Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Od zakleknutí Babišovou vládou k prokremelské dezinformátorce. Pekovou pomohl stvořit mainstream

Napsal/a Jan Žabka 29. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Proruské výroky molekulární bioložky Soni Pekové nejsou v kontextu jejího počínání za poslední dva roky překvapivé. Její konspirativní myšlení se tvoří minimálně od první vlny pandemie koronaviru, kdy na její laboratoř mělo „zakleknout“ ministerstvo zdravotnictví. Tehdy její image bojovnice proti systému využila i mainstreamová média, která umožnila stvořit jednu z ikon alternativní scény.

Molekulární genetičku Soňu Pekovou nyní vyšetřuje policie za její proruské výroky. Peková tvrdí, že Rusko vybombardovalo Ukrajinu proto, aby zničilo biolaboratoře a zamezilo nebezpečnému šíření virů. Lidi vyzývá, aby se modlili za zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Putin způsobil, že žádná vlna virů nebude, přestože tam byly věci, které by ji mohly spustit. On to věděl a asi se mu nelíbilo, že to má na prahu vlastního domova,“ řekla Peková v rozhovoru pro Svobodné rádio, které spolupracuje s hnutím SPD a dává pravidelně prostor lidem šířícím dezinformace.

Jde o výroky „podložené“ pouze tvrzením, že Peková údajně tyto informace má už léta, jen se o nich nemluvilo a „prostě to tak je“. Jsou navíc nápadně podobné ruské propagandě a nepravdivým proruským příběhům v dezinformačních kanálech.

To však není u Pekové nic neobvyklého. Její konspirativní výroky jsou v mainstreamu propírány už téměř dva roky. Přesto se v této „diskuzi“ často zapomíná na fakt, že než se Peková stala hvězdou alternativních médií, její image bojovnice proti systému na senzacích budovala ta mainstreamová.

Recept na slávu? Zakleknutí Babišovou vládou

Před nástupem koronavirové pandemie bylo o molekulární genetičce Pekové slyšet minimálně. V roce 2013 poskytla rozsáhlý rozhovor Právu o své práci a životě, jinak ale byla v povědomí několika málo novinářů zapsaná především jako vedoucí laboratoře založené kontroverzním podnikatelem a miliardářem Romanem Janouškem.

To se změnilo v březnu 2020, kdy se i v Česku začal šířit koronavirus. Peková se tehdy dostala do médií kvůli svému sporu s ministerstvem zdravotnictví. To její soukromé laboratoři Tilia zakázalo v počátcích pandemie za zvláštních okolností provádět testování nemocných.

Její testy v té době byly zhruba čtyřikrát levnější než ty, kterými se oficiálně testovalo (šlo o jednotky případů denně, pozn. red.), což považovala za jeden z důvodů zákazu testování.

Navíc se stala obětí nepravdivé informace, kterou rozšířil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na tiskové konferenci oznámil, že Peková poté, co pozitivně testovala jednoho ze svých klientů, skončila sama v nemocnici kvůli „nestandardnímu“ odebírání vzorků. Nebyla to ale pravda.

To vzbudilo zájem médií, kterým bioložka ochotně začala dávat rozhovory. „Celý život žiju jako laboratorní myš a vše, co mám ráda, je v laboratořích. Toto je život zcela introvertního typu, takže tyto extrovertní aktivity a záře reflektorů místo laboratorního přítmí jsou pro mě zcela neobvyklá situace,“ komentovala pro DVTV začátkem března 2020 s tím, že doufá, že mediální pozornost brzy přejde.

Nepřešla. A pomohla tomu sama titulkovými výroky, které pochopitelně přilákaly další média. Mluvila o tom, jak ji ministerstvo zdravotnictví hodlá „zakleknout“ a že po ní stát „šlape“. „První obětí koronaviru budu patrně já. Neumřu na koronavirus, ale na stát, který po mně šlape,“ nechala se slyšet.

Odvaha říkat „pravdu“

Peková měla všechno, co „mluvící hlava“ potřebuje: šlo o oběť Babišova vládního aparátu, byla ochotna mluvit s médii a dokázala poutavě komunikovat nejen svůj příběh, ale též téma koronaviru, o kterém tehdy i vědecká komunita věděla jen málo. Stala se z ní vděčná respondentka v bílém plášti, vhodná pro řadu senzacechtivých novinářů.

Následně přišla již z pozice „známé odbornice“ s teorií, že koronavirus je umělého původu. Odborná oponentura chyběla a její tvrzení bezmyšlenkovitě rozšířila česká média, přestože studie, kterou se Peková oháněla, nepřijaly žádné odborné časopisy.

Výroku se v podstatě okamžitě chytily dezinformační weby. Posloužily jako potvrzení konspirací, že to s pandemií může být „tak trochu jinak“ a jako důkaz „zatajované pravdy“. Sama Peková dala rozhovor i několika dezinformačním médiím.

Na to pro web HlídacíPes.org reagovala tak, že údajně nerozlišuje dezinformační a klasická média: „Nevím, kdo je informační a kdo dezinformační. Nemůžu ani vědět, jestli o vás někdo neříká, že jste dezinformační, nesleduji to.“

Tam to ale neskončilo a Peková k viru ze zkumavky dodala ještě nepodložená tvrzení, že nepřijde druhá vlna koronaviru a že na něj nebude možné vyvinout vakcínu. Z dnešní perspektivy oba „věštecké“ výroky vypadají bizarně, předtím bioložce zajišťovaly více času na výsluní v pozici „přední expertky na koronavirus“.

V médiích dostala volné pole pro šíření konspiračních teorií a svých nepodložených výroků i díky tomu, že skuteční experti z řad virologů a epidemiologů byli ve svých výrocích zdrženlivější, a tak pro média – a pro publikum – méně atraktivnější.

Nezvratný vstup do zóny alternativních názorů

Systematicky výroky Pekové s postoji jiných expertů konfrontovala poprvé až redakce HlídacíPes.org. A to v červnu 2020, skoro o čtvrt roku později, kdy část společnosti a politická reprezentace mylně brala pandemii v Česku za poraženou a s minimálními následky.

Ačkoli už dosah jejích výroků nešel zastavit, z Pekové se stal alespoň odstrašující případ novinářské práce v době pandemie. Většina médií se k ní postupně otočila zády a omezila mediální prostor i pro další lidi v bílých pláštích, kteří mají ústa plná třaskavých výroků, ale žádné nebo jen pochybné důkazy.

Z hlediska novinářské etiky možná rozumný krok, který však pochopitelně vedl ke kritice ze strany části společnosti, že jde o cenzuru a omezování svobody slova. A taky k radikalizaci Pekové.

Ta se začala aktivně zapojovat do aktivit odpůrců protikoronavirových opatření a poskytla několik dalších rozhovorů dezinformačním médiím. Brojila proti systému, rouškám a očkování. Dokonce neúspěšně kandidovala do parlamentních voleb.

„Já nevím, proč si vláda proti nám bere jako rukojmí naše děti a proč musejí maminky rodit s rouškou na ústech. Děti mají být ve školách, mají být mezi svými vrstevníky, mají zlobit, mají si hrát, mají poznávat svět. Tento virus je vůbec neohrožuje,“ řekla na jedné z demonstrací.

Alternativní scéna se pro Pekovou stala pokušením, kterému nedokázala odolat. Naplnila tak slova experta na dezinformace Jonáše Syrovátky pro HlídacíPes.org z roku 2020: „Může to pro ni být příležitost získat platformu, na které bude moci bez omezení propagovat své názory a kultivovat image bojovníka se systémem.“

Ta ji dnes umožňuje zůstat v záři reflektorů, a to i v tématech, jako je třeba válka na Ukrajině. Stačí jí se jen vymezit vůči systému a mediálnímu mainstreamu; s oběma má totiž ze své perspektivy neblahou osobní zkušenost.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)