Čeští členové a sympatizanti klubu Noční vlci při loňském výročí konce 2. světové války v Berlíně. Foto: Profimedia

Noví Noční vlci. Fandí Putinovi i českým „zemědělcům“ a jezdí do Ruska

Napsal/a Vojtěch Berger 22. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Zatímco ruská armáda už dva roky okupuje část Ukrajiny, v Petrohradě si Putinův režim nedávno připomněl 80 let od ukončení blokády Leningradu – a to i s českou účastí. Do Ruska se vydali motorkáři klubu Brat za brata a i když jde u tohoto spolku především o slovenskou záležitost, ve výpravě byli i Češi. Jejich cestu patřičně využila ruská propaganda a Kremlu se dostalo ujištění, že „Česko i Slovensko jsou jako bratři Ruska“.

Motorkáři ze slovenského sdružení Brat za brata nebyli v Rusku zdaleka poprvé, podobně jako tam dříve pravidelně jezdili evropští členové obdobně laděného a otevřeně prokremelského motorkářského klubu Noční vlci. Jeho evropskou pobočku však zasáhly sankce uvalené ze strany Evropské unie po ruské invazi na Ukrajinu a svou činnost výrazně utlumila.

„Propagandistickou činnost uskupení začal přebírat motocyklový klub Brat za brata,“ konstatuje české ministerstvo vnitra v loňské pololetní zprávě o extremismu.

I když tito motorkáři (podobně jako dříve Noční vlci) především objíždějí památníky rudé armády a na Slovensku, v Česku i v Rusku vyzdvihují její zásluhy v boji proti fašismu, už mnohokrát ukázali, že jim zdaleka nejde jen o historii.

Podpora českých „zemědělců“

Čerstvým příkladem je podpora protestu zemědělců v Praze, který však kvůli zpolitizování demonstrace část farmářů předčasně opustila coby „ukradený protest“.

Kolem protestů se totiž snažila zviditelnit jak opoziční SPD, tak například mimoparlamentní strana PRO nebo organizátoři a tváře dřívějších protivládních demonstrací. Své zástupce vyslal na poslední akci právě i klub Brat za brata.

Ani ne měsíc předtím si přitom někteří z nich udělali výlet do Ruska. „Byli jsme v Moskvě a Peterburgu (…) na pozvání ministerstva kultury a sportu Ruské federace při příležitosti 80.výročí osvobození od nacismu a německého fašismu,“ napsal na Facebooku jeden z účastníků Drahoslav Duraj a připojil fotky česko-slovenské delegace.

Vyplývá z nich, že kromě tradičního kladení květin a programu spojeného s ruskou historií z doby 2. světové války se motorkáři sešli i se zástupci Ruské historické společnosti, prohlédli si některé moskevské atrakce, projeli se lodí a užili si ruskou kuchyni. Jak tvrdí sám účastník zájezdu – to vše „na pozvání ruského ministerstva“.

Za pravdu. A za Rusko

Podobné cesty už od časů Nočních vlků vždy využívá ruská propaganda. Scénář je pokaždé podobný: U některého z památníků druhé světové války se seřadí motorkáři, zpravidla v mikinách nebo jiných stejnokrojích s logem klubu.

Mluvčím skupiny Brat za brata je Matúš Alexa, který nepříliš dobrou ruštinou přítomným početným ruským médiím sdělí vždy zhruba totéž: Evropská unie je protiruská a usiluje o ztrátu historické paměti. Přeloženo – usiluje o ztrátu věčné vděčnosti rudé armádě.

Jinak tomu nebylo ani tentokrát. „Národy Česka a Slovenska vždy stály za Ruskem, za pravdou. A vždy se budeme považovat za bratrské národy,“ řekl Alexa před nastavenými mikrofony na jedné z pietních akcí během návštěvy Ruska.

„Je velmi důležité ukázat všem lidem, dětem, národům Evropské unie, že naše národy jsou jako bratr s bratrem, Rusko, Česko, Slovensko, všichni,“ dodal při jiné zastávce.

Brat za brata na konferenci v Petrohradě, kde vystoupil i Vladimir Putin

Ruská ambasáda na Slovensku, která na sociálních sítích patří ke klíčovým kanálům ruské propagandy v regionu, využila cestu českých a slovenských motorkářů do Ruska hned k několika příspěvkům na svém účtu na síti Telegram. I v nich jsou výslovně zmiňováni účastníci z Česka.

Podle ambasády si také motorkáři na moskevském výstavišti prohlédli „stánky nových území Ruské federace“ (tedy území anektovaných na Ukrajině).

Hlavní tvář sdružení Brat za brata, Slovák Matúš Alexa, byl v Petrohradě i loni na podzim. Jako jeden z panelistů se tam zúčastnil Mezinárodního kulturního fóra, na kterém vystoupil i ruský prezident Vladimir Putin.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)