Nepodceňujte integraci rodin migrantů, vyzývá vlády OECD. Pro Česko jsou čísla příznivá
Skoro dvěma třetinám dětí migrantů přicházejících do Česka není víc než čtyři roky (údaje jsou z roku 2015) a mají tedy vysoké šance na úspěšnou integraci. Upozorňuje na to nová studie OECD, která varuje, že dobré začlenění jednoho uprchlíka neznamená totéž i pro všechny jeho příbuzné.
Nezapomínejte na rodiny migrantů, vyzývá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) – vlivná mezinárodní organizace sdružující ekonomicky vysoce vyspělé státy světa, jejímž členem je i Česká republika.
Státy a vlády podle OECD často všechnu pozornost a prostředky věnují migrantovi, který do země dorazil jako první. Jeho rodina, přicházející obvykle za ním, má ale integrační servis leckdy mnohem horší. V důsledku to může poškodit celou společnost. Zejména řízená migrace je přitom způsob, jakým může Západ řešit svou demografickou krizi.
O jakých situacích OECD mluví? Zkusme popsat jeden příklad: Migrant (OECD do rodinné migrace zahrnuje jak migraci z ekonomických důvodů – pracovníky z ciziny s příslušným povolením – tak uprchlíky z humanitárních důvodů, pozn. red.), otec a hlava rodiny, třeba z Blízkého východu, dorazil do západní Evropy sám. Po nějaké době (desítky měsíců nebo i pár let) za ním přijela i žena a děti. Muž mezitím zajistil vše potřebné, aby rodina mohla začít nový život, a splnil zákonné podmínky, aby příbuzní mohli přijet za ním (ty se v různých zemích liší).
Související články
„Migrace se sama nevyřeší.“ Do zemí původu uprchlíků chce dát Česko navíc 200 milionů
Česko hledá až 120.000 zaměstnanců. Řešením nejsou jen migranti, ale i starší populace
Naučil se obstojně jazyk a sehnal si práci (a pokud šlo o uprchlíka, získal také azyl). V tom mu pomáhal stát, který mu platil jazykové a integrační kurzy. Jeho rodina by teď po příjezdu potřebovala totéž. Už na to ale nemá nárok, protože rodina ekonomicky funguje (muž má příjem) a vypadává tedy ze záchranné integrační sítě státu.
„Migrace z rodinných důvodů“ je celkově mnohem širší pojem, kam nespadá jen tzv. slučování uprchlických rodin, ale třeba i sňatky s cizincem a následné stěhování do jiné země nebo migrace celých rodin společně.
Tenhle typ migrace se přitom týká hlavně žen, které pak čelí i největším výzvám v integraci. Jejich podcenění se podle OECD může společnosti v budoucnu vymstít. Co tedy organizace doporučuje?
S dětmi dlouho nečekat
Především co nejvíc zkrátit dobu mezi příjezdem prvního uprchlíka a zbytkem jeho rodiny. Podle statistik OECD totiž děti uprchlíků, které do nové země přijdou ve věku do šesti let, výrazně rychleji dohánějí náskok svých spolužáků narozených v nové vlasti. Pokud ale dítě dorazí do nové destinace ve starším věku, handicap se velmi rychle zvyšuje.
Třeba v případě České republiky je podíl dětí v tomto „perspektivním“ věku jeden z nejvyšších v rámci OECD. Skoro dvěma třetinám dětí migrantů přicházejících do Česka není víc než čtyři roky (data z roku 2015) a mají tedy vysoké šance na úspěšnou integraci.
Podle OECD by státy měly podporovat legální migraci včetně rodinných příslušníků, nebo alespoň co nejrychlejší příchod rodiny za příbuzným, který přišel jako první. Pomoci tomu může snižování poplatků za víza nebo zjednodušení byrokratických úkonů spojených se sloučením rodiny.
Nejezdit bez přípravy
OECD taky důrazně doporučuje, aby příprava na život v nové zemi nezačínala až okamžikem příjezdu. Týká se to i hledání nové práce. Už v zemi původu by měli migranti získat první přehled o tom, jak funguje pracovní trh ve státě, kam se chtějí přestěhovat.
OECD zmiňuje jako propracovaný systém státní pomoci v tomzo ohledu třeba Kanadu, která migrantům dopředu nabízí asistenci „šitou na míru“ a už v zemi původu pomáhá hledat konkrétní pracovní nabídky u kanadských zaměstnavatelů.
Česko podle OECD nenabízí potenciálním migrantům žádný srovnatelný servis, žádné elektronické ani klasické kurzy jazyka v době před odjezdem, ani informační schůzky se zástupci státu. Informační materiály o životě v Česku prý mají k dispozici uchazeči o přestěhování do Česka hlavně na Ukrajině, v Rusku a ve Vietnamu.
Vídeň jako inspirace
Jako další skupinu, která si v rámci rodin migrantů zasluhuje zvláštní pozornost, zmiňuje OECD manželky migrantů. Na nich často leží tíha péče o rodinu. Zároveň ale do země leckdy přicházejí bez jazykových znalostí.
Ty jsou přitom nezbytné pro to, aby žena přihlásila děti do školky, aby si aktivně hledala práci nebo aby navázala kontakt s většinovou společností v nové zemi (nákupy, úřady, sousedské kontakty).
V opačném případě hrozí, že se ženy stáhnou do izolace a svůj čas budou většinou trávit doma, což de facto znemožní nejen jejich integraci, ale i integraci jejich dětí. Začne se tak vytvářet nová, „paralelní“ společnost, se svými pravidly a problémy.
Související články
Expert OECD: „Česko by se mělo více otevřít imigrantům. Budou se hodit…“
Imigranti, azylanti a uprchlíci za branami. Ve vyspělých zemích tvoří 10 % populace
Například na jednom vídeňském sídlišti proto už déle funguje komunitní projekt, který se ženy migrantů snaží ze sociální izolace vytáhnout ven – jmenuje se „Sousedky“. OECD teď vybízí k podobným snahám i státní instituce.
S tím souvisí i další doporučení organizace – nestigmatizovat ženy migrantů, které mají malé děti. Ženy podle OECD musejí mít možnost učit se jazyk i aktivně se seznamovat s pracovním trhem i přesto, že vychovávají malého potomka.
OECD uvádí jako jeden z příkladů „dobré praxe“ další vídeňský projekt „Mama lernt deutsch“. Matky chodí na kurzy němčiny do stejných škol a školek jako jejich děti. Vidí rakouské školství v praxi a o jejich děti je během kurzů postaráno.
Půjčit peníze a dát šanci
Dalším klíčem k úspěšné integraci migrantů je podle OECD rychlý a co nejméně omezený přístup rodinných příslušníků migrantů na pracovní trh.
Je to vidět na příkladu Německa, které dříve mělo pracovní trh velmi svázaný (například manželky migrantů musely do roku 2005 čekat celý jeden rok než se mohly přihlásit o místo, a to jen pokud by to nemělo „negativní vliv na zaměstnanost“ v Německu).
V posledních letech i kvůli migrační vlně z roku 2015 a nutnosti rychle najít práci pro statisíce lidí ale bariéry směrem k pracovnímu trhu většinou padly.
OECD taky radí ještě více podporovat rodinné příslušníky migrantů v samostatném podnikání. Zmiňuje třeba Španělsko a jeho státní systém mikroúvěrů pro ženy – migrantky, které chtějí založit vlastní firmu.
Podobné iniciativy, které migranty, a speciálně ženy mezi nimi, podporují v samostatném podnikání, mají i další státy, třeba Německo, Švédsko nebo Austrálie.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Myslim, ze sem se nikdy nepohrnou. Jsou tady prilis slyset psychopati, kteri rikaji „my vas tady nechceme“. Azylove rizeni trva prilis dlouho. Nejake podpory pro vlastni podnikani jsou politicky nepruchodne – staci sledovat famy ve stylu „kolik dostavaji udajne na davkach, kolik plati stat za jejich bydleni“ apod. A to nejdulezitejsi – neni tady komunita, ktera by jim pomohla na zacatku. Takze nejspis vymreme, ale muzeme byt hrdi na to, ze jsme zustali „bili“.
Pár poznámek
1. Odpůrci migrantů jsou všude po EU. Jde jen o to kolik informací o nich poskytují média i v tom jejich záporném hodnocení..Jestli si český politický bulvár ve spojení s akademickými elitami lebedí v mediálním udávání vlastních spoluobčanů za jakékoliv politicko-nekorektní názory, tak se přirozeně i do zahraničí zdá že je u nás těch jak píšete „psychopatů“ více než jinde.
2) Azylové řizení trvá příliš dlouho všude po EU (i v Německu) – musíte vědět že si státy musí (mají) jejich informace ověřit v zahraničí, což trvá.
3) Poskytnutí státní podpory pro vlastni podnikáni u nás vůbec není neprůchodné, a těch programů je spousta, přihlásit se může kdokoliv. To co by se těžko zdůvodňovalo, proč se mají vyhlašovat nějaké speciální pro migranty..Nakonec, když se výše píše o (mikro)úvěrech, to je rovnou věc banky aby zhodnotila nakolik je ten plán podnikání reálný
4) Komunity ochotné pomoci tady jsou (i třeba některé církve a pod.) .Jde skutečně jen o to, aby ti migranti o nějakou integraci – i s místními komunami vůbec stáli..
Kaminsky odpovím vám velice slušně.Vy jste skutečně vypečený kus v.la.
Máte můj souhlas pane Kain, on je korunovanej.
Třeba to dopadne jinak – v dalších generacích se začneme opět více množit, budeme se stěhovat třeba do Vietnamu a Vietnamci nezůstanou „žlutí“… Možná je to takový pokus o hloupý vtip, ale, na „hloupý pytel hloupá záplata“. Tím „hloupým pytlem“ míním, prosím, takový ten celkový koncept, nebo aspoň tak, jak se může zdát (!).
Ono totiž, ti cizinci, pokud sem budou přicházet ve velkém, se těžko stanou Čechy v pravém slova smyslu. Vždyť i ti zmínění Vietnamci – třebaže už i mluví perfektně česky, pokud se narodili tady, pořád jsou asi spíše Vietnamci než Čechy a pořád vnímají, pokud vím, Vietnam jako takovou svou vzdálenou vlast.
A my zase přece nejsme Američané, Kanaďané nebo třeba Brazilci… Kořeny Evropy jsou přece nastaveny úplně jinak. Píšete, zůstaneme „bílí“… Víte, tady se už v raném středověku, tzn. před o dost více než 1000 lety, případně už i dříve, vytvořila nějaká základní etnická struktura, která víceméně přetrvává doposud. A teď najednou, v postmoderním globalizovaném 21.století se to má fatálně všechno „převrátit vzhůru nohama“…? Protože tedy v Evropě je momentálně nízký populační přírůstek, kdežto někde jinde zase vysoký? A to si přitom můžeme ještě položit otázku, který problém je nejobecněji závažnější, zda to, že Evropa populačně stagnuje, nebo že třeba Afrika nadále rychle populačně narůstá (já osobně si myslím, že spíše větším celkovým problémem než to, že třeba za 100 let může v ČR žít namísto 10 třeba jen 7-8 milionů lidí, je ten, že v Nigérii může ze stávajících skoro 200 milionů lidí ten počet stoupnout třeba na 500 milionů).
Nechtěl bych tady působit nějak xenofobně. Tak samozřejmě, že lidé různě migrují, to bylo vždycky a v tom dnešním „zmenšeném“ světě je to asi ještě přirozenější – a do jisté míry to může být opravdu dokonce i (jak říkají multikulturalisté) obohacující. Ale chce to také přemýšlet. Když si chceme hrát na Ameriku, tak abychom nakonec nedopadli ne jako ti „bílí“, ale jako Indiáni.
On tohle taky vyjadřuje jeden názor z Německa (bylo to publikováno před časem na nějakém webu), kde tedy údajně nějaký stoupenec té tolik kritizované AdD řekl: „Syřané mají pořád svoji Sýrii, Afghánci pořád svůj Afghánistán. Ale kde my budeme mít svoje Německo?“ Myslím, že to stojí za zamyšlení.
Ono taky dnes se může zdát, že ani ne nějací nacionalisté a rasisté, ale právě multikulturalisté, kteří by nejraději cpali masy lidí odněkud jinam (a možná, že jen z nějaké nevzdělanosti nebo úplného myšlenkového zmatku), jsou těmi, kdo v jádru otravuje vztahy mezi národy. Bohužel…
Zkratka té zmíněné německé politické strany je samozřejmě AfD… To jen v kontextu nepodstatný překlep.
Jistě musíte velmi litovat, že Vy už nezažijete něco tak vzrušujícího jak o Egypťané na Sinaji, totiž až se dvě skupiny s různým výkladem Koránu začnou přít a třeba v jedné brněnské mešitě a před ní vystřílí příslušníci jednoho „vyznání“ třeba sunnité, nějakou tu stovku příslušníků jiného „vyznání“, třeba sufistů, (jako na Sinaji), nebo šíítů a vaše žena, nebo dítě při tom také nějakou tu kulku chytne, protože půjde vedle do obchodu koupit rohlíky k snídani. A Vy pak zezelenáte (zelená je jednou z barev islámu).
To vůbec nemá cenu takové vylhané bláboly číst.A co ti kteří se v evropské zemi narodily a dneska tam právě s těmi mají největší problémy.Muslimové se nikdy podotýkám nikdy intgerovat nebudou i kdyby jste se na hlavu postavili.
Z nějakého (nevím jakého) důvodu, si místo slova „migranti“, dosazujete slovo „muslimové“. Migrace je poněkud širší pojem, a právě o tom je studie OECD a celý článek.
Já se obávám, že OECD i řada podobných dělají pořád tu zásadní chybu, že nerozlišují mezi
a) Legitimními žadateli o politický azyl
b) Nelegitimními žadateli o politický azyl
c) Uprchlíky z humanitárních důvodů
d) Legitimními migranty z ekonomických důvodů
A dokud tyto skupiny nedokáží rozlišovat a přiznat, že pro každou z nich musí být použito rozdílné řešení i přístup, nemá smysl s ním o celkovém řešeních vůbec diskutovat, protože pokus o takové celkové řešení situaci jen zhoršuje – a nelze ho ani akceptovat..
S českým národem to je jako s chovem psů. Pokud se český národ bude izolovat tak zdegeneruje . Do té doby nás budou sžírat nemoci, sledovat náš fotbal bude utrpení a vládnout nám budou pitomiové.