nacistického německa je učebnicový příklad jak může parta darebáků získat moc, rozpoutat ničivou válku a vyvražďovat v masivním měřítku.
  Proto by ta Paní měla dělat naprostej opak. Mluvit o zlu není špatně, špatně je tvářit se že neextistuje.

 17. Petr napsal:

  Marně čekám na dokumenty o těch chlapech díky kterým dnes máme tu naší republiku a nejsme dále pod germánem, marně chci slyšet o peklu, kterým museli projít dva moji pradědové, jeden ve vlaku na daleké mrazivé sibiři a druhý v neméně mrazivých italských alpách, chci slyšet jak píchnul rakušáka zákopovým bojovým nožem do břicha až si krknul a vyzvracel krev, chci prostě slyšet o našich legionářích na který se pořád jen plive a zapomíná, ale byli to právě oni, kterými se TGM oháněl jako armádou která je schopná zajistit suverenitu naší nově vznikající republiky, dohajzlu oni nám tu zem vybojovali, Hitler a Gotwald je pak zavírali do koncentráků o obou těch asviní toho víme až dost a kdo dokáže z hlavy říci jména alespoň pěti našich Legioářů?

 18. ČERT napsal:

  Tak je fakt, že Adolf Hitler je asi z pohledu mnohých opravdu dost „fascinující fenomén“. Tomu nemůže konkurovat ani Churchill, ale třeba asi ani Stalin… A řekl bych, že to platí už dost dlouho. Prý se říkalo, že o žádné osobnosti toho nebylo napsáno tolik jako o Napoleonovi, ale jsem přesvědčen, že Hitler ho už překonal, bez ohledu na náskok cca 130 let, který Napoleon měl, pokud jde řekněme o vrchol nějaké kariéry obou (a během kterých navíc prakticky ještě ani neexistovala ta televize apod.).
  Tak třeba může jít mj. i o to, že jde o politickou osobnost u nás všeobecně démonizovanou už těch cca 75 let, ať za komunistů nebo po roce 1989, a démonizovanou či zavrhovanou tak nějak celosvětově… A zase to pak nějak přitahuje… Nevím…(???)

 19. Pavel Liška napsal:

  Lidé jsou odjakživa fascinováni zlem. Na tom není nic divného. Koneckonců, to by se daly taky zakazovat detektivky, horory nebo akční krváky. Pokud jsou pořady o 2. světové válce dostatečně poučné, tudíž veřejnoprávně v pořádku, tak na ČT patří a při tom je opravdu těžké z nich vypustit toho hlavního padoucha.

 20. Nad četností Hitlera v TV by se opravdu měl někdo kompetentní zamyslet napsal:

  Naprosto souhlasím s tím, že Hitlera, NSDAP a německých fašistů je v TV opravdu moc. Pořady jsou na ČT2 vysílány v nejlepších večerních časech. Když k tomu připočtu četnost tohoto tématu na Prima Zoom, tak už to přerůstá přes hlavu.
  Mám rad historii a dějepis, ale opravdu by měl být věnován prostor i jiným osobnostem, jiným obdobím a jiným hrdinům. Dnešní populisté mají v mnohém usnadněnu práci právě proto, že celé generace měly ve škole odfláknuté moderní dějiny. Dnešní maturanti pomalu nevědí, co se dělo v roce 1968 a někteří z nich netuší ani o roku 1989. Nevědí nic o 50. letech, o procesech o gulazích atd. A proto se nedivme, že pan Filip-Fálmer a jeho parta stále ovlivňují tuzemské dění.
  Na zrůdnost fašismu si při takto četných pořadech diváci po čase zvyknou. A pak budou o to více tolerovat zrůdnosti, kterých se dopouštěla KSČ a KSSS. To chceme??

 21. Dušan napsal:

  Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování.
  George Santayana
  Na druhé straně je pravda, že Česká Televize s Hitlerem trochu přehání a pořady pouze o něm, jsou zcestné.
  Ale chápu, že mírnou většinu zlo stále fascinuje, když ho stále volí.

 22. Volný1 napsal:

  Dost často mám na zde uvedené články jiný názor, ale tentokrát musím dát plus. Hlavně ČT2, válka kam se podíváš. I v sobotu a v neděli večer. Dost často vysílá podobné pořady i Prima. Opravdu to vypadá jako propagace a ne výstraha. Opěvování německých zbraní, vojáků, strategie a nakonec snad pláč, že válku prohráli. Pokud stížnosti a že už jich bylo víc, rada neřeší, je opravdu na čase ji vyměnit. Stejně tak programového ředitele ČT. Komu tím ČT slouží?

 23. Milan Zeman napsal:

  I já s tím naprosto souhlasím. Je to nechutné. Kam se člověk podívá do programu, všude se omílá to lidské monstrum. Proč se takhle nevyžívaj třeba v Leninovi, Stalinovi, Maovi, Pol Potovi a podobným kreaturám – aby to bylo vyvážené ? Možná by to chtělo nějakou petici.

 24. Evropan napsal:

  Pravda někdy bolí, a možnost kopnout si do ČT je hrdinství. Vlastenci pr skají blahem, když v zahraničním pořadu slyší, že po atentátu na Heydricha se v  protektorátu nic nezměnilo, kolaborace a výroba pro válku pokračovaly nezměněným tempem.

 25. joe napsal:

  je to proto, ze uz nemaji cim program naplnit a tak neustale opakuji, toci dookola stejny obsah (kriminalky) a semtam koupi nejakou estradu z VB. ale ruku na srdce – proc to tak je? protoze lid chce 24/7 konzumovat,“mit se dobre“ (=plna bricha, prazdne pytliky), u tv vysedavaji od rana do vecera (byt tvrdi, ze jde o „kulisu“)…pak samozrejme neni cas na tvorbu/kreativitu, ani na zamysleni nad skutecnymi problemy (proc taky – problemy za ne resi stat, kulturu, zabavu jim dava stat a dostatecne je o tom v CT informuji). V CT jsou zamestnanci prevazne liberalni, levicove naladeni, ale jde jim hlavne o vlastni zisk – co na to plebs – to zrejme zajima jen par vedoucich pracovniku.

 26. Weber napsal:

  Myslím, že v ČT není „přehitlerováno“, ona totiž ze své podstaty musí být její nabídka vyvážená a jestli se jiné TV stanice na českém dvorku snaží z různých důvodů „hitlerovat“ nadbytečně, tak aby ČT nebyla z něčeho nekalého obviňována, musí také nabídnout něco již jen proto, že se blíží 75. výročí konce řádění nacistů ( de jure). Lidé zapomínají a vzhledem k tomu, že na TV se dívají především starší ročníky a skleróza je pronásleduje více jak ty mladé, tak není na škodu jim připomínat, jak to bylo ve skutečnosti – nikoliv tak, jaké mají dojmy. Proto se také rád podívám na faktické materiály z oné doby, nikoliv novodobé filmové výtvory na dobu hitlersvinstva. Proto nemám pochopení pro nějaké volání po utlumení připomínání neradostné historie ( sic v této radostné době). Když si pročtu reakce na článek výše, nemám pochopení jestě silněji. Souhlasit s tlumením připomínání kruté doby ( a pachatelů té doby) by bylo stejně chybné, jako žádat redakci HP, aby nezveřejňovala hloupé reakce na články její tvorby. K čemu by to bylo, zbytečné kvantifikovat. Naopak i hloupost má právo být uveřejněna i když tu je anonymní a proto asi upřímnější. Co se týká „kulturní“ krmě nabízené trhem TV bych uvítal, kdyby bylo na obrazovkách méně policajtů, méně superinteligentních detektivů, krvavého násilí, včetně krvavého „sportu“, různých neporazitelných hrdinek a hrdinů, tedy surovosti na všechny způsoby. Já vím, jde hlavně (někomu) o prachy, ale je to hnus. Mnohdy stejně syrový a hnusný, jako doba Hitlerova.

 27. Montér Petr napsal:

  Souhlasím s názorem p. Borgese. A to, přesto, že jsem spíše umírněný militarista s plným vědomím co válka znamená a lidem do ní vtažených přináší. Také já vidím ve spoustě dokumentů skrývaný obdiv k nacistické i bolševické mašinérii. Tyto režimy vlastně válku zahájily ruku v ruce. Jednak společným předválečným zbrojním úsilím podepřeným smlouvami o neútočení a spolupráci s následným napadením a dělením Polska a následný spád dalších tragických událostí.
  Také si nelze nevšimnout neustálého, nevyváženého, podsouvání utrpení německého obyvatelstva, které se stupňovalo zejména ke konci války a po válce. Zpochybňování legitimity odsunu Němců ze střední a východní Evropy??? Chtěli do Reichu tak tam byli odesláni a my dnes máme o jeden problém méně, protože ruku na srdce milí spoluobčané, myslíte si, že by se dnes německá menšina ( ne malá), byla-li by zde ponechána, opět neprosazovala na úkor českého obyvatelstva s minimálně územními nároky, požadavky autonomie atpod.?
  Zpět ke článku a vlastnímu tématu: Tyto pořady mně už opravdu množstvím, zpracováním materiálu a monotematičností přijdou spíše jako agitace a jistá fascinace válečným běsněním než jako memento.
  A jak psali jiní diskutéři. Bylo by dobré vzpomenout i osoby a osobnosti – (české, slovenské, německé) které se nenechaly zlomit nebo prodat a raději, s obrovským rizikem a nasazením nejen životů svých, ale i svých příbuzných, bojovali proti „protektorům“.

 28. To je zase nářez napsal:

  S takovými pány Borgesi bychom to dotáhli brzy k dokonalosti. Dnes mu vadí dokumentární filmy, zítra literatura faktu a pozítří možná učebnice, či skripta. Je to součást historie, a i když se jedná, pro někoho, o historii atraktivnější než jiná období, stále to není důvod k jakési regulaci, či dokonce zákazu. To by pak následovaly další a další omezení a nejen v oblasti tv vysílání. Tak zhovadilý svět snad ještě opravdu není a pan Borges by si měl najít něco smysluplného na práci, aby neřešil nesmysly.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Naprosto sVámi souhlasím, páni Borgesové, by si měli najít jiného „koníčkaů, než útočení na dokumentární pořady, převážně na ČT2. Třeba takhle přemíra krimi a surovostí v komerčních TV jak správně upozorńuje „Weber“ (a týká se to třeba i počítačových her).

 29. Jen takový subjektivní názor napsal:

  Zahlédl jsem článek a přečetl. Nějak jsem nemohl posoudit jaká je skutečnost. Můj pohled je tak nějak nezaujatého našince, hlásícího se nejraději ke všemu našemu. Zabředl jsem tedy do programového průvodce našich televizí. Jako milovník historie musím podotknout,že z našich luhů a hájů toho rozhodně moc není. Skladba dokumentů věnující se třeba obzvláště historii velice postrádá náš prvek. V historii máme spoustu našich velikánů, kteří by si zasloužili mnohem větší pozornosti než nacistická verbež, která usilovala pouze o naší likvidaci, zotročení a zabrání našeho prostoru. Pánovi co napsal stížnost rozumím. Možná, že bych ji formuloval trochu jiným způsobem. Už několik let nevlastním televizor a jsem tomu opravdu rád. Nejspíše bych také často sledoval psychopata a jeho rukou obzvláště dobře vybírané prospěcháře, přitakávače, megalomany a jinou havěť německé nacistické mašinérie jdoucí doslova přes mrtvoly. Jestliže se věnovat tomuto tématu, tak hlavně lidem vysvětlovat podhoubí této nemocné ideologie. Ukázat a pojmenovat mecenáše a proces, který vedl zvrácenou ideologii k veslu. Ale třeba jsem trochu zaspal dobu, třeba jsme někde jinde.

 30. Simonph napsal:

  Taky mi není jasný proč kdykoliv pustim tv, věčně dokola všude Hitler, Hitler, Hitler a ta jeho parta, Je to jak u blbejch…..

 31. Souhlasím s panem Borgesem, ta četnost je pro mě zarážející.
  Vyloženě to někdy skoro vnímám jako snahu, která snad má vést tomu, aby Hitlera a spol. a jejich jednání „položili“ do neutrální roviny, kdy daleko více kladou důraz na různé detaily, osobní život,…. až se z toho a v tom se pomalu ztrácí ta plánovaná zrůdnost tehdejšího německého režimu.

Přidávání komentářů není povoleno